سلامتیکیمازیمو

شپش سر چیست؟

راه های انتقال، علائم و درمان را بشناسیم

شپش سر حشرات ریزی هستند که از خون پوست سر انسان تغذیه می کنند. آلودگی به شپش سر در سراسر جهان وجود دارد اما بیشتر در کودکان 3 تا 11 سال دیده می شود و شیوع آن در دختران بیش از پسران است.

آلودگی به شپش معمولا ناشی از انتقال مستقیم شپش از موهای یک فرد به موهای فرد دیگر است زیرا شپش پرواز نمی کند و با خزیدن از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کند. آلودگی به شپش از علائم بهداشت ضعیف یا محیط آلوده نیست و شانس ابتلا در همه افرادی که در معرض آلودگی قرار می گیرند وجود دارد.

انتقال شپش

شپش معمولا در محیط های پر تماس مانند مدرسه، باشگاه های ورزشی، زمین های بازی یا برنامه های دسته جمعی از فرد آلوده به افراد سالم منتقل می شود.

شپش از طریق تماس مستقیم با لباس ها مانند روسری، کلاه، کت یا سایر وسایل شخصی مانند شانه، گل سر یا حوله، خوابیدن در رختخواب یا روی بالش فرد آلوده به فرد غیرآلوده منتقل می شود. حیوانات خانگی در انتقال شپش نقشی ندارند.

شپش می تواند چندین ساعت در زیر آب زنده بماند اما محکم به موهای فرد آلوده می چسبد و با شنا کردن در استخرهای عمومی به افراد سالم منتقل نمی شود. شنا کردن 2-1 روز بعد از استفاده از درمان های دارویی ممکن است اثر دارو را تضعیف کند.

شناسایی شپش سر

براساس دستورالعمل انجمن کودکان آمریکا، استاندارد طلایی تشخیص شپش سر، شناسایی شپش نوزاد یا بالغ زنده است. معمولا پزشک موهای مرطوب و آغشته به نرم کننده را با شانه دندانه ریز از پوست سر به سمت انتهای مو شانه می کند. اگر هیچ شپش زنده ای شناسایی نشد، این تست در جلسه بعدی دوباره تکرار می شود.

علائم شایع آلودگی به شپش سر

  • خارش: شایعترین علامت آلودگی به شپش خارش سر، گردن و گوش هاست که به دلیل واکنش آلرژیک بدن به نیش شپش است. هنگامی که فردی برای اولین بار به شپش آلوده می شود خارش سر بعد از 4 تا 6 هفته بعد از آلودگی رخ می دهد.
  • وجود شپش در پوست سر: ممکن است شپش ها دیده شوند اما از آنجایی که این حشرات کوچک هستند، از نور دور می شوند و سریع حرکت می کنند ممکن است به سختی قابل تشخیص باشند.
  • وجود تخم شپش در ساقه مو: تخم شپش به ساقه مو می چسبد و از آنجایی که بسیار ریز است به سختی دیده می شود. تخم ها در ناحیه خط موی گردن یا اطراف گوش ها به راحتی قابل تشخیص هستند. تخم های خالی از شپش به دلیل رنگ روشن تر و فاصله از پوست سر بهتر دیده می شوند. با این وجود، حضور تخم ها نشان دهنده آلودگی فعال نیست.
  • وجود زخم بر پوست سر، گردن و شانه ها: خاراندن، تورم قرمز و کوچکی ایجاد می کند که گاهی باکتری ها آن ها را آلوده می کنند.
  • مشکلات خواب: شپش ها در تاریکی فعال می شوند و احساس حرکت چیزی در موها موجب مشکلاتی در خواب شبانه می شود.

درمان

درمان شپش سر شامل موارد زیر است:

محصولات موضعی: انواعی از شامپو ها و لوسیون های حاوی ترکیبات شیمیایی و گیاهی که به طور موضعی مورد استفاده قرار می گیرند در داروخانه ها موجود هستند. قبل از استفاده از این محصولات برچسب روی جعبه یا بروشور داخل جعبه را به دقت مطالعه کنید.

در برخی از مناطق جغرافیایی، شپش ها به ترکیبات شیمیایی موجود در محصولات مقاوم شده اند. بنابراین برای انتخاب داروی  مناسب با پزشک مشورت کنید.

داروهای خوراکی: برخی داروهای خوراکی که پیش از این برای درمان بیماری های انگلی مورد استفاده قرار می گرفت در درمان شپش تجویز می شوند. این داروها برای آلودگی های مقاوم به درمان به کار می روند و با عوارضی مانند تهوع و استفراغ همراهند.

منبع
cdc.govmayoclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا