قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر®

Diverse business team stacking hands

خرید از داروخانه‌‌های منتخب

مواد موثره:

7 میلی گرم آهن نانو لیپوزومال، ویتامین ب 12، اسید فولیک

موارد مصرف:

کمک به درمان کم خونی در کودکان 6 ماه تا 2 سال

تمایز محصول:

جذب بالاتری در مقایسه با آهن معمولی دارد، فاقد عوارض گوارشی می باشد و دندان ها را سیاه نمی کند. با طعم شیر

مقدار مصرف:

روزانه 1 میلی لیتر یا بر اساس دستور پزشک به صورت خوراکی مصرف شود.
موارد احتیاط و هشدار
 • دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • از مصرف بیشتر از مقدار توصیه شده توسط پزشک خودداری نمایید.
شرایط نگهداری
 • در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد و دور از نور و رطوبت نگهداری شود.
ترکیبات اصلی
 • 7میلی گرم آهن المنتال به صورت لیپوزومال
 • 80 میکروگرم اسیدفولیک
 • یک میکروگرم ویتامین B12
دوز و نحوه مصرف صحیح
 • 1
  یک میلی لیتر در روز یا براساس دستور پزشک به صورت خوراکی مصرف شود.
 • 2
  قبل از مصرف به خوبی تکان دهید.
 • 2
  یک ماه بعد از بازشدن، باقی مانده بطری دور ریخته شود.
اندیکاسیون و کاربرد
 • کمک به تامین آهن مورد نیاز بدن
 • جلوگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن
 • تامین ویتامین B12 مورد نیاز بدن
 • کمک به ساخت گلبول های قرمز خون
توضیحات محصول

با مکمل قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر® بیشتر آشنا شویم 

آهن یکی از اساسی‌ترین عناصر مورد نیاز بدن ما به‌شمار می‌رود و اگر بدن دچار کمبود آهن شود، مشکلاتی پدید می‌آیند که یکی از آن‌ها کم خونی ناشی از فقر آهن است. بدن همه‌ی ما برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. هموگلوبین نام یک پروتئین در سلول‌های خونی است که آن‌ها را قادر می‌سازد اکسیژن را به نقاط مختلف بدن حمل کنند. اگر بدن ما هموگلوبین کافی نداشته باشد، ماهیچه‌ها و بافت‌ها اکسیزن کافی در اختیار ندارند و نمی‌توانند به‌طور مؤثر کار کنند. این مسئله به یک بیماری شناخته شده به‌نام «کم خونی» منجر خواهد شد. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد؛ اما کم‌ خونی ناشی از کمبود آهن، رایج‌ترین نوع کم خونی در جهان است. (جهت مطالعه در رابطه با نشانه‌ها و علائم کمبود آهن در بدن کلیک کنید)

کاهش سطح آهن در بدن دلایل مختلفی دارد؛ اما رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • مصرف ناکافی آهن به دلیل استفاده از رژیم‌های غذایی نامناسبی که نمی‌توانند نیازهای روزانه غذایی بدن را تأمین کنند یا منابع محدودی از آهن و سایر مواد معدنی دارند.
 • بیماری التهابی روده
 • نیاز بیشتر بدن به آهن در طول دوران بارداری
 • از دست دادن خون به دلیل خون‌ریزی‌های داخلی طولانی مدت

کمبود آهن با علائمی همراه است که می‌توانند کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند. از جمله‌ی این علائم می‌توان به تنگی نفس، خستگی، رنگ پریدگی، تپش قلب، پوست و موی خشک و آسیب دیده، تورم و درد زبان، سندرم پای بی‌قرار، ناخن‌های شکننده یا قاشقی شکل، احساس افسردگی، سردی دست‌ها و پاها و کاهش تمرکز اشاره کرد، در همین راستا باید کاملا بدانیم که چرا کودکان به قطره آهن نیاز دارند؟ 

از دیرباز برای رفع مشکل کمبود آهن در بدن، مکمل‌هایی در شکل قرص، شربت یا قطره وجود داشته‌اند که البته شربت و قطره معمولاً برای کودکان تجویز می‌شوند. آهن یکی از اصلی‌ترین عناصر مورد نیاز برای کودکان است. اگر تا ۴ الی ۶ ماه پس از تولد، فقط شیر مادر به نوزاد داده شود (بدون مایعات اضافی مانند شیرخشک، آب یا غذا) می‌توان از بروز کم خونی جلوگیری کرد و بهتر است مادران بدانند که چه سنی برای مصرف قطره آهن مناسب است تا کودکشان دچار کمبود خونی نشود. وقتی که نوزاد را از شیر می‌گیرید و غذای جامد به او می‌دهید باید منبع اضافی آهن (تقریباً یک میلی‌گرم در هر کیلوگرم در هر روز) به غذاهای مکمل اضافه شود. اگر کودک از شیر مادر تغذیه نمی‌کند، فقط یک فرمول غنی از آهن به‌عنوان جایگزین شیر مادر توصیه می‌شود. کودکانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند؛ اما در رژیم غذایی آن‌ها کبود آهن وجود دارد، باید ۱ میلی‌گرم در هر کیلوگرم در روز قطره آهن مصرف کنند و این آهن نباید به سایر غذاها اضافه شود.

مصرف مکمل آهن یک‌سری عوارض دارد که مهم‌ترین آن‌ها سیاه شدن دندان است. در واقع هنگام تجویز مکمل آهن، والدین همواره نگران سیاه شدن دندان فرزندانشان هستند؛ اما این فقط تنها عارضه‌ی مکمل آهن نیست. مکمل‌های آهن معمولاً مشکلات گوارشی هم ایجاد می‌کنند.

البته اگر کودک شما به کم خونی ناشی از کمبود آهن دچار شده، لازم نیست که نگران عوارض جانبی مکمل‌های آهن باشید؛ زیرا محصولاتی نیز وجود دارند که هیچ یک از عوارض‌ جانبی را ندارند و اثرگذاری آن‌ها نیز بیشتر است. از جمله این مکمل‌ها، می‌توان به قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر اشاره کرد که توسط شرکت کیمیا کالای رازی تولید و به بازار عرضه شده است. این مکمل به‌وسیله‌ی فناوری تحویل داروی نانولیپوزومال تولید شده و این یعنی آهن، در لیپوزوم‌هایی در مقیاس نانو قرار گرفته‌ که به‌طور مستقیم و به سادگی جذب سلول‌ها می‌شود و به‌طور مستقیم به دستگاه گوارش راه نمی‌یابد و باعث بروز عوارض جانبی در کودکان نمی‌شود. همچنین قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر باعث سیاه شدن دندان کودکان نمی‌شود و آسیبی هم به سیستم گوارشی آن‌ها نمی‌زند که این ویژگی‌ها محصول را به یکی از بهترین قطره آهن بازار تبدیل کرده است.

قرار دادن آهن در لیپوزوم‌هایی در مقیاس نانو، جدیدترین فناوری تحویل دارو به‌شمار می‌رود که باعث جذب حداکثری آهن در بدن می‌شود. این فناوری جدید، فراهمی زیستی بالاتری را ایجاد می‌کند و از هرگونه عوارض جانبی جلوگیری به‌عمل می‌آورد.

آهن لیپوزومال

قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر، حاوی ۷ میلی‌گرم آهن به‌صورت نانولیپوزومال است. لیپوزوم‌ها یکی از سیستم‌های طبیعی حمل دارویی مؤثر هستند که می‌توانند به‌طور بالقوه مواد مختلف دارویی را به مولکول‌های هدف برسانند. لیپوزوم‌ها به‌طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند و تنها مدت کوتاهی است که دانشمندان و داروسازان از آن به‌عنوان سیستم حمل دارو استفاده می‌کنند. لیپوزوم‌ها سازگاری زیستی و تجزیه بیولوژیکی بالایی دارند، به همین دلیل آن‌ها برای تحویل دارو بسیار مناسب هستند. تحویل آهن به بدن از طریق لیپوزوم‌ها یکی از امیدوارکننده‌ترین و موفقیت‌آمیزترین روش‌ها به‌شمار می‌رود.

خصوصیات لیپوزوم‌ها را می‌توان با توجه به مواد مختلف حمل شده تغییر داد. به‌عنوان مثال، می‌توان سرعت تخریب لیپوزوم را کاهش داده و باعث آزاد شدن محتوای آن شد. میل لیپوزوم‌ها به یک بافت معین را می‌توان با تغییر ترکیب و بار الکتریکی آن یا حتی افزودن گیرنده‌های چسبنده و آنتی‌ژن‌ها افزایش داد.

روش جذب

آهن نانولیپوزومال موجود در قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر، توسط لیپوزوم‌ها پوشیده شده است. لیپوزوم‌ها یک ساختار کروی با ماهیت فسفولیپیدی هستند که به غشای بیرونی سلول‌های انسانی شباهت دارند. وقتی آهن موجود در قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر در لیپوزوم‌ها قرار می‌گیرد، به‌سادگی از سد اسید معده عبور می‌کند و دست نخورده به روده‌ی کوچک می‌رسد. در روده‌ی کوچک، سلول‌های M به دلیل کم بودن میزان لیزوزیم، آهن نانولیپوزومال را بدون نیاز به انتقال دهنده خاصی به‌صورت یکپارچه جذب می‌کنند.

پس از آن، لیپوزوم حاوی آهن از ماکروفاژها توسط اندوسیتوز جذب شده و از طریق جریان لنفاوی، به‌صورت دست نخورده به سلول هپاتوسیت کبد می‌رسد. لیپوزوم به آهن اجازه می‌دهد تا بر محیط آزاد معده غلبه کند، از تخریب ماده‌ی اولیه یا غیرفعال شدن آن جلوگیری کرده و امکان جذب مستقیم آن را فراهم می‌کند. این مکانیسم، فراهمی زیستی بیشتری را برای آهن لیپوزومال فراهم می‌کند، عوارض جانبی دستگاه گوارش را از بین برده یا کاهش می‌دهد و از جذب بی‌ثباتی آهن در روده، تماس مستقیم آن با دستگاه گوارش و آزاد شدن مستقیم آن در کبد جلوگیری می‌کند.

در نتیجه، قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر با جذب بالاتر در دستگاه گوارش، فراهمی زیستی بالا و بروز کم عوارض همراه است. در واقع فراهمی زیستی آهن پیروفسفات لیپوزومال موجود در این قطره ۳.۵ برابر بیشتر از آهن پیروفسفات غیر لیپوزومال و آهن سولفات است. جذب آهن موجود در قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر ۵ برابر بیشتر از سایر مکمل‌های موجود در بازار است که با دیگر فناوری‌های تحویل دارو تولید می‌شوند.

ویژگی‌های قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر

قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر علاوه بر ۷ میلی‌گرم آهن، حاوی ویتامین B12 و فولیک اسید نیز هست و می‌تواند به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 و فولیک اسید (فولات) نیز کمک کند. جدای از آهن، بدن ما برای تولید گلبول‌های قرمز و هموگلوبین، به ویتامین B12 و فولات (اسید فولیک) هم نیاز دارد. اگر ویتامین B12 ‌و فولات در رژیم غذایی ما جایی نداشته باشند، توانایی بدن نیز در تولید گلبول‌های قرمز سالم و هموگلوبین کاهش می‌یابد. قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر می‌تواند مشکلات ناشی از کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک را نیز برطرف کند.

از جمله ویژگی‌های اصلی قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درصد جذب و فراهمی زیستی بالاتر
 • عدم تحریک دستگاه گوارش
 • جلوگیری از سیاه شدن دندان‌ها
 • جلوگیری از یبوست
 • کاهش مزه‌ی آهن در دهان
 • حاوی ویتامین B12 و اسید فولیک
 • انطباق‌پذیری بهتر
 • فاقد گلوتن

از قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر می‌توان برای درمان کم خونی در کودکان ۶ ماه تا ۲ سال استفاده کرد. میزان مصرف توصیه شده، روزانه یک میلی‌لیتر است؛ اما توجه داشته باشید که در خصوص میزان مصرف این مکمل با پزشک مشورت کرده و طبق دستور پزشک عمل کنید و از تجویز خودسرانه‌ی مکمل خودداری به‌عمل آورید.

جهت اطلاع بیشتر به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله قطره آهن خوراکی چیست؟ را نیز مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

میزان دقیق مکمل آهن برای کودکان

جهت مطالعه مطلب کلیک کنید

چرا کودکان به قطره آهن نیاز دارند؟

جهت مطالعه مطلب کلیک کنید

آیا کودک من به مکمل آهن نیاز دارد

جهت مطالعه مطلب کلیک کنید

میان آهن موجود در خون و طول عمر ارتباط وجود دارد

جهت مطالعه مطلب کلیک کنید