تغذیهویتامین‌ها و مکمل ها

بهترین شربت آهن در بازار چیست؟

همان‌طور که می‌دانید آهن یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عنصرها در بدن است. عنصر آهن نقش بسیار مهمی در رشد مغز، قلب، شش‌ها، ماهیچه‌ها و تمام ارگان‌های اصلی بدن دارد. یکی از دلایلی که نوزادان بعد از تولد باید آهن مصرف کنند نقش ویژه آهن در رشد کودکان است. اکثر کودکان در سنین یک تا دو سالگی دچار کم اشتهایی می‌شوند. برای این که در رشد کودکان مشکلی پیش نیاید باید مکمل‌هایی را که دارای آهن هستند مصرف کنند. امروزه شربت‌های آهن بسیار زیادی در بازار وجود دارند که انتخاب بهترین شربت برای مادران به چالش بزرگی تبدیل شده است.

در این مطلب از مجله دانستنی کیمازی می‌خواهیم ابتدا به بررسی اهمیت شربت آهن بپردازیم و بعد به معرفی بهترین شربت آهن که در بازار وجود دارد بپردازیم.

دلایل اهمیت آهن در بدن

همان‌طور که در مقدمه گفته شد عنصر آهن در بدن نقش بسیار مهمی دارد و برای رشد ارگان‌های اصلی در بدن نقش حیاتی دارد. در ادامه به دلایل دیگر اهمیت عنصر آهن می‌پردازیم که بدانیم که عنصر آهن چه نقشی در بدن کودکان و نوزادان دارد.

عنصر آهن به رسیدن اکسیژن به خون کمک می‌کند

ابتدا باید با وظیفه خون در بدن آشنا شویم. وظیفه خون در بدن رساندن اکسیژن به سلول‌های بدن است و همچنین خون در جمع‌آوری گازهای زائد بدن نقش دارد. پروتئینی که در خون وظیفه اکسیژن‌رسانی به سلول‌ها را بر عهده دارد از چهار اتم آهن تشکیل شده است.

اگر عنصر آهن در بدن کم شود این پروتئین در خون دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند اکسیژن را به سلول‌های ارگان‌های اصلی بدن برساند و در نتیجه ارگان‌های اصلی دچار مشکل می‌شوند. پس اولین دلیل این که عنصر آهن در بدن کودکان نقش حیاتی دارد این است.

عنصر آهن باعث افزایش ایمنی بدن می‌شود

آهن یکی از عنصرهای اصلی در سیستم ایمنی بدن است که اگر این عنصر در بدن کم شود باعث می‌شود که قدرت سیستم ایمنی بدن نیز کاهش یابد، در نتیجه استفاده از شربت آهن با کیفیت نقش بسیار مهمی در سلامتی کودکان دارد.

عنصر آهن روی آنزیم‌های بدن تاثیر مثبت دارد

بدن انسان دارای صدها آنزیم است که این آنزیم‌ها در ترمیم بافت‌های بدن، تولید سلول‌های جدید، تولید آمینو اسیدها و… نقش دارند. درست کار کردن آنزیم‌ها در بدن به عنصر آهن وابسته است. اگر بدن دارای آهن به اندازه کافی باشد باعث می‌شود که آنزیم‌ها به درستی کار کنند.

همان‌طور که قبلا گفته شد کودکان در سنین یک تا دو سال دچار بی‌اشتهایی می‌شوند و دلیل این بی‌اشتهایی اختلال در آنزیم‌ها است. پس اگر کودکان از شربت آهن با کیفیت استفاده کنند باعث می‌شود که آنزیم‌ها به درستی کار کنند و کودک شما بدنی سالم داشته باشد.

آهن در رشد پوست، مو و ناخن‌ها نقش حیاتی دارد

اصلی‌ترین پروتئین‌ها برای رشد پوست، مو و ناخن، آنزیم‌های سنتز کلاژن و الاستین هستند که این دو آنزیم نقشی حیاتی دارند. همان‌طور که می‌دانید برای خانم‌ها مو، ناخن و پوست بسیار مهم است. پس بهتر است که در سنین کودکی از شربت آهن با کیفیت استفاده کنید تا آنزیم‌ها رشد خوبی داشته باشند و باعث می‌شود که فرزند شما در سنین جوانی پوست، مو و ناخن زیبایی داشته باشد.

شربت آهن

کمبود آهن در بدن کودک چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

تا به این‌جا متوجه شدید که آهن یکی از عنصرهای اصلی بدن بوده و برای کودکان بسیار مهم است. پس باید از بهترین مکمل‌هایی که دارای آهن هستند برای کودکان خود استفاده کنید تا آن‌ها دچار کمبود آهن نشوند. در ادامه می خواهیم به مشکلاتی بپردازیم که با کمبود آهن در بدن کودکان ایجاد می‌شود.

 • با کمبود آهن کودک دچار مشکلات یادگیری و رفتاری می‌شود.
 • باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • باعث ضعف در ماهیچه‌ها می‌شود.
 • باعث می‌شود که کودکان زودتر مریض شوند و همچنین مریضی آن‌ها بیشتر طول می‌کشد.

بهترین شربت آهن در بازار چیست؟

اکنون متوجه شدیم آهن در بدن کودکان چه نقش حیاتی و مهمی دارد. به همین دلیل است که مادران همیشه به دنبال بهترین شربت آهن برای کودکان خود هستند. در ادامه می‌خواهیم به بررسی بهترین شربت آهن در بازار بپردازیم. امروزه یکی از بهترین شربت‌های آهن که در بازار وجود دارد، شربت آهن لیپیفر است که در ادامه بیشتر با این شربت آشنا می‌شویم.

معرفی و بررسی شربت لیپیفر

شربت آهن لیپیفر یکی از بهترین شربت‌هایی است که در بازار وجود دارد. این شربت ساخت شرکت کیمیا کالای رازی است و به تامین آهن مورد نیاز بدن کودکان کمک می‌کند. این شربت همچنین برای جلوگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن نیز مناسب است و ویتامین B12 مورد نیاز بدن را نیز تامین می‌کند. شربت لیپیفر به ساخت گلبول‌های قرمز نیز می‌پردازد و یک مکمل بسیار قوی برای برای کودکان بین سنین دو تا دوازده سال است.

شربت لیپیفر شامل ترکیبات زیر است:

 • ۲۰ میلی‌گرم آهن المنتال به صورت نانو لیپوزومال
 • ۱۵۰ میکروگرم اسید فولیک
 • ۱.۵ میکروگرم ویتامین B12
 • پتاسیم سوربات
 • سدیم بنزوات
 • آب دیونیزه
 • زانتان گام
 • سوکروز
 • اسانس توت فرنگی

در این شربت از طعم بسیار جذاب و مناسب استفاده شده است که کودکان بتوانند به راحتی از این شربت استفاده کنند.

روش مصرف شربت لیپیفر

روش مصرف شربت لیپیفر برای سنین مختلف متفاوت است. از این شربت برای سنین دو تا پنج سال باید روزانه ۲.۵ میلی‌لیتر مصرف شود. البته مصرف این شربت باید طبق دستور پزشک باشد و از مصرف خودسرانه آن جداً خودداری کنید.

از این شربت برای سنین پنج تا دوازده سال روزانه باید پنج میلی‌لیتر مصرف شود که برای این سنین نیز باید طبق گفته پزشک عمل کنید.

شرایط نگهداری شربت لیپیفر

نکته بسیار مهمی که باید در نگهداری این شربت رعایت کنید این است که این شربت باید از یخ زدگی محافظت شود. شربت لیپیفر را باید دور از دسترس کودکان و دور از نور در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری کنید که سالم بماند.

شربت آهن لیپیفر

ویژگی‌های شربت لیپیفر

همان‌طور که می‌دانید شربت‌های آهنی که در بازار وجود دارند باعث سیاه شدن دندان‌ها می‌شوند ولی این شربت از سیاه شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین عوارضی که در شربت‌های دیگر وجود دارد خوشبختانه در این شربت وجود ندارد. در ادامه به ویژگی‌های دیگر این شربت آهن می‌پردازیم.

 • درصد جذب این شربت آهن نسبت به دیگر شربت‌ها بالاتر است.
 • این شربت دستگاه گوارش را تحریک نمی‌کند.
 • شربت آهن لیپیفر از یبوست جلوگیری می‌کند.
 • دارای ویتامین B12 و اسید فولیک است.
 • این شربت فاقد گلوتن است.

در این شربت همان‌طور که گفته شد از ویتامین B12 و اسید فولیک استفاده شده است که در ادامه به فواید این دو ویتامین می‌پردازیم.

فواید ویتامین B12

این ویتامین دارای فواید زیادی است که در ادامه به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

 • این ویتامین در تکامل سیستم عصبی و ساخت DNA نقش بسیار مهمی دارد.
 • ویتامین B12 به تکامل بهتر مغز و سیستم عصبی کودک کمک می‌کند.
 • این ویتامین از ایجاد کم خونی در کودکان جلوگیری می‌کند.

فواید اسید فولیک

این ویتامین نیز مانند ویتامین B12 دارای فواید بسیار زیادی است. اگر این ویتامین در بدن کودکان کم شود باعث می‌شود که کودک به کم خونی مگالوبلاستیک مبتلا شود. علایم این کم خونی در کودکان شامل ضعف، سرگیجه، خستگی در کودکان، عدم تمرکز و همچنین کندی رشد است.

در نتیجه برای این که کودک شما رشد و تکامل طبیعی خود داشته باشد به تمام این ویتامین‌ها و همچنین عنصر آهن نیاز دارد که تمام این موارد در شربت آهن لیپیفر وجود دارد. لیپیفر یکی از بهترین شربت‌های آهن موجود در بازار است که شما می‌توانید برای مصرف کودکان خود تهیه کنید.

منبع
Kimia Kala Razi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا