تغذیهویتامین‌ها و مکمل ها

چرا دندان کودکان سیاه می‌شود؟

سیاه شدن دندان، پدیده‌ای است که والدین نمی‌خواهند با آن مواجه شوند و می‌خواهند بدانند که چرا دندان کودکان سیاه می‌شود.

زمانی که کودک شما شش ماهه می‌شود، دندان‌های شیری ظاهر می‌شوند. دندان‌ها از طریق لثه بین شش تا دوازده ماهگی بیرون می‌آیند. نوزادان در مراحل اولیه دندان درآوردن زیاد غذا می‌خورند و می‌جوند؛ بنابراین دندان‌های کودک شما باید به‌طور منظم بررسی شوند.

اگر فرزند کوچک شما دندان‌های زرد یا خاکستری دارد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به دندان‌پزشک مراجعه کنید. بسیاری از مردم نمی‌دانند که تغییر رنگ دندان یک مشکل اساسی دندانی در میان کودکان نوپا است. دندان‌های زرد یا تغییر رنگ یافته می‌توانند لبخند کودک شما را خراب کنند و همچنین می‌توانند بر سطح اعتماد به نفس او در دوران رشد تأثیر بگذارند. دلایل مختلفی می‌تواند در پس تغییر رنگ دندان در کودکان نوپا وجود داشته باشد. برای یافتن علل احتمالی زردی دندان‌ها و کار‌هایی که می‌توانید در مورد آن انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

در مراحل اولیه تغییر رنگ، درخشش دندان محو می‌شود و دندان‌ها چسبناک یا چرب به‌نظر می‌رسند. ممکن است متوجه لکه‌های زرد، قهوه‌ای یا خاکستری روی سطح دندان شوید. لکه زرد ممکن است مانند یک لایه گچی ضخیم به نظر برسد. همچنین ممکن است برخی از علائم ‌فرسایش مینای دندان وجود داشته باشند. تغییر رنگ دندان در کودکان نوپا اغلب باعث نگرانی والدین می‌شود؛ زیرا ممکن است نشانه‌ای از مشکلات مختلف باشد.

علل تغییر رنگ دندان‌ها

دلیل تغییر رنگ دندان ممکن است از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد؛ اما بهتر است قبل از حدس زدن، با دندان‌پزشک در مورد این مشکل مشورت کنید.

مکمل آهن

پوسیدگی زودرس دندان

عادات بهداشتی نامناسب دندان می‌توانند منجر به تشکیل پلاک و زرد شدن آن شوند. والدین باید لثه‌های کودک خود را با یک پارچه نرم پاک کنند و به محض بیرون آمدن اولین دندان، سعی کنند دندان کودک خود را مسواک بزنند تا از رشد دندان‌های شیری سالم اطمینان حاصل کنند. از یک روتین خوب مراقبت از دهان کودک پیروی کنید و به کودک خود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را از سنین پایین آموزش دهید تا از پوسیدگی زودهنگام دندان جلوگیری شود.

مصرف بیش از حد نوشابه و آب میوه

لکه دار شدن دندان‌های شیری اغلب نتیجه مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های شیرین یا اسید‌های موجود در نوشابه است که باعث خراب شدن دندان‌ها می‌شود. ترکیبات تیره موجود در کولا، زغال اخته و آب انگور می‌تواند دندان‌های کودکان نوپا را در معرض خطر لکه‌دار شدن قرار دهد. والدین باید از دادن آب میوه به فرزندان خود پرهیز کنند؛ زیرا این امر باعث لکه‌دار شدن دندان، ‌فرسایش مینای دندان و حتی پوسیدگی دندان می‌شود.

دارو‌ها

ممکن است کودک شما به دلیل استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک‌ها و آنتی هیستامین‌ها دچار لکه‌های دندانی شده باشد. آنتی بیوتیک‌ها باعث کلسیفیکاسیون دندان می‌شوند که منجر به خاکستری یا زرد شدن دندان‌ها می‌شود. برخی مکمل‌ها مانند آهن مایع یا حتی آهن موجود در مولتی ویتامین‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های تیره در دندان‌های کودک شما شوند.

برخی دارو‌ها وجود دارند که می‌توانند از روند طبیعی تولید بزاق جلوگیری کنند که می‌تواند منجر به ایجاد پلاک و زرد شدن دندان شود. خوش‌بختانه دندانپزشک می‌تواند چنین لکه‌های سطحی را پاک کند. کودکی که مادرش مجبور بوده در دوران بارداری آنتی بیوتیک‌های خاصی مانند تتراسایکلین مصرف کند نیز ممکن است به سرعت دچار تغییر رنگ دندان شود.

مکمل آهن

بیماری یا عفونت

گاهی اوقات، تغییر رنگ دندان ممکن است نتیجه بیماری‌های جدی‌تری مانند عفونت‌های مکرر، زردی یا بیماری قلبی باشد. حتی بیماری‌های خونی یا کبدی نیز می‌توانند دندان‌ها را برای مدت طولانی لکه‌دار کنند. با این‌حال، این اتفاق نادر است و بیماری‌ها همیشه باید با پزشک بررسی و درمان شوند.

آسیب دندان

آسیب ترومایی دندان که به لثه می‌رسد می‌تواند دندان شما را برای همیشه به رنگ خاکستری تبدیل کند.

مصرف فلوراید

فلوراید بیش از حد در آب لوله کشی یا خمیر دندان اغلب باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا رگه‌های سفید روی سطح دندان می‌شود.

درمان تغییر رنگ دندان در کودکان نوپا

حتماً به محض رویش اولین دندان، کودک خود را نزد دندان‌پزشک ببرید. یک ویزیت زودهنگام با دندانپزشکی به رفع مشکلات مربوط به شکل‌گیری دندان‌ها یا سایر مشکلات سلامت دهان کمک می‌کند. این همچنین سلامت دهان و دندان در کودکی و دندان‌های سالم در دوران بزرگسالی را در آینده تضمین می‌کند.

برای رفع هرگونه تغییر رنگ دندان، می‌توانید کودک خود را برای درمان حرفه‌ای نزد دندان‌پزشک ببرید. دندان‌پزشک شما ممکن است با توجه به علت ایجاد لکه، از اکسید‌های سفید ‌کننده استفاده کند. تکنیک‌های بلیچینگ شامل بلیچینگ در مطب یا درمان نوار‌های سفید‌ کننده است. او همچنین عفونت لثه را بررسی می‌کند و اگر این لکه‌ها به دلیل بیماری‌های شدید مانند فلوئوروزیس باشد، دندانپزشک ممکن است درمان پومیس را انتخاب کند یا حتی یک کلاهک به دندان ببندد.

مطمئن شوید که به محض بیرون آمدن اولین دندان، دندان‌های کودک خود را دو بار در روز مسواک می‌زنید. تمیز کردن دندان‌های شیری ضروری است؛ زیرا زمانی که اولین دندان بیرون می‌زند، باکتری‌ها شروع به کار می‌کنند تا پلاک تشکیل دهند. نوزادان نیز می‌توانند مانند بزرگسالان دچار پوسیدگی دندان شوند؛ بنابراین مصرف نوشیدنی‌های شیرین را برای کودک خود کاهش دهید.

همیشه به بررسی دندان‌های کودک خود ادامه دهید و عاقلانه است که مشکلات دندانی بدتر کودک خود را نادیده نگیرید. تغییر رنگ دندان با مسواک زدن اضافی قابل تغییر نیست. بنابراین در صورت بروز مشکل، در اسرع وقت با دندان‌پزشک تماس بگیرید.

مکمل آهن

مکمل‌های آهن و لکه‌های دندان

یک مکمل آهن برای نوزادان معمولاً به شکل مایع است؛ زیرا کودکان در این سن معمولاً قادر به بلعیدن قرص نیستند. مکمل مایع به رنگ تیره و قهوه‌ای مایل به قرمز است و اغلب آن‌ها دندان‌ها را لکه دار می‌کنند. ممکن است پس از مصرف مکمل، یک لکه تیره روی دندان‌ها و همچنین خط لثه ایجاد شود. لکه‌ها ممکن است بلافاصله ظاهر شوند یا به مرور زمان ایجاد شوند. علاوه بر این، اگر کودک به مصرف مکمل ادامه دهد، لکه‌ها می‌توانند به سرعت پس از حذف، مجدداً ظاهر شوند.

اقدامات پیشگیرانه

رقیق کردن مکمل آهن در مقداری آب می‌تواند به جلوگیری از ایجاد لکه کمک کند. سعی کنید مکمل را به آب پرتقال اضافه کنید؛ زیرا ویتامین C جذب آهن را تسهیل می‌کند. البته آن را به شیر اضافه نکنید؛ زیرا شیر می‌تواند در جذب مناسب آهن اختلال ایجاد کند. با استفاده از نی یا فنجان، تماس مخلوط مکمل رقیق شده را با دندان‌های جلویی کاهش دهید. با این‌حال، به دقت مراقب باشید تا مطمئن شوید که تمام مایع مصرف شده است.

کاهش نیاز به مکمل می‌تواند پتانسیل ایجاد لکه‌ها را کاهش دهد. آکادمی اطفال آمریکا غذا‌های غنی از آهن مانند گوشت قرمز، غذا‌های غنی شده با آهن، سبزیجات غنی از آهن و میوه‌های حاوی ویتامین C را به عنوان راهی برای دریافت آهن کافی برای کودکان نوپا توصیه می‌کند.

استفاده از مکمل‌های جدید و لیپوزومال

یکی از راه‌های پیشگیری از ایجاد لکه‌ی دندان، استفاده از مکمل‌های آهن جدید است که توسط فناوری دارورسانی لیپوزومال تولید شده‌اند. مکمل‌هایی که لیپوزومال هستند، باعث سیاه شدن دندان کودکان نخواهند شد. یکی از بهترین مکمل‌های آهن مخصوص کودکان که بر پایه فناوری دارورسانی لیپوزومال تولید شده است، قطره آهن نانولیپوزومال لیپیفر است.

ملاحظات

لکه‌های دندان در کودکان خردسال می‌توانند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شوند. آب میوه‌ها، دارو‌ها، ویتامین‌ها حتی یک باکتری رنگی طبیعی بی‌ضرر همگی می‌توانند باعث ایجاد لکه در امتداد دندان‌ها و خط لثه شوند. خوش‌بختانه، اگر لکه‌های تیره ایجاد شوند و مربوط به مکمل آهن باشند، دندان‌های کودک نوپا در نهایت با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند. در آن زمان، ممکن است دیگر نیازی به مکمل نباشد و رنگ دندان هم دیگر مشکلی نخواهد داشت.

منبع
DentistingilbertSFGATE

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا