تغذیهدانستنی های سلامتسلامتی

چگونه سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم؟

ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن ترکیبی از سلول ها، فرآیندها و مواد شیمیایی است که به طور پیوسته از بدن در مقابل عوامل بیماری زا مانند ویروس ها، مواد سمی و باکتری ها محافظت می کنند.

حفظ سلامت سیستم ایمنی، راهکار اصلی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری و عفونت است. انتخاب شیوه زندگی سالم شامل مصرف غذای مغذی، خواب کافی و ورزش از مهترین روش های تقویت سیستم ایمنی بدن  است.

علاوه براین، تحقیقات نشان می دهند استفاده از برخی مکمل های حاوی ویتامین و املاح می توانند پاسخ سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده و از ابتلا به بیماری محافظت کنند.

ویتامین D

ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که نقش مهمی در سلامت و عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن دارد. ویتامین D عملکرد مونوسیت ها و ماکروفاژها_ سلول های سفید خون که بخش مهمی از سیستم دفاعی بدن هستند_ را تقویت می کند و التهاب را کاهش می دهد که این مسئله به بهبود پاسخ ایمنی کمک می کند.

بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D هستند که می تواند اثر منفی بر عملکرد ایمنی داشته باشد. در حقیقت کمبود ویتامین D موجب افزایش خطر ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی از جمله آنفلوآنزا و آسم آلرژیک می شود.

نتایج مطالعات نشان می دهند دریافت مکمل ویتامین D در افراد دچار کمبود این ویتامین می تواند پاسخ سیستم ایمنی را بهبود بخشیده و از بدن در مقابل عفونت دستگاه تنفسی محافظت کند.

همچنین مکمل ویتامین D پاسخ سیستم ایمنی به درمان های ضد ویروس در افراد مبتلا به عفونت های خاص مانند هپاتیت C و HIV را تقویت می کند.

ویتامین C

ویتامین C عملکرد سلول های ایمنی بدن در محافظت علیه عفونت را تقویت می کند. این ویتامین برای مرگ سلولی نیز ضروری است. این فرآیند با خارج کردن سلول های فرسوده و جایگزین کردن سلول های جدید به پاکسازی و سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که از سلول های بدن در مقابل استرس اکسیداتیو محافـظت می کند. استرس اکسیداتیو به دلیل تجمع مولکول های فعالی به نام رادیکال های آزاد رخ می دهد. استرس اکسیداتیو اثر منفی بر سلامت سیستم ایمنی بدن دارد و با بیماری های متعددی مرتبط است.

مکمل یاری با ویتامین C طول دوره و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی را کاهش می دهد. مصرف 2-1 گرم مکمل ویتامین C به طور روزانه طول دوره سرماخوردگی در بزرگسالان و کودکان را به ترتیب 8% و 14% کاهش می دهد.

نتایج مطالعات تایید می کنند که مکمل ویتامین C به طور معنی داری سلامت سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد به ویژه در افرادی که مقدار کافی از این ویتامین را از رژیم غذایی دریافت نمی کنند.

ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B از جمله ویتامین B6، B12 و B9 برای سلامت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند.

ویتامین B6 به کنترل التهاب کمک می کند. این ویتامین برای سوخت و ساز اسیدهای آمینه در بدن مورد نیاز است. اسیدهای آمینه اجزای ساختاری آنتی بادی ها و عوامل التهاب (سیتوکین ها) هستند. علاوه براین، ویتامین B6 در تکثیر و افتراق سلول های سفید خون، تولید آنتی بادی ها و پاسخ های ایمنی نقش دارد.

ویتامین B12 در ایمنی سلولی نقش دارد و بر گروهی از سلول های سفید خون به نام سلول های کشنده طبیعی (NK) اثر می کند. این سلول ها 3 روز پس از ابتلا به عفونت ویروسی فعال می شوند و سلول های آلوده را از بین می برند.

فولات یا ویتامین B9 در پاسخ مناسب آنتی بادی به آنتی ژن و ایمنی سلولی نقش دارد.

ویتامین A

ویتامین A در حفظ یکپارچگی ساختاری و عملکردی سلول های مخاطی نقش دارد. این سلول ها در سدهای دفاعی بدن از جمله پوست، مجاری تنفسی، چشم ها و دستگاه گوارش حضور دارند و از ورود عوامل بیماری زا به بدن جلوگیری می کنند. ویتامین A همچنین برای عملکرد طبیعی سلول های ایمنی و تولید آنتی بادی ضروری است. کمبود ویتامین A خطر ابتلا به عفونت ها را افزایش داده و زمان بهبود بیماری را به تاخیر می اندازد.

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است. ویتامین E از سلول های بدن در مقابل آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافـظت کرده و عملکرد سلول های کشنده طبیعی را تقویت می کند.

افرادی که از رژیم غذایی خود به مقدار کافی ویتامین دریافت نمی کنند می توانند از مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنند.

اگرچه مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو بررسی می شوند اما استانداردهای ایمنی مشابه با داروها را ندارند و ممکن است اثربخشی مورد ادعا را نداشته باشند. بنابراین بسیار ضروری است که محصولات تولید شده در شرکت های معتبر را خریداری کنید.

منبع
healthlinencbi.nlm.nih

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا