بیماری‌هاتغذیهسلامتیویتامین‌ها و مکمل ها

اثر ویتامین C بر سیستم ایمنی بدن

محافظت در برابر کرونا با ویتامین ث

در حالی که این روزها محققین و پزشکان اثرات درمانی دوز بالای ویتامین C وریدی (داخل رگی) بر درمان کووید-19 را مطالعه می کنند، اثر ویتامین C بر سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری یا درمان کووید-19 همچنان مورد بحث و بررسی است.

نکته بسیار مهم: با همه گیری کرونا ویروس 2019 این نکته بسیار ضروری است که هیچ مکمل، برنامه غذایی یا تغییر شیوه زندگی بیش از رعایت فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت فردی نمی تواند شما را از ابتلا به این بیماری محافظت کند.

ویتامین C چیست؟

ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است که فعالیت های متعددی در بدن دارد. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است بدین معنی که می تواند ترکیبات غیرپایدار موجود در بدن به نام رادیکال های آزاد را خنثی کرده و از آسیب سلول ها پیشگیری می کند. علاوه براین، در فرآیندهای مختلف زیستی که بسیاری از آن ها به سلامت سیستم ایمنی بدن مرتبط است نقش دارد.

مقدار نیاز روزانه ویتامین ث 90 میلی گرم در روز است اما زنان در دوران شیردهی روزانه به 30 میلی گرم و افراد سیگاری به 35 میلی گرم ویتامین ث بیشتر نیاز دارند.

تامین ویتامین C مورد نیاز روزانه از طریق رژیم غذایی و مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع امکان پذیر است. به طور مثال، یک عدد پرتقال متوسط 77% و یک فنجان (160 گرم) بروکلی پخته 112% از نیاز روزانه ویتامین ث را تامین می کنند.

ویتامین C چگونه بر سیستم ایمنی بدن اثر می کند؟

ویتامین C به روش های مختلف بر سیستم ایمنی اثر می کند. با فعالیت آنتی اکسیدانی خود التهاب را کاهش داده و عملکرد ایمنی را بهبود می بخشد.

همچنین با افزایش تولید کلاژن به سلامت پوست کمک می کند. پوست، سد دفاعی بدن در مقابل ورود ترکیبات مضر است. علاوه براین، ویتامین ث درمان زخم را بهبود می بخشد.

ویتامین C فعالیت فاگوسیت ها را ارتقاء می دهد. این سلول ها با بلعیدن باکتری و سایر ترکیبات غیرطبیعی در سیستم ایمنی از بدن محافظت می کنند. به علاوه، این ویتامین رشد و تکثیر لنفوسیت ها را تقویت می کند. این سلول ها گردش آنتی بادی در سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهند_ پروتئین هایی که به ترکیبات بیگانه یا مضر موجود در خون حمله می کنند.

این ویتامین برای مرگ سلولی نیز ضروری است. این فرآیند به حفظ سلامت سیستم ایمنی، خروج سلول های فرسوده و جایگزین کردن سلول های جدید کمک می کند.

نتایج مطالعات اثربخشی ویتامین C بر علیه ویروس ها نشان می دهد مصرف مکمل ویتامین C در دوران سرماخوردگی می تواند طول دوره بیماری و شدت علائم را کاهش دهد.

علاوه براین، در مطالعات موردی مشخص شده است دریافت دوز بالای ویتامین C التهاب ریه در بیماری های حاد تنفسی ناشی از آنفلوآنزای خوکی (H1N1) یا سایر ویروس ها را کاهش می دهد . همچنین مصرف این ویتامین علائم بیمار در عفونت شدید ناشی از بیماری هایی مانند سپسیس (sepsis) و سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) را بهبود می بخشد.

ویتامین C و کووید-19

در یک بررسی جامع در سال 2019 مشخص شد دریافت دوز بالای ویتامین ث به صورت خوراکی یا وریدی می تواند طول دوره بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU) را تا 8% و مدت زمان استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی را تا 18% کاهش دهد.

آیا به مکمل ویتامین C نیاز دارید؟

نتایج بررسی ها نشان می دهد دریافت مکمل ویتامین C اثر چشمگیری بر سلامت سیستم ایمنی دارد. به ویژه در افرادی که از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی ویتامین دریافت نمی کنند.

بسیاری از مکمل ها حاوی 1000-250 میلی گرم ویتامین ث هستند. حداکثر مقدار توصیه شده 2000 میلی گرم در روز است. از آنجایی که ویتامین ث محلول در آب است، افزایش دریافت آن به جذب بیشتر کمکی نمی کند و از طریق ادرار دفع می شود. علاوه براینکه دریافت مقادیر بالاتر با عوارض گوارشی مانند اسهال همراه است.

ویتامین C با داروهای شیمی درمانی، رادیوتراپی یا داروهای کاهش کلسترول خون تداخل دارد.

اگر به دنبال مکمل ویتامین ث هستید مکملی با دوز و کیفیت مناسب تهیه کنید. اگرچه مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو بررسی می شوند اما استانداردهای ایمنی مشابه با داروها را ندارند. بنابراین بسیار ضروری است که محصولات تولید شده در شرکت های معتبر را خریداری کنید.

منبع
healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا