دانستنی های سلامت

هر آنچه که باید در مورد شپش سر در مهد کودک و پیش دبستانی بدانید

شپش سر، نیت یا کوتیس در بچه‌ها بسیار شایع است و به راحتی در مدرسه پخش می‌شود. آن‌ها می‌توانند آزار‌دهنده باشند اما قابل درمان هستند.

شپش سر در بچه‌ها شایع است و چیز ترسناکی نیست. شپش سر نباید بر تحصیلات فرزند شما تأثیر بگذارد.

کودک شما ممکن است در اطراف گردن، نوک پیشانی و گوش خارش پوست داشته باشد. ممکن است شپش‌های زنده را روی پوست سر یا تخم‌های خاکستری کم‌رنگ یا قهوه‌ای مایل به زرد (نیت) که مانند دانه‌های نمک متصل به مو هستند را نزدیک به پوست سر ببینید. ممکن است خودتان متوجه شپش سر در فرند خود نشوید و از طریق مدرسه از شیوع شپش سر مطلع شوید.

در چنین مواقعی چگونه باید رفتار کنیم؟

کلید مقابله با شپش، بررسی، درمان و اطلاع‌رسانی است.

بررسی کنید: مو‌های فرزندتان را به‌طور منظم بررسی کنید (یک‌بار در هفته انتخاب خوبی است). در گذشته، معلمان و پرستاران بهداشت عمومی، بچه‌ها را برای بررسی‌های عمومی و تحقیرآمیز در مدرسه به صف می‌کردند. این روز‌ها مدارس مانند قدیم کودکان را بررسی نمی‌کنند؛ بنابراین شما باید خودتان دست به کار شوید و کودک خود را بررسی کنید.

درمان: اگر شپش‌های زنده یا تخم‌های باز نشده پیدا کردید، در اسرع وقت کودک خود را درمان کنید. پزشک شما می‌تواند بهترین راه برای مقابله با مشکل را به شما توصیه کند. مدارس همچنین توصیه‌های خوبی می‌کنند و می‌توانند شما را برای مشاوره و درمان بیشتر ارجاع دهند. درمان‌ها چندان گران نیستند اگرچه ممکن است زمان‌بر باشند. برای مثال باید هر روز برای بررسی موهای کودک از یک شانه دندانه ظریف استفاده کنید و برای او وقت بگذارید.

اطلاع دهید: زمانی که کودک شما شپش یا نیت دارد به مدرسه اطلاع دهید. سپس آن‌ها می‌توانند به والدین دیگر بگویند که شیوع وجود دارد؛ بنابراین همه می‌توانند فرزندان خود را بررسی و درمان کنند. معلمان می‌توانند تا زمانی که شیوع تمام شود اقداماتی مانند حذف چوب لباسی یا کاهش کار گروهی در جایی که سر دانش‌آموزان با یکدیگر در تماس است را انجام دهند. بسیاری از مدارس با بهداشت عمومی در مواقعی که شیوع شپش در سطح مدرسه وجود دارد کار می‌کنند.

آیا فرزند من باید از مدرسه دور بماند؟

توصیه می‌شود که کودک مبتلا به شپش زنده باید تا زمان شروع درمان از مهد کودک یا مدرسه دور بماند. پس از شروع درمان، مدرسه نباید فرزند شما را محروم کند یا از شما بخواهد که او را در خانه نگه دارید.

شپش

چگونه می‌توانم جلوی ابتلای فرزندم به شپش را بگیرم؟

شپش سر واقعاً در کودکان شایع است. کار‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از آن‌ها انجام دهید:

  • مو‌های فرزندتان را هر روز برس بزنید.
  • از برس، شانه، حوله یا کلاه مشترک استفاده نکنید.
  • بررسی کنید که مدرسه کلاه‌های کودکان را یک‌جا نگه ندارد.
  • مو‌های فرزندتان را مرتباً از نظر شپش بررسی کنید و در صورت یافتن شپش فوراً برای درمان اقدام کنید.
  • شما نیازی به تراشیدن مو‌های فرزندتان ندارید؛ اما این می‌تواند به کوتاه نگه داشتن مو‌ها یا دور نگه داشتن شپش در مدرسه کمک کند.

اگر کودک من دوباره آلوده می‌شود، چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

زمانی که کودک خود را درمان کرده‌اید و متوجه می‌شوید که او دوباره آلوده می‌شود بسیار خسته ‌کننده است.

هربار که فرزند شما با یک دسته تازه شپش به خانه می‌آید به مدرسه بگویید تا کل جامعه مدرسه مسئولیت این مشکل را بر عهده بگیرند. اگر شپش سر یک مشکل دائمی باشد، بهداشت عمومی ممکن است به مدرسه کمک کند تا اطلاعات و مشاوره به والدین ارائه دهد.

همچنین برای کودکان عادی است که دوباره خود را آلوده کنند. مطمئن شوید که درمان را کامل کرده‌اید، به بررسی ادامه دهید و نکات پیشگیری را دنبال کنید.

منبع
Education

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا