تغذیهسلامتیکیمازیویتامین‌ها و مکمل ها

مولتی ویتامین چگونه به سلامت بدن کمک می کند؟

نیاز بدن به مولتی ویتامین

مکمل مولتی ویتامین حاوی انواعی از ویتامین ها و املاح و گاهی سایر ترکیبات دیگر است. 13 ویتامین و حداقل 16 ماده معدنی برای سلامت بدن ضروری هستند. این ترکیبات برای فعالیت های آنزیمی یا به عنوان مولکول های انتقال دهنده پیام و یا به عنوان عناصر ساختاری در بدن مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه براین، بدن برای تولیدمثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرآیندها به این موادمغذی نیازمند است. مکمل های مولتی ویتامین تعدادی از این ویتامین ها و مواد معدنی را در شکل ها و مقادیر متفاوت ارائه می کنند. در این محصولات ممکن است ترکیبات دیگری مانند ترکیبات گیاهی، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب وجود داشته باشد.

از آنجایی که مکمل های غذایی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد بررسی قرار نمی گیرند ممکن است مقادیر مواد مغذی موجود در این محصولات کمتر یا بیشتر از برچسب محصول باشد یا تمام مواد مغذی مورد ادعا در محصول وجود نداشته باشد. برای پیشگیری از بروز این مشکلات حتما از محصولات کارخانه جات معتبر استفاده کنید.

نقش مکمل مولتی ویتامین در پیشگیری از بیماری ها

_ مطالعات اخیر نشان می دهند دریافت مولتی ویتامین به مدت 3 سال خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را به میزان 35% کاهش می­ دهد.

_ در بررسی اثر مصرف مولتی ویتامین بر کاهش خطر بروز سرطان مشخص شد دریافت مکمل مولتی ویتامین می تواند خطر بروز سرطان در مردان را 31% کاهش دهد.

_ مطالعات متعدد نشان می دهند دریافت مولتی ویتامین موجب بهبود حافظه در سالمندان می شود. علاوه براین، مصرف این مکمل در بهبود خلق و خو و کاهش علائم افسردگی موثر است.

_ تحلیل ماکولای چشم ناشی از افزایش سن (AMD) از عوامل اصلی کوری در جهان است. نتایج بررسی ها نشان می دهد دریافت ویتامین های آنتی اکسیدان پیشرفت این بیماری را کند می کند. همچنین، مصرف مولتی ویتامین خطر بروز آب مروارید_ از بیماری های بسیار شایع چشم _ را کاهش می دهد.

چه کسانی باید مولتی ویتامین بخورند؟

دریافت ویتامین ها برای گروهی از افراد ضروری به نظر می رسد:

سالمندان: با افزایش سن جذب برخی ویتامین ها مانند B12 در دستگاه گوارش کاهش می یابد. علاوه براین، سالمندان در مقایسه با بزرگسالان جوانتر به کلسیم و ویتامین D بیشتری نیاز دارند.

گیاهخواران: از آنجایی ویتامین B12 تنها در موادغذایی حیوانی وجود دارد، گیاهخوارانی که تنها از رژیم غذایی گیاهی استفاده می کنند در معرض کمبود ویتامین B12 قرار می گیرند. علاوه براین، کمبود کلسیم، روی، آهن، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا-3 در میان گیاهخواران بسیار شایع است.

بارداری و شیردهی: زنان باردار و شیرده در مورد نیازهای خود باید با پزشک مشورت کنند. برخی از ویتامین ها در این دوران بسیاری ضروری است در حالی که دریافت زیاد برخی دیگر می تواند مضر باشد. به طور مثال دریافت مقادیر بالای ویتامین A موجب بروز ناهنجاری های مادرزادی می شود.

سایر افرادی که از فواید مولتی ویتامین بهره مند می شوند:

_ افرادی که جراحی کاهش وزن انجام داده اند.

_ افرادی که رژیم غذایی کاهش وزن دارند.

_ افراد کم اشتها یا کم غذا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا