بیماری‌هاپزشکیمو

درمان شپش حیوانات چگونه است؟

حیوانات هم مانند انسان‌ها به شپش دچار می‌شوند. در این مقاله قصد داریم درمان شپش حیوانات را برایتان توضیح دهیم. برای درمان شپش حیوان راهکار‌هایی وجود دارد مانند: حمام ضد شپش، ولی بهترین راه برای درمان شپش حیوانات فقط مراجعه به دامپزشک و دریافت دارو است.

تمام سگ و گربه‌هایی که خودشان را می‌خوارانند شپش ندارند. برای اینکه ببینید حیوان به شپش مبتلا است یا خیر، به محل خواب حیوان بروید. اگر خرده‌های سیاه رنگی در آن اطراف دیدید بدانید که فضولات شپش و فعال بودن آنهاست. برای بررسی دقیق‌تر خز‌های حیوان را مشاهده کنید. گاهی اوقات شپش‌هایی که روی بدن حیوان راه ‌می‌روند قابل دیدن است.

حمام ضد شپش

حمام ضد شپش نیازمند چیز‌هایی است که در ادامه بطور کامل بیان می‌کنیم:

 • منبع آب
 • شامپو ضد شپش مناسب حیوان
 • چند عدد حوله

به دمای آب برای شستشوی حیوان خیلی دقت کنید. دمای آب باید ولرم روبه خنک باشد، زیرا برخی از حیوانات مثل سگ در دمای بالا آسیب می‌بینند. برای شستشو از وان، لگنچه یا حیاط خانه استفاده کنید. ولی بطور کلی بهترین مکان برای شستشوی گربه، سینک ظرفشویی است چون براحتی می‌توانیم اوضاع را کنترل کنید.

برای انتخاب شامپو ضد شپش لطفاً به پزشک یا پت شاپ‌ها مراجعه کنید. نحوه مصرف شامپو را بخوبی بخوانید و طبق آن عمل کنید. هر حیوان، شامپو ضد شپش مخصوص خودش را دارد، مثلاً استفاده از شامپو مخصوص گربه برای سگ مضر است.

برای شستشو حیوان ابتدا گردنش را خیس نموده، شامپو را مالیده و شستشو دهید. این کار از انتقال شپش‌ها به ناحیه‌ی چشم و گوش جلوگیری می‌کند. سپس بقیه بدن را خیس کنید و به شامپو آغشته کنید. چند دقیقه‌ای رو بدن بماند سپس آبکشی کنید.

پس از مصرف شامپو‌های ضد شپش، ممکن است مو و پوست حیوان خیلی خشک شود که استفاده از نرم‌کننده به رفع آن کمک خواهد کرد.

پس از اتمام حمام چندین حوله بزرگ ادامه کنید تا حیوان بطور کامل خشک شود. داشتن چندین حوله سبب می‌شود که حیوان طی تکان دادن خودش، رطوبتش در اطراف پخش نشود.

برای نابودی کامل شپش‌ها تنها مصرف شامپو ضد شپش کافی نیست. حمام ضد شپش راهکاری برای پاکسازی شپش هاست نه درمان صد در صد آن.

باید به بهداشت و پاکیزگی محیط اطراف حیوان خیلی توجه کنید. حمام ضد شپش بدون پاک کردن محل زندگی، عملاً بی‌فایده خواهد بود. شپش‌هایی در اطراف ما زندگی می‌کنند که برای نابودی کاملشان باید منبع آن را پیدا کنیم. بهترین روش را می‌توان از طریق مشورت با دامپزشک پیدا کنیم. راهکار‌هایی مثل: استفاده از اسپری، پودر، قلاده یا درمان موضعی در از بین بردن شپش‌ها بسیار مؤثر است.

روش‌های دیگری مانند: استفاده از آفت کش‌ها محیطی مثل بخار و اسپری باغچه، دارو‌های مخصوص حیوانات برای پایان دادن به چرخه زندگی شپش‌ها و جاروبرقی کشیدن روزانه خانه وجود دارد.

درمان شپش در گربه‌ها

گربه یکی از رایج‌ترین حیوان‌های خانگی است. گربه‌ها ممکن است به شپش مبتلا شوند که باید اقدامات لازم را بهبودی آن انجام دهید.

بروز شپش در گربه‌ها با نشانه‌های زیر همراه است:

خارش بیش از اندازه، خراشیدن بیش از حد، پوست و موی خشک و ریختن مو‌های ناحیه گردن، اطراف گوش‌ها، شانه‌ها، کشاله‌های ران و اطراف مقعد.

دلیل ابتلا حیوان به شپش می‌تواند تماس با جسم آلوده مثل قیچی اصلاح دامپزشکی باشد یا از جای خواب گربه دیگری منتقل شده باشد.

امروزه وجود شامپو‌های ضد شپش در درمان شپش تأثیر بسیاری دارد، البته استفاده بیش از اندازه از شامپو‌های ضد شپش می‌تواند باعث آسیب رسیدن به پوست گربه شود. بهترین راه این است که درباره نحوه مصرف و تعداد آن‌ها با دامپزشک مشورت کنید. اگر شرایط گربه بسیار وخیم باشد، ممکن است مجبور به تراشیدن یا کوتاه کردن مو‌های گربه شوید. این کاربرای اطمینان از نبود شپش و تخم‌های آن در بخش‌های زیرین است.

شپش

اقدامات زیر برای جلوگیری مجدد حمله شپش به گربه هاست:

 • وسیله‌های مصرفی گربه را مرتب تمیز کنید و بشویید
 • وسیله‌هایی که غیر قابل شستشو هستند را دور بریزید
 • اگر گربه را برای حمام یا اصلاح به کلینیک‌های دامپزشکی می‌برید، از مسئولین بخواهید وسیله‌ها را در حضور خودتان ضد عفونی کنند.

درمان شپش در دام‌ها

شپش از حشرات موذی است که گاهی گریبان دام‌ها و دامداران را می‌گیرد. برای درمان شپش در دام‌ها بهتر است کار‌های زیر را انجام دهید.

دام‌های مبتلا به شپش را از بقیه دام‌ها جدا کنید و آن‌ها را به مکان دیگری منتقل کنید. گوسفند‌ها یا دام‌های دیگر را با استفاده از ترکیبات ارگانوفسفره که شکل پودری دارد، درمان کنید. این ترکیبات را روی بخش‌هایی که درگیر شپش شده بصورت مستقیم بریزید.

درمان شپش سگ

سگ هم مانند گربه از حیوان‌های پرطرفدار برای نگهداری است. سگ‌ها هم ممکن است به شپش مبتلا شوند که باید اقداماتی انجام دهید.

شپش‌هایی که معمولاً در سگ بروز می‌کند شامل موارد زیر است:

 • شپش خونخوار لینوگناتوس ستوسوس
 • شپش جونده تریکودکتس کانیس
 • شپش هترداکسس اسپینیگر

علائم شپش در سگ چیست؟

اولین علائم وجود شپش در سگ، خاراندن ناگهانی سگ است. پس از بررسی ممکن است شپش در ساقه‌های مو سگ مشاهده کنید. تخم‌های شپش به شکل بیضی و شفاف هستند. درادامه اقداماتی که می‌توانید برای درمان شپش در سگ‌ها انجام دهید ذکر شده‌اند:

 • مصرف حشره‌کش و شامپو‌های مخصوص. بیشتر شامپو‌ها حاوی پیرترین یا ارگانو فسفات هستند که برروی شپش اثر می‌گذارند.
 • نظافت روزانه سگ و شانه زدن مو‌هایش به منظور جدا‌سازی شپش‌ها
 • شستشوی منظم وسایلی که سگ با آن‌ها در ارتباط است. اسباب بازی‌ها و سایر وسیله‌ها را با آب گرم بخوبی بشویید.
 • استفاده از حشره کش‌ها، معمولاً اثر حشره کش‌ها بطور کوتاه مدت است و شما باید مجدداً از آن‌ها استفاده کنید.

درمان شپش در حیوانات با استفاده از محلول ضد شپش نایلیس

برای درمان شپش در حیوانات و جلوگیری از طولانی شدن روند آن بهتر است در کنار درمان خانگی شپش از روش‌های دارویی نیز بهره ببرید. هرچند که استفاده از بعضی دارو‌ها و شامپو‌های ضد شپش برای سلامتی حیوانات مضر هستند و اصلاً توصیه نمی‌شود؛ اما در این بین شرکت کیمیا کالای رازی با تولید محلول ضد شپش نایلیس کمک شایانی به درمان این بیماری کرده است. محلول ضد شپش نایلیس از شرکت کیمیا کالا رازی که می‌تواند، فرد یا حیوان آلوده به شپش را از آزار و اذیت شپش‌ها آزاد کند. استفاده از محلول ضد شپش نایلیس برای درمان شپش سبب می‌شود که تمامی تخم شپش‌ها در هر بخش از مو که هستند از بین بروند. محلول ضد شپش نایلیس دارای ترکیبات محلولی بسیار قوی هستند و البته این محلول بسیار کشنده تنها برای شپش خطرناک است و هیچ عارضه را به همراه ندارد.

منبع
Kimia Kala Razi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا