اخبار

5 استفاده نادرست از تلفن همراه که به سلامتی آسیب می زند

ممکن است گوشی را به خاطر زنگ هشدار کنارتان بگذارید اما حتی این کار هم به سلامتی آسیب می زند! البته این مورد تنها استفاده غلط تلفن همراه نیست و عادات دیگری هم وجود دارند که به سلامتی ما ذره ذره آسیب می زنند. اگر تلفن تان مثل بسیاری از مردم این دوره و زمانه به جان تان وصل است، بد نیست این مقاله کوتاه را بخوانید!

خوابیدن با تلفن همراه

تلفن همراه در اصل یک فرستنده و گیرنده الکترومغناطیسی است؛ یعنی امواج رادیویی ساطع می کند. اگرچه هنوز اثبات نشده است، اما تحقیقات نشان می دهند که چگونه قرار داشتن طولانی مدت در معرض امواج ممکن است روی مغز شما تأثیر بگذارد. اگر نمی توانید آن را خاموش کنید یا در اتاق دیگری قرار دهید، سعی کنید آن را در حالت هواپیما بگذارید.

 

قرار گرفتن در معرض نور آبی برای مدت طولانی

نور صفحه شما ملاتونین را سرکوب می کند، هورمونی که مسئول تنظیم چرخه خواب است و این دلیل دیگری است که در هنگام خواب نباید به آن نزدیک باشید. نور آبی در عین حال باعث سردرد و مشکلات چشم و بینایی می شود.

استفاده از آن با سیگنال کم

دیگر استفاده غلط تلفن همراه مربوط به سیگنا ل آن است. هنگامی که سیگنال ضعیفی را در تلفن خود مشاهده می کنید، در واقع به این معناست که تلفن شما سیگنال قوی تری را به عنوان فرستنده ارسال می کند و انرژی بیشتر تلفن همراه به معنای آسیب بیشتر به سلامتی شماست. توصیه می شود که در این شرایط و در صورت امکان از تلفن ثابت استفاده کنید یا تلفن را تا حد امکان از خودتان دور نگه دارید. سیگنال کم همچنین باعث گرم شدن تلفن شما می شود که خطر دیگری است.

 

تماس زیاد با پوست

چندین مطالعه وجود دارد که بر ارتباط بین تلفن همراه و سرطان تمرکز دارد، به ویژه سیگنال انتقال آنها که حدود 900 مگاهرتز است و باعث گرم شدن تلفن می شود. هر وقت تلفن را نزدیک به بدن تان نگه دارید، پوست ذره ذره گرما جذب می کند. اگرچه هیچ اثر اثبات شده دیگری از تابش فرکانس رادیویی روی بدن انسان وجود ندارد، اما می دانیم که وقتی فاصله خود را با تلفن تان حفظ کنید، درصد جذب به طرز چشمگیری کم می شود.

سعی کنید در حین گفت وگو با تلفن از یک هدست یا بلندگو استفاده کنید، تا خیلی نزدیک تان نباشد.

نگاه کردن به صفحه با وضعیت نامناسب بدن

این واضح ترین استفاده غلط تلفن همراه است. یک واقعیت شناخته شده این است که استفاده از تلفن همراه باعث آسیب دیدگی انگشت شست می شود اما مشکل دیگر آسیبی است که به گردن وارد می شود. وقتی گردن خود را به جلو خم می کنید تا به صفحه تلفن نگاه کنید، فشار روی مهره های گردنی به تدریج افزایش می یابد.

با گذشت زمان، وزنی که گردن شما احساس می کند ممکن است 5 برابر بیشتر از وزن واقعی سرتان باشد. این امر باعث گردن درد و مشکلات دیگر می شود.

منبع
باشگاه جبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا