اخبارپزشکی

دانشمندان عضو جدیدی از بدن را شناسایی کردند

دانشمندان به تازگی عضو جدیدی را در بدن شناسایی کرده‌اند که درون عضله جونده جمجمه قرار گرفته است.

دانشمندان اخیراً بخشی از بدن را کشف کردند که قبلاً هرگز شرح داده نشده بود. آن‌ها عضوی جدید را در بخش عمیق عضله ماستر شناسایی کرده‌اند. عضله ماستر فک پایین را بالا می‌برد و برای جویدن حیاتی است.

کتاب‌های درسی آناتومی مدرن، عضله ماستر را دارای دو لایه، یکی عمیق و دیگری سطحی توصیف می‌کنند. نویسندگان این مطالعه در گزارش جدیدی که در ماه دسامبر در نسخه آنلاین مجلهAnnals of Anatomy منتشر شد، نوشتند:

چندین متن تاریخی وجود احتمالی لایه سوم را نیز ذکر می‌کنند؛ اما در مورد موقعیت آن به شدت متناقض هستند.

بنابراین تیم تصمیم گرفت بررسی کند که آیا همان‌طور که متون تاریخی نشان می‌دهند ممکن است عضله برجسته فک لایه پنهان و فوق‌العاده عمیقی داشته باشد یا خیر.

برای انجام این کار، آن‌ها ۱۲ سر جسد انسان را که در فرمالدئید حفظ شده بود، تشریح کردند. بر اساس این گزارش، آن‌ها همچنین از ۱۶ جسد تازه سی تی اسکن گرفتند و یک اسکن MRI از یک فرد زنده را بررسی کردند. از طریق این معاینات، آن‌ها لایه سوم از عضله ماستر را شناسایی کردند که از نظر تشریحی متمایز بود. این لایه عمیق از زائده گونه‌ای استخوان گیجگاهی (یک برآمدگی استخوانی که بخشی از استخوان‌های گونه را تشکیل می‌دهد و می‌توان آن را درست در جلوی گوش احساس کرد) شروع شده و تا زائده منقاری (یک برآمدگی مثلثی شکل در استخوان فک پایین) امتداد یافته است.

زیلویا مزی، نویسنده اول این مقاله و مدرس ارشد گروه زیست پزشکی در دانشگاه بازل در سوئیس، در بیانیه‌ای گفت:

این بخش عمیق از ماهیچه ماستر به وضوح از دو لایه دیگر از نظر سیر و عملکرد قابل تشخیص است.

تیم تحقیقاتی در گزارش خود نوشت:

بر اساس آرایش فیبر‌های عضلانی، این لایه عضلانی احتمالاً با بالا بردن و جمع کردن فرآیند کرونوئید به تثبیت فک پایین کمک می‌کند. در واقع، لایه عضلانی تازه کشف شده، تنها بخشی از ماستر است که می‌تواند استخوان فک را به سمت عقب بکشد.

دکتر ینس کریستوف تورپ، نویسنده ارشد مطالعه و استاد و پزشک در مرکز دانشگاه دندانپزشکی بازل، می‌گوید:

اگرچه عموماً فرض بر این است که تحقیقات تشریحی در ۱۰۰ سال گذشته هیچ مشکلی باقی نگذاشته است ولی یافته‌های ما تا حدودی شبیه جانورشناسان است که گونه جدیدی از مهره‌داران را کشف کرده‌اند.

این تیم پژوهشی در مقاله خود پیشنهاد کردند که لایه عضلانی تازه کشف شده «Musculus masseter pars coronidea» به معنای «قسمت کرونوئیدی ماستر» نامیده شود. آن‌ها خاطرنشان کردند که این کشف می‌تواند در زمینه بالینی مهم باشد؛ زیرا دانستن در مورد لایه عضلانی می‌تواند به پزشکان کمک کند تا هم جراحی‌ها را در آن ناحیه از فک بهتر انجام دهند و هم شرایط مربوط به مفصلی که استخوان فک را به جمجمه پیوند می‌دهد را درمان کنند.

منبع
Live Science

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا