بیماری‌هاپزشکیپوستدانستنی های سلامت

با ۹ روش خانگی برای درمان شوره سر آشنا شوید

شوره سر، پدیده‌ای است تا ۵۰ درصد افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ اما می‌توان با اقدامات ساده خانگی، به راحتی آن را درمان کرد.

خارش پوست سر و پوسته پوسته شدن، از علائم بارز شوره سر هستند؛ اما ممکن است علائم دیگری مانند لکه‌های چرب روی پوست سر و سوزن سوزن شدن پوست را نیز ایجاد کند.

دلایل اصلی شوره سر عبارتند از: خشکی پوست، درماتیت سبورئیک، حساسیت به محصولات مو و رشد نوع خاصی از قارچ که روی پوست سر زندگی می‌کند.

در حالی که بسیاری از محصولات بدون نسخه برای درمان شوره سر طراحی شده‌اند؛ اما درمان‌های طبیعی و خانگی نیز می‌توانند در درمان شوره سر مؤثر باشند.

در این مطلب، ۹ روش درمان خانگی ساده برای درمان شوره سر آورده شده است. با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید.

روغن درخت چای را برای درمان شوره سر امتحان کنید

روغن درخت چای

از نظر تاریخی، روغن درخت چای برای درمان بیماری‌های مختلف از آکنه تا پسوریازیس استفاده می‌شده است.

همچنین ثابت شده است که روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی قوی است که ممکن است به کاهش علائم شوره سر کمک کند. در واقع، طبق یک بررسی، روغن درخت چای در مبارزه با گونه خاصی از قارچ که می‌تواند باعث درماتیت سبورئیک و شوره سر شود، مؤثر است.

یک مطالعه ۴ هفته‌ای، با درمان روزانه ۱۲۶ نفر با شامپو حاوی ۵ درصد روغن درخت چای یا دارونما، اثرات روغن درخت چای را بر شوره سر بررسی کرد. در پایان مطالعه، روغن درخت چای شدت علائم را تا ۴۱ درصد کاهش داد و چربی و خارش را بهبود بخشید.

توجه داشته باشید که روغن درخت چای می‌تواند در افرادی که پوست حساسی دارند باعث تحریک شود. بهتر است قبل از استفاده مستقیم روی پوست، آن را با اضافه کردن چند قطره به روغن حامل مانند روغن نارگیل، رقیق کنید.

جمع‌بندی

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که ممکن است به کاهش شدت و علائم شوره سر کمک کند.

از روغن نارگیل برای درمان شوره سر استفاده کنید

روغن نارگیل

روغن نارگیل که به دلیل فواید سلامتی متعدد شناخته شده است، اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر نیز استفاده می‌شود. روغن نارگیل ممکن است به بهبود آبرسانی پوست و جلوگیری از خشکی کمک کند؛ زیرا خشکی پوست سر می‌تواند شوره سر را بدتر کند.

یک مطالعه کوچک که روی ۳۴ نفر انجام شد، نشان داد که روغن نارگیل به اندازه روغن معدنی در بهبود آبرسانی پوست مؤثر است.

پژوهشی دیگر نشان داده است که روغن نارگیل می‌تواند به درمان اگزما (یک بیماری پوستی که ممکن است باعث گسترش شوره سر شود) کمک کند.

یک مطالعه اثرات روغن نارگیل و روغن معدنی را بر درماتیت آتوپیک (نوعی اگزما که با خارش و التهاب مشخص می‌شود) مقایسه کرد. استفاده از روغن نارگیل روی پوست به مدت هشت هفته علائم را تا ۶۸ درصد کاهش داد و این در حالی بود که روغن‌های معدنی علاسم را تنها ۳۸ درصد کاهش دادند.

روغن نارگیل و ترکیبات آن نیز در برخی از مطالعات آزمایشگاهی خاصیت ضد میکروبی از خود نشان دادند. هنوز اثرات روغن نارگیل روی سویه خاصی از قارچ که باعث شوره سر می‌شود، بررسی نشده است.

جمع‌بندی

خواص ضد میکروبی بالقوه روغن نارگیل ممکن است رطوبت پوست را بهبود ببخشد و علائم اگزما و شوره سر را کاهش دهد.

برای درمان شوره سر از آلوئه ورا استفاده کنید

آلوئه ورا

آلوئه ورا نوعی ساکولنت است که اغلب به پماد‌ها، لوازم آرایشی و لوسیون‌های پوستی اضافه می‌شود.

باور جمعی بر این است که وقتی آلوئه ورا روی پوست استفاده می‌شود، به درمان بیماری‌های پوستی مانند سوختگی، پسوریازیس و تبخال کمک می‌کند. همچنین ممکن است در درمان شوره سر مفید باشد.

بر اساس بررسی انجام شده، خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آلوئه ورا می‌تواند به محافظت در برابر شوره سر کمک کند. به طور مشابه، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که آلوئه ورا در برابر چندین گونه قارچ مؤثر است و ممکن است به کنترل عفونت‌های قارچی که باعث ریزش مو در پوست سر می‌شوند، کمک کند.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که آلوئه ورا می‌تواند التهاب را کاهش دهد و ممکن است علائم را تسکین دهد.

علیرغم این نتایج امیدوارکننده، مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا چگونگی تأثیر مستقیم آلوئه ورا بر شوره سر مورد بررسی قرار بگیرد.

جمع‌بندی

آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است. در نتیجه، ممکن است به کاهش التهاب و کاهش علائم شوره سر کمک کند.

استرس را به حداقل برسانید

استرس

اعتقاد بر این است که استرس بر بسیاری از جنبه‌های سلامت و تندرستی تأثیر می‌گذارد. استرس می‌تواند همه چیز را از شرایط مزمن گرفته تا سلامت روان تحت تأثیر قرار دهد.

استرس به خودی خود باعث شوره سر نمی‌شود؛ اما می‌تواند علائمی مانند خشکی پوست و خارش را تشدید کند.

حفظ سطوح بالای استرس در طولانی مدت ممکن است فعالیت سیستم ایمنی را سرکوب کند. یک سیستم ایمنی ضعیف می‌تواند توانایی بدن شما را برای مبارزه با برخی از عفونت‌های قارچی و بیماری‌های پوستی که باعث شوره‌ی سر می‌شوند، کاهش دهد.

در واقع، یک مطالعه که روی ۸۲ فرد مبتلا به درماتیت سبورئیک (یکی از شایع‌ترین علل شوره سر) انجام شد، نشان داد که بیشتر دوره‌های درماتیت پس از یک رویداد استرس‌زا در زندگی رخ داده‌اند.

برای کنترل سطح استرس، برخی از تکنیک‌های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا رایحه درمانی را امتحان کنید.

جمع‌بندی

استرس می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و توانایی بدن را برای مقابله با عفونت‌هایی که باعث شوره سر می‌شوند کاهش دهد. استرس همچنین اغلب قبل از دوره‌های درماتیت سبورئیک رخ می‌دهد.

برای درمان شوره سر از سرکه سیب استفاده کنید

سرکه سیب

سرکه سیب برای سلامتی فواید بسیاری دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به بهبود حساسیت به انسولین و افزایش سرعت کاهش وزن است.

سرکه سیب نیز اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای درمان شوره سر مورد استفاده قرار می‌گیرد. باور عمومی بر این است که خاصیت اسیدیته سرکه به تحریک ریزش سلول‌های مرده پوست روی پوست سر کمک می‌کند.

همچنین گفته می‌شود که سرکه سیب PH پوست را متعادل می‌کند تا رشد قارچ را کاهش دهد و در نتیجه با شوره سر مبارزه کند. با این‌حال، هیچ مطالعه‌ای برای حمایت از این ادعا‌ها وجود ندارد و بسیاری از مزایای سرکه سیب برای شوره سر بر اساس شواهد افراد است.

برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که سرکه سیب و ترکیبات آن می‌توانند از رشد انواع خاصی از قارچ‌ها جلوگیری کند.

اگر می‌خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، چند قاشق غذاخوری از آن را به شامپوی خود اضافه کنید یا آن را با روغن‌های ضروری دیگر ترکیب کنید و مستقیماً روی مو‌ها اسپری کنید.

جمع‌بندی

گفته می‌شود که سرکه سیب به حذف سلول‌های مرده پوست و متعادل کردن PH پوست سر کمک می‌کند. علاوه بر این، برخی مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که ممکن است سرکه سیب از رشد انواع خاصی از قارچ‌ها جلوگیری کند.

برای درمان شوره سر آسپرین را امتحان کنید

آسپیرین

اسید سالیسیلیک یکی از ترکیبات اولیه موجود در آسپرین است که مسئول خواص ضد التهابی آن است. اسید سالیسیلیک علاوه بر این‌که در آسپرین یافت می‌شود، در بسیاری از شامپو‌های ضد شوره نیز یافت می‌شود.

اسید سالیسیلیک به خلاص شدن از شر پوسته پوسته شدن پوست سر و ریختن پوسته‌ها کمک می‌کند و می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

در یک مطالعه، ۱۹ نفر مبتلا به شوره سر از دو شامپو حاوی پیروکتون اولامین همراه با اسید سالیسیلیک یا پیریتیون زینک استفاده کردند. هر دو شامپو توانستند شوره سر را پس از چهار هفته کاهش دهند؛ اما شامپو حاوی اسید سالیسیلیک در کاهش شدت پوسته‌ پوسته شدن پوست سر مؤثرتر بود.

مطالعه دیگری نشان داد که شامپو حاوی اسید سالیسیلیک، به‌طور مشابه به عنوان یک داروی تجویزی در درمان درماتیت سبورئیک و شوره سر مؤثر است.

برای درمان آسان شوره سر، سعی کنید دو قرص آسپرین را خرد کنید و قبل از شستن مو‌هایتان پودر آن را به شامپوی خود اضافه کنید.

جمع‌بندی

آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است. این ماده‌ای است که در بسیاری از شامپو‌های ضد شوره یافت می‌شود. نشان داده شده است که اسید سالیسیلیک در درمان درماتیت سبورئیک و شوره سر مؤثر است.

برای درمان شوره سر میزان مصرف امگا ۳ را افزایش دهید

امگا ۳

اسید‌های چرب امگا ۳ نقش مهمی در بدن دارند. آن‌ها نه تنها غشا‌های سلولی را می‌سازند، بلکه در عملکرد قلب، سیستم ایمنی و ریه‌های شما نیز نقش مهمی دارند.

اسید‌های چرب امگا ۳ نیز برای سلامت پوست حیاتی هستند. آن‌ها به مدیریت تولید روغن و هیدراتاسیون، بهبود زخم و جلوگیری از پیری زودرس کمک می‌کنند.

کمبود اسید‌های چرب امگا ۳ می‌تواند علائم مختلفی از جمله خشکی مو، خشکی پوست و حتی شوره سر را ایجاد کند.

اسید‌های چرب امگا ۳ می‌توانند التهاب را کاهش دهند و ممکن است به تسکین سوزش و علائم شوره سر نیز کمک کنند.

ماهی‌های چرب مانند سالمون، قزل آلا و ماهی خال مخالی منابع عالی اسید‌های چرب امگا ۳ هستند. همچنین می‌توانید مکمل روغن ماهی مصرف کنید یا مصرف سایر غذا‌های غنی از امگا ۳ مانند دانه کتان، دانه چیا و گردو را افزایش دهید.

جمع‌بندی

اسید‌های چرب امگا ۳ برای سلامت پوست مهم هستند و می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند. کمبود آن می‌تواند باعث خشکی پوست، خشکی مو و شوره سر شود.

بیشتر پروبیوتیک بخورید

پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها نوعی باکتری مفید هستند که برای سلامتی مزایای بسیاری دارند. مزایای پروبیوتیک زیاد هستند، از جمله آن‌ها می‌توان به محافظت در برابر آلرژی، کاهش سطح کلسترول و افزایش سرعت کاهش وزن اشاره کرد.

همچنین پروبیوتیک‌ها ممکن است به تقویت عملکرد سیستم ایمنی کمک کنند. این امر می‌تواند به بدن در مبارزه با عفونت‌های قارچی که باعث شوره سر می‌شوند، کمک کند.

در واقع، یک مطالعه نشان داد که مصرف پروبیوتیک‌ها به مدت ۵۶ روز شدت شوره سر را در ۶۰ نفر کاهش داد.

همچنین نشان داده شده است که پروبیوتیک‌ها به کاهش علائم بیماری‌های پوستی مانند اگزما و درماتیت، به ویژه در نوزادان و کودکان کمک می‌کنند. پروبیوتیک‌ها به شکل مکمل برای دوز سریع و راحت در دسترس هستند.

آن‌ها همچنین در بسیاری از انواع غذا‌های تخمیری مانند کامبوجا، کیمچی، تمپه، کلم ترش و ناتو یافت می‌شوند.

جمع‌بندی

پروبیوتیک‌ها ممکن است به تقویت عملکرد ایمنی کمک کنند و نشان داده شده است که شدت شوره سر را کاهش می‌دهند.

برای درمان شوره سر از جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین

جوش شیرین که در آشپزخانه‌ همه خانه‌ها در سرتاسر جهان یافت می‌شود، یک درمان سریع، راحت و در دسترس برای درمان شوره سر است.

باور عمومی بر این است که جوش شیرین به عنوان یک لایه بردار ملایم برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست و کاهش پوسته پوسته شدن و خارش عمل می‌کند. همچنین جوش شیرین دارای خواص ضد قارچی است که می‌تواند در درمان شوره سر مفید باشد.

یک مطالعه آزمایشگاهی، اثرات ضد قارچی جوش شیرین را روی برخی از رایج‌ترین گونه‌های قارچی که باعث عفونت‌های پوستی می‌شوند، اندازه‌گیری کرد. به‌طور قابل توجهی، جوش شیرین توانست پس از ۷ روز، رشد قارچ را در ۷۹ درصد نمونه‌ها کاملاً مهار کند.

مطالعه دیگری به بررسی اثرات جوش شیرین روی ۳۱ فرد مبتلا به پسوریازیس پرداخت. درمان با حمام جوش شیرین، به‌طور قابل توجهی خارش و سوزش را پس از تنها سه هفته کاهش داد.

دستورالعمل‌های درمانی برای سایر بیماری‌ها مانند درماتیت آتوپیک، نشان ی‌دهند که حمام جوش شیرین می‌تواند به تسکین خارش کمک کند.

برای بهترین نتیجه، سعی کنید جوش شیرین را مستقیماً روی مو‌های خیس بمالید و آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید یک یا دو دقیقه بماند، سپس طبق معمول شامپو زدن مو‌هایتان را ادامه دهید.

جمع‌بندی

جوش شیرین خواص ضد قارچی دارد و ممکن است به تسکین خارش و تحریک پوست کمک کند.

کلام آخر

اگرچه شوره سر می‌تواند یک مشکل ناامید‌کننده باشد؛ اما دارو‌های طبیعی زیادی وجود دارند که می‌توانند علائم را کاهش داده و تسکین دهند.

اگر به شوره سر مبتلا هستید، سعی کنید چند مورد از این درمان‌های طبیعی را امتحان کنید.

از این روش‌های درمانی به تنهایی استفاده کنید یا آن‌ها را با محصولات بدون نسخه مانند شامپو‌های ضد شوره استفاده کنید تا اثربخشی درمان را به حداکثر برسانید.

منبع
Healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا