پزشکیفناوری‌های پزشکی

هشدار FDA: بچه‌های زیر ۱۲ سال واکسن کووید ۱۹ نزنند

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اطلاعیه تازه‌ای در مورد واکسیناسیون بچه‌های زیر ۱۲ سال صادر کرده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا به‌تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده است والدینی که نگران سلامتی فرزند زیر ۱۲ سال خود هستند، نباید از مسئولین بهداشتی برای آن‌ها درخواست واکسن کووید ۱۹ کنند. به گفته‌ی این سازمان، تا زمانی که دولت ایمنی واکسن‌های کووید ۱۹ را برای بچه‌های زیر ۱۲ سال تأیید نکرده، هیچ نهادی مجاز به تزریق واکسن برای بچه‌های زیر ۱۲ سال نخواهد بود.

دکتر جَنِت وودکاک به همراه دکتر پیتر مارکس، کمیسیونرهای FDA از مرکز پژوهش‌های بیولوژی و ارزیابی، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که امیدوارند در ماه‌های آینده بتوانند پس از ارزیابی‌های دقیق، مجوز تزریق واکسن کووید ۱۹ را برای افراد زیر ۱۲ سال صادر کنند؛ اما تا آن زمان تزریق واکسن کووید ۱۹ برای بچه‌های زیر ۱۲ سال ممنوع است. متأسفانه این افراد زمان دقیقی را برای صدور مجوز اعلام نکردند. آن‌ها اعلام کردند که گروه‌های سنی مختلف به دوزهای متفاوتی از واکسن نیاز دارند و واکسن‌هایی که در حال حاضر در فاز مطالعات بالینی قرار دارند با واکسن‌هایی که برای افراد بزرگ‌سال تولید شده‌اند یکسری تفاوت‌ها خواهند داشت.

این دو پزشک در بیانیه خود گفتند:

نمی‌توان گفت که کودکان نسخه کوچک‌تر افراد بزرگ‌سال هستند؛ آن‌ها تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند و مسائلی که ممکن است در آزمایش واکسن کودکان مورد توجه قرار گیرد می‌تواند شامل این باشد که آیا به دوزهای مختلف یا فرمول‌های مختلف واکسن‌هایی که قبلاً برای بزرگ‌سالان استفاده شده است نیاز داریم یا خیر.

در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا به‌شدت تحت فشار است تا فرآیند آزمایش واکسن‌ها را سرعت ببخشد؛ زیرا سویه دلتای ویروس هم اکنون افراد زیادی را در آمریکا و جهان بیمار کرده و در کودکان نیز باعث بروز بیماری شدید می‌شود. بسیاری از افرادی که بیمار شده‌اند، واکسینه نشده‌اند و بچه‌های زیر ۱۲ سال نیز در این دسته قرار می‌گیرند؛ زیرا هنوز واکسنی برای آن‌ها وجود ندارد.

بچه‌های زیر ۱۲ سال همانند بزرگ‌سالان در اثر کووید ۱۹ مریض نمی‌شدند و اگر هم مریض می‌شدند خیلی خفیف بود؛ اما در مورد سویه دلتا ویروس قضیه متفاوت است. بچه‌ها در برابر سویه دلتا از ایمنی پایین‌تری برخوردار هستند. بچه‌های زیر ۱۲ سال در مقایسه با افراد بزرگ‌تر، گیرنده‌های ACE2 کم‌تری در بافت تنفسی خود دارند. در واقع یکی از دلایلی که باعث می‌شد بچه‌ها در برابر ویروس SARS-CoV-2 ایمنی بیشتری داشته باشند سطح پایین گیرنده‌های ACE2 در بافت تنفسی بود؛ زیرا سویه‌های این ویروس نمی‌توانستند به راحتی وارد بدن آن‌ها شوند. اما حالا که دلتا برای ورود به بدن می‌تواند از سلول‌های با سطح پایین گیرنده‌های ACE2 نیز استفاده کند، بچه‌ها نیز آسیب‌پذیر شده‌اند.

ظهور سویه دلتا باعث شده که این مزیت در کودکان از بین برود. البته این‌ها همه گمانه‌زنی هستند. بر اساس مقاله‌ای که در وب‌سایت medRxiv در ماه ژوئن منتشر شد، بچه‌ها عفونت را با عوارض کم‌تری درمان می‌کنند و علت آن هم سطح پایین گیرنده‌های ACE2 نیست؛ بلکه دلیل آن وجود سیستم ایمنی بسیار قوی در مجاری هوایی فوقانی کودکان است. از سوی دیگر، سطوح گیرنده‌های ACE2 از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است در بدن میزبان، سایر پروتئین‌ها نیز به اندازه گیرنده ACE2 اهمیت داشته باشند.

در ماه می سال جاری میلادی، سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز تزریق واکسن‌های فایزر/بیون‌تک را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال نیز صادر کرد. در حال حاضر واکسن‌های مدرنا و جانسون اند جانسون فقط برای افراد بالای ۱۸ سال تزریق می‌شوند و آزمایش‌های بالینی برای افراد کم سن در حال انجام است. به گفته دکتر وود‌کاک و دکتر مارکس، دولت موظف است که از روش‌های علمی پیروی کند و قرار نیست که مراحل آزمایشی را دور بزنیم.

این دو فرد اطمینان دادند که سازمان غذا و داروی آمریکا از هر فرصتی که بتواند برای سرعت بخشیدن به روند آزمایش واکسن روی بچه‌های زیر ۱۲ سال استفاده خواهد کرد. بسیاری از والدین نگران فرزندان خود هستند؛ اما باید اجازه‌ دهند که روش‌های علمی و داده‌های جمع‌اوری شده به یک نتیجه قطعی منتهی شوند. با فرض موفقیت آمیز بودن آزمایش‌ها، واکسن کووید ۱۹ برای بچه‌های زیر ۱۲ سال تا ماه‌های آینده در دسترس قرار خواهد گرفت.

منبع
WebMD

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا