پزشکیدارو

واکسن کووید ۱۹ فایزر در نوجوانان اثربخشی ۱۰۰ درصدی دارد

مدتی است که تزریق واکسن کووید ۱۹ فایزر برای نوجوانان آغاز شده و حالا مشخص شده که این واکسن در این گروه سنی اثربخشی ۱۰۰ درصدی دارد.

فایزر به تازگی اعلام کرده است که واکسن کووید ۱۹ این شرکت در یک کارآزمایی بالینی در مراحل پایانی در میان نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله، محافظت طولانی ‌مدتی در برابر ویروس ارائه می‌کند.

تزریق دو دوزی واکسن کووید ۱۹ فایزر در نوجوانان، اثربخشی ۱۰۰ درصدی ایجاد می‌کند. این اثربخشی، بین ۷ روز تا ۴ ماه پس از دوز دوم اندازه‌گیری شد.

دکتر آلبرت بورلا، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت فایزر در بیانیه‌ای گفت:

از آن‌جایی که جامعه جهانی بهداشت برای افزایش تعداد افراد واکسینه شده در سراسر جهان تلاش می‌کند، این داده‌های اضافی اعتماد بیشتری به مشخصات ایمنی و اثربخشی واکسن ما در نوجوانان ایجاد می‌کند.

پژوهش‌گران کارآزمایی بالینی، هیچ نگرانی ایمنی جدی در حین پیگیری بیماران به مدت ۶ ماه پیدا نکردند. این شرکت گفت که عوارض جانبی واکسن در نوجوانان با سایر داده‌های ایمنی بالینی برای واکسن مطابقت دارد.

فایزر این داده‌ها را برای تأیید کامل نظارتی واکسن برای سنین ۱۲ تا ۱۵ سال در ایالات متحده و سراسر جهان در موارد ارسالی خود گنجانده است.

این شرکت برای دوز ۳۰ میکروگرمی از واکسن‌ها برای سنین ۱۲ سال و بالاتر از FDA درخواست مجوز می‌کند. این واکسن مجوز استفاده اضطراری FDA را برای سنین ۱۲ تا ۱۵ سال در ماه می و تأییدیه کامل را برای سنین ۱۶ سال و بالاتر در ماه آگوست دریافت کرد.

این مطالعه شامل ۲۲۲۸ شرکت‌کننده کارآزمایی بالینی بود که بین نوامبر ۲۰۲۰ و سپتامبر ۲۰۲۱ تحت نظر قرار گرفتند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند. به نیمی از آن‌ها واکسن تزریق شد و نیمی از آن‌ها دارونما دریافت کردند. پس از مشخص شدن نتایج، ۳۰ مورد تأیید شده ابتلا به کووید ۱۹ در گروه دارونما و صفر مورد ابتلا به کووید ۱۹ در گروه واکسینه‌ شده وجود داشت.

این شرکت گفت که اثربخشی واکسن به‌طور مداوم در بین جنسیت‌ها، نژادها، قومیت‌های مختلف بالا بود.

دکتر بورلا گفت:

این برای ما بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در برخی مناطق، شاهد افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در نوجوانان هستیم و این در حالی است که فرآیند تزریق واکسن آهسته شده است. ما مشتاقانه منتظر به اشتراک گذاشتن این داده‌ها با FDA و سایر رگولاتوری‌ها هستیم.

منبع
Medscape

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا