بیماری‌هاپزشکیتنفسی

برخی افراد به‌صورت ژنتیکی در برابر کووید ۱۹ مقاوم هستند

برخی افراد ممکن است به‌صورت ژنتیکی در برابر کووید ۱۹ مقاوم باشد و تحت هیچ شرایطی به آن مبتلا نشوند.

دو انسان از نظر ژنتیکی حداقل ۹۹.۹ درصد با یکدیگر یکسان هستند؛ اما این ۰.۱ درصد یا بیشتر است که ما را از هم متمایز می‌کند.

این چیزی است که همه تفاوت‌های ما را تعیین می‌کند؛ از نگاه منحصربه‌فردمان گرفته تا مقاومت یا حساسیت ما به بیماری‌هایی مانند HIV. برخی از تغییرات کوچک در کد ژنتیکی می‌توانند نه تنها برای فرد، بلکه برای جامعه بسیار مفید باشند.

هرچه بیشتر درباره این ژن‌های خاص (و افرادی که آن‌ها را دارند) بدانیم، بهتر است؛ زیرا ممکن است بتوان دارو‌هایی ساخت که می‌توانند تفاوت‌های ژنتیکی مفید را تقلید کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، محققان در حال جستجوی افرادی در سراسر جهان هستند که ممکن است در برابر ویروس SARS-CoV-2 مقاوم باشند. ژن‌های شما می‌توانند کلید‌های درمان بالقوه کووید ۱۹ را در خود نگه دارند.

یک تیم پژوهشی می‌گوید که معرفی SARS-CoV-2 به یک جمعیت عظیم در مقیاس جهانی، نشان دیگری از تنوع بالینی قابل‌توجه بین افراد در مسیر ابتلا به عفونت (از عفونت‌های بدون علامت تا بیماری‌های تهدیدکننده حیات) را ارائه کرده است.

اوانجلوس آندرئاکوس، ایمونولوژیست و یکی از اعضای این گروه پژوهشی از دانشگاه آتن می‌گوید:

درک ما از پاتوفیزیولوژی کووید ۱۹، از زمانی که این بیماری برای اولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ شناسایی شد، پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ اما ما هنوز اطلاعات کمی در مورد اساس ژنتیکی و ایمونولوژیکی انسان در مقاومت مادرزادی به SARS-CoV-2 داریم.

اگرچه ممکن است اطلاعات زیادی در مورد این مقاومت ذاتی نداشته باشیم؛ اما این ندانستن ما به این معنی نیست که مقاومت ذاتی وجود ندارد. محققان خاطرنشان می‌کنند که گاهی اوقات توسط یک نفر، کل افراد خانواده‌ می‌توانند آلوده شوند. این در حالی است که برخی افراد که بارها در نواحی پر خطر حضور داشته‌اند و با افراد کرونایی بدون پوشش محافظ رو‌به‌رو شده‌اند، به این بیماری مبتلا نشده‌اند. تحقیقات جدی در این مورد قبلاً انجام شده است؛ اما تاکنون، نتایج تنها تفاوت‌های کوچکی را نشان داده‌اند.

به عنوان مثال، سال گذشته گزارش شد که به‌نظر می‌رسد گروه خونی خونی O مقاومت خفیفی در برابر عفونت شدید SARS-CoV-2 نشان می‌دهد. سپس مطالعات دیگری روی پروتئین‌هایی مانند گیرنده ACE2 یا TMEM41B (پروتئین‌هایی که کروناویروس برای ورود یا تکثیر به داخل سلول نیاز دارد) انجام شده است.

محققان پیشنهاد کرده‌اند که ما باید تلاش بیشتری برای کشف آن معدود افرادی که ممکن است از نظر ژنتیکی در برابر SARS-CoV-2 مقاوم باشند، انجام دهیم. آن‌ها ایده‌هایی در مورد چگونگی شناسایی این افراد دارند.

این گروه پژوهشی می‌گوید که یک استراتژی برای شناسایی، استخدام و تجزیه و تحلیل ژنتیکی افرادی که به طور طبیعی در برابر عفونت SARS-CoV-2 مقاوم هستند، پیشنهاد کرده‌اند.

آن‌ها قصد دارند که ابتدا روی تماس‌های نزدیک افراد غیر آلوده با افراد مبتلا به کووید ۱۹ علامت‌دار تمرکز کنند. سپس افرادی را که بدون تجهیزات حفاظت شخصی حداقل به مدت ۱ ساعت در روز و در طی ۳ تا ۵ روز اول علائم این بیماری با بیمار کرونایی در ارتباط بوده‌اند را در نظر بگیرند.

سپس این افراد چهار هفته پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، با آزمایش‌های PCR منفی و خون منفی و آزمایش آنتی‌بادی و جستجوی سلول‌های T برای تأیید این‌که فرد در گذشته آلوده نشده باشد، بررسی می‌شوند.

محققان می‌گویند:

ما در حال حاضر بیش از ۴۰۰ نفر را ثبت‌نام کرده‌ایم که معیار‌های ورود به یک گروه مطالعه مقاومتی اختصاصی را دارند. ثبت‌نام مشارکتی شرکت‌کنندگان در مطالعه ادامه دارد (لینک ثبت‌نام) و از افراد سراسر جهان استقبال می‌شود.

با واکسن‌ها، دارو‌های امیدوارکننده و درک بیشتر در مورد ویروس، می‌بینیم که زندگی در برخی مکان‌ها کمی عادی‌تر به نظر می‌رسد.

اما کووید احتمالاً برای مدت طولانی هنوز با ما خواهد بود و یافتن افرادی که راه ژنتیکی برای در امان ماندن توسط این ویروس دارند، می‌تواند یک موهبت واقعی برای بقیه ما باشد؛ به خصوص اگر گونه‌های جدید و بسیار خطرناک ظاهر شوند.

منبع
Science Alert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا