دانستنی های سلامت

چرا با افزایش سن صورت نامتقارن می‌شود؟

حتماً متوجه شده‌اید که صورت افراد با افزایش سن، تقارن اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد و به زبان ساده‌تر، صورت افتاده می‌شود؛ اما به‌راستی دلیل این اتفاق چیست؟

به یک کودک تازه متولد شده نگاه کنید. صورت کوچک و مظلوم آن‌ها بسیار متقارن و صاف به‌نظر می‌رسد؛ اما با افزایش سن، صورت میزان آن کودک رفته رفته تقارن خود را از دست می‌دهد، پوستش افتاده می‌شود و چروک‌ها و لکه‌ها روی پوست صورتش آشکار می‌شوند. در واقع، پژوهشی نشان داده است که افزایش سن فقط روی تقارن صورت و چروک‌ها اثر نمی‌گذارد؛ بلکه با افزایش سن، در واقع شکل صورت ما هم دستخوش تغییراتی می‌شود.

این اتفاق پرسشی مهم را در ذهن ما ایجاد می‌کند: چرا با افزایش سن، صورت نامتقارن می‌شود؟

این پرسشی است که هلنا تیلور از چند سال پیش سعی دارد برای آن پاسخی بیابد. هلنا تیلور، استادیار جراحی در بیمارستان مانت آبرن (مدرسه آموزش پزشکی هاروارد) است و او هنگامی که می‌خواست پشتوانه‌ی داده‌ای و علمی برای جراحی پلاستیک ترمیمی پیدا کند، با این پرسش بسیار مهم مواجه شد. هدف جراحی پلاستیک ترمیمی، مانند ترمیم صورت پس از ضربه، معمولاً نزدیک کردن ویژگی‌ها به تقارن است. با این‌حال، تقریباً تمام چهره‌ها تا حدی از عدم تقارن طبیعی برخوردار هستند. پس جرحان پلاستیک ترمیمی مانند هلنا تیلور باید چه کارهایی انجام دهند تا چهره را به تقارن مدنظر نزدیک کنند؟

در مقاله‌ای پژوهشی که سال ۲۰۱۸ در نشریه Plastic and Reconstructive Surgery منتشر شد، هلنا تیلور و همکارانش از عکاسی سه بعدی برای ارائه تصاویر دقیق از ۱۹۱ داوطلب بین سنین ۴ ماه تا ۸۸ سال استفاده کردند. سپس یک الگوریتم رایانه‌ای، تقارن صورت هر شرکت کننده را محاسبه و اندازه‌گیری کرد.

هلنا تیلور می گوید:

ما می‌خواستیم بررسی کنیم و ببینیم آیا عامل یا عواملی وجود دارد که با عدم تقارن در نتایج ما ارتباط داشته باشد یا خیر. سپس مشخص شد که بین سن و عدم تقارن چهره رابطه نسبتاً خطی وجود دارد. ما همچنین جنسیت و نژاد را بررسی کردیم؛ اما آن‌ها با عدم تقارن ارتباط نداشتند، در حالی که سن به وضوح این‌طور بود.

هلنا تیلور برای این رابطه‌ی احتمالی توضیحی را ارائه کرده است. به باور او احتمالاً این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که نیروهای عادی که با گذشت زمان روی صورت‌ها عمل می‌کنند، به یک اندازه عمل نمی‌کنند و همچنین ویژگی‌های صورت متفاوت رشد می‌کنند. به‌عنوان مثال، فقط به این دلیل که پوست شما در یک طرف صورت شروع به افتادگی می‌کند، به این معنی نیست که در طرف دیگر هم با سرعت یکسانی این اتفاق رخ می‌دهد. این پدیده احتمالاً فقط به صورت محدود نمی‌شود.

هلنا تیلور امیدوار است که چنین یافته‌هایی بتوانند روزی به جراحان پلاستیک کمک کرده و آن‌ها را راهنمایی کنند. تعدادی اختلال مانند شکاف لب (لب شکری) وجود دارند که برای رسیدن به تقارن باید چندین بار عمل جراحی روی آن‌ها انجام داد. در حال حاضر این جراحان هستند که تعیین می‌کنند تقارن چقدر باشد و تا چه زمانی عمل‌های جراحی ادامه یابند و استاندارد خاصی برای تقارن چهره وجود ندارد. اما این موضوع می‌تواند در طول زمان دچار تغییراتی شود.

جراحان باید به بیماران این موضع را بگویند که آن‌ها نیز همانند سایر مردم عادی هستند و چهره‌ی هیچ شخصی متقارن نیست. داده‌های این پژوهش نشان می‌دهند که باید تا چه زمانی عمل جراحی پلاستیک را ادامه دهیم. یک عمل جراحی هرچند بسیار خوب و موفقیت آمیز باشد، نمی‌تواند تقارن را ایجاد کند و شما باید بدانید اگر صورت شما همانند یک نوزاد تازه متولد شده تقارن ندارد به این معنی نیست که شما زشت هستید، این یک پدیده‌ی طبیعی بوده و در همه‌ی افراد دیده می‌شود.

منبع
Live Science

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا