بیماری‌هاپزشکیپوست

تأثیر گوگرد در درمان بیماری‌های پوستی

امروزه افراد بسیار زیادی دچار بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های پوستی می‌شوند. برای درمان بیماری‌های پوستی راه‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام با یکدیگر فرق می‌کنند. یکی از راه‌های درمانی بیماری پوستی استفاده از گوگرد است. گوگرد ماده‌ای است که در طبیعت بسیار زیاد یافت می‌شود و از این ماده برای درمان آکنه، درمان روزاسه و همچنین برای درمان قارچ پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب از کیمیا کالای رازی می‌خواهیم به بررسی تأثیر گوگرد بر بیماری‌های پوستی بپردازیم.

تأثیر گوگرد بر درمان آکنه

یکی از بیماری‌های پوستی که افراد زیادی دچار این بیماری پوستی شده‌اند آکنه است. بسیاری از افراد از گوگرد برای درمان آکنه استفاده می‌کنند و این ماده یکی از دارو‌هایی است که نیازی به نسخه پزشک ندارد و بسیار از افراد بدون نسخه پزشک از گوگرد برای درمان آکنه استفاده می‌کنند.

از گوگرد به روش‌های مختلفی برای درمان آکنه استفاده می‌شود. آکنه‌هایی که از باکتری پروپیونیوم به وجود می‌آیند، گوگرد دشمن طبیعی آن‌ها است. پروپیونیوم یک نوع باکتری است که رشد آن در منافذ بسته است. زمانی که این باکتری رشد می‌کند باعث به وجود آمدن آکنه و جوش می‌شود. دانشمندان گوگرد را ماده‌ای می‌دانند که دارای خاصیت ملایمی است. عوارض جانبی این ماده نسبت به دارو و ماده‌های دیگر کم است. زمانی که شما از گوگرد استفاده می‌کنید باعث خشک شدن و لایه‌برداری از لایه‌های مرده سطح خارجی پوست می‌شود. به عبارت دیگر گوگرد خاصیت لایه‌برداری یا کراتولیتیکی دارد. گوگرد باعث می‌شود که آکنه و جوش‌های موجود روی پوست به صورت کامل خشک شوند و از تشکیل مجدد آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

بررسی تأثیر گوگرد بر درمان بیماری‌های پوستی

تأثیرات گوگرد بر درمان بیماری‌های پوستی بسیار زیاد است. گوگرد به عنوان یک تنظیم‌کننده چربی روی پوست صورت عمل می‌کند و همچنین از تولید بسیار زیاد روغن سبوم در پوست جلوگیری می‌کند. سبوم روغنی است که با سلول‌های مرده پوست ترکیب می‌شود و منافذ پوست را می‌بندد و باعث به وجود آمدن جوش‌های مختلف روی پوست خواهد شد. در نتیجه اگر می‌خواهید این روغن در پوست شما تشکیل نشود، پیشنهاد می‌کنیم از گوگرد استفاده کنید.

تأثیر گوگرد بر درمان روزاسه

یکی دیگر از بیماری‌های پوستی بسیار شایع روزاسه است. روزاسه یک نوع بیماری است که باعث به وجود آمدن جوش‌های بسیار زیاد روی پیشانی، گونه، دست و صورت می‌شود. زمانی که فرد به این بیماری دچار شد، پوست آن‌ها دچار التهاب و قرمزی بسیار شدید می‌شود. این بیماری برای بسیاری از افراد بسیار دردناک و همچنین آزار‌دهنده است.

یکی از بدی‌های این بیماری پوستی این است که اگر جوش آن بترکد این بیماری به جا‌های دیگر پوست بدن منتقل می‌شود. یکی از راه‌های درمان این بیماری استفاده از گوگرد است. از گوگرد به روش‌های مختلفی می‌توان برای درمان این بیماری استفاده کرد. ناگفته نماند که شامپو و صابون‌های بسیار زیادی که حاوی گوگرد هستند در بازار موجود است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. گوگرد جای جوش این بیمار پوستی را خشک می‌کند و همچنین عفونت پوست را از بین می‌برد.

آیا گوگرد برای پوست‌های حساس مفید است؟

ممکن است بسیاری از دارو‌ها و موادی که برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌شوند برای پوست‌های حساس مناسب نباشند. گوگرد مانند دیگر دارو‌های پوستی باعث تحریک پوست می‌شود ولی نسبت به آن‌ها گوگرد گزینه مناسب‌تری است. ناگفته نماند که گوگرد برای درمان موضعی مناسب است و همچنین برای پوست‌های خشک و مختلط نیز مناسب است.

عوارض جانبی گوگرد

در گوگرد مانند تمام دارو‌های دیگر عوارض جانبی وجود دارد. دو مورد از عوارض اصلی گوگرد خشکی بیش از اندازه پوست و تحریک‌پذیری پوست است. شما اگر برای اولین بار است که از محصولاتی که حاوی گوگرد هستند، استفاده می‌کنید، بهتر است که روزی یک مرتبه بیشتر استفاده نکنید و زمانی که پوست شما به آن محصولات عادت کرد می‌توانید به صورت تدریجی مقدار مصرف را افزایش دهید و روزی دو الی سه دفعه از آن محصولات استفاده کنید.

گوگرد دارای بوی نامطبوعی است و این ممکن است برای افراد آزار‌دهنده باشد. شما می‌توانید از محصولاتی که در بازار وجود دارد مانند شامپو سولفودرم استفاده کنید که بوی نامطبوع گوگرد در این محصولات وجود ندارد. در ادامه به صورت کامل به بررسی این محصول می‌پردازیم.

سولفودرم

معرفی محصول شامپو سولفودرم

این شامپو برای شستشو صورت و بدن استفاده می‌شود. شامپو سولفودرم حاوی پنج درصد گوگرد است. از این محصول برای درمان بیماری‌های پوستی مثل آکنه و روزاسه استفاده می‌شود. این شامپو برای درمان قارچ پوستی نیز مناسب است. همانطور که گفته شد این شامپو حاوی پنج درصد گوگرد است و در کنار گوگرد در ساخت این شامپو از ترکیبات طبیعی مثل عصاره بابونه نیز استفاده شده است.

یکی از اثرات مهم گوگرد، کراتولیتیک آن است که به عنوان یک لایه‌بردار پوست عمل کرده و می‌تواند باعث از بین رفتن سلول‌های مرده وهمچنین رشد سلول‌های جدید شود. این شامپو یکی از روش‌های مؤثر برای درمان بیماری گال است. شامپو گوگرد سولفودرم نیز ترکیبی از ۵ درصد گوگرد و عصاره بابونه است که می‌تواند از خشکی و کشیدگی پوست نیز جلوگیری کند و در نهایت نیز باعث لطافت و نرمی پوست خواهد شد. از دیگر ویژگی‌های خاص استفاده از شامپو گوگرد این است که می‌تواند در درمان بیماری رزاسه نقش بسزایی داشته باشد.

نتیجه‌گیری

تأثیر گوگرد بر درمان بیماری‌های پوستی بسیار زیاد است و شما می‌توانید زمانی که دچار یکی از بیماری‌های پوستی یا قارچ‌های پوستی شدید از گوگرد برای درمان آن‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید گوگرد را از داروخانه‌ها تهیه نمایید و همچنین می‌توانید صابون یا شامپو‌های حاوی گوگرد را تهیه نمایید که بسیار مفید هستند. شما اگر از محصولاتی که حاوی گوگرد هستند استفاده کردید و نتیجه نگرفتید باید از دارو‌های قوی‌تر استفاده کنید ولی باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از دارو‌های قوی‌تر باید زیر نظر متخصص پوست انجام شود. شما برای درمان بیماری پوستی با استفاده از گوگرد باید صبور باشید زیرا ممکن است تا زمانی که به نتیجه دلخواه خود برسید سه ماه طول بکشد.

منبع
Kimia Kala Razi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا