پزشکیدانستنی های سلامت

آیا جویدن یخ برای دندان‌ها مضر است؟

جویدن یخ یکی از کارهایی است که بچه‌ها انجام می‌دهند و بزرگسالان نیز در مواقع استرس‌زا آن را انجام می‌دهند.

جویدن یخ ممکن است به کاهش استرس یا به آرامش آرامش کلی ما کمک کند. در برخی موارد، افراد ممکن است برای رفع هوس گرسنگی یخ بجوند؛ زیرا می‌تواند حس غذا خوردن را بدون دریافت کالری تقلید کند. برای دیگران، خرد کردن تکه‌های یخ ممکن است به سادگی یک عادت باشد.

چرا جویدن یخ خطرناک است؟

صرف نظر از علت، این عادتی است که باید آن را ترک کنید. جویدن یخ برای سلامت دهان و دندان شما مضر است و اگر بدشانس باشید، ممکن است در نهایت برای شما به قیمت یک سفر پرهزینه به نزد دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی تمام شود.

جویدن یخ می‌تواند منجر به ترک برداشتن مینای دندان شود که این امر نیز می‌تواند منجر به افزایش حساسیت به غذا‌ها و نوشیدنی‌های سرد و گرم شود.

اگر دندانی را با جویدن یخ بشکنید، ممکن است یک حفره یا سوراخ در آن دندان ایجاد شود. به این دلیل که اسید‌های تولید شده توسط باکتری‌ها می‌توانند به راحتی به لایه نرم‌تر دندان یعنی عاج نفوذ کنند و باعث پوسیدگی دندان شوند.

اگر از قبل در دندان خود پر‌کننده یا روکش دارید یا از بریس ارتودنسی استفاده می‌کنید، از نگهدارنده استفاده می‌کنید یا انبساط‌ کننده دارید، جویدن یخ شما را در برابر آسیب دندان آسیب‌پذیر می‌کند.

بسته به شدت مشکل، ترمیم دندان ممکن است به هر چیزی نیاز داشته باشد؛ از پر کردن ساده تا عصب‌کشی کانال ریشه که یک روش جدی‌تر بوده و نیاز به بیهوشی دارد.

چگونه می‌توان این عادت را ترک کرد؟

راه‌های مختلفی برای ترک این عادت وجود دارد.

مکعب‌های یخ را در دهان خود ذوب کنید: به جای خرد کردن تکه‌های یخ، سعی کنید آن‌ها را در دهان خود نگه دارید و اجازه دهید ذوب شوند. در این حالت، احساس خنک‌کنندگی رضایت بخش یخ بیشتر طول می‌کشد و به دندان‌ها یا لثه‌های شما آسیب نمی‌رساند.

مصرف یخ را متوقف کنید: می‌توانید یخ را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کنید. اگر یخ در لیوان شما نباشد، هیچ وسوسه‌ای برای جویدن آن وجود ندارد. با این کار علاوه بر جلوگیری از آسیب به دندان‌های خود، ممکن است از ورود باکتری‌هایی که در یخ‌ساز‌ها ماندگار می‌شوند به بدن خود جلوگیری کنید.

جایگزین‌های نرم‌تری را در نظر بگیرید: جایگزینی مکعب‌های معمولی با انواع نرم‌تر یخ، مانند یخ تراشیده شده، ممکن است به شما در ترک این عادت کمک کند. سعی کنید یخ‌های نرم طعم‌دار را محدود کنید یا از آن اجتناب کنید؛ زیرا آن‌ها قند زیادی دارند که برای دندان‌های شما مضر است.

غذای سالم‌تر بخورید: خوردن هویج خام، سیب خرد شده یا سایر میوه‌ها و سبزیجات ترد می‌تواند کمک‌کننده باشد. این غذا‌ها می‌توانند میل به خرد کردن را در شما ارضا کنند و جریان بزاق که از دهان شما محافظت می‌کند را تحریک می‌کنند. همچنین مواد فیبری ممکن است به تمیز نگه داشتن دندان‌های شما کمک کنند.

در برخی موارد، جویدن یا خرد کردن یخ ممکن است ناشی از کمبود آهن باشد (وضعیتی به نام پاگوفاژی) اگرچه دلیل آن هنوز مشخص نیست.

اگر هیچ یک از روش‌های بالا به شما در ترک عادت جویدن یخ کمک نکرد، باید به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا به احتمال زیاد به کمبود آهن مبتلا هستید.

مراقب دهان خود باشید

مراقبت از دندان‌هایتان به‌ویژه در سن ۱۲ سالگی بسیار مهم است. اکثر مردم تا آن زمان تمام دندان‌های شیری خود را از دست داده‌اند.

اگر عادت جویدن یخ را ترک کنید و دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید، سفیدی دائمی مرواریدی دندان‌های شما می‌تواند تا پایان عمر شما باقی بماند.

منبع
The Conversation

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا