بیماری‌هاپزشکیمو

علائم شپش در حیوانات چیست؟

علائم شپش در حیوانات بی‌شباهت به علائم انسانی نیست، در واقع اولین راه بروز نشانه‌های شپش در بدن حیوانات خارش است و چنانچه چنین موردی را مشاهده کردید حتماً در درمان آن کوشا باشید. حیوانات اهلی مانند سگ و گربه در عین با‌نمک بودن، مضرات زیادی را نیز به دنبال دارند. نگهداری آن‌ها نیازمند مراقبت و توجهات ویژه‌ای است، گاهی ممکن است به دلیل شرایط محیطی شپش به بدن این حیوانات راه پیدا کند.

مشکل از آنجا شروع می‌شود که این عارضه ممکن است هرچند به ندرت اما به بدن انسان نیز نفوذ کند. البته تا کنون تعداد انگشت شماری از ابتلای انسان به شپش حیوانی ثبت شده باشد اما از آن جایی که این اتفاق غیر ممکن نیست، پس لازم است که حتماً از وجود شپش در بدن حیوانات جلوگیری کرد. با مقاله کیمیا کالای رازی همراه باشید تا شما را با علائم شپش در بدن حیوانات آشنا کنیم و همچنین با معرفی محلول ضد شپش نایلیس درمان مناسب و صددرصد را در اختیار شما می‌گذاریم.

آشنایی با انواع شپش در حیوانات

این روز‌ها حیوانات خانگی از بهداشت و سلامت زیادی برخوردار هستند، اما اینکه این حیوانات به شپش دچار شوند غیر ممکن نیست. البته نوع شپش در حیوانات مختلف متفاوت است، مثلاً انواع شپش‌هایی که می‌توانند به بدن سگ نفوذ کنند با نام تریکودکتس کانیس و لینو گناتوس ستوسوس شهرت دارند و عموماً در بدن سگ‌های بسیار جوان یا کهنسال نفوذ می‌کند. تقریباً به ندرت می‌توان سگ‌های می‌انسال یا توله سگ‌هایی را دید که دچار عارضه شپش‌زدگی می‌شوند.

گربه‌ها نیز از خطر شپش در امان نیستند، اما در این حیوان وضعیت بهتری است چرا که تنها یک شپش به بدن گربه و نفوذ پیدا می‌کند. فلیکولا سابروستراتوس، شپشی که به بدن و موی گربه‌ها نفوذ می‌کند و می‌تواند منجر به آزار و اذیت آن‌ها شود. گفتنی است که حیوانات تنها مورد تهاجم شپش مخصوص به خود می‌شود و هیچ‌گاه نمی‌توانید شپش‌های مخصوص یک سگ را در مو‌های گربه‌ها پیدا کنید.

چرا علائم شپش در حیوانات با هم متفاوت است؟

با توجه به اینکه هر حیوان شپش مخصوص خود را دارد پس انتقال شپش به بدن حیوانات دیگر تقریباً غیر ممکن است، از عمده دلایل این اتفاق می‌توان به نوع تغذیه شپش و محل زندگی او اشاره کرد. در واقع شپشی که در بدن یک گربه در ممکن است به دلایل مختلف دارای سرگردانی شوند و از محیط مبدا خارج شده و به بدن یک سگ بچسبد. در این حالت به دلیل اینکه محیط زندگی آن‌ها تغییر کرده و نمی‌توان تغذیه مورد نیاز خود را دریافت نمایند پس راه ادامه حیات آن‌ها به طور کلی قطع می‌شود و همین امر سبب شده که درصد خیلی کمی از انتقال شپش حیوانات به انسان تأیید شود.

علائم شپش در حیوانات براساس نوع آن‌ها

به طور کلی این حشرات به دو دسته جونده‌ها و مکنده‌ها تقسیم می‌شوند وعلائم شپش در حیوانات بر اساس نوع آن‌ها تعیین می‌شود. همان طور که می‌دانید شپش‌ها انواع مختلف دارند که ماهیت هریک از آن‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی در رفتار آن‌ها داشته باشد.

از مهم‌ترین علائم شپش در حیوانات خانگی که به شپش‌های جونده مبتلا شدند می‌توان به حساسیت‌های پوستی و خارش بی‌اندازه اشاره کرد. در واقع این شپش‌ها تنها بر روی پوست حرکت می‌کند و باعث تحریک لایه‌های رویین پوست می‌شود که در نهایت منجر به خارش بی‌اندازه خواهد شد. شپش جونده علاوه بر تحریکات پوستی ناقل بیماری نیز هستند و می‌تواند کرم‌های نواری را نیز از حیوانات خانگی به دیگری منتقل کنند.

از دیگر نوع شپش در حیوانات خانگی می‌توان به شپش‌های مکنده خون اشاره کرد که همانند انگل‌های خونخوار تنها از خون حیوانات تغذیه کند و از این جهت منجر به ضعیف و بیمار شدن آن‌ها می‌شوند. این موجودات چسبنده می‌تواند تأثیرات منفی در روند زندگی عادی حیوانات داشته باشند پس لازم است به محض متوجه شدن این که حیوان خانگی شما به شپش دچار شده حتماً در رفع این عارضه تلاش کنید.

شپش

نشانه‌های وجود شپش در حیوانات خانگی

برای اینکه بفهمید حیوان خانگی به شپش دچار شده تنها لازم است که رفتار‌های حیوان را زیر نظر بگیرید و در صورت وجود رفتار غیر معمول، می‌توان فهمید که به شپش دچار شده است. اما کدام رفتار می‌تواند بیانگر دقیقی از وجود شپش در حیوانات باشد و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟ محلول ضد شپش نایلیس یکی از محصولات پر فروش کیمیا کالای رازی است که با داشتن فرمولاسیون قوی با یک‌بار مصرف حیوانات را از شر شپش نجات می‌دهد.

  • خارش طولانی مدت و گاز گرفتن از بخش‌های مختلف بدن
  • بروز حساسیت‌های پوستی مانند التهاب و قرمزی
  • خشک شدن پوست بدن
  • ریزش مو‌ها حتی تار‌های ضخیم
  • بی‌قراری غیر معمول
  • مالیدن خود به سطوح زبر
  • وجود پوست مرده در بستر حیوانات

وجود شپش در حیوانات چه عوارضی دارد؟

بدون شک وجود حشرات جونده و مکنده در سطح پوست می‌تواند عوارض بسیار بدی را به همراه داشته باشد، مخصوصاً اینکه برخی از شپش‌ها خونخوار هستند و می‌توانند منجر به بروز بیماری‌های خونی نیز شوند. البته نباید شپش‌های جونده را نیز نادیده گرفت، چراکه سایر بیماری‌های عفونی، وجود کرم و انگل‌ها در سیستم‌های گوارش حیوانات از عوارض این شپش‌ها هستند.

برای درمان شپش در حیوانات چه راه‌هایی وجود دارد؟

از مهم‌ترین راه‌های درمان شپش در حیوانات در ابتدا، پیشگیری از آن است. از این رو با استفاده از محلول ضد شپش نایلیس می‌توانید از بروز چنین عارضه‌ای جلوگیری کرد، البته چنانچه علائم شپش در حیوانات برای شما ثابت شد نیز می‌توانید فقط یکبار از محلول ضد شپش نایلیس اسفاده کنید تا برای همیشه از شر موجودات چندش‌آور خلاص شوید. استفاده از محلول ضد شپش نایلیس برای درمان شپش در حیوانات سبب می‌شود که تمامی تخم شپش‌ها در هر بخش از مو که هستند از بین بروند. محلول ضد شپش نایلیس دارای ترکیبات محلولی بسیار قوی بوده و البته این محلول بسیار کشنده تنها برای شپش خطرناک است و هیچ عارضه را به همراه ندارد.

راه دیگر این است که، وقتی متوجه علائم شپش در حیوانات شدید، سعی کنید از نزدیک شدن حیوان به دیگر حیوانات جلوگیری کنید. چنانچه حیوان خانگی شما به شپش مبتلا شد هیچ نگران نباشید چرا که از بین بردن این موجود به نسبت انگل یا که آن نیز بسیار ساده‌تر است. توجه داشته باشید که حتماً وسایل قبلی حیوان را دور بیندازید و یا کاملاً گندزدایی کنید، این وسایل شامل برس‌های آلوده، شانه و حتی رو انداز و زیر انداز بستر خواب او نیز است.

منبع
Kimia Kala Razi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا