بیماری‌هاپزشکیتنفسیدانستنی های سلامت

۸ خوراکی که به تسکین علائم آسم کمک می‌کنند

هیچ خوراکی جادویی برای درمان آسم وجود ندارد؛ اما ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی ممکن است به کاهش یا تسکین علائم آسم کمک کند.

هالی پرهن، متخصص تغذیه تأیید شده در بیمارستان دانشگاه کلرادو در دنور، می‌گوید که به‌طور کلی، یک برنامه غذایی سالم و متنوع برای تسکین علائم آسم مفید است.

با توجه به مقاله «نقش غذا در مدیریت آسم» که در نوامبر ۲۰۱۷ در مجله Nutrients منتشر شد، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند رژیم غذایی سنتی غربی که سرشار از غلات تصفیه شده، گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده و شیرینی است، می‌تواند التهاب را افزایش داده و علائم آسم را بدتر کند. در حالی که یک رژیم غذایی پر از میوه‌ها و سبزیجات بیشتر می‌تواند بر خطر و کنترل آسم تأثیر مثبت بگذارد.

رژیم‌های غنی از میوه‌ها و سبزیجات و همچنین چربی‌های تک غیراشباع و چند غیراشباع (به ویژه اسید ایکوزاپنتانوئیک امگا ۳) و قند‌های اضافه ‌شده و گوشت‌های فرآوری ‌شده و قرمز کم‌تر، برای مدیریت آسم بهتر هستند.

رژیم مدیترانه‌ای (رژیمی که مبتنی بر خوردن مقدار زیادی چربی‌های سالم مانند روغن زیتون، ماهی، غلات کامل و میوه است) برای مدیریت و تسکین علائم آسم مناسب است. بر اساس مطالعه‌ای که بر روی کودکان کشور پرو انجام شد و نتایج آن در دسامبر ۲۰۱۵ در مجله Lung منتشر شد، شواهد اولیه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد پیروی از این رژیم ممکن است واقعاً با نرخ پایین‌تر آسم مرتبط باشد.

شایان ذکر است که برخی غذا‌ها نیز ممکن است علائم شما را بدتر کنند. الیزابت سکورد، پزشک متخصص اطفال با تخصص در آلرژی و ایمونولوژی در بیمارستان کودکان میشیگان در دیترویت، توصیه می‌کند برای درک بهتر ارتباط بین رژیم غذایی و علائم خود، یک گزارش غذایی داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که غذا‌های تند باعث ایجاد علائم ریفلاکس مشابه علائم آسم می‌شوند.

وقتی در مورد رژیم غذایی و آسم صحبت می‌شود، اضافه وزن یا چاقی باید بخشی از گفتگو باشد. بر اساس بررسی منتشر شده در نوامبر ۲۰۱۴ در مجله Experimental Biology and Medicine، برخی از داده‌ها نشان می‌دهند افرادی که چاق هستند ممکن است به دوز استاندارد برای درمان آسم به خوبی پاسخ ندهند.

بر اساس مطالعه منتشر شده در Nutrients که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند چاقی با پیامد‌های بدتر آسم مرتبط است و شواهد اولیه نشان می‌دهند که برای افراد مبتلا به آسم که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، کاهش وزن ممکن است به کاهش علائم آسم کمک کند. پژوهشی که در ژانویه ۲۰۱۵ در مجله Annals of the American Thoracic Society منتشر شد، نشان داد که بزرگسالان چاق (چاقی متوسط ​​و شدید) مبتلا به آسم کنترل نشده که ۱۰ درصد یا بیشتر از وزن بدن خود را از دست داده بودند، شاهد بهبود قابل توجهی در کنترل آسم بودند.

به یاد داشته باشید که تغییرات رژیم غذایی می‌تواند به شما در مدیریت علائم آسم کمک کند و ممکن است شدت علائم را کاهش دهد؛ اما هیچ رژیم غذایی نباید جایگزین دارو‌ها یا سایر درمان‌هایی شود که پزشک برای کمک به مدیریت آسم شما تجویز کرده است. تغییرات رژیم غذایی به تنهایی نمی‌تواند آسم را درمان یا معکوس کند.

پس برای تسکین علائم آسم چه بخوریم؟ در ادامه هشت خوراکی خاص را با هم بررسی می‌کنیم که می‌توانند به شما در مدیریت و تسکین علائم آسم کمک کنند. با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید.

سیب و پرتقال

تسکین علائم آسم

دکتر پرهن می‌گوید که اگر به دنبال کاهش یا تسکین علائم آسم هستید، با افزودن میوه بیشتر به رژیم غذایی خود شروع کنید. به گفته بیمارستان مایو کلینیک، میوه منبع خوبی از بتاکاروتن و ویتامین‌های C و E است که می‌تواند التهاب و تورم ریه‌ها را کاهش دهد.

بر اساس مطالعه منتشر شده در Nutrients که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، دلیل این تأثیر میوه مشخص نیست؛ اما به نظر می‌رسد که سیب و مرکبات (از جمله پرتقال) به‌طور خاص خطر و علائم آسم را کاهش می‌دهند. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است، خوردن دو وعده میوه (به علاوه پنج وعده یا بیشتر سبزیجات) در روز به مدت دو هفته به کنترل بهتر آسم منجر شد.

ماهی سالمون

سالمون

وقتی صحبت از آسم می‌شود، همه چربی‌ها یکسان نخواهند بود. چربی‌های تک غیر اشباع و چربی‌های چند غیر اشباع، به ویژه اسید‌های چرب امگا ۳، می‌توانند مفید باشند. به عنوان مثال، طبق مطالعه‌ای که سپتامبر ۲۰۱۵ در نشریه BMC Public Health منتشر شد، کودکانی که بیشتر کره و فست فود می‌خورند، بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند.

بر اساس مطالعه‌ای که ژانویه ۲۰۱۵ در مجله Allergology International منتشر شد، اسید‌های چرب امگا ۳ با کاهش التهاب در افراد مبتلا به آسم مرتبط هستند و ماهی‌های چرب، مانند سالمون، سرشار از اسید‌های چرب امگا ۳ هستند.

ماهی‌های چرب به دلیل محتوای اسید ایکوزاپنتانوئیک امگا ۳ نقش ضد التهابی دارند. اسید ایکوزاپنتانوئیک (یکی از انواع امگا ۳)، نسبت به اسید آلفا لینولنیک (نوع دیگری از امگا ۳ که در برخی منابع گیاهی مانند گردو، دانه‌های چیا و دانه‌های کتان یافت می‌شود) مزایایی دارد و خواص آن بیشتر است. بدن باید اسید آلفا لینولنیک را به اسید ایکوزاپنتانوئیک تبدیل کند و اغلب این کار را به‌طور مؤثر انجام نمی‌دهد.

به علاوه، بر اساس گفته مؤسسه ملی سلامت (NIH)، ماهی سالمون یکی از بهترین منابع ویتامین D است که ۷۱ درصد از ارزش روزانه شما را در یک وعده ۸۵ گرمی تأمین می‌کند. با توجه به گفته کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI)، حفظ سطح ویتامین D ممکن است به تسکین علائم آسم کمک کند.

لوبیا

تسکین علائم آسم

یک میکروبیوم سالم روده می‌تواند کمک زیادی به کاهش آسم و سایر اختلالات خودایمنی کند. شواهدی وجود دارد مبنی بر این‌که غذا‌های پر فیبر باعث رشد باکتری‌های سالم روده می‌شوند و این باکتری‌ها با کاهش خطر ابتلا به اختلالات التهابی، از جمله آسم مرتبط هستند.

لوبیا حاوی پری بیوتیک‌ها است. پری بیوتیک‌ها غذایی هستند که باکتری‌های روده شما برای رشد به آن نیاز دارند. انجمن پزشکان توصیه می‌کنند که روزانه نصف فنجان از غذای حاوی این ماده را مصرف کنید.

زنجبیل

تسکین علائم آسم

زنجبیل می‌تواند کاری بیش از رفع ناراحتی معده انجام دهد، همچنین ممکن است به تسکین علائم آسم کمک کند. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله American Journal of Respiratory Cell and Molecular Biology منتشر شده است، برخی از اجزای موجود در زنجبیل ممکن است به آرامش راه‌های هوایی کمک کنند.

کارن اسمیت، متخصص تغذیه و دیابت در انجمن پزشکان و مرکز پزشکی بارنارد در واشنگتن دی سی، توصیه می‌کند که مقداری ریشه زنجبیل تازه را به سبزیجات سرخ کردنی که روی برنج وحشی سرو می‌شوند، اضافه کنید. او می‌گوید به این ترتیب، از مزایای زنجبیل و مواد مغذی و فیبر موجود در برنج بهره‌مند خواهید شد.

زردچوبه

تسکین علائم آسم

به گفته مرکز ملی یکپارچه سلامت مکمل (NCCIH)، زردچوبه که به دلیل رنگ زرد روشن خود مشهور است، یکی از اصلی‌ترین غذا‌های هندی است و به‌طور گسترده در طب سنتی چین و آسیای شرقی برای اختلالات تنفسی و سایر اختلالات استفاده می‌شود. زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است.

بر اساس مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شد و نتایج آن در مجله Inflammation منتشر شد، پژوهش نشان می‌دهد که ماده فعال زردچوبه که کورکومین نام دارد، ممکن است به فرونشاندن التهاب در راه‌های هوایی افراد مبتلا به آسم کمک کند. اگرچه NCCIH اشاره می‌کند که برای تعیین قطعی مزایای سلامتی بالقوه زردچوبه به شواهد بیشتری نیاز است.

اسفناج

اسفناج

به گفته مرکز ملی بهداشت، سبزی‌های برگ‌دار مانند اسفناج مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند؛ اما همچنین حاوی فولات (ویتامین B) هستند. فولات می‌تواند برای افراد مبتلا به آسم مهم باشد. در مطالعه‌ای که فوریه ۲۰۱۶ در مجله Annals of the American Thoracic Society منتشر شد، پژوهش‌گران دریافتند کودکانی که فولات و ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند، تقریباً ۸ برابر بیشتر از کودکانی که به اندازه کافی غذا می‌خورند، یک یا چند حمله شدید آسم را تجربه می‌کنند.

انار

باز کردن این میوه‌های دانه‌دار آسان نیست؛ اما تلاشی که می‌کنید به ثمر می‌رسد. انار دوز سالمی از آنتی‌اکسیدان‌ها را ارائه می‌کند که ممکن است به کاهش التهاب در ریه‌ها کمک کند. بر اساس مطالعه منتشر شده در Nutrients که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، می‌توانند به کاهش التهاب در مجاری هوایی کمک کنند.

پر کردن رژیم غذایی با غذا‌های غنی از آنتی اکسیدان مانند انار، کاری هوشمندانه است. آب انار نیز ممکن است به تسکین علائم آسم کمک کند. یک مطالعه منتشر شده در BMC Research Notes که روی حیوانات انجام شد، ارتباط بین آب انار و میزان کم‌تر آسیب بافت ریه را نشان داد.

آب گوجه

تسکین علائم آسم

گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان و کالری کم است که آن را به رژیم غذایی ضد آسم شما تبدیل می‌کند؛ اما گوجه خواص دیگری نیز دارد. بر اساس مطالعه‌ای که روی حیوانات انجام شد و نتایج آن در شماره جولای ۲۰۱۶ مجله PLoS One منتشر شد، آب گوجه فرنگی ممکن است به آرامش راه‌های هوایی شما نیز کمک کند. بر اساس مطالعه منتشر شده در Nutrients که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، آب گوجه فرنگی حاوی آنتی اکسیدان لیکوپن است و به بزرگسالان مبتلا به آسم کمک می‌کند تا مجاری تنفسی تنگ را پس از یک هفته مصرف، آزاد کنند.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا