تغذیهویتامین‌ها و مکمل ها

مکمل ویتامین C چه مزایایی دارد؟

ویتامین C را می‌توان در بسیاری از غذا‌ها یافت؛ اما مکمل ویتامین C با دوز‌های بزرگتر از این ویتامین فواید بیشتری دارد.

همه‌ی ما هنگامی که احساس سرماخوردگی داشته‌ایم، به سراغ میوه‌ها و موادی که حاوی ویتامین C هستند رفته‌ایم. طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، مصرف مکمل‌های ویتامین C در ایالات متحده رایج است، به‌طوری که حدود ۳۵ درصد از بزرگسالان مولتی ویتامین‌های حاوی ویتامین C و ۱۲ درصد از مکمل‌های ویتامین C جداگانه مصرف می‌کنند.

تامار ساموئلز، یکی از بنیانگذاران مؤسسه Culina Health مستقر در شهر نیویورک می‌گوید:

ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است، به این معنی که ما باید آن را از غذا یا مکمل‌ها دریافت کنیم تا بتوانیم نیاز‌های بدن خود را برآورده کنیم.

به گفته مؤسسه ملی بهداشت، اکثر مکمل‌های ویتامین C حاوی ویتامین C به شکل اسید اسکوربیک هستند که از نظر فراهمی زیستی با ویتامین C که به‌طور طبیعی در غذا‌ها وجود دارد، قابل مقایسه است. ویتامین C و اسید اسکوربیک یک چیز هستند و این اصطلاحات را می‌توان مترادف استفاده کرد.

مؤسسه ملی بهداشت توصیه می‌کند که بزرگسالان روزانه ۷۵ میلی گرم ویتامین C برای زنان و ۹۰ میلی‌گرم در روز برای مردان دریافت کنند. سیگاری‌ها باید ۳۵ میلی‌گرم اضافی در روز دریافت کنند و زنان باردار و شیرده باید به ترتیب ۸۵ و ۱۲۰ میلی‌گرم دریافت کنند.

طبق گفته بیمارستان مایو کلینیک، اکثر مردم ویتامین C کافی را تنها از طریق رژیم غذایی تأمین می‌کنند. این ویتامین به راحتی در مرکبات، فلفل، گوجه فرنگی و انواع توت‌ها و سایر میوه‌ها و سبزیجات موجود است. برای مثال یک پرتقال متوسط ​​۷۰ میلی‌گرم ویتامین C دارد.

به‌طور کلی، افراد سالم بدون هیچ شرایط پزشکی می‌توانند نیاز خود به ویتامین C را با مصرف یک رژیم غذایی متنوع برآورده کنند.

ویتامین C

به گفته دکتر میشل زیو، مربی تغذیه مستقر در سن دیگو، غذا همیشه بهترین راه برای تأمین ویتامین C است. وی در این خصوص می‌گوید:

مکمل‌ها می‌توانند به پر کردن شکاف‌های غذایی کمک کنند؛ با این‌حال، غذا همیشه راه بهتری برای دریافت مواد مغذی است.

اما برای دوز بالاتر ویتامین C، باید مکمل‌ها را در نظر بگیرید. بیشتر مکمل‌های ویتامین C با ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم در هر کپسول شروع می‌شوند که قطعاً بالاتر از محتوای ویتامین C موجود در غذا‌های غنی از ویتامین C است. توجه داشته باشید که اگر ترکیب دریافتی شما از غذا و مکمل‌ها بیش از ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز باشد، ممکن است در معرض خطر مصرف بیش از حد ویتامین C باشید.

به یاد داشته باشید، همیشه ایده خوبی است که به پزشک خود در مورد تمام مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید یا قصد مصرف آن‌ها را دارید اطلاع دهید؛ زیرا برخی مکمل‌ها می‌توانند خطرات ناخواسته‌ای برای سلامتی گروه‌های خاصی داشته باشند یا با دارو‌های دیگری که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند. همچنین مکمل‌های ویتامین C ممکن است برای افرادی که از استاتین‌ها و انواع خاصی از دارو‌های سرطان استفاده می‌کنند مضر باشند.

بنابراین مزایای بالقوه سطوح بالاتر ویتامین C چیست؟ در این مطلب، به بررسی پنج مزیت مکمل‌های ویتامین C که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی شده‌اند، می‌پردازیم. با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید.

مکمل‌های ویتامین C می‌توانند به کاهش طول و شدت بیماری کمک کنند

بعید است که ویتامین C بتواند از شما در برابر سرماخوردگی محافظت کند؛ اما طبق بررسی منتشر شده در پایگاه داده سیستماتیک کاکرین، مصرف مکمل آن ممکن است به کاهش طول و شدت بیماری شما کمک کند. از تمام مطالعاتی که شامل مصرف بیش از ۰.۲ گرم ویتامین C در روز بود و پژوهش‌گران آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند، مشخص شد که ویتامین C طول مدت سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. اگرچه نتایج تا حدودی متفاوت بود و برخی مطالعات نتیجه‌ی خاصی را نشان نمی‌دادند؛ اما پژوهش‌گران به این نتیجه رسیدند که مکمل ویتامین C هنوز هم ممکن است ارزشمند باشد، زیرا ایمن و ارزان است.

مکمل‌های ویتامین C ممکن است به شما در بهبود بیماری‌های جدی‌تر نیز کمک کنند. بر اساس یک متاآنالیز که در‌آوریل ۲۰۱۹ در مجله Nutrients منتشر شد، مکمل‌های ویتامین C طول مدت اقامت در بخش مراقبت‌های ویژه را حدود ۸ درصد کاهش دادند و مدت زمان تنفس مصنوعی را برای بیماران ۱۸.۲ درصد کاهش دادند. در این مطالعات، دوز‌های ویتامین C ۱ تا 3 گرمی استفاده شد.

مکمل ویتامین C اسکوربوت را درمان می‌کند

ممکن است تعجب‌آور نباشد که اسکوربوت (بیماری ناشی از کمبود ویتامین C) معمولاً با مکمل‌های ویتامین C درمان می‌شود. طبق تحقیقات، توصیه می‌شود که در دو یا سه روز اول درمان، ۱ تا ۲ گرم ویتامین C، هفته بعد ۵۰۰ میلی‌گرم در روز و تا سه ماه پس از آن ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در روز مصرف کنید.

کلی اسپرینگر، مالک مؤسسه Kellys Choice مستقر در نیویورک، می‌گوید اکثر افرادی که برای اسکوربوت تحت درمان قرار می‌گیرند، طی ۴۸ ساعت بهبود علائم را تجربه می‌کنند و طی ۱۴ روز به‌طور کامل بهبود می‌یابند.

مکمل‌های ویتامین C از قلب محافظت می‌کنند

ویتامین C از چند جهت به قلب کمک می‌کند. برای مثال، ممکن است به مدیریت فشار خون کمک کند. بر اساس یک متاآنالیز منتشر شده در مجله The American Journal of Clinical Nutrition، مکمل‌های ویتامین C (متوسط ​​دوز ۵۰۰ میلی‌گرم) به افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک می‌کند تا فشار خون سیستولیک خود را تا ۴.۸۵ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک خود را تا ۱.۶۷ میلی‌متر جیوه کاهش دهند.

تحقیقات دیگری که در مجله Journal of the American Heart Association منتشر شد، نشان داد که مصرف زیاد ویتامین C با کاهش خطر سکته مغزی مرتبط است و این اثرگذاری در میان افرادی که بین ۲۰۰ تا ۵۵۰ میلی‌گرم ویتامین C در روز مصرف می‌کنند، بیشتر خواهد بود.

در نهایت، اگرچه تحقیقات کافی وجود ندارد که بگوییم مکمل‌های ویتامین C می‌توانند از بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری کنند یا کمبود این ویتامین ممکن است خطر مرگ ناشی از آن را افزایش دهد؛ اما طبق بررسی منتشر شده در آگوست ۲۰۱۶ در مجله International Journal of Molecular Sciences، کمبود ویتامین C خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد؛ زیرا احتمالاً ویتامین C ممکن است عملکرد رگ‌های خونی و پروفایل‌های چربی را بهبود بخشد. با این‌حال، پژوهش‌های فعلی پشتیبانی کمی از استفاده گسترده از مکمل ویتامین C برای کاهش خطر قلبی عروقی یا مرگ و میر در این زمان ارائه می‌دهند.

ویتامین C می‌تواند خطر ابتلا به نقرس را کاهش دهد

به گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC)، نقرس (شکل دردناک آرتریت التهابی) به دلیل وجود اسید اوریک بیش از حد در بدن ایجاد می‌شود. استفاده از یک رژیم غذایی سالم با مصرف محدود الکل می‌تواند خطر ابتلا به نقرس را کاهش دهد و مکمل‌های ویتامین C نیز می‌توانند کمک کنند.

دکتر ساموئلز در این خصوص می‌گوید:

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین C ممکن است سطح اسید اوریک را در افرادی که به نقرس مبتلا هستند کاهش دهد.

بر اساس یک متاآنالیز منتشر شده در مجله Arthritis Care & Research، مکمل‌های ویتامین C (متوسط ​​دوز ۵۰۰ میلی گرم)، اسید اوریک سرم را ۰.۳۵ میلی‌گرم در دسی‌لیتر (mg/dL) کاهش دادند. طبق بررسی منتشر شده در مجله Frontiers in Bioscience، سطح نرمال اسید اوریک در زنان ۱.۵ تا ۶ میلی گرم در دسی‌لیتر و در مردان ۲.۵ تا ۷ میلی‌گرم در دسی‌لیتر است.

ویتامین C ممکن است درمان سرطان را مؤثرتر کند

در این مرحله، اشتباه است که بگوییم ویتامین C می‌تواند از سرطان پیشگیری یا آن را درمان کند؛ اما ممکن است مکمل مفیدی برای درمان سرطان باشد. به عنوان مثال، یک متاآنالیز که در مجله European Journal of Cancer منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به سرطان سینه که مکمل ویتامین C مصرف می‌کنند، خطر مرگ و میر کم‌تری دارند.

دکتر میشل زیو می‌گوید که به نظر می‌رسد ویتامین C ممکن است درمان‌های استاندارد سرطان را نیز مؤثرتر کند.

بر اساس یک مطالعه کوچک که مارس ۲۰۱۷ در مجله Cancer Cell منتشر شد، مصرف دوز‌های بالای ویتامین C به مدت دو ماه در طول درمان سرطان، سلول‌های سرطانی را ضعیف کرده و پرتودرمانی و شیمی ‌درمانی را مؤثرتر کرد.

با این‌حال، شایان ذکر است که بیشتر این تحقیقات شامل مصرف ویتامین C به‌صورت درون وریدی بوده و خوراکی نبوده‌اند. هر فردی که تحت درمان سرطان قرار می‌گیرد باید قبل از مصرف ویتامین C یا هر مکمل دیگری با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کند؛ زیرا خطرات ناشی از تداخلات احتمالی با درمان‌های سرطان آن‌ها وجود دارد.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا