تغذیهویتامین‌ها و مکمل ها

با بهترین قرص‌‌های کلسیم موجود در بازار آشنا شوید

استفاده از مکمل کلسیم برای برخی افراد ضروری است. به همین دلیل، لازم است که این افراد با بهترین قرص‌های کلسیم موجود در بازار آشنا باشند.

کلسیم یک ماده مغذی ضروری برای استخوان‌ها و دندان‌های قوی و سالم است. اگرچه ممکن است فرد بتواند کلسیم مورد نیاز خود را از رژیم غذایی خود دریافت کند؛ اما برخی از افراد به مکمل کلسیم نیاز دارند.

عواملی مانند سن، رژیم غذایی و شرایط پزشکی زمینه‌ای می‌توانند بر میزان جذب کلسیم در بدن تأثیر بگذارند.

بهترین مکمل‌های کلسیم موجود در بازار کدام هستند؟ چه افرادی به مکمل کلسیم احتیاج دارند؟ یک فرد چه مقدار کلسیم نیاز دارد؟ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ با مجله سلامتی کیمازی مگ همراه باشید تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

چه افرادی به مکمل کلسیم نیاز دارند؟

بسیاری از افراد می‌توانند کلسیم کافی را از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنند.

با این‌حال، دفتر مکمل‌های غذایی ایالات متحده (ODS) خاطرنشان می‌کند که گروه‌های خاصی ممکن است بیشتر در معرض خطر کمبود کلسیم باشند، از جمله:

زنان یائسه: کاهش استروژن می‌تواند جذب کلسیم را کاهش داده و خطر پوکی استخوان را افزایش دهد. مصرف مکمل‌های کلسیم ممکن است سرعت کاهش تراکم استخوان را در زنان یائسه کاهش دهد.

افرادی که پریود‌های نامنظم دارند یا پریود نمی‌شوند: افرادی که چرخه قاعدگی منظمی ندارند نیز ممکن است سطح استروژن کم‌تری داشته باشند. ورزشکاران یا افراد مبتلا به اختلالات خوردن، گاهی اوقات می‌توانند پریودهای نامنظم داشته باشند.

افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز یا آلرژی به لبنیات: پرهیز از محصولات لبنی می‌تواند دریافت کلسیم کافی را دشوارتر کند. مصرف مکمل می‌تواند به افزایش سطح کلسیم کمک کند.

گیاه‌خواران و برخی خام ‌گیاه‌خواران: گیاه‌خواران و برخی خام ‌گیاه‌خوارانی که تخم مرغ می‌خورند؛ اما لبنیات نمی‌خورند، ممکن است کلسیم کافی را از رژیم غذایی روزانه خود دریافت نکنند.

اگر فردی نگران کمبود کلسیم است، مهم است که با یک پزشک متخصص صحبت کند. آن‌ها می‌توانند آزمایش‌های خاصی را انجام دهند و سلامت کلی و رژیم غذایی فرد را تجزیه و تحلیل کنند تا تأیید کنند که آیا مکمل کلسیم ضروری است یا خیر.

در انتخاب مکمل کلسیم به چه نکاتی توجه کنیم؟

بهترین مکمل کلسیم به شرایط منحصر به فرد اشخاص بستگی دارد. نوع و مقدار کلسیم مورد نیاز یک فرد، با توجه به موارد زیر متفاوت است:

 • سن آن‌ها
 • چه دارویی مصرف می‌کنند
 • آیا آن‌ها شرایط سلامتی خاصی دارند یا خیر

بر اساس این عوامل، پزشک می‌تواند بهترین راه برای دریافت کلسیم بیشتر را برای افراد توصیه کند.

نیاز کودک به مکمل کلسیم

هنگام جستجوی یک محصول، مهم است که عوامل زیر را در نظر بگیرید:

دوز

مهم است که مکملی را انتخاب کنید که حاوی مقدار مناسب کلسیم برای سن فرد باشد. ODS پیشنهاد می‌کند که افراد روزانه بر اساس جدول زیر کلسیم را در رژیم غذایی خود دریافت کنند:

گروه سنی

مقدار مجاز مصرف روزانه کلسیم

۹ تا ۱۸ سال

۱۳۰۰ میلی‌گرم

۴ تا ۸ سال

۱۰۰۰ میلی‌گرم

۱ تا ۳ سال

۷۰۰ میلی‌گرم

۷ تا ۱۲ ماه

۲۶۰ میلی‌گرم

۰ تا ۶ ماه

۲۰۰ میلی‌گرم

زنان ۷۱ ساله و مسن‌تر

۱۲۰۰ میلی‌گرم

زنان ۵۱ تا ۷۰ سال

۱۲۰۰ میلی‌گرم

زنان ۳۱ تا ۵۰ سال

۱۰۰۰ میلی‌گرم

زنان ۱۹ تا ۳۰ سال

۱۰۰۰ میلی‌گرم

مردان ۷۱ ساله و مسن‌تر

۱۲۰۰ میلی‌گرم

مردان ۵۱ تا ۷۰ سال

۱۰۰۰ میلی‌گرم

مردان ۳۱ تا ۵۰ سال

۱۰۰۰ میلی‌گرم

مردان ۱۹ تا ۳۰ سال

۱۰۰۰ میلی‌گرم

افراد زیر ۱۸ سال باردار یا شیرده به ۱۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز نیاز دارند.

عناصر تشکیل دهنده

علاوه بر یافتن محصولی با دوز مناسب، ایده خوبی است که در نظر بگیرید کدام شکل از کلسیم مناسب‌تر است.

دو شکل اصلی کلسیم در مکمل‌ها وجود دارد: کربنات کلسیم و سیترات کلسیم.

کربنات کلسیم ویژگی‌های زیر را دارد:

 • به‌طور گسترده در دسترس است
 • ارزان است
 • کلسیم بالاتری دارد

با این‌حال، کربنات کلسیم برای جذب شدن، به اسید معده متکی است؛ بنابراین افراد باید آن را با غذا مصرف کنند. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که کربنات کلسیم باعث عوارض جانبی مانند گاز و نفخ می‌شود.

سیترات کلسیم برای جذب به اسید معده وابستگی ندارد. در نتیجه، می‌تواند برای افرادی که دارای شرایط زیر هستند مناسب‌تر باشد:

 • سطوح پایین‌تر اسید معده
 • بیماری التهابی روده
 • سوء جذب
 • حساسیت به کربنات کلسیم

با این‌حال، سیترات کلسیم گران‌تر از کربنات کلسیم است و در کل حاوی کلسیم کم‌تری است. این بدان معنی است که ممکن است فرد به مصرف بیشتر آن نیاز داشته باشد.

بهترین قرص‌های کلسیم موجود در بازار

محصولات زیر حاوی دوز‌های ایمن کلسیم برای بزرگسالان هستند و توسط آزمایشگاه شخص ثالث، روی آن‌ها آزمایش کیفیت انجام شده است.

برخی از آن‌ها حاوی مواد مغذی دیگری مانند ویتامین D هستند که می‌تواند به جذب کلسیم کمک کند.

قرص کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید

قرص کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید، محصولی جدید از شرکت کیمیا کالا رازی است که برای کمک به تقویت و استحکام استخوان و دندان در بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند از کمبود کلسیم پیشگیری کرده یا آن را درمان کند.

در قرص کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید نیز مانند بسیاری از مکمل‌های نوین شرکت کیمیا کالا رازی، از فناوری دارو رسانی لیپوزومال استفاده شده است.

هر قرص کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید، حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم المنتال (به صورت نانو لیپوزومال)، ۱۵۰ میلی‌گرم منزیم المنتال (به صورت منیزیم اکساید)، ۱۰میلی‌گرم زینک المنتال (به صورت زینک گلوکونات) و ۱۲۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D3 است.

همان‌طوری که پیش‌تر نیز گفته شد، ویتامین D برای جذب کامل کلسیم از غذا موردنیاز است. با مصرف قرص کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید دیگر نیازی نیست که نگران جذب کلسیم باشید؛ زیرا در ترکیبات موجود این مکمل، ۱۲۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D3 وجود دارد که به جذب هرچه بهتر کلسیم کمک می‌کند.

قرص کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید همانند بسیاری دیگر از محصولات مکمل شرکت کیمیا کالا رازی، از فناوری دارو رسانی لیپوزومال بهره می‌برد.

قرص کلسیم Nature Made

قرص کلسیم Nature Made، حاوی تمام چیزهایی است که برای جذب بهتر کلسیم به آن‌ها نیاز داریم. در هر دوز آن ۶۰۰ میلی‌گرم کربنات کلسیم وجود دارد، استحکام بالایی برای استخوان‌ها و دندان‌ها به ارمغان می‌آورد و در عین حال، مقرون به صرفه است. این قرص حاوی ویتامین D است که به روده شما کمک می‌کند کلسیم را جذب کند.

شما می‌توانید یک قرص را در روز مصرف کنید یا در صورت توصیه پزشک، دوز مصرفی آن را افزایش دهید. این قرص‌ها نسبت به بسیاری از مکمل‌های کلسیم دیگر، کوچک‌تر هستند و طعم خنثی دارند.

مانند تمام قرص‌های کربنات کلسیم، برخی از افراد ممکن است هنگام مصرف این قرص‌ها دچار ناراحتی معده و یبوست شوند.

اما نکته مثبت این است که علاوه بر فواید این مکمل برای سلامت استخوان، برخی از کاربران می‌گویند که هنگام استفاده از آن بهتر می‌خوابند و انرژی بیشتری دارند.

قرص کلسیم Osteocare

بهترین قرص کلسیم

Osteocare (استئوکر) بهترین قرص کلسیم بریتانیا برای زنان و مردان در تمام سنین است و بر اساس آخرین پژوهش‌ها برای ارائه منبع غنی از کلسیم و عوامل کمکی از جمله ویتامین D ساخته شده است.

 • این قرص شامل کلسیم، منیزیم، ویتامین D و زینک است که به حفظ استخوان‌های طبیعی کمک می‌کند.
 • این قرص بر اساس آخرین تحقیقات، با سطح بهینه ۲۵ میکروگرم ویتامین D3 فرموله شده است.
 • این قرص برای گیاه‌خواران مناسب است.

قرص کلسیم  Stronger Bones

بهترین قرص کلسیم

قرص کلسیم Garden of Life Dr. Formulated Stronger Bones با ۱۱۰۰ میلی‌گرم کلسیم در هر دوز ۴ کپسولی، برای افرادی که نیاز به تقویت جدی مواد معدنی دارند، مناسب است. این مکمل برای کمک به سلامت بیشتر استخوان‌ها، حاوی منیزیم، ویتامین D و ویتامین K است. دکتر پرلموتر، متخصص سلامت افراد مشهور، این مکمل را به همراه سایر محصولات، تحت برند Dr. Formulated تولید کرده است.

مکمل‌های Garden of Life فاقد گلوتن، بدون GMO، کوشر و ارگانیک هستند. و از آن‌جایی که کلسیم موجود در این مکمل از جلبک‌های دریایی به دست می‌آید، این ماده غذایی برای گیاه‌خواران مناسب است.

برخی از افراد می‌گویند که قرص‌ها بسیار بزرگ هستند؛ بنابراین بلعیدن چهار قرص در روز می‌تواند چالش برانگیز باشد. با این‌حال، اگر می‌توانید با آن کنار بیایید و می‌خواهید سطح کلسیم خود را به‌طور چشمگیری افزایش دهید، این مکمل‌ یکی از بهترین گزینه‌ها است.

قرص کلسیم سیترات Pure Encapsulations

بهترین قرص کلسیم

پژوهش نشان می‌دهد که اگر اسید معده شما کم باشد، ممکن است سیترات کلسیم را بهتر از سایر اشکال کلسیم جذب کنید. این بدان معنی است که می‌توانید آن را همراه با دارو‌های سوزش سر دل یا با معده خالی مصرف کنید. علاوه بر این، اکثر کاربران نفخ و یبوستی را که کربنات کلسیم می‌تواند ایجاد کند، تجربه نمی‌کنند.

قرص کلسیم سیترات Pure Encapsulations، یکی از بهترین گزینه‌ها است؛ زیرا هیچ پرکننده‌ای ندارد.

این کپسول‌ها عاری از محرک‌ها و آلرژن‌های رایج از جمله گندم، تخم مرغ، دانه درختی و بادام زمینی و همچنین رنگ‌های مصنوعی، مواد نگهدارنده، طعم‌دهنده‌ها و شیرین‌کننده‌ها هستند. آن‌ها حاوی پیوند دهنده غیر ضروری، پوشش‌های آرایشی یا شلاک نیستند.

سیترات کلسیم دارای قدرت کم‌تری است و تنها ۲۱ درصد کلسیم دارد؛ بنابراین برای به دست آوردن نتیجه مشابه، باید نسبت به سایر اشکال کلسیم، مقادیر بیشتری مصرف کنید. دوز روزانه ۲ کپسول، ۳۰۰ میلی‌گرم از کلسیم روزمره را فراهم می‌کند که کم‌تر از سایر برندها است؛ اما اگر عوارض جانبی ناشی از مصرف مکمل‌های کربنات کلسیم را تجربه می‌کنید، این کپسول‌ها ارزش یک بار مصرف کردن را دارند.

قرص کلسیم Supracal

بهترین قرص کلسیم

قرص کلسیم Supracal (سوپراکل) ساخته شرکت آمریکایی Natures Only، یکی از مفیدترین و بی‌ضرر‌ترین قرص‌های کلسیم موجود در کشور است که قیمت مناسبی هم دارد.

اندازه‌ی قرص‌های Supracal تقریباً کوچک بوده و افراد در بلعیدن آن مشکلی نخواهند داشت؛ بنابراین افرادی که در بلعیدن قرص و کپسول‌ها مشکل دارند نیز با مصرف قرص Supracal دچار مشکل و ناراحتی نخواهند شد.

قرص کلسیم Supracal از نوع کلسیم سیترات است؛ بنابراین مشکلات گوارشی برای مصرف‌ کنندگان ایجاد نمی‌کند و می‌تواند در هر ساعت از روز با معده پر یا خالی یا همراه با داروهای سوزش سر دل مصرف شود. همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، کلسیم سیترات باعث ایجاد سنگ کلیه نمی‌شود و این موارد و مزایا باعث می‌شوند این قرص یکی از بهترین مکمل‌های موجود در بازار باشد. قرص Supracal علاوه بر ترکیب کلسیم سیترات، حاوی ویتامین D3، منیزیم و زینک است که همگی در جذب بهتر کلسیم توسط بدن نقش دارند.

البته توجه داشته باشید که این محصول نیز همانند سایر مکمل‌های کلسیم سیترات، مقدار کمی کلسیم دارد و باید نسبت به سایر مکمل‌ها، بیشتر مصرف شود.

منبع
Medical News Today

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا