دانستنی های سلامت

روش‌هایی برای خلاص شدن از دندان درد شبانه

دندان درد یک اتفاق آزار دهنده دردناک در شب است. دندان درد در شب می‌تواند به خواب رفتن یا ماندن در خواب را بسیار دشوار کند.

با این‌حال، تعدادی درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به افراد کمک کند تسکین پیدا کنند و بخوابند. از جمله این درمان‌ها می‌توان به مصرف مسکن‌ها یا استفاده از کمپرس سرد یا حتی قرار دادن میخک روی دندان اشاره کرد.

در این مطلب با ۹ روش خانگی برای تسکین دندان درد شبانه بیشتر آشنا می‌شوید. با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید.

۹ راه برای درمان دندان درد در شب

درمان دندان درد در شب ممکن است دشوارتر باشد؛ زیرا چیز زیادی وجود ندارد که فرد را از درد منحرف کند.

با این‌حال، افراد می‌توانند روش‌های زیر را برای تسکین درد امتحان کنند.

دارو‌های ضد درد خوراکی

دارو‌های مسکن خوراکی ممکن است به درمان دندان درد در شب کمک کند.

مصرف دارو‌های مسکن بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) یک راه سریع و ساده برای بسیاری از افراد برای کاهش مؤثر دندان درد‌های خفیف تا متوسط ​​است.

همیشه دوز توصیه شده روی بسته‌بندی محصول را استفاده کنید.

اگر دندان درد شدید است، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد مسکن‌های قوی‌تر با آن‌ها صحبت کنید.

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد ممکن است به کاهش درد دندان کمک کند.

قرار دادن کیسه یخ پیچیده شده در یک حوله به سمت آسیب دیده صورت یا فک به منقبض شدن رگ‌های خونی در ناحیه کمک می‌کند که می‌تواند درد را کاهش دهد و به فرد اجازه به خواب رفتن را بدهد.

دندان درد شبانه

قرار دادن کمپرس سرد روی ناحیه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هر چند ساعت یک‌بار در عصر، ممکن است به جلوگیری از درد هنگام خواب کمک کند.

ارتفاع دادن به سر

تجمع خون در سر ممکن است باعث درد و التهاب اضافی شود. برای برخی از افراد، بالا بردن سر با یک یا دو بالش اضافی ممکن است درد را به اندازه کافی برای خوابیدن تسکین دهد.

پماد‌های دارویی

برخی از پماد‌های دارویی نیز ممکن است به کاهش درد دندان کمک کنند. ژل‌ها و پماد‌های بی‌حس‌ کننده بدون نسخه که حاوی موادی مانند بنزوکائین هستند ممکن است ناحیه را بی‌حس کنند.

با این‌حال، توجه داشته باشید که بنزوکائین برای استفاده در کودکان خردسال مناسب نیست.

دهان خود را با آب نمک را بشویید

شستشوی ساده دهان با آب نمک یک درمان خانگی رایج برای دندان درد است.

آب نمک یک عامل ضد باکتری طبیعی است؛ بنابراین ممکن است التهاب را کاهش دهد. این به نوبه خود به محافظت از دندان‌های آسیب دیده در برابر عفونت کمک می‌کند.

شستشو با آب نمک همچنین ممکن است به از بین بردن ذرات غذا یا بقایای گیر کرده در دندان یا لثه کمک کند.

آبکشی هیدروژن پراکسید

پریودنتیت یک عفونت جدی لثه است که عموماً در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود. این می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند درد، خونریزی لثه و لق شدن دندان‌ها در حفره آن‌ها شود.

نویسنده یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ دریافت که شستشو با دهانشویه هیدروژن پراکسید به کاهش پلاک و علائم پریودنتیت کمک می‌کند.

دندان درد شبانه

مردم همیشه باید هیدروژن پراکسید را با مقدار مساوی آب رقیق کنند. محلول را در دهان بچرخانید؛ اما آن را قورت ندهید.

این دارو برای کودکان مناسب نیست؛ زیرا این خطر وجود دارد که به‌طور تصادفی محلول را ببلعند.

چای نعناع فلفلی

نوشیدن چای نعناع فلفلی یا مکیدن چای کیسه‌ای نعناع نیز ممکن است به‌طور موقت به تسکین درد دندان درد کمک کند.

محققان خاطرنشان می‌کنند که نعناع حاوی ترکیبات ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است. منتول (یک ماده فعال در نعناع) ممکن است اثر بی‌حس کنندگی ملایمی در نواحی حساس داشته باشد.

میخک

اوژنول که یکی از ترکیبات اصلی میخک است می‌تواند درد دندان را کاهش دهد. نتایج یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۵ نشان داد افرادی که پس از کشیدن دندان اوژنول را روی لثه و حفره دندان خود استفاده می‌کردند، درد و التهاب کم‌تری در طول دوران بهبودی داشتند.

اوژنول به عنوان یک مسکن عمل می‌کند، به این معنی که ناحیه را بی‌حس می‌کند. برای استفاده از میخک برای دندان درد، میخک آسیاب شده را در آب خیس کنید تا خمیر درست شود. سپس خمیر را روی دندان بمالید یا آن را در کیسه‌ای خالی قرار دهید و در دهان بگذارید.

روش دیگر، جویدن یا مکیدن آرام یک میخک و سپس قرار دادن آن در نزدیکی دندان دردناک است. این ممکن است به تسکین درد کمک کند.

این یک درمان مناسب برای کودکان نیست؛ زیرا ممکن است میخک بیش از حد ببلعند. میخک‌های منفرد می‌توانند سیخ دار و دردناک باشند و اگر فردی تصادفی آن را ببلعد دچار مشکلات جدی خواهد شد.

سیر

آلیسین که ترکیب اصلی سیر است، دارای اثر ضد باکتریایی قوی است که ممکن است به کشتن باکتری‌های موجود در دهان که منجر به ایجاد حفره‌ها و دندان درد می‌شوند، کمک کند.

به سادگی جویدن یک حبه سیر و قرار دادن آن در نزدیکی دندان ممکن است به تسکین درد کمک کند. با این‌حال، طعم سیر خام ممکن است برای برخی افراد بسیار قوی باشد؛ بنابراین ممکن است این راه حل برای همه مناسب نباشد.

علل دندان درد شبانه

پوسیدگی دندان یکی از دلایل بسیار شایع دندان درد است. اگر فرد درمان نشود، پوسیدگی دندان ممکن است منجر به پوسیدگی عمیق ریشه شود.

حفره‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که اسید‌ها و باکتری‌ها از مینای دندان عبور کنند و بافت‌های ظریف داخل دندان را بخورند. این می‌تواند عصب را در معرض دید قرار دهد و باعث درد خفیف تا شدید شود.

عفونت سینوسی نیز ممکن است در برخی افراد باعث دندان درد شود. این علامت زمانی رخ می‌دهد که عفونت از سر خارج می‌شود. علائمی مانند درد و فشار ناشی از عفونت ممکن است در شب بیشتر آسیب بزنند.

سایر علل بالقوه دندان درد عبارتند از:

  • از دست دادن یک دندان یا پر کردن دندان
  • آبسه‌های دندانی
  • ضربه به فک
  • در آمدن دندان عقل
  • گیر کردن غذا در دندان یا لثه
  • دندان قروچه در شب
  • بیماری لثه

چرا برخی از دندان درد‌ها در شب بیشتر هستند؟

دندان درد ممکن است در روز دردناک باشد؛ اما به نظر می‌رسد که در شب بدتر می‌شود.

یکی از دلایلی که ممکن است این اتفاق رخ دهد این است که زمانی که فرد دراز کشیده است، خون به سرش میریزد. این خون اضافی در ناحیه دندان ممکن است باعث افزایش درد و فشاری که افراد از دندان درد احساس می‌کنند شود.

دندان درد شبانه

دلیل دیگری که باعث می‌شود بسیاری از درد‌ها در شب بدتر شوند، این است که حواس پرتی کم‌تری وجود دارد. در شب افراد با دندان درد تنها هستند و تمام فکر آن‌ها مشغول دندان درد می‌شود و به همین دلیل فرد ممکن است به سختی بخوابد.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم

اگر دندان درد با سایر علائم عفونت همراه باشد، ممکن است فرد برای از بین بردن عفونت به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

هنگامی که یک دندان ترک خورده یا پوسیده باعث درد می‌شود، فرد باید به دندانپزشک خود مراجعه کند. آن‌ها قادر خواهند بود راه حلی دائمی پیدا کنند.

نادیده گرفتن علائم پوسیدگی دندان، مانند دندان درد، ممکن است منجر به مشکلات جدی‌تری از جمله آبسه، بیماری لثه و از دست دادن دندان شود.

جمع‌بندی

مواجهه با دندان درد یک تجربه دردناک است. اگرچه بسیاری از درمان‌های خانگی می‌توانند تسکین موقتی ایجاد کنند و به فرد کمک کنند تا کمی بخوابد؛ اما راه حل‌های دائمی نیستند.

هرکسی که بیش از ۱ یا ۲ روز بدون علائم عفونت سینوسی دندان درد را تجربه می‌کند باید برای تشخیص و درمان کامل به دندانپزشک مراجعه کند. ممکن است دندان به پاکسازی یا درمان ریشه نیاز داشته باشد.

منبع
Medical News Today

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا