بیماری‌هاپزشکیقلب و عروق

کار در شیفت شب با بیماری‌های قلب در ارتباط است

این روزها اکثر شرکت‌ها و ادارات، به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند و تعدادی از کارمندان یا کارگران، در شیفا شب مشغول به کار هستند.

بر اساس پژوهش‌های جدید، کار شیفت شب نه تنها برنامه خواب شما را مختل می‌کند، بلکه می‌تواند خطر ابتلا به ریتم نامنظم قلب یا فیبریلاسیون دهلیزی (AFib) و همچنین بیماری عروق کرونر قلب را افزایش دهد. در یک مطالعه بزرگ که روی ۲۸۳۶۵۷ داوطلب شاغل در انگلستان بدون سابقه‌ی بیماری فیبریلاسیون دهلیزی انجام شد، پژوهش‌گران دریافتند که کار کردن در شیفت شب خطر ابتلای کارگران به بیماری فیبریلاسیون دهلیزی را تا ۱۲ درصد افزایش می‌دهد.

خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در افرادی که به مدت ۱۰ سال شبانه کار می‌کنند تا ۱۸ درصد افزایش می‌یابد و اگر به‌طور متوسط ۳ تا ۸ شیفت شبانه در ماه داشته باشند، خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی برای آن‌ها ۲۲ درصد افزایش می‌یابد. نتایج همچنین نشان داد که کار در شیفت شب به مدت ۱۰ سال یا بیشتر خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را در مقایسه با کارگران شیفت ۳۷ درصد افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، مطالعه‌‌ی انجام شده نشان داد که کارگران شیفت شب مادام‌العمر که ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​در هفته یا ۷۵ دقیقه فعالیت شدید بدنی یا ترکیبی از هر دو را گزارش کرده بودند، در مقایسه با افرادی که فعالیت کمتری داشتند،کم‌تر در معرض خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار داشتند. این یافته‌ها نشان می‌دهند که ورزش برای سلامت قلب مفید است.

نتایج این مطالعه در نشریه European Heart Journal منتشر شد و اولین موردی است که ارتباط شیفت‌های شبانه و فیبریلاسیون دهلیزی را بررسی می‌کند. فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم غیرطبیعی قلب است که می‌تواند خطر وقوع سکته مغزی را بیشتر کند. با توجه به نتایج به دست آمده، پژوهش‌گران امیدوارند این مطالعه بر دستورالعمل‌های آینده پیرامون دفعات و مدت زمان کار شیفت شب تأثیر بگذارد.

لو کوای، از دانشکده بهداشت عمومی و پزشکی گرمسیری دانشگاه تولان در نیواورلئان و یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه، می‌گوید:

مطالعات مشاهده‌ای بیشتری در جمعیت‌های مختلف مورد نیاز است. علاوه بر این، می‌توان آزمایشاتی بالینی برای بررسی این‌که آیا تغییرات کار شیفتی می‌تواند وضعیت سلامتی را تغییر دهد یا نه طراحی کرد.

دکتر راکش گوپیناتنایر از آزمایشگاه‌های الکتروفیزیولوژی قلب در مؤسسه قلب کانزاس، بر این باور است که کار منظم و طولانی مدت در شیفت شب یک شیوه زندگی سالم نیست. انسان‌ها برای این کار به‌طور منظم و طولانی مدت برنامه‌ریزی نشده‌اند. این مطالعه نشان می‌دهد که افزایش تدریجی بار کار در شیفت شب با بروز بیشتر فیبریلاسیون دهلیزی و خطرات قلبی عروقی مرتبط است.

منبع
WebMD

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا