دانستنی های سلامت

۱۰ پرونده عجیب پزشکی در سال ۲۰۲۱

سال ۲۰۲۱ نیز به پایان رسید و در این سال نیز همچون سال‌های گذشته، پرونده‌های عجیب پزشکی وجود داشتند که باعث تعجب همگان می‌شوند.

از پسری با زبان زرد گرفته تا مردی که در قلبش سیمان وجود داشت، از جمله پرونده‌های پزشکی جالب توجه سال ۲۰۲۱ بودند که تعجب بسیاری را برانگیختند. در این مطلب با ۱۰ پرونده‌ی عجیب پزشکی در سال ۲۰۲۱ آشنا خواهیم شد که مطمئناً با خواندن آن‌ها شگف‌زده می‌شوید. با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید.

دستگاه آی یو دی در مثانه یک زن

پرونده عجیب پزشکی

وجود خون در ادرار یک زن دلیلی غیرعادی داشت و آن‌هم دستگاه داخل رحمی (IUD) بود که یک دهه قبل در رحم این زن قرار گرفته بود و به‌ طرز عجیبی از طریق رحم وارد مثانه او شده بود.

این زن در ۳۷ سالگی و پس از این‌که صاحب دو فرزند شده بود، به منظور جلوگیری از بارداری دستگاه آی یو دی در رحم خود قرار داده بود. طبق گزارشی از این پرونده که در شماره ژانویه مجله Case Reports in Womens Health منتشر شد، پزشکان بر این باورند که با گذشت زمان، آی یو دی مثانه را سوراخ کرده و از طریق رحم به آن‌جا راه یافته است و منجر به بروز علائم دردناک مثانه در سن ۴۷ سالگی شده است.

آی یو دی به عنوان روشی مؤثر برای پیشگیری از بارداری در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند تا ۱۲ سال دوام بیاورد؛ اما در موارد نادر، این دستگاه‌ها می‌توانند رحم را سوراخ کنند که در حدود ۱ از هر ۱۰۰۰ زنی که آی یو دی استفاده می‌کنند چنین مشکلی را تجربه خواهند کرد. سوراخ شدن مثانه حتی نادرتر است.

در مورد این زن، پزشکان دریافتند که سنگ مثانه‌ای به اندازه ۱.۱ سانتی‌متر روی بخشی از دستگاه تشکیل شده است. پزشکان توانستند سنگ مثانه را پودر کرده و IUD را خارج کنند.

گربه خانگی زنی را به آبله گاوی مبتلا کرد

پرونده عجیب پزشکی

یک زن در بریتانیا به دلیل آبله گاوی، که از گربه خانگی‌اش به او منتقل شده بود، دچار عفونت چشمی شدید شد.

این زن ۲۸ ساله عفونت چشمی داشت که بسیار شدید بود، پزشکان می‌ترسیدند این زن بینایی خود را از دست بدهد. بر اساس گزارشی از این پرونده که در ۵ ژوئن در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، این زن در بیمارستان تعدادی آنتی بیوتیک دریافت کرد؛ اما به نظر می‌رسید که هیچ چیزی اثرگذار نیست.

جالب این‌جاست که دو هفته قبل، ضایعات غیرمعمولی روی پنجه‌ها و سر گربه خانگی بیمار ایجاد شده بود. نمونه‌های ضایعات گربه و چشم زن هر دو برای آبله گاوی مثبت بودند. آبله گاوی یک بیماری ویروسی نادر است که می‌تواند گونه‌های جانوری از جمله گاو، گربه و انسان را آلوده کند. آبله گاوی ارتباط نزدیکی با ویروس واکسینیا دارد که در واکسن آبله استفاده می‌شود. انتقال آبله گاوی از گربه به انسان بسیار نادر است و تنها موارد کمی گزارش شده است.

این زن تحت درمان با داروی ضد ویروسی تکوویریمات قرار گرفت که پزشکان آن را از انبار استراتژیک ملی ایالات متحده دریافت کردند. این انبار حاوی ۲ میلیون دوز تکوویریمات است که برای زمان حمله بیوترور با آبله نگهداری می‌شود. این دارو برای از بین بردن عفونت او مؤثر بود.

مردی که یک تکه سیمان ۱۰ سانتی‌متری در قلبش بود

پرونده عجیب پزشکی

مردی بعد از عمل جراحی ستون فقرات خود دچار یک عارضه جانبی غیرمعمول شد و یک قطعه سیمان ۱۰ سانتی‌متری در قلب او دیده شد.

بر اساس گزارش این پرونده که در ۲ اکتبر در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، مرد ۵۶ ساله پس از تجربه درد قفسه سینه و مشکل در تنفس به اورژانس رفت.

این مرد اخیراً تحت یک عمل ستون فقرات برای درمان شکستگی فشاری مهره قرار گرفته بود. شکستگی فشاری مهره یک وضعیت بسیار دردناک است که در آن بخشی از استخوان ستون فقرات (مهره) به درون خود فرو می‌رود. این مرد تحت عمل جراحی کیفوپلاستی قرار گرفته بود. کیفوپلاستی روشی است که در آن پزشکان نوع خاصی از سیمان را به مهره تزریق می‌کنند تا ارتفاع مناسب آن را بازگردانند و از فرو ریختن آن جلوگیری کنند.

یک عارضه جانبی نادر این روش این است که سیمان می‌تواند از استخوان به نواحی دیگر نشت کند که می‌تواند باعث انسداد یا آمبولی رگ خونی شود. این همان چیزی است که در مورد این مرد اتفاق افتاد. نویسندگان این گزارش پزشکی گفتند که سیمان از استخوان به رگ‌های او نشت کرد، در آن‌جا سفت شد و آمبولی رخ داد و سپس به قلب او رفت. پزشکان توانستند آمبولی سیمان را بردارند و پارگی قلب او را ترمیم کنند.

چاپستیک در سینوس‌ها

پرونده عجیب پزشکی

زنی در تایوان پس از دعوای خشونت‌آمیز با خواهرش، به مدت یک هفته بدون این‌که بداند، تکه‌های چوب غذاخوری را در سینوس‌هایش فرو کرده بود.

بر اساس گزارش این پرونده که در ۲۴ ژوئن در مجله The Journal of Emergency Medicine منتشر شد، زنی ۲۹ ساله پس از آن که توسط خواهرش با چوب‌های غذاخوری مورد حمله قرار گرفت به بیمارستان رفت. پزشکان دیدند که او دو بریدگی کوچک زیر چشم و بینی‌ خود دارد؛ اما عکس‌برداری اشعه ایکس چیز غیرعادی را نشان نداد.

با این‌حال، یک هفته بعد، این زن مشکوک شد که جراحتش جدی‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسید. وقتی در آینه نگاه کرد، فکر کرد می‌تواند یک شی خاکستری را در بینی خود ببیند. در واقع، معاینه دوم تکه‌هایی از چاپستیک را نشان داد که به تیغه بینی او یا دیواره‌ای که دو مجرای بینی را تقسیم می‌کند نفوذ کرده بود. سی تی اسکن نیز دو قطعه چاپستیک را در سینوس‌های او نشان داد که یکی عمیق‌تر از دیگری فرو رفته بود.

بر اساس این گزارش، این زن برای برداشتن قطعات که به ترتیب حدود ۳.۵ سانتی‌متر و ۵ سانتی‌متر طول داشتند تحت عمل جراحی قرار گرفت و او هیچ عارضه جراحی را تجربه نکرد.

زبان زرد

پرونده عجیب پزشکی

زبان زرد معمولاً دلیلی برای هشدار نیست و تعدادی از چیز‌های معمولی مانند خشکی دهان یا بهداشت بد دهان می‌توانند زبان را به رنگ خردلی تبدیل کنند؛ اما برای یک پسر ۱۲ ساله در کانادا، زبان زرد نشانه یک اختلال جدی و نادر بود.

بر اساس این گزارش که ۲۴ جولای در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، پسربچه‌ای ۱۲ ساله پس از چند روز گلودرد، ادرار تیره، درد شکم و رنگ پریدگی پوست به بیمارستان مراجعه کرد. او همچنین زبان زرد روشنی داشت. پزشکان تشخیص دادند که این پسر به زردی مبتلا است. زردی وضعیتی است که معمولاً باعث زردی پوست و سفیدی چشم و همچنین تیره شدن ادرار می‌شود و در موارد نادر می‌تواند باعث زردی زبان شود.

زردی زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماده شیمیایی زرد رنگ به نام بیلی روبین در بدن تجمع پیدا کند. بیلی روبین در طی تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز تشکیل می‌شود؛ اما چه چیزی باعث زرد شدن زبان پسر شده است؟

پس از انجام تعدادی آزمایش، پزشکان تشخیص دادند که این پسر به بیماری آگلوتینین سرماخوردگی مبتلا بوده است. آگلوتینین سرماخوردگی یک اختلال خود ایمنی نادر است که در آن سیستم ایمنی فرد به گلبول‌های قرمز خون خود حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برد. این حمله خود ایمنی با قرار گرفتن در معرض دمای سرد ایجاد می‌شود و بنابراین علائم در ماه‌های زمستان بدتر می‌شوند.

این وضعیت منجر به کم خونی می‌شود و همچنین ممکن است باعث زردی شود؛ زیرا تجزیه سریع گلبول‌های قرمز خون منجر به تجمع بیلی روبین می‌شود. در برخی موارد، بیماری آگلوتینین سرماخوردگی ممکن است در اثر برخی عفونت‌ها از جمله عفونت با ویروس اپشتین بار ایجاد شود. مشخص شد که پسر مبتلا به ویروس اپشتین بار است و پزشکان او مشکوک هستند که این عفونت باعث بیماری آگلوتینین سرماخوردگی پسر شده است.

این پسر به تزریق خون نیاز داشت و برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی، با استروئید‌های خوراکی تحت درمان قرار گرفت. به گفته نویسندگان این گزارش، پس از این‌که پسر از بیمارستان خارج شد، به خوبی بهبود یافت و رنگ زبان او به تدریج به حالت عادی بازگشت؛ زیرا سطح بیلی روبین در بدن او کاهش یافت.

آکواریومی که حاوی بیماری نادر استوایی بود

پرونده عجیب پزشکی

حتی ماهی‌های خانگی نیز می‌توانند بیماری‌ها را گسترش دهند و زنی در مریلند از آکواریوم خانه خود به یک بیماری باکتریایی نادر مبتلا شد.

این بیماری که ملوئیدوز نام دارد، معمولاً فقط در مناطق گرمسیری خارج از ایالات متحده دیده می‌شود. مورد ابتلای این زن به بیماری که در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد و گزارش آن در مجله Emerging Infectious Diseases منتشر شد، بسیار غیرعادی است؛ زیرا این زن هرگز به خارج از ایالات متحده سفر نکرده است. پرونده او اولین مورد در جهان است که به به یک آکواریوم خانگی مرتبط می‌شود.

این زن ۵۶ ساله ساکن مریلند، برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۹ با تب، سرفه و درد قفسه سینه در بیمارستان بستری شد و آزمایشات نشان دادند که وی به ذات‌الریه مبتلا بوده است. چند روز بعد، آزمایشات بیشتر نشان دادند که او به Burkholderia pseudomallei (باکتری خاصی که باعث ملیوئیدوز می‌شود) آلوده شده است. او برای رفع عفونت به مدت ۱۲ هفته به مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشت.

مقامات بهداشتی برای تعیین این‌که عفونت او از کجا آمده است، از داخل و اطراف خانه این زن نمونه‌برداری کردند، از جمله نمونه‌هایی از دو آکواریوم آب شیرین موجود در خانه او که حاوی ماهی‌های گرمسیری بود. نمونه‌های یک مخزن ماهی برای B. pseudomallei مثبت بود و سویه باکتریایی موجود در تانک با باکتری آلوده‌ کننده بیمار مطابقت ژنتیکی داشت. زن ممکن است زمانی که مخزن را با دستان خالی تمیز می‌کرد به عفونت مبتلا شده باشد.

حلقه‌های مسی در داخل چشم انسان

پرونده عجیب پزشکی

چشمان یک مرد، نشانه‌ای از یک بیماری در خود داشتند. زمانی که مردی که در هند زندگی می‌کند با تورم شکم به پزشک مراجعه کرد، در معاینه چشم حلقه‌های قهوه‌ای-طلایی که عنبیه هر دو چشم او را احاطه کرده بودند، مشاهده شدند.

طبق گزارش این بیمار که ۲۵ سپتامبر در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، پزشکان تشخیص دادند که این نشانه‌ها حلقه‌های Kayser-Fleischer هستند که ناشی از تجمع مس در قرنیه (پوشش شفاف بیرونی چشم) است.

حلقه‌های Kayser-Fleischer نشانه یک بیماری نادر به نام بیماری ویلسون هستند. به گفته مؤسسه ملی بهداشت، افراد مبتلا به بیماری ویلسون دارای یک جهش ژنتیکی هستند که از حذف مس اضافی که منجر به تجمع مس در بدن می‌شود (اغلب در کبد، مغز و چشم‌ها)، جلوگیری می‌کند. این بیماری در حدود ۱ نفر از هر ۳۰ هزار نفر رخ می‌دهد.

تجمع مس در بدن می‌تواند منجر به مشکلات کبدی، کلیوی و عصبی شود. در مورد این مرد، او به سیروز یا زخم کبد مبتلا شده بود. این مرد دارویی به نام عامل کیلیت دریافت کرد که مس را از بدن خارج می‌کند. در این گزارش آمده است که او همچنین به دلیل آسیب جدی کبدی در لیست پیوند کبد قرار گرفت.

فرو رفتن گلوله تفنگ بی‌بی در بینی یک نوجوان

پرونده عجیب پزشکی

یک گلوله بی‌بی در بینی یک نوجوان بی آن‌که بداند به مدت هشت سال گیر کرده بود که هنگام نفس کشیدن از طریق بینی باعث ایجاد بوی بد می‌شد.

این نوجوان برای اولین بار در سن ۱۵ سالگی برای علائم خود به پزشک مراجعه کرد. طبق گزارشی که در ۱۸ فوریه در نشریه JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery منتشر شد، او چندین سال گرفتگی بینی همراه با کاهش حس بویایی را تجربه کرده بود.

او ابتدا برای علائمش اسپری بینی و دارو‌های آنتی هیستامین دریافت کرد؛ اما زمانی که یک سال بعد به پزشک مراجعه کرد، متوجه بوی تند و متعفن شدند که با دمیدن از طریق بینی‌اش اتاق را پر کرد. سی تی اسکن یک ساختار کروی ۹ میلی‌متری را در حفره بینی او نشان داد. این نوجوان تحت عمل جراحی قرار گرفت تا پزشکان جسم را خارج کند که معلوم شد گلوله بی‌بی فلزی است. در گفتگو با خانواده این نوجوان مشخص شد که او در سن ۸ یا ۹ سالگی با اسلحه بی‌بی از ناحیه بینی مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. در آن زمان، پسر علائمی را تجربه نکرده بود؛ بنابراین والدینش به دنبال مراقبت پزشکی نبودند.

گلوله در ابتدا به سختی قابل تشخیص بود؛ زیرا بافت جدیدی روی آن رشد کرده بود. به گفته نویسندگان گزارش، این رویش بافت، مسیر‌های زهکشی بینی پسر را مسدود کرده بود که منجر به تجمع مخاط، زباله و باکتری شده بود که باعث ایجاد بوی بد شد. پس از جراحی، بوی نامطبوع آن از بین رفت.

رشد مجیک ماشروم در خون یک مرد

پرونده عجیب پزشکی

مردی پس از تزریق چای تهیه شده از مجیک ماشروم به رگ‌های خود، دچار عفونت خطرناکی در خونش شد.

بر اساس گزارشی که در ۱۱ ژانویه در مجله Journal of the Academy of Consultation-Liaison Psychiatry منتشر شد، مردی ۳۰ ساله که به اختلال دوقطبی و وابستگی به مواد افیونی مبتلا بود و به دنبال راه‌هایی برای خود درمانی علائم روانپزشکی خود بود، تصمیم گرفت قارچ‌های جادویی یا مجیک ماشروم را که حاوی ترکیب توهم‌زا سیلوسیبین است، در یک چای ترکیبی بجوشاند و چای را به بدنش تزریق کرد.

پس از آن مرد دچار حالت تهوع همراه با زردی پوست شد و شروع به استفراغ خون کرد. خانواده این مرد او را به بیمارستان بردند. در آن‌جا آزمایش‌ها نشان دادند که چندین اندام او از جمله کبد و کلیه‌هایش در حال از کار افتادن هستند. آزمایشات بیشتر نشان دادند که او یک عفونت خونی با قارچ Psilocybe cubensis (گونه‌ای از مجیک ماشروم که مرد تزریق کرده بود) داشت. به عبارت دیگر، قارچ در خون او رشد می‌کرد.

این مرد با آنتی بیوتیک و داروهای ضد قارچ قوی درمان شد و به دلیل نارسایی تنفسی می‌بایست زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار می‌گرفت. بعد از ۲۲ روز به اندازه کافی خوب شد که بیمارستان را ترک کرد.

انسانی که مردمک‌های خود را همانند سایر ماهیچه‌ها کنترل می‌کند

پرونده عجیب پزشکی

یک مرد جوان در آلمان استعدادی غیرمعمولی دارد. او می‌تواند در صورت نیاز، مردمک‌های چشمان خود را بزرگ و منقبض کند. این کاری است که پژوهش‌گران قبلاً آن را غیرممکن می‌دانستند.

مردمک چشم‌ها در پاسخ به محیط‌های تاریک و روشن به‌طور خودکار گشاد یا تنگ می‌شوند و پژوهش‌گران تصور می‌کردند که کنترل مستقیم مردمک چشم‌ها مانند ماهیچه برای افراد غیرممکن است؛ اما این مرد ۲۳ ساله ثابت کرد که پژوهش‌گران اشتباه می‌کنند. طبق گزارشی که در این مورد منتشر شد، آزمایش‌های متعدد نشان دادند که او می‌تواند به‌طور ارادی و در صورت نیاز مردمک چشم‌هایش را بدون استفاده از ترفند‌های ذهنی مانند فکر کردن به یک محیط تاریک یا روشن، گشاد و منقبض کند.

این مرد می‌گوید از نوجوانی توانایی‌هایش را تقویت کرده بود و برای انجام این شاهکار به سادگی روی چشم خود تمرکز می‌کرد. این مرد به پژوهشگران گفت که انقباض مردمک چشم مانند گرفتن یا فشار دادن چیزی است و بزرگ‌تر کردن آن، مانند ر‌ها کردن کامل و آرام کردن چشم است.

نویسندگان اکنون در حال مطالعه هستند که آیا افراد بیشتری می‌توانند یاد بگیرند که این نوع کنترل بر مردمک‌های خود داشته باشند یا خیر.

منبع
Live Science

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا