بیماری‌هاپزشکیپوست

با بهترین و بدترین روش‌های درمان جوش‌ سر سیاه آشنا شوید

جوش‌ سر سیاه، یکی از رایج‌ترین مشکلات پوستی است که تقریباً همه‌ی افراد با آن به خوبی آشنا هستند.

آکنه همواره در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی ظاهر می‌شود و گاهی اوقات، وضعیت پوست به هیچ وجه به‌گونه‌ای نیست که بتوان گفت لکه‌ای ایجاد شده است.

جوش‌های سر سیاه را در نظر بگیرید. آن‌ها لکه‌های آزاردهنده تیره رنگی هستند که معمولاً در صورت ظاهر می‌شوند. اگر تا به حال سعی کرده‌اید یکی از آن‌ها را فشار دهید تا چرک داخل را تخلیه کنید، احتمالاً می‌دانید که جای آن جوش، یک برآمدگی کاملاً مشخص ایجاد می‌شود و همین موضوع باعث شده تا بلافاصله از انجام این کار پشیمان شوید.

بنابراین بهترین راه برای از بین بردن جوش سر سیاه چیست؟ با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید تا بهترین روش‌ از بین بردن جوش سر سیاه را شناسایی کنیم و روش‌هایی را که کارایی چندانی ندارند، کنار بگذاریم.

ابتدا، بیایید نگاهی به علل پدید آمدن جوش سر سیاه بیاندازیم و ببینیم چه کسی بیشتر مستعد ایجاد جوش‌های سر سیاه است.

چه چیزی باعث ایجاد جوش‌ سر سیاه می‌شود؟

دکتر نازنین ساعدی، مدیر بخش جراحی با لیزر و زیبایی پوست مرکز جفرسون در فیلادلفیا می‌گوید که جوش‌های سر سیاه به دلیل تجمع سبوم، چربی، سلول‌های مرده پوست و احتمالاً C.acnes ( نام یک باکتری که باعث ایجاد آکنه می‌شوند) ایجاد می‌شوند. این مواد همگی در فولیکول مو گیر کرده‌اند. دکتر ساعدی می‌گوید زمانی که این مواد در هوا اکسید می‌شوند، دهانه برآمدگی ایجاد شده سیاه می‌شود.

دکتر کاتلین کوک سوزی، مدیر برنامه زیبایی پوست در مرکز پزشکی ییل و استادیار پوست در دانشکده پزشکی ییل در نیوهیوِن، می‌گوید که جوش‌های سر سیاه یک اصطلاح پزشکی دارند: کومدون. کومدون‌ها مرحله اولیه تشکیل آکنه هستند. وقتی فولیکول بیشتر و بیشتر گشاد می‌شود، می‌تواند پاره شود و محتویات آن به لایه پوست اطراف به نام درمیس بریزد و این می‌تواند پاسخ التهابی را ایجاد کند. این امر، روی پوست به صورت یک پاپول التهابی که بیشتر به‌عنوان جوش شناخته می‌شود، آشکار می‌شودکه بزرگ‌تر از جوش سر سیاه است.

جوش سر سیاه

دکتر ساعدی توضیح می‌دهد که افراد مستعد آکنه بیشتر مستعد ابتلا به جوش‌های سر سیاه هستند؛ اما استعداد ژنتیکی نیز در این بین نقش دارد. دکتر سوزی می‌گوید که تأثیرات هورمونی نیز نقش دارند و باعث تحریک تولید سبوم (روغن پوست) می‌شوند.

دکر سوزی می‌گوید که منافذ بزرگ، می‌توانند در افرادی که پوست آن‌ها در اثر نور خورشید آسیب شدیدی دیده است نیز وجود داشته باشند. کاهش حمایت کلاژن درمیس احاطه‌کننده فولیکول مو می‌تواند باعث بزرگ‌تر و گشادتر شدن اوستیا (روزنه‌های کوچک) شود. یک مثال از این وضعیت، سندرم Favre-Racouchot است. این سندروم، به دلیل آسیب شدید پوست اطراف چشم توسط نور آفتاب ایجاد می‌شود. بیماران مبتلا به این سندرم، دارای جوش‌های سر سیاه بزرگ در نواحی پوست آسیب‌دیده از نور خورشید هستند.

چگونه از ایجاد جوش‌ سر سیاه روی پوست خود جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ایجاد جوش‌ سر سیاه، استفاده از رتینوئید‌های موضعی یا خوراکی، از جمله دارو‌های تجویزی مانند ترتینوئین یا رتین آ توصیه می‌شود. اخیراً، یک رتینوئید قوی به نام آداپالن یا دیفرین، بدون نسخه برای درمان آکنه کومدونال در دسترس قرار گرفت. در موارد شدیدتر آکنه کومدونال، بیماران ممکن است به درمان با رتینوئید‌های خوراکی مانند ایزوترتینوئین یا آکوتان نیاز داشته باشند. لایه‌بردار‌های شیمیایی نیز می‌توانند مؤثر باشند؛ اما از استفاده از اسکراب‌ها خودداری کنید زیرا می‌توانند باعث تحریک شوند.

بهترین روش‌ها برای خلاص شدن از شر جوش‌ سر سیاه

اگر از قبل جوش‌های سر سیاه دارید، چند روش تأیید شده توسط متخصصین پوست برای خلاص شدن از شر آن‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. لازم است بدانید که تعدادی از آن‌ها نیز پیشگیرانه هستند.

از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید

دکتر ساعدی می‌گوید یکی از مواد اولیه برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه، اسید سالیسیلیک است. این اسید، یک اسید بتا هیدروکسی است که گردش سلولی را افزایش می‌دهد و منافذ را باز می‌کند. دکتر سوزی می‌افزاید که اسید سالیسیلیک می‌تواند به خشک کردن ضایعات فعال آکنه کمک کند؛ زیرا یک تحریک‌کننده شیمیایی خفیف است.

تعداد زیادی از تحقیقات نشان می‌دهند که اسید سالیسیلیک به درمان آکنه کمک می‌کند. این شامل یک مطالعه کوچک دوسوکور و کنترل شده است که نشان داد استفاده از شوینده حاوی اسید سالیسیلیک ۲ درصد به مدت دو هفته، منجر به کاهش ضایعات آکنه در ۳۰ نفر شد.

جوش سر سیاه

یک رتینوئید را به روتین خود اضافه کنید

رتینوئید‌های با نسخه (مانند رتین آ) و بدون نسخه (مانند دیفرین) همه‌جا در دسترس هستند. استفاده از رتینوئید، روشی قابل اعتماد برای از بین بردن جوش‌های سر سیاه پوست است. رتینوئید‌ها با تقویت گردش پوست و کاهش چسبندگی سلول‌های پوست، به جلوگیری از انسداد استخوان فولیکولی کمک می‌کنند.

وقتی درمان با رتینوئید را شروع می‌کنید، کومدون‌ها ممکن است بدتر شوند؛ زیرا گردش سلولی در برابر دهانه مسدود شده افزایش می‌یابد و باعث اتساع بیشتر می‌شود. با این‌حال، با ادامه درمان، اوستیای مسدود شده شروع به بهبود می‌کند و با افزایش گردش پوست، احتمال مسدود شدن آن‌ها در آینده کم‌تر است.

رتینوئید نه تنها به بهبود آکنه کمک می‌کند، بلکه برای جلوگیری از پیری پوست و بازسازی پوست نیز عالی است. مطالعه‌ای که در مارس ۲۰۱۶ در مجله Cosmetic Dermatology منتشر شد، نشان داد که تنها پس از چهار هفته استفاده از رتینول (یک رتینوئید با غلظت پایین)، شرکت کنندگان شاهد افزایش تولید کلاژن و ضخامت اپیدرم بودند و در ۱۲ هفته پس از استفاده از رتینول، کاهش قابل توجهی در چین و چروک صورت مشاهده کردند.

آلفا هیدروکسی اسید‌ها را در نظر بگیرید

دکتر ساعدی می‌گوید که اسید‌های آلفا هیدروکسی مانند اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک نیز مفید هستند؛ اما او معتقد است که اسید سالیسیلیک برای باز کردن منافذ پوست عملکرد بهتری دارد.

به پزشک مراجعه کنید

یک متخصص پوست می‌تواند به شما جهت خلاص شدن از شر جوش‌های سر سیاه پوست کمک کند. درمان‌های پزشکی خاصی وجود دارند که می‌توانند به کاهش ظاهر سیاه منافذ کمک کنند. این‌ روش‌ها شامل لایه‌برداری غیر سایشی (معروف به لیزر درمانی) مانند لیزر فراکسل یا لیزر Clear Brilliant یا میکرونیدلینگ است. به گفته متخصصان پوست، هزینه انجام این روش‌ها متفاوت است و می‌تواند از چند صد دلار تا ۱۵۰۰ دلار یا بیشتر متغیر باشد. برخی از افراد از نتایج یک دوره درمان راضی هستند؛ اما برخی دیگر ممکن است برای دستیابی به نتایج دلخواه به جلسات متعدد نیاز داشته باشند.

جوش سر سیاه

بدترین روش‌ها برای از بین بردن جوش‌ سر سیاه

استفاده از اسکراب‌های خشن

اسکراب می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد؛ زیرا با کمک یک اسکراب لایه بردار می‌توانید تمام پوست مرده خود را خیلی سریع از بین ببرید و برخی افراد از انجام آن لذت می‌برند. لایه‌بردار‌های شیمیایی (مانند AHA‌ها) می‌توانند مفید باشند؛ اما سعی کنید از لایه‌برداری بیش از حد با اسکراب گرانول خودداری کنید. زمانی که گرانول‌ها را به صورت دستی روی پوست خود می‌مالید، باید آن‌قدر تکرار کنید تا پوست قرمز شود. اسکراب‌های خشن می‌توانند چربی‌های طبیعی پوست را از بین ببرند و این‌کار باعث می‌شود غدد چربی بیشتری تولید کنند. به‌طور کلی متخصصان پوست بسته به نوع پوست شما و محصولی که استفاده می‌کنید، لایه‌برداری را تا سه بار در هفته توصیه می‌کنند.

تخلیه جوش سر سیاه به‌صورت دستی

توصیه می‌شود که با میل به تخلیه هر گونه جوش مبارزه کنید. این‌کار برای بسیاری از افراد لذت‌بخش است و به انجام آن تمایل شدیدی دارند. اگر جوش‌های سر سیاه خود را فشار دهید، می‌توانید باعث پارگی فولیکول و ایجاد ضایعه التهابی یا کیست شوید. به عبارت دیگر، شما می‌توانید جوش سر سیاه خود را به یک بیماری پوستی بسیار جدی‌تر تبدیل کنید. به خاطر داشته باشید که هر چه جوش سر سیاه به سطح پوست شما نزدیک‌تر باشد، فشار دادن آن بی‌خطرتر است.

روی آوردن به دستگاه‌های مکش

دستگاه مکش پوست، فناوری جدیدی است که نوید مکیدن سبوم منافذ را می‌دهد. این ممکن است جذاب به نظر برسد؛ اما این محصولات ممکن است بیشتر از این‌که مفید باشند ضرر داشته باشند. این مکش می‌تواند برای پوست ظریف صورت مضر باشد و می‌تواند باعث ایجاد تلانژکتازی یا رگ‌های خونی شکسته، به خصوص روی بینی و اطراف آن شود.

راهکاری برای پیشگیری و درمان جوش‌ سر سیاه

غیرممکن است که در مقابل تلاش برای تخلیه جوش سر سیاه با دو انگشت خود مقاومت کنید؛ اما بهتر است که سعی کنید این کار را انجام ندهید.

بهترین درمان، پیشگیری است. از چند ماده مؤثر مانند رتینوئید‌ها کمک بگیرید. این دارو‌های دوگانه نه تنها به درمان بیماری پوستی کمک می‌کنند، بلکه از ایجاد جوش‌های سر سیاه جدید نیز جلوگیری می‌کنند. اگر بیش از حد نگران سلامت پوست خود هستید، می‌توانید به متخصص پوست نیز مراجعه کنید.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا