بیماری‌هاپزشکیسایر

آیا آلرژی سلامت روانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

آلرژی یا حساسیت، در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. این عارضه میلیون‌ها نفر را در دنیا درگیر می‌کند.

پژوهش‌های قبلی نشان داده‌اند که افراد مبتلا به آلرژی احتمالاً حداقل یک بیماری روانی دارند. به عنوان مثال، احتمال شیوع افسردگی، اسکیزوفرنی و اضطراب در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک (AD) افزایش می‌یابد. آسم و رینیت آلرژیک یا تب یونجه با اسکیزوفرنی، افسردگی و اختلال دوقطبی مرتبط هستند.

مطالعه جدید روی داده‌های Biobank انگلستان ارتباط بین آلرژی و سلامت روان را تأیید می‌کند. با این‌حال، همبستگی به معنی علیت نیست و این مطالعه همچنین بعید می‌داند که آلرژی باعث بیماری‌های روانی شود یا برعکس.

پژوهش‌گران از تصادفی‌سازی مندلی برای بررسی روابط احتمالی در سطح ژن بین اختلالات سلامت روان و آلرژی، آسم، AD و تب یونجه استفاده کردند.

این شرایط سلامت روانی شامل افسردگی، اختلال افسردگی اساسی، اضطراب، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و روان رنجوری می‌شود. پژوهش‌گران نتیجه گرفتند که شواهدی مبنی بر اثرات علتی بین خطر ژنتیکی بیماری آلرژیک و سلامت روانی وجود ندارد.

نویسنده ارشد مطالعه، دکتر هانا سالیس، از اعضای ارشد پژوهش‌های اپیدمیولوژی ژنتیک در دانشکده پزشکی بریستول، توضیح می‌دهد که این مطالعه در نهایت از روش‌ها و داده‌های متنوعی برای رسیدن به نتیجه استفاده کرد.

وی در این خصوص می‌گوید:

این به تقویت اعتقادات ما در یافته‌ها کمک می‌کند. تعیین این‌که آیا بیماری آلرژیک باعث مشکلات روانی می‌شود یا بالعکس، برای اطمینان از هدف‌مندی مناسب منابع و استراتژی‌های درمانی مهم است.

این مطالعه در مجله Clinical and Experimental Allergy منتشر شده است.

این تیم اطلاعات موجود در Biobank انگلستان را از افراد ۳۷ تا ۷۳ سال تجزیه و تحلیل کرد. با این‌حال، همه از قومیت اروپایی بودند؛ بنابراین نتایج این مطالعه ممکن است برای همه صدق نکند.

محدودیت دیگری که نویسندگان عنوان کرده‌اند این است که تجزیه و تحلیل فنوتیپی فقط برای افراد مسن محدودی انجام شده است؛ بنابراین ممکن است این یافته‌ها به جمعیت جوان‌تر قابل تعمیم نباشند.

این مطالعه ارتباط علی را به‌طور کامل رد نمی‌کند

این مطالعه تنها نشانه‌های ضعیف و آماری ناچیزی از روابط علی را پیدا کرد؛ اما به‌طور کامل آن‌ها را رد نمی‌کند. به گفته نویسنده اصلی مطالعه، دکتر اشلی بودو آگری، یکی از اعضای ارشد پژوهش‌های اپیدمیولوژی ژنتیک در دانشکده پزشکی بریستول، این پژوهش‌ها تأثیر احتمالی آلرژی بر پیشرفت بیماری‌های روانی را رد نمی‌کنند؛ زیرا این مورد هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است و می‌تواند به کشف استراتژی‌های جدید درمانی برای بیماری‌های آلرژیک یا ویژگی‌های سلامت روانی کمک کند.

پژوهش‌گران به چند مکانیسم علی احتمالی که ممکن است از تجزیه و تحلیل آن‌ها فرار کرده باشند، توجه می‌کنند.

ضایعات پوستی قابل مشاهده یا خارش می‌تواند منجر به عواقبی شود که ممکن است شرایط سلامت روانی را تحت تأثیر قرار دهد. محرومیت از خواب به دلیل ناراحتی آلرژی می‌تواند به‌طور مشابه بر سلامت روانی فرد تأثیر بگذارد.

این مطالعه همچنین به فرضیه التهابی اشاره می‌کند. فرضیه التهابی بیان می‌کند که شرایط سلامت روانی ممکن است ناشی از واکنش التهابی سیستم ایمنی بدن به آلرژی باشد.

تونیا توییندرز، مدیرعامل شبکه آلرژی و آسم که در این تحقیق مشارکت نداشت، می‌گوید:

یک مکانیسم مشترک احتمالی میان بیماری‌های روانی و آلرژی، ناراحتی روانی است. ناراحتی روانی، علت اصلی اختلالات روان‌پزشکی است؛ اما می‌تواند منجر به رشد و توسعه آلرژی شود.

پژوهش‌گران دریافتند که آلرژی به طرق مختلف با شرایط سلامت روان مرتبط است.

افسردگی: این مطالعه یک ارتباط قوی بین افسردگی خود گزارش شده (نوعی از افسردگی که بیمار گزارش می‌کند)، اختلال افسردگی اساسی و به طور کلی آلرژی را تأیید کرد. آسم، AD و تب یونجه نیز به شدت با افسردگی مرتبط بودند.

اضطراب: حساسیت‌ها به‌طور کلی با اضطراب همراه بودند و با AD ارتباط بیشتری نسبت به آسم یا تب یونجه داشتند.

اختلال دوقطبی: آسم با اختلال دوقطبی و به‌طور کلی آلرژی ارتباط داشت.

اسکیزوفرنی: تنها آلرژی مرتبط با اسکیزوفرنی، تب یونجه بود. با این‌حال، این اثر محافظتی بود؛ به این معنی که افراد مبتلا به تب یونجه کم‌تر به اسکیزوفرنی مبتلا بودند.

روان رنجوری: اکثر آلرژی‌ها، آسم و AD با روان رنجوری همراه هستند. تب یونجه نیز تا حدی کم‌تر با روان رنجوری همراه بود.

توییندرز گفت:

مداخله برای جلوگیری از شروع بیماری آلرژیک بعید است که سلامت روان را به‌طور مستقیم بهبود بخشد (و بالعکس). در مطالعات آینده باید بررسی شود که آیا مداخلات برای بهبود بیماری‌های آلرژیک شواهدی قوی‌تر از تأثیر علی بر سلامت روان (و بالعکس) نشان می‌دهد یا خیر.

اختلالات شایع سلامت روان، مانند اضطراب و افسردگی، یکی از بزرگترین عوامل مؤثر بر بار جهانی بیماری‌ها هستند و شیوع این بیماری‌ها و بیماری‌های آلرژیک مدتی است که در حال افزایش است.

تفکیک ماهیت رابطه بین بیماری آلرژیک و سلامت روان به پاسخ به یک سوال مهم در سلامت کمک می‌کند و نشان می‌دهد که شروع بیماری آلرژیک باعث بروز ویژگی‌های سلامت روان نمی‌شود، یا برعکس.

منبع
Medical News Today

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا