بیماری‌هاپزشکیتنفسیدارو

احتمالاً زینک علائم آنفولانزا و سرماخوردگی را کاهش می‌دهد

زینک یا روی، یکی از عناصر مورد نیاز بدن است که معمولاً اکثر افراد قرص‌های آن را مصرف کرده یا آن‌ را به‌طور طبیعی دریافت می‌کنند.

شرایطی که بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارند، بسیار رایج هستند. گاهی اوقات علائم آن‌ها خفیف؛ اما در برخی موارد شدید است. عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌توانند به دلیل باکتری‌ها یا ویروس‌ها ایجاد شوند و شامل آنفولانزا، سرماخوردگی و کووید ۱۹ می‌شوند.

پژوهش‌گران دائماً در حال بررسی گزینه‌های درمانی هستند که می‌تواند علائم این بیماری‌ها را بهبود بخشد، مدت زمان آن‌ها را کوتاه کند یا به‌طور کامل از آن‌ها جلوگیری کند.

یک مطالعه که به تازگی در مجله BMJ Open منتشر شده است، گزارش می‌دهد که مصرف زینک ممکن است طول مدت علائم عفونت دستگاه تنفسی را کوتاه کند و احتمالاً از آن‌ها نیز جلوگیری کند.

زینک چیست؟

زینک یا روی، عنصری است که از سیستم ایمنی بدن حمایت می‌کند و در طیف وسیعی از عملکرد‌های بدن نقش دارد، از جمله:

 • تقسیم و رشد سلولی
 • التیام زخم
 • حس بویایی و چشایی
 • تجزیه کربوهیدرات‌ها
 • افزایش عملکرد انسولین

غذا‌های حاوی زینک عبارتند از: صدف، گوشت قرمز، مرغ، غذا‌های دریایی، لوبیا، آجیل، غلات کامل و لبنیات. مولتی ویتامین‌ها اغلب شامل زینک هستند. همچنین در اسپری‌ها و ژل‌های بینی و برخی از پاستیل‌های سرد نیز زینک وجود دارد.

اکثر مردم در ایالات متحده به اندازه کافی از غذا‌هایی که می‌خورند، زینک به دست می‌آورند. با این‌حال، پژوهش‌گران هنوز در تلاش برای تعیین مزایای مصرف زینک به عنوان یک مکمل هستند. برخی از دانشمندان روی چگونگی محافظت زینک در برابر عفونت‌های ویروسی تمرکز می‌کنند.

عفونت‌های دستگاه تنفسی

دستگاه تنفسی از ساختار‌های درگیر در تنفس مانند بینی، گلو، حنجره، نای، برونش و ریه‌ها تشکیل شده است.

علائم عفونت‌های دستگاه تنفسی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، علائم سرماخوردگی می‌تواند شامل عطسه، گلودرد، سرفه یا آبریزش بینی باشد.

علائم آنفولانزا می‌تواند جدی‌تر باشد. مانند تب، لرز، خستگی، بدن درد و سردرد.

افراد مبتلا به کووید ۱۹ ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه کنند. علائم کووید ۱۹ شامل تب و لرز، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، خستگی، سرفه، گرفتگی یا آبریزش بینی است.

زینک

نویسندگان مطالعه جدید خاطرنشان می‌کنند که گزینه‌های پیشگیری یا درمانی عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی محدود است. یکی از گزینه‌ها واکسیناسیون است؛ به همین دلیل است که گروه‌های بهداشتی آن را ترویج می‌کنند.

به عنوان مثال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اخیراً واکسیناسیون را تشویق کرد و در پستی نوشت:

برای ایجاد بیشترین محافظت در برابر کووید ۱۹ و آنفولانزا در این فصل، مطمئن شوید که هم در برابر کووید ۱۹ و هم علیه آنفولانزا واکسینه شده‌اید. اگر زمان مطابقت داشت، می‌توانید هر دو واکسن را در یک جلسه تزریق کنید.

با این‌حال، همان‌طور که نویسندگان مطالعه نیز خاطرنشان کردند، به جز واکسیناسیون آنفولانزا و کووید ۱۹، گزینه‌های پیشگیری و درمانی محدود است. به همین دلیل، پژوهش‌گران علاقه‌مند به درمان‌هایی هستند که ممکن است علائم را تسکین دهند یا طول مدت عفونت‌های دستگاه تنفسی را کوتاه کنند.

زینک و عفونت‌ها

مطالعه مورد نظر، یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز سریع است که بر کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده تمرکز دارد.

پژوهش‌گران، مطالعاتی را شناسایی کردند که:

 • شامل بزرگسالانی بود که در معرض خطر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی بودند یا مبتلا بودند.
 • استفاده از زینک را در هر مقدار، روش دریافت یا مدت زمان مصرف مورد بررسی قرار دادند.
 • پیامد‌های خاصی مانند بروز عفونت‌های دستگاه تنفسی و شدت علائم را مورد بررسی قرار دادند.

علاوه بر این، آن‌ها به‌طور خاص مطالعاتی که زینک را به عنوان یک درمان با سایر مداخلات دارویی مورد بررسی قرار می‌دادند، کنار گذاشتند.

با استفاده از این معیار‌ها، پژوهش‌گران ۲۸ مطالعه را که در مجموع ۵۴۴۶ داوطلب در آن‌ها شرکت داشتند، بررسی کردند. لازم به ذکر است که هیچ یک از مطالعات مختص SARS-CoV-2 نبود.

دکتر جنیفر هانتر، یکی از نویسندگان مطالعه، توضیح داد که برخی از مطالعاتی که آن‌ها بررسی کردند در بررسی‌های سیستمیک قبلی گنجانده نشده بودند. وی در این خصوص گفت:

من متعجب شدم که تنها یکی از چهار مطالعه‌ای که زینک پیشگیرانه را ارزیابی کرده بودند قبلاً شناسایی و در بررسی‌های سیستماتیک گزارش شده بود. دو مورد نیز به زبان چینی منتشر شده بودند و این یادآوری خوبی بود در مورد این‌که چرا جستجو در پایگاه‌های اطلاعاتی به زبان‌هایی غیر از انگلیسی بسیار مهم است.

تجزیه و تحلیل، نتایج ترکیبی ایجاد کرد. به عنوان مثال، پژوهش‌گران دریافتند که:

 • استفاده از زینک به‌صورت خوراکی یا اسپری به داخل بینی، از عفونت‌های دستگاه تنفسی در برخی افراد جلوگیری کرد.
 • علائم عفونت‌های دستگاه تنفسی در افرادی که زیر زبانی یا داخل بینی زینک مصرف می‌کردند در مقایسه با دارونما حدود ۲ روز زودتر برطرف شد.
 • مصرف زینک به کاهش شدت علائم در روز سوم ارزیابی شدت علائم کمک کرد.

زینک

با این‌حال، آن‌ها دریافتند که مصرف زینک بر میانگین شدت علائم روزانه تأثیر نمی‌گذارد. آن‌ها همچنین ارتباط بین مصرف روی و عوارض جانبی بیشتر مانند حالت تهوع و ناراحتی گوارشی را گزارش کردند.

به‌طور کلی، نویسندگان به این نتیجه رسیدند برای افرادی که کمبود زینک ندارند، مصرف زینک ممکن است به پیشگیری از عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی کمک کند و طول مدت علائم آن‌ها را کوتاه کند.

محدودیت‌ها و ادامه تحقیقات

شایان ذکر است که این مطالعه دارای محدودیت‌هایی بود. ابتدا، پژوهش‌گران اشاره می‌کنند که برخی از مطالعات پتانسیل سوگیری دارند. دوم، این تحلیل خاص یک تجزیه و تحلیل سریع بود؛ به این معنی که برخی از وظایف تنها توسط یک بازبین تکمیل شد. این باعث افزایش خطر خطا در تجزیه و تحلیل می‌شود.

در نهایت، نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که هیچ یک از مطالعات به‌طور خاص در مورد افرادی که مبتلا به کووید ۱۹ بودند، نبود و تحقیقات بیشتری برای تعیین این‌که آیا مصرف زینک می‌تواند به بهبود علائم کووید ۱۹ کمک کند یا خیر، لازم است.

دکتر هانتر توضیح داد:

اکنون در دوران همه‌گیری هستیم و به سرعت یاد گرفتیم که بسیاری از درمان‌هایی که برای سایر عفونت‌های ویروسی مؤثر بوده‌اند، لزوماً برای کووید ۱۹ کار نمی‌کنند. ما نمی‌توانیم فرض کنیم که نتایج این مطالعات زینک در مورد کووید ۱۹ نیز صدق می‌کنند. من لزوماً عجله نمی‌کنم و شروع به مصرف زینک نمی‌کنم؛ زیرا در صورت استفاده مداوم زینک، خطر کمبود مس وجود دارد. با این حال، من پیشنهاد می‌کنم که افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و افراد مسن در مورد مصرف روی در رژیم غذایی خود با متخصصان مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنند.

با این حال، نتایج نشان می‌دهند که ممکن است زینک برای افرادی که عفونت‌های دستگاه تنفسی دارند مفید باشد.

منبع
Medical News Today

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا