دانستنی های سلامت

آیا گریه کردن برای پوست مفید است؟

گریه کردن برای سلامت چشم ضروری است. این یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی است که به شما کمک می‌کند تا درد و احساسات را بیان و پردازش کنید.

مهم نیست که چقدر اشک می‌ریزید، ممکن است گاهی از خود بپرسید که آیا گریه کردن برای پوست شما نیز مفید است یا خیر.

همان‌طور که مشخص است، انجام برخی عادات چه هنگام گریه کردن و چه پس از آن، می‌تواند در نحوه واکنش پوست شما تفاوت ایجاد کند.

اثرات گریه روی پوست

برای اکثر مردم، گریه کردن اجتناب ناپذیر است. شاید یک جعبه دستمال کاغذی (یا آستین پیراهن شما) بتواند به پاک کردن اشک‌ها از روی صورت کمک کند؛ پس از یک گریه متوسط یا زیاد، تحریک خفیف صورت اجتناب ناپذیر است.

به گفته دکتر ملانی پالم، متخصص پوست و مدیر Art of Skin، یکی از دلایل این تحریک خفیف این است که اشک‌ها ایزوتونیک (تقریباً تا حد زیادی شبیه به سرم نرمال سالین که به صورت درون وریدی استفاده می‌شود) هستند؛ اما pH اشک ما از پوست ما بالاتر است.

دکتر پالم می‌گوید:

pH اشک‌ها معمولاً نزدیک به ۷ و pH پوست نزدیک‌تر به ۵.۵ یا ۶ است. بنابراین، اگرچه قرار گرفتن کوتاه مدت پوست در معرض اشک مضر نیست؛ اما قرار گرفتن پوست در معرض اشک برای مدتی طولانی می‌تواند باعث تغییراتی در هیدراتاسیون پوست یا تحریک جزئی به دلیل اختلاف pH شود.

اما این فقط PH نیست که مهم است. کاری که در حین و بعد از گریه انجام می‌دهید می‌تواند در واکنش پوست تفاوت ایجاد کند.

آنجی سیلال، متخصص پوست از مؤسسه Advanced Dermatology PC می‌گوید که مالیدن چشم‌ها یا استفاده از دستمال‌های خاص برای پاک کردن صورت می‌تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد و باعث التهاب، تیره شدن پوست و حتی در برخی موارد باعث آکنه شود.

تولید اشک و ریختن آن‌ها روی پوست، روی تمام صورت شما تأثیر می‌گذارد.

داگنی ژو، پزشک متخصص چشم، توضیح می‌دهد:

هنگام گریه، رگ‌های خونی اطراف چشم‌ها، صورت و بینی با افزایش جریان خون منبسط می‌شوند که منجر به تورم، پف‌کردگی و قرمزی می‌شود.

برای کمک به تسکین انقباض رگ‌های خونی و کاهش علائم پس از گریه، توصیه می‌شود صورت خود را با آب سرد بشویید یا از کمپرس سرد روی پلک‌ها استفاده کنید.

گریه

دکتر سیلال می‌گوید از آن‌جایی که گریه از طریق دفع الکترولیت‌ها بدن شما را کم آب می‌کند، نوشیدن آب و استفاده از مرطوب‌ کننده نیز توصیه می‌شود. او استفاده از یک مرطوب‌ کننده حاوی اسکوالن، سرامید یا اسید هیالورونیک را برای آبرسانی به پوست و کاهش سوزش توصیه می‌کند.

اشک از چه چیزی ساخته شده است؟

برای درک بهتر واکنش پوست شما به اشک، مهم است که بدانید اشک از چه چیزی ساخته شده است. همان‌طور که مؤسسه ملی چشم توضیح می‌دهد، اشک‌ها بیشتر آب هستند؛ اما در واقع سه لایه دارند:

 • مخاطی
 • آب‌دار یا آبکی
 • روغنی

لایه روغنی بیرونی مانع از خشک شدن سریع اشک می‌شود، در حالی که لایه مخاطی داخلی اجازه می‌دهد تا لایه اشک به چشم شما بچسبد. لایه اشک، لایه نازکی از اشک است که همیشه چشم ما را در اطراف قرنیه (لایه بیرونی شفاف کره چشم) می‌پوشاند. لایه میانی آبکی ضخیم‌ترین لایه است که چشم‌ها را مرطوب نگه می‌دارد و بافت‌های آن‌ها را تغذیه می‌کند.

سه دسته اصلی اشک وجود دارد که توسط محرک‌ها و ترکیبات مختلف تعریف می‌شوند. اشک پایه و رفلکس برای محافظت از چشم در برابر مواد زائد یا محرک وجود دارد، در حالی که اشک احساسی به احساسات پاسخ می‌دهد. انسان‌ها در واقع تنها گونه‌ای هستند که اشک‌های عاطفی تولید می‌کنند.

اشک‌ها همچنین با الکترولیت‌ها پر می‌شوند که این دلیل طعم شور آن‌ها است.

الکترولیت‌ها مواد معدنی ضروری هستند که بار الکتریکی دارند و برای بسیاری از عملکرد‌های بدن ضروری هستند. آن‌ها در خون، عرق و ادرار شما وجود دارند.

وقتی مقدار زیادی الکترولیت از طریق عرق کردن، گریه کردن یا استفاده از حمام از دست می‌دهید، باید آن‌ها را با نوشیدن آب و خوردن غذا‌های غنی از الکترولیت دوباره پر کنید.

فواید گریه برای سلامتی

بر هیچ کس پوشیده نیست که یک گریه خوب می‌تواند واقعاً عالی باشد. در حالی که در ابتدا ممکن است پس از توقف اشک، احساس خستگی کنید؛ اما اعتقاد بر این است که گریه چندین فواید سلامت جسمی و روانی دارد.

برخی از فواید گریه عبارتند از:

 • تسکین استرس
 • تقویت روحیه شما
 • سم زدایی بدن
 • ترشح اندورفین (ماده شیمیایی ایجاد کننده احساس خوب)

گریه روش طبیعی بدن برای مقابله با درد و احساسات است. با این‌حال، شیوه‌های گریه کردن همه متفاوت است و پژوهش در این زمینه هنوز ادامه دارد.

به نظر می‌رسد که گریه کردن به‌ویژه وقتی با حمایت و راحتی بیرون همراه است، به تسکین درد کمک می‌کند.

گریه بیش از حد یا غیرقابل کنترل می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جسمی یا روانی جدی‌تر باشد. در مورد سلامت روان، افزایش گریه ممکن است نشانه‌ای باشد که به شما هشدار می‌دهد که به حمایت بیشتری نیاز دارید.

اگر یک یا چند مورد از شرایط زیر را تجربه می‌کنید، با خودتان بررسی کنید تا ببینید چه احساسی دارید:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • درد مزمن
 • سندرم خشکی چشم
 • اثر شبه بلبار (PBA) که می‌تواند باعث گریه و خنده کنترل نشده شود
 • کهیر آکواژنیک، یک واکنش آلرژیک نادر به آب
 • ناتوانی در گریه کردن ناشی از وضعیت پزشکی به دلیل دارو‌ها یا عفونت

گریه

برای دریافت کمک دریغ نکنید، به خصوص اگر مشکل مزمن باشد یا بدتر شود.

مراقبت از پوست اطراف چشم

پوست اطراف چشم شما بسیار نازک است و اغلب مستعد سیاهی و پف ناخواسته است. بسیاری از مردم نگران این هستند که سیاهی دور چشم، آن‌ها را مسن‌تر یا دائماً خسته نشان دهد.

چندین درمان خانگی و محصولات بدون نسخه می‌توانند به مهار این نوع التهاب کمک کنند. در اینجا چندین نکته و ترفند توصیه شده توسط پزشک برای مراقبت از چشم‌ها و پوست اطراف آورده شده است.

یخچال خود را چک کنید

دکتر سیلال می‌گوید راه‌های بسیار آسان و ارزانی برای درمان پوست دور چشم را می‌توان در یخچال پیدا کرد.

او می‌گوید یک تکه سیب زمینی و یک خیار می‌تواند به تسکین تورم و کاهش سیاهی زیر چشم کمک کند.

نحوه استفاده از خیار و سیب زمینی برای بهبود پوست دور چشم:

 • ابتدا خیارها را به صورت حلقه‌ای برش دهید و آن‌ها را به مدت ۵ دقیقه روی چشم‌های خود قرار دهید.
 • سپس برش‌های خیار را را با برش‌های سیب زمینی به مدت ۵ دقیقه جایگزین کنید.
 • این کار را دو یا سه بار تکرار کنید.

خیار حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی است که تحریک پوست را کاهش می‌دهد و سیب زمینی حاوی آنزیمی به نام کاتکولاز است که به روشن شدن پوست کمک می‌کند.

روی بلاتینگ تمرکز کنید

دکتر سیلال می‌گوید که نکته دیگر این است که به جای مالش، روی لکه زدن یا بلاتینگ زیر چشم تمرکز کنید. بلاتینگ یعنی به جای مالی، به آرامی و مکرر پوست خود را با یک محصول یا دستمال پاک کنید. این کار اصطکاک و التهاب ناحیه را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، دکتر سیلال توصیه می‌کند که کرم‌ها را برای صورت خود در دمای خنک‌تر یا حتی در یخچال نگهداری کنید؛ زیرا این کار می‌تواند به کاهش پف و التهاب نیز کمک کند.

خواب و استرس

هنگام مراقبت از پوست زیر چشم، خواب کافی و مدیریت استرس کلیدی است.

دکتر پالم می‌گوید:

فقدان استراحت مناسب یا رویداد‌های استرس‌زای زندگی می‌تواند منجر به تغییرات فیزیکی در اطراف چشم شود و ما را خسته‌تر به نظر برساند.

طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، بزرگسالان معمولاً به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.

از کرم دور چشم با کیفیت استفاده کنید

دکتر پالم می‌گوید یک کرم دور چشم مناسب که دو بار در روز استفاده می‌شود می‌تواند به بهبود بافت و نرمی پوست و همچنین کاهش پف‌کردگی پوست کمک کند.

کرم‌های دور چشم زیادی در بازار وجود دارند؛ بنابراین بهترین راه برای یافتن کرم‌های مناسب این است که با متخصص متخصص مراقبت از پوست صحبت کنید.

رژیم غذایی و الکل مهم است

دکتر پالم توصیه می‌کند از مصرف بیش از حد الکل یا نمک خودداری کنید؛ زیرا این امر می‌تواند باعث تشدید حلقه‌ها یا پف کردگی چشم شود.

مراقبت از چشم با آلرژی

دکتر ژو توصیه می‌کند که اگر می‌خواهید رنگدانه زیر چشم را کاهش دهید، از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید.

گریه

او می‌گوید:

آلرژی ممکن است باعث شود که چشم‌هایتان را برای رفع خارش بمالید؛ اما مالش باعث افتادگی پوست ظریف اطراف چشم می‌شود و در نتیجه مویرگ‌ها شکسته می‌شوند و پوست اطراف چشم‌ شما تیره می‌شود.

برای کمک به آلرژی چشم، او استفاده از قطره‌های آنتی هیستامین بدون نسخه و قطره‌های اشک مصنوعی چشم را برای کاهش خارش توصیه می‌کند.

از طرف دیگر، او می‌گوید که می‌توانید کرم‌های دور چشم حاوی کافئین را امتحان کنید که مویرگ‌ها را منقبض می‌کنند.

کلام آخر

گریه بخشی از زندگی است. برای برخی افراد، این اتفاق به‌طور منظم رخ می‌دهد، در حالی که برخی دیگر ممکن است هر چند وقت یک‌بار گریه کنند.

صرف نظر از این‌که چند بار اجازه می‌دهید اشک جاری شود، مراقبت از پوست زیر و اطراف چشم در حین و بعد از گریه می‌تواند در نحوه واکنش پوست شما تفاوت ایجاد کند.

در صورت امکان، از مالش چشم خودداری کنید. این می‌تواند پف کردگی و تغییر رنگ را افزایش دهد و هرگونه آکنه‌ای را که ممکن است داشته باشید تشدید کند. شما همچنین در معرض خطر آلودگی و باکتری در چشمان خود هستید که می‌تواند منجر به تحریک یا عفونت شود.

در عوض، یک کمپرس سرد روی چشم‌ها بگذارید یا بعد از از بین رفتن اشک، صورت خود را به آرامی با آب خنک بشویید. این کار را با یک مرطوب ‌کننده و آبرسانی برای دوباره پر کردن الکترولیت‌ها دنبال کنید.

منبع
Healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا