تغذیهخوراکی‌ها

با ۷ خاصیت شکلات تلخ آشنا شوید

شکلات تلخ سرشار از مواد مغذی است که می‌تواند بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد. شکلات تلخ دارای مزایای بی‌شمار اثبات شده برای بدن انسان است.

شکلات، از دانه درخت کاکائو ساخته می‌شود و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدانی است که می‌توانید پیدا کنید. مطالعات نشان می‌دهند که شکلات تلخ می‌تواند سلامت شما را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

در این مطلب، ۷ مزیت سلامتی شکلات تلخ یا کاکائو که توسط علم ثابت شده‌اند را با هم بررسی می‌کنیم. با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید.

شکلات تلخ بسیار مغذی است

اگر شکلات تلخ با کیفیت با محتوای کاکائو بالا می‌خرید، کاملاً مغذی بوده و حاوی مقدار مناسبی از فیبر محلول و سرشار از مواد معدنی است.

۱۰۰ گرم شکلات تلخ با ۷۰ تا ۸۵ درصد کاکائو حاوی:

  • ۱۱ گرم فیبر
  • ۶۷ درصد از آهن مورد نیاز روزانه بدن
  • ۵۸ درصد از منیزیم مورد نیاز روزانه بدن
  • ۸۹ درصد از مس مورد نیاز روزانه بدن
  • ۹۸ درصد از منگنز مورد نیاز روزانه بدن

علاوه بر این، دارای مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، روی و سلنیوم است.

البته، ۱۰۰ گرم شکلات تلخ مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید. این مواد مغذی همچنین با ۶۰۰ کالری انرژی و مقادیر متوسط ​​قند همراه هستند.

شکلات تلخ

به همین دلیل، بهتر است شکلات تلخ در حد اعتدال مصرف شود.

مشخصات اسید‌های چرب کاکائو و شکلات تلخ نیز خوب است. اسیدهای چرب شکلات تلخ بیشتر از اسید اولئیک (چربی مفید برای قلب که در روغن زیتون نیز یافت می‌شود)، اسید استئاریک و اسید پالمیتیک تشکیل شده‌اند.

اسید استئاریک اثر خنثی بر کلسترول بدن دارد. اسید پالمیتیک می‌تواند سطح کلسترول را افزایش دهد؛ اما تنها یک سوم از کل کالری چربی را تشکیل می‌دهد.

شکلات تلخ همچنین حاوی محرک‌هایی مانند کافئین و تئوبرومین است؛ اما بعید است که شما را در شب بیدار نگه دارد چراکه میزان کافئین آن در مقایسه با قهوه بسیار کم است.

جمع‌بندی

شکلات تلخ با کیفیت سرشار از فیبر، آهن، منیزیم، مس، منگنز و چند ماده معدنی دیگر است.

شکلات تلخ منبع قوی آنتی اکسیدان‌ها است

ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است. این معیاری برای فعالیت آنتی اکسیدانی غذا‌ها است.

شکلات تلخ

به‌طور کلی، پژوهش‌گران مجموعه‌ای از رادیکال‌های آزاد (بد) را در برابر نمونه‌ای از یک غذا قرار می‌دهند و می‌بینند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در غذا تا چه حد می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خلع کنند.

ارتباط بیولوژیکی مقادیر ORAC مورد سؤال قرار می‌گیرد؛ زیرا در یک لوله آزمایش اندازه‌گیری می‌شود و ممکن است همان اثر را در بدن نداشته باشد.

با این‌حال، لازم به ذکر است که دانه‌های کاکائو خام و فرآوری ‌نشده از جمله غذا‌هایی با بالاترین امتیاز هستند که آزمایش شده‌اند.

شکلات تلخ مملو از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. این‌ها شامل پلی فنول‌ها، فلاوانول‌ها و کاتچین‌ها و غیره است.

یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تیره دارای فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری بودند و پلی فنول‌ها و فلاوانول‌های بیشتری نسبت به سایر میوه‌های آزمایش شده (شامل زغال اخته و توت آکای) داشتند.

جمع‌بندی

کاکائو و شکلات تلخ دارای طیف گسترده‌ای از آنتی اکسیدان‌های قوی هستند. در واقع، بسیار بیشتر از سایر غذا‌ها آنتی اکسیدان دارند.

شکلات تلخ ممکن است جریان خون را بهبود بخشد و فشار خون را کاهش دهد

فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ می‌توانند اندوتلیوم (پوشش سرخرگ‌ها) را برای تولید اکسید نیتریک (NO) تحریک کنند.

شکلات تلخ

یکی از عملکرد‌های NO ارسال سیگنال به شریان‌ها برای استراحت است که مقاومت در برابر جریان خون را کاهش می‌دهد و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد.

بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان می‌دهند که کاکائو و شکلات تلخ می‌توانند جریان خون را بهبود ببخشند و فشار خون را کاهش دهند، اگرچه اثرات آن معمولاً خفیف است.

با این‌حال، یک مطالعه در افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ تأثیری را نشان نداد. با توجه به تنوع زیاد بین مطالعات در مورد این موضوع، واضح است که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

جمع‌بندی

ترکیبات زیست فعال موجود در کاکائو ممکن است جریان خون را در شریان‌ها بهبود بخشد و باعث کاهش اندک فشار خون شود.

شکلات تلخ HDL را بالا می‌برد و از LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می‌کند

مصرف شکلات تلخ می‌تواند چندین عامل خطر مهم برای بیماری قلبی را بهبود ببخشد.

شکلات تلخ

در یک مطالعه کنترل شده، پودر کاکائو به‌طور قابل توجهی کلسترول بد (LDL) اکسید شده را در مردان کاهش می‌دهد. همچنین HDL را افزایش داد و کل LDL را برای کسانی که کلسترول بالا داشتند کاهش داد.

LDL اکسید شده به این معنی است که کلسترول LDL با رادیکال‌های آزاد واکنش داده است. این باعث می‌شود که ذرات LDL به خودی خود واکنش نشان دهند و قادر به آسیب رساندن به بافت‌های دیگر، مانند پوشش شریان‌های قلب شما باشند.

کاملاً منطقی است که کاکائو LDL اکسید شده را کاهش می‌دهد؛ زیرا کاکائو حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قوی است که آن را وارد جریان خون می‌کند و از لیپوپروتئین‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند.

فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ نیز می‌توانند مقاومت به انسولین را کاهش دهند. مقاومت به انسولین یکی دیگر از عوامل خطر رایج برای بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت است.

با این‌حال، شکلات تلخ حاوی قند نیز هست که می‌تواند تأثیر معکوس داشته باشد.

جمع‌بندی

شکلات تلخ چندین عامل خطر مهم بیماری را بهبود می‌بخشد. حساسیت LDL به آسیب اکسیداتیو را کاهش می‌دهد در حالی که HDL را افزایش می‌دهد و حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد.

ممکن است شکلات تلخ خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

به نظر می‌رسد ترکیبات موجود در شکلات تلخ در برابر اکسیداسیون LDL بسیار محافظت‌کننده هستند.

در درازمدت، این باعث می‌شود که کلسترول بسیار کمتری در شریان‌ها جمع شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کم‌تر شود.

در واقع، چندین مطالعه رصدی طولانی مدت بهبود نسبتاً زیادی را نشان می‌دهد. در مطالعه‌ای که روی ۴۷۰ مرد مسن انجام شد، مشخص شد که مصرف کاکائو در مدت ۱۵ سال خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات دو بار یا بیشتر در هفته خطر ابتلا به پلاک کلسیفیه در رگ‌ها را تا ۳۲ درصد کاهش می‌دهد. اگر کم‌تر از این مقدار را بخورید تأثیری نخواهد داشت.

مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات تلخ بیش از پنج بار در هفته خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا ۵۷ درصد کاهش می‌دهد.

یک کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که افرادی که بادام را با یا بدون شکلات تلخ مصرف کردند، سطح کلسترول LDL را بهبود بخشیدند.

البته این چهار مطالعه مشاهده‌ای هستند؛ بنابراین دقیقاً مشخص نیست که آیا این شکلات بوده که خطر را کاهش داده است یا خیر.

با این‌حال، از آن‌جایی که فرآیند بیولوژیکی شکلات تلخ شناخته شده است (کاهش فشار خون و LDL اکسید شده)، این احتمال وجود دارد که خوردن منظم شکلات تلخ خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

جمع‌بندی

مطالعات مشاهده‌ای کاهش شدید خطر بیماری قلبی را در میان افرادی که بیشترین شکلات مصرف می‌کنند نشان می‌دهد.

ممکن است شکلات تلخ از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند

ترکیبات زیست فعال موجود در شکلات تلخ نیز ممکن است برای پوست شما عالی باشند. فلاوانول‌ها می‌توانند از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از نور خورشید محافظت کنند، جریان خون را به پوست بهبود ببخشند و تراکم و آب‌رسانی پوست را افزایش دهند.

شکلات تلخ

حداقل دوز اریتمال (MED)، عبارت است از حداقل مقدار اشعه UVB مورد نیاز برای ایجاد قرمزی در پوست ۲۴ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید.

در یک مطالعه که روی ۳۰ نفر انجام شد، MED پس از مصرف شکلات تلخ سرشار از فلاوانول به مدت ۱۲ هفته، بیش از دو برابر شد.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای تعطیلات ساحلی هستید، در هفته‌ها و ماه‌های قبل، مقدار بیشتری شکلات تلخ مصرف کنید. در نظر داشته باشید قبل از این‌که از روتین معمول مراقبت از پوست خود صرف نظر کنید و شکلات تلخ بیشتری مصرف کنید، با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

جمع‌بندی

مطالعات نشان می‌دهند که فلاوانول‌های کاکائو می‌توانند جریان خون را به پوست بهبود ببخشند و از آن در برابر آسیب‌های خورشید محافظت کنند.

شکلات تلخ می‌تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد

شکلات تلخ همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد. یک مطالعه روی داوطلبان سالم نشان داد که خوردن کاکائو با فلاوانول بالا به مدت ۵ روز باعث بهبود جریان خون در مغز می‌شود.

شکلات تلخ

کاکائو ممکن است به‌طور قابل توجهی عملکرد شناختی را در افراد مسن با اختلالات شناختی خفیف بهبود ببخشد. همچنین ممکن است تسلط کلامی و چندین عامل خطر برای بیماری را نیز بهبود بخشد.

علاوه بر این، کاکائو حاوی مواد محرکی مانند کافئین و تئوبرومین است که ممکن است دلیل اصلی بهبود عملکرد مغز در کوتاه مدت باشند.

جمع‌بندی

کاکائو یا شکلات تلخ ممکن است با افزایش جریان خون، عملکرد مغز را بهبود ببخشد. همچنین حاوی محرک‌هایی مانند کافئین و تئوبرومین است.

کلام آخر

شواهد قابل توجهی وجود دارند که نشان می‌دهند کاکائو می‌تواند فواید سلامتی بسیار زیادی داشته باشد و توانایی خاصی در محافظت از قبل در برابر بیماری‌ها دارد.

البته این بدان معنا نیست که شما باید تمام تلاش خود را بکنید و هر روز مقدار زیادی شکلات مصرف کنید. شکلات هنوز پر از کالری استو خطرات خاص خود را به دنبال دارد.

بهتر است آن را در حد اعتدال مصرف کنید. مثلا یک یا دو تکه بعد از شام بخورید و سعی کنید آن‌ها را مزه کنید. اگر می‌خواهید از فواید کاکائو بدون کالری موجود در شکلات بهره‌مند شوید، یک کاکائو داغ بدون خامه یا شکر درست کنید. همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از شکلات‌های موجود در بازار مغذی نیستند.

مواد با کیفیت را انتخاب کنید و شکلات تلخ با محتوای کاکائو ۷۰ درصد یا بالاتر بخرید. شکلات‌های تلخ معمولاً حاوی مقداری شکر هستند؛ اما مقدار آن معمولاً کم است و هرچه شکلات تیره‌تر باشد، قند کم‌تری در آن وجود دارد.

شکلات یکی از معدود غذا‌هایی است که طعم فوق‌العاده‌ای دارد و در عین حال فواید قابل توجهی برای سلامتی دارد.

منبع
Healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا