پزشکیدانستنی های سلامتفناوری‌های پزشکی

آیا لوسیون‌ ضدعفونی کننده دست واقعاً مؤثر است؟

لوسیون‌ ضدعفونی کننده دست تقریباً محصول جدیدی محسوب می‌شود و از خشکی دست محافظت کرده و با میکروب‌ها مبارزه می‌کند.

همه‌ی ما می‌دانیم که تمیز نگه داشتن دستان، یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ سلامت خود و اطرافیان است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می‌گوید که شستن ساده دست‌ها با آب و صابون در مبارزه با میکروب‌ها مؤثرتر است. هنگامی که بیرون از منزل هستید و به آب و صابون دسترسی ندارید، ضدعفونی ‌کننده دست ساخته شده با حداقل ۶۰ درصد الکل یک، انتخاب خوب است.

جفری کوهن، متخصص پوست و استادیار دانشکده پزشکی ییل در نیوهیون کانکتیکات، می‌گوید:

ضدعفونی ‌کننده دست محصولی مهم است؛ زیرا به حذف میکروب‌ها از دست‌های شما کمک می‌کند و نمی‌گذارد این میکروب‌ها روی صورت شما بنشینند. این محصولات می‌توانند به کاهش خطر سرماخوردگی، کووید ۱۹ و آنفولانزا کمک کنند.

اگر به‌طور مرتب از ضدعفونی ‌کننده دست استفاده می‌کنید، باید بدانید که این محصول بهداشتی یک عارضه جانبی ناخوشایند دارد و آن هم چیزی نیست جز پوست خشک و ترک خورده. به همین دلیل است که بسیاری از افراد ضدعفونی‌ کننده را همراه با مرطوب ‌کننده استفاده می‌کنند. با این‌حال، اکنون، به لطف مجموعه‌ای از محصولات جدید، ممکن است بتوانید این روال بهداشتی دو مرحله‌ای را به یک مرحله تبدیل کنید یا حداقل بعد از ضدعفونی کردن دست‌های خود از مرطوب‌ کننده کم‌تری استفاده کنید.

چگونه ضدعفونی ‌کننده‌های دست می‌توانند پوست را تحریک کنند

جاشوا زایشنر، دانشیار پوست و مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی درماتولوژی در بیمارستان مانت سینای در شهر نیویورک می‌گوید که الکل موجود در ضدعفونی‌ کننده‌های دست می‌تواند اثر خشکی روی پوست داشته باشد. در صورت استفاده بیش از حد، ضدعفونی ‌کننده‌های دست می‌توانند سد پوستی را مختل کنند. انجمن ملی اگزما می‌گوید برای افرادی که اگزما دارند و سایرین که پوست حساسی دارند، سد پوستی در حال حاضر در معرض خطر قرار گرفته است و باعث افزایش التهاب و یا بدتر شدن علائمی از جمله خشکی، قرمزی، پوسته پوسته شدن و تحریک می‌شود. بنابراین، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست بدون مرطوب کردن پوست می‌تواند علائم اگزمای دست‌ها را بدتر کند.

چرا ضدعفونی ‌کننده‌های دست حاوی مرطوب ‌کننده می‌توانند مفید باشند؟

دکتر زایشنر می‌گوید که جدیدترین نسل ضدعفونی‌ کننده‌های دست واقعاً ترکیبی بین مراقبت از پوست و ضدعفونی‌ کننده‌ها هستند. آن‌ها حاوی همان انواع ترکیبات آبرسانی هستند که در مرطوب‌ کننده‌های دست یافت می‌شوند تا از سد پوست در برابر موادی که برای از بین بردن میکرو ارگانیسم‌هایی که عفونت را پخش می‌کنند، محافظت کنند.

ضدعفونی کننده دست

دکتر زایشنر می‌گوید:

احتمال این‌که هنگام استفاده از ضدعفونی‌ کننده‌های دست حاوی مرطوب‌ کننده دچار خشکی و سوزش شوید پایین است؛ اما من همچنان توصیه می‌کنم احتیاط کنید و پس از استفاده از این ضدعفونی کننده‌ها همچنان از مرطوب‌ کننده‌های دست استفاده کنید.

۴ نکته برای انتخاب یک ضدعفونی‌ کننده دست حاوی مرطوب ‌کننده

برای انتخاب محصولی که هم پوست را تمیز می‌کند و هم رطوبت را به آن باز می‌گرداند، توجه خود را به لیست مواد تشکیل ‌دهنده معطوف کنید و این نکات تخصصی را هم در نظر داشته باشید.

به نوع و غلظت الکل توجه داشته باشید

کاران لال، پزشک متخصص پوست در Schweiger Dermatology Group در هیلزبورو نیوجرسی، می‌گوید:

من همیشه به دنبال الکل اتیلیک هستم که در کشتن میکروارگانیسم‌ها مؤثرتر از الکل ایزوپروپیل است. ضدعفونی ‌کننده‌هایی با غلظت الکل بین ۶۰ تا ۹۵ درصد در کشتن میکروب‌ها مؤثرتر از ضدعفونی‌ کننده‌های دارای غلظت الکل کم‌تر یا ضدعفونی‌ کننده‌های غیر الکلی هستند؛ اما بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی CDC، استفاده از ضدعفونی کننده‌های حاوی مقادیر کم‌تر الکل برای شما بهتر است شما بهتر است. من از غلظت‌های بسیار بالا (بیش از ۸۵ درصد) الکل اجتناب می‌کنم؛ زیرا آن‌ها بیشتر خشک می‌شوند. تنها چیزی که نیاز دارید ترکیب الکل اتیلیک ۶۰ درصد است.

به‌طور جداگانه، مراقب محتوای متانول پنهان در ضدعفونی ‌کننده‌های خاص باشید. در ژوئیه ۲۰۲۰، سازمان غذا و دارو (FDA) در وب سایت خود اشاره کرد که برخی از محصولات وارداتی از مکزیک آلوده به این ماده هستند که به اشتباه به عنوان اتانول برچسب‌گذاری شده است. متانول سمی است و جذب آن می‌تواند عواقب سلامتی جدی از جمله کوری و مرگ داشته باشد. FDA از مصرف ‌کنندگان می‌خواهد که به برچسب‌های مواد تشکیل‌ دهنده روی این محصولات توجه کنند و از استفاده از محصولاتی که مشخصاً حاوی متانول هستند، خودداری کنند.

بنزالکونیوم کلرید را در نظر بگیرید

اگر پوست حساسی دارید، یک ضدعفونی‌کننده دست بدون الکل در نظر بگیرید. بنزالکونیوم کلرید یکی از گزینه‌ها است؛ زیرا یک عامل ضدعفونی‌ کننده است که مشخص شده کووید ۱۹ را غیرفعال می‌کند؛ اما متأسفانه به اندازه الکل میکروارگانیسم‌های عفونی را از بین نمی‌برد.

ضدعفونی کننده دست

مطالعه‌ای که در فوریه ۲۰۲۱ در مجله The Journal of Hospital Infection منتشر شد، نشان داد که بنزالکونیوم کلرید، کووید ۱۹ را هم روی دست و هم روی سطوح غیرفعال می‌کند. پژوهش‌گران به چندین مزیت استفاده از آن نسبت به الکل برای ضدعفونی دست اشاره کرده‌اند، از جمله این‌که برای پوست‌های حساس مناسب است و آن را تحریک نمی‌کند و نمی‌سوزاند. آن‌ها همچنین خاطرنشان کردند که بهتر است کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از ضدعفونی‌ کننده دست بنزالکونیوم کلرید استفاده کنند؛ زیرا عوارض جانبی کم‌تری نسبت به ضدعفونی‌ کننده‌های مبتنی بر الکل است.

محصولات حاوی عوامل مرطوب‌ کننده را شناسایی کنید

از نظر مواد غیرفعال، به دنبال اسکوالن، گلیسیرین و روغن نارگیل باشید. همه این‌ها به جذب آب و حفظ رطوبت کمک می‌کنند. دکتر نازنین ساعدی، رئیس مشترک بخش مرکز جراحی لیزر و زیبایی در پلیموث پنسیلوانیا، با این نظر موافق است و اشاره می‌کند که گلیسیرین، ماده اصلی مورد نظر او در ضدعفونی ‌کننده‌های دست حاوی مرطوب‌ کننده است.

از محصولات رایحه‌دار پرهیز کنید

دکتر ساعدی می‌گوید این نکته برای افراد مبتلا به اگزما و افرادی که پوست حساس را مدیریت می‌کنند، کلیدی است؛ زیرا رایحه موجود در این محصولات می‌تواند آزاردهنده باشد. دلیل این موضوع به آن سد پوستی آسیب ‌دیده برمی‌گردد که دکتر زایشنر قبلاً به آن اشاره کرد. رایحه‌ها می‌توانند محرک باشند و با وجود مانعی که در معرض خطر قرار دارد، می‌توانید مستعد تشدید اگزما باشید.

۴ ضدعفونی ‌کننده دست حاوی مرطوب‌کننده که متخصصان پوست توصیه می‌کنند

در ادامه فهرستی از ۴ ضدعفونی کننده دست که حاوی مرطوب کننده هستند آورده شده است. این محصولات توسط متخصصات پوست تأیید شده‌اند و می‌توانید در زمان‌هایی که به آب و صابون دسترسی ندارید از آن‌ها استفاده کنید. این محصولات برای آن دسته از افرادی که پوست حساس دارند یا به اگزما مبتلا هستند، مفید خواهند بود؛ زیرا علاوه بر ضدعفونی کردن دست، از خشک شدن و ایجاد حساسیت جلوگیری می‌کنند.

ضدعفونی‌ کننده دست Biossance Squalane

دکتر لال این ضدعفونی‌ کننده دست را توصیه می‌کند زیرا حاوی ۷۰ درصد الکل اتیلیک است. علاوه بر این، حاوی اسکوالان آبرسان و گلیسیرین گیاهی است. این محصول بدون رایحه است و برای افرادی که اگزما یا پوست حساس دارند، گزینه‌ای عالی است.

ضدعفونی کننده دست

ضدعفونی‌ کننده دست Pipette

یکی دیگر از محصولات مورد علاقه دکتر لال، این ضدعفونی ‌کننده دست از برند مشهور Pipette است. این محصول ضد حساسیت است و حاوی ۶۵ درصد الکل اتیلیک است. این ضدعفونی ‌کننده دست بدون رایحه بوده و همچنین دارای اسکوالان مشتق شده از نیشکر برای آبرسانی است.

ضدعفونی‌ کننده دست با رطوبت عمیق Dove

این محصول با ۶۱ درصد الکل اتیلیک مشتق شده طبیعی، علاوه بر مرطوب‌ کننده‌ها و نرم‌کننده‌هایی مانند گلیسیرین، بوتیلن گلیکول، از دی متیکون و روغن گلیسین سویا ساخته شده است. دکتر لال و دکتر زایشنر هر دو این محصول را توصیه می‌کنند.

لوسیون ضد عفونی‌ کننده دست Clinical Care برند وازلین

هم دکتر ساعدی و هم دکتر زایشنر این ضدعفونی ‌کننده غیر الکلی را توصیه می‌کنند. دکتر زایشنر می‌گوید که این ضدعفونی‌ کننده دست از کلرید بنزالکونیوم برای ضدعفونی نگه داشتن دست‌ها استفاده می‌کند؛ اما با ترکیباتی مانند گلیسیرین و نشاسته تاپیوکا به هیدراته نگه داشتن پوست و محافظت از پوست کمک می‌کند و یک لایه قابل تنفس روی پوست ایجاد می‌کند.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا