تغذیهسلامتیکودکانویتامین‌ها و مکمل ها

آیا کودک من به مکمل کلسیم نیاز دارد؟

استفاده از مکمل کلسیم، یکی از راه‌های افزایش سطح کلسیم در کودکان است؛ اما به راستی کودک من به مکمل کلسیم نیاز دارد؟

اغلب والدین وقتی به تغذیه فرزندان خود فکر می‌کنند، بیشتر به چربی، کربوهیدرات و کالری فکر می‌کنند؛ اما ممکن است کلسیم را فراموش کنند. هر چند این یک اشتباه بزرگ است. کلسیم یک ماده معدنی مهم است که به ساخت استخوان‌های قوی و سالم کمک می‌کند.

کلسیم مورد نیاز

فرزندان شما به چه مقدار کلسیم نیاز دارند؟ این موضوع به سن آن‌ها بستگی دارد؛ اما آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که کودکان:

 • از ۱ تا ۳ سالگی ۷۰۰ میلی‌گرم در روز (حدود دو وعده شیر) مصرف کنند.
 • از ۴ تا ۸ سالگی ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز (حدود سه وعده شیر) مصرف کنند.
 • از ۹ تا ۱۸ سالگی ۱۳۰۰ میلی‌گرم در روز (حدود چهار وعده شیر) مصرف کنند.

متأسفانه اکثر کودکان، به ویژه نوجوانان، بسیار کم‌تر از نیاز روزانه توصیه شده خود کلسیم دریافت می‌کنند. این امر باعث می‌شود که هنگام برنامه‌ریزی رژیم غذایی فرزندانتان به کلسیم فکر کنید.

غذا‌های حاوی کلسیم

شیر، غذایی است که اغلب گفته می‌شود سرشار از کلسیم است. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز وجود دارند که منابع خوبی از کلسیم هستند، از جمله سایر محصولات لبنی، بسیاری از سبزیجات، آب پرتقال غنی شده با کلسیم و سایر غذا‌های غنی شده با کلسیم.

غذا‌هایی که منابع خوب کلسیم هستند عبارتند از:

 • ماست ساده کم چرب: ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم در هر وعده (یک فنجان)
 • پنیر آمریکایی: ۳۵۰ میلی‌گرم در هر وعده (۵۶ گرم)
 • شیر گاو (شیر کامل یا شیر کم چرب): ۳۰۰ میلی‌گرم در هر وعده (یک فنجان)
 • شیر سویا، شیر برنج یا شیر بز غنی شده با کلسیم: ۳۰۰ میلی‌گرم در هر وعده (یک فنجان)
 • آب پرتقال غنی شده با کلسیم: ۳۰۰ میلی‌گرم در هر وعده (یک فنجان)
 • لوبیا سفید خشک پخته شده: ۱۶۱ میلی‌گرم در هر وعده (۲۸ گرم)
 • انجیر خشک: ۱۶۹ میلی‌گرم در هر وعده (۱۰ انجیر)
 • اسفناج: ۱۲۰ میلی‌گرم در هر وعده (یک فنجان خام یا یک دوم فنجان پخته)
 • پرتقال: ۵۰ میلی‌گرم در هر وعده (یک پرتقال متوسط)
 • بلغور جو دوسر فوری: ۱۰۰ میلی‌گرم (یک بسته)
 • سیب زمینی شیرین: ۴۴ میلی‌گرم در هر وعده (یک دوم فنجان به صورت له شده)
 • بروکلی: ۳۵ میلی‌گرم در هر وعده (یک دوم فنجان خام یا یک دوم فنجان پخته)

سبزی‌های سبز تیره و برگ‌دار، توفو، عدس، ساردین و ماهی آزاد نیز منابع خوبی از کلسیم هستند که علاوه بر شیر سویا و آب پرتقال، منابع خوبی برای کلسیم برای کودکانی هستند که به شیر حساسیت دارند.

نیاز کودک به مکمل کلسیم

غذا‌ها یا وعده‌های غذایی که با غذا‌های فوق تهیه می‌شوند، مانند پیتزا، ساندویچ پنیر کبابی، لازانیا یا بوریتو با لوبیا و پنیر نیز راه‌های خوبی برای دریافت کلسیم کافی هستند.

به خاطر داشته باشید که مقدار کلسیم در بسیاری از غذا‌های آماده، با توجه به برندی که خریداری می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک نوع پنیر ممکن است تنها ۵ درصد از کلسیم مورد نیاز روزانه کودک شما (حدود ۵۰ میلی‌گرم) را داشته باشد، در حالی که نوع دیگر ممکن است ۳۰ درصد یا ۳۰۰ میلی‌گرم داشته باشد. خواندن برچسب‌های مواد غذایی و استفاده از غذا‌هایی که حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد کلسیم دارند، می‌تواند به اطمینان از دریافت کلسیم کافی کودک شما کمک کند.

به یاد داشته باشید که کودکان بالای ۹سال به ۱۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند که بالاتر از مقدار ۱۰۰۰ میلی‌گرم یا ۱۰۰ درصد روزانه است که در برچسب مواد غذایی ذکر شده است. مطمئن شوید که این میزان برای بچه‌های بزرگ‌تر، تا ۱۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

غذا‌های غنی شده با کلسیم

بسیاری از غذا‌های دیگر از جمله نان و غلات نیز ممکن است با کلسیم غنی شده باشند و می‌توانند به افزایش دریافت روزانه کلسیم کودک شما کمک کنند. برچسب حقایق تغذیه‌ای را بررسی کنید تا مارک‌هایی را که با کلسیم غنی شده‌اند را بیابید.

ادعاهایی نظیر این که غذا حاوی کلسیم بالا، غنی از کلسیم یا منبع عالی کلسیم است، روی بسته‌بندی محصول نوشته می‌شوند. این برچسب‌ها می‌توانند به شما کمک کنند غذا‌هایی را پیدا کنید که دارای کلسیم بالا هستند. از سوی دیگر، غذایی که فقط یک منبع خوب کلسیم است، تنها ۱۰ تا ۱۹ درصد کلسیم DV دارد.

آیا کودک من به مکمل کلسیم نیاز دارد؟

اگر بچه‌ها شیر، ماست و آب پرتقال دوست نداشته باشند، دریافت کلسیم کافی ممکن است سخت باشد. این نشان می‌دهد که این دسته از افراد حساس بعید است که مایل به خوردن غذا‌های دیگری مانند اسفناج و کلم بروکلی باشند که منابع خوبی از کلسیم هستند.

نیاز کودک به مکمل کلسیم

ممکن است فکر کنید که می‌توانید کمبود کلسیم کافی در رژیم غذایی کودکان خود را با دادن ویتامین به آن‌ها جبران کنید؛ اما یک مولتی ​​ویتامین، کلسیم بسیار کمی دارد. به عنوان مثال، یک مولتی ویتامین Flintstones Complete فقط ۸۰ میلی‌گرم کلسیم دارد.

ممکن است لازم باشد از پزشک اطفال بپرسید که اگر کودک شما کلسیم زیادی از منابع دیگر دریافت نمی‌کند، آیا کودک شما می‌تواند قرص یا شربت کلسیم حاوی ویتامین D مصرف کند یا خیر. این مکمل‌های کلسیم معمولاً ۵۰۰ میلی‌گرم (یا بیشتر) کلسیم دارند و تضمین می‌کنند که فرزند شما کلسیم کافی روزانه خود را دریافت می‌کند.

اگر بچه‌های شما مقداری شیر می‌نوشند، یک بسته مخلوط صبحانه فوری نستله میخک به آن اضافه کنید تا میزان کلسیم یک لیوان شیر را تا ۲۰۰ میلی‌گرم یا بیشتر افزایش دهید.

اگر بچه‌های شما آن را با یک ساندویچ پنیر کبابی تهیه شده با نان و پنیر «پر کلسیم» بنوشند، ممکن است در یک وعده غذایی تا ۹۰۰ میلی‌گرم کلسیم دریافت کنند.

پوکی استخوان بدون شک یک بیماری کودکان است. معنی این حرف چیست؟ یعنی این بیماری که بیشتر افراد مسن را درگیر می‌کند از دوران کودکی به خصوص در نوجوانی شروع می‌شود.

ساختار ناکافی استخوان در سال‌های اولیه نوجوانی منجر به کوچک‌تر شدن بانک استخوانی و افزایش خطر پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی می‌شود. به همین دلیل، والدین دوست دارند بدانند که آیا باید به کودک خود مکمل کلسیم بدهند یا خیر. اگر چنین است، کدام مکمل؟

پاسخ به این سوال اصلاً ساده نیست. هنگامی که مؤسسه پزشکی تگزاس اخیراً دستورالعمل‌های جدیدی را برای دریافت ویتامین D منتشر کرد، دستورالعمل‌های جدیدی را نیز برای دریافت کلسیم برای تمام سنین منتشر کرد. این دستورالعمل‌های جدید شامل برخی توصیه‌های مهم برای کودکان با تأکید بر مصرف ناکافی کلسیم و ویتامین D در دختران نوجوان بود.

مهم‌ترین توصیه جدید، افزایش میزان توصیه شده روزانه کلسیم برای کودکان (سنین ۴ تا ۸ سال) به ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز است. میزان توصیه شده روزانه کلسیم برای نوجوانان (۹ تا ۱۸ سال) ۱۳۰۰ میلی‌گرم در روز است.

همان‌طور که والدین می‌دانند، رسیدن به این مقادیر دریافتی به این سادگی‌ها نیست. برای این‌که کودکان مقدار توصیه شده کلسیم و ویتامین D خود را دریافت کنند، باید روزانه ۲ تا ۳ وعده از محصولات لبنی یا غذا‌های غنی شده (مانند غلات صبحانه غنی شده و آب پرتقال غنی شده) مصرف کنند. بسیاری از کودکان این توصیه‌ها را رعایت نمی‌کنند. دختران نوجوان اغلب از لبنیات اجتناب می‌کنند و منابع جایگزین محدودی از کلسیم دارند.

نیاز کودک به مکمل کلسیم

برای این کودکان، مکمل کلسیم ممکن است ایده بدی نباشد. در حالت ایده‌آل، کلسیم باید با ویتامین D ترکیب شود و شاید بهتر باشد مکملی را انتخاب کنید که دارای مواد معدنی دیگری مانند منیزیم و روی باشد. معمولاً مصرف دوز‌های بالای مکمل‌های کلسیم (مثلاً ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز) برای کودکان ضروری یا حتی ایده خوبی نیست. یک مکمل با ۲۰۰ الی ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز، بسته به سن کودک و دریافت کلسیم رژیم غذایی، باید مقدار مناسبی باشد.

شربت کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید

بدون شک محصولات ایرانی مانند شربت کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید بهترین عملکرد را برای بدن ما دارند. زیرا با شرایط بدنی ما هماهنگ هستند. این شربت که محصول شرکت کیمیا کالا رازی است، به صورت شربت عرضه شده تا مصرف آن برای همه بسیار راحت‌تر از انواع قرصی آن باشند.

شربت کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید، یکی از بهترین محصولات شرکت کیمیا کالای رازی است. این مکمل به صورت شربت عرضه می‌شود و برای کودکان همچنین افرادی که با بلعیدن کپسول مشکل دارند، بسیار کارآمد است. عمده‌ترین تفاوت شربت کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید با کلسیم معمولی، به فناوری تولید آن‌ها و همچنین فراهمی زیستی آن‌ها مربوط می‌شود. فراهمی زیستی کلسیم به‌طور میانگین ۳۰ درصد است، هرچند در مواد غذایی مختلف این رقم متفاوت است. اما فراهمی زیستی شربت کلسیم نانو لیپوزومال لیپوکلسید ۴۱ درصد بیشتر از سایر انواع مکمل‌های کلسیم بوده و فناوری ساخت آن به گونه‌ای است که راحت‌تر جذب بدن می‌شود.

این شربت دارای مزایای زیر است:

 • افزایش استحکام استخوان‌ها
 • حفظ سلامت دندان‌ها
 • کمک به انقباض عضلات
 • تنظیم فشار خون
 • کمک به لخته شدن خون
 • جذب آسان توسط بدن
 • به دلیل فناوری ساخت متفاوت، مشکلات گوارشی ایجاد نمی‌کند
 • درصد جذب بسیار بالا

در مورد نوع مکمل هم باید بدانید که استفاده از مکمل‌های گران قیمت برای کودکان ضروری نیست. مکمل‌های ساخته شده از کربنات کلسیم (رایج‌ترین و کم هزینه‌ترین شکل) معمولاً توسط کودکان سالم به خوبی جذب و تحمل می‌شوند. برای کودکانی که به مراقبت‌های بهداشتی خاص نیاز دارند، بهتر است در مورد مقدار و شکل مکمل با پزشک اطفال صحبت کنید.

منبع
Verywell FamilyTexas Children's Hospital

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا