بیماری‌هاپزشکیتنفسی

سویه اومیکرون آسیب کم‌تری به ریه‌ها وارد می‌کند

به نظر می‌رسد سویه اومیکرون در مقایسه با انواع قبلی کروناویروس، آسیب کم‌تری به ریه‌ها وارد می‌کند و به همین دلیل است که باعث بیماری خفیف‌تری می‌شود.

در مطالعات جدید که روی موش‌ها و همستر‌ها انجام شده، سویه اومیکرون منجر به عفونت‌های آسیب‌رسان کم‌تری شد و به نظر می‌رسد محدود به راه هوایی فوقانی می‌شود که شامل بینی، گلو و نای است. سویه‌های قبلی اغلب باعث ایجاد عفونت ریه و مشکلات جدی تنفسی می‌شدند.

دکتر رولاند ایلز، زیست‌شناس در مؤسسه بهداشت برلین که در مورد چگونگی آلوده کردن مجاری تنفسی توسط کروناویروس‌ها مطالعه کرده است، می‌گوید اکنون زمان آن است که بگوییم ایده‌ی یک بیماری که عمدتاً خود را در دستگاه تنفسی فوقانی نشان می‌دهد در حال ظهور است.

هنگامی که سویه اومیکرون در ماه نوامبر ظهور کرد، پژوهش‌گران به تعداد زیادی جهش اشاره کردند و در مورد چگونگی تأثیر آن بر بیماران ابراز نگرانی کردند. مطالعات قبلی نشان دادند که برخی از جهش‌ها ممکن است به ویروس اجازه دهند به راحتی به سلول‌ها حمله کند یا از آنتی‌بادی‌ها فرار کند.

در طول یک ماه گذشته، بیش از دوازده گروه تحقیقاتی سویه اومیکرون را در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار داده‌اند تا بفهمند چگونه بر بدن تأثیر می‌گذارد. اگرچه موارد ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر جهان افزایش یافته است؛ اما بستری شدن در بیمارستان فقط اندکی افزایش یافته است و به نظر می‌رسد این سویه بیماری نسبت به سویه‌های قبلی باعث بیماری کم‌تری می‌شود.

هفته گذشته، گروهی از دانشمندان آمریکایی و ژاپنی گزارشی را در مورد همستر‌ها و موش‌هایی که به سویه اومیکرون یا سویه‌های قبلی ویروس کرونا آلوده شده بودند، منتشر کردند. حیوانات آلوده به اومیکرون آسیب ریوی کم‌تری داشتند و احتمال مرگ آن‌ها پایین بود. پژوهش‌گران خاطرنشان کردند که همستر‌های سوری که با نسخه‌های قبلی ویروس کرونا به شدت بیمار شده‌اند، پس از ابتلا به سویه اومیکرون علائم خفیف‌تری داشتند.

مایکل دایموند، یکی از نویسندگان این مطالعه و ویروس‌شناس در دانشگاه واشنگتن، می‌گوید که این موضوع شگفت‌آور بوده است؛ زیرا سویه‌های قبلی به شدت این همستر‌ها را آلوده کرده بودند.

سه مطالعه دیگر هفته گذشته منتشر شد. یکی از آن‌ها مطالعه‌ای روی همستر سوری، یکی دیگر مطالعه‌ای روی موش و دیگری نیز همانند مطالعه اول روی همستر سوری انجام شد. آن‌ها نشان دادند که سویه اومیکرون منجر به بیماری کم‌تری نسبت به سویه دلتا و سایر سویه‌ها می‌شود. هر چهار مطالعه به‌عنوان پیش‌چاپ منتشر شدند و هنوز توسط همتایان مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

اگرچه برای تأیید قطعی این موضوع مطالعات بیشتری باید انجام شود؛ دانشمندان می‌گویند نتایج امیدوار‌کننده هستند.

سارا چری، دکترای ویروس‌شناسی در دانشگاه پنسیلوانیا، گفت:

این مطالعات به سوالاتی در مورد آن‌چه ممکن است در ریه‌ها رخ دهد، پاسخ می‌دهند؛ اما واقعاً به سؤال‌های پیرامون انتقال‌پذیری ویروس نمی‌پردازند. شاید این انتقال پذیری دلیل بسیار ساده‌ای دارد. ویروس در بزاق و مجرای بینی افراد بسیار بیشتر است و به همین دلیل راحت منتقل می‌شود. من فکر می‌کنم این واقعاً یک سوال مهم است.

به نظر می‌رسد سویه اومیکرون در ریه‌ها کندتر رشد می‌کند؛ اما پژوهش‌گران هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چرا به نظر می‌رسد این سویه به این راحتی در بین مردم منتقل می‌شود و با ادامه افزایش موارد در سراسر جهان، چه معنایی می‌تواند داشته باشد.

منبع
WebMD

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا