بیماری‌هاپزشکیپوستدانستنی های سلامت

پوست شما در مورد وضعیت سلامت شما چه می‌گوید؟

پوست افراد می‌تواند نشان دهنده بسیاری از بیماری‌های جسمی باشد که لازم است با این نشانه‌های پوستی آشنا باشید.

می‌گویند چشم دریچه‌ای به روح است. صورت شما هم پنجره‌ای به درون بدن است. با مشاهده دقیق ویژگی‌های صورت خود می‌توانید از وضعیت سلامتی خود آگاه شوید. گاهی نگاه کردن به آینه ممکن است چیزی شگفت‌ انگیز و حتی ناراحت‌ کننده را نشان دهد؛ اما چگونه می‌توانید بفهمید که تغییر صورت باعث نگرانی است یا چیزی بی‌ضرر؟

در این مطلب برخی از علائم سلامتی که می‌توانند در صورت شما ظاهر شوند مورد بررسی قرار می‌گیرند. شما در مورد خال، فلج صورت و چشم‌های خون آلود خواهید آموخت. متوجه خواهید شد که وقتی مو‌های جدید در جایی که قبلاً نبوده‌اند جوانه می‌زنند و همچنین وقتی مو‌های همیشگی می‌ریزند چه معنایی دارد. با مجله سلامتی کیمازی مگ همراه باشید.

پوست زرد، چشم زرد

پوست و صورت

اگر متوجه شده‌اید که چشم‌ها و پوست شما رنگ زرد به خود گرفته‌اند، می‌تواند یک علامت خطرناک باشد. زردی در نوزادانی که کمتر از ۳۸ هفته سن دارند، به‌طور معمول بی‌ضرر و بسیار شایع است؛ اما هنگامی که در بزرگسالان ظاهر می‌شود، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

زردی می‌تواند نشان ‌دهنده یک عفونت ویروسی مانند مونونوکلئوز یا هپاتیت باشد. اگر عفونت کوتاه مدت باشد، معمولاً با علائم دیگری مانند تب، لرز و سایر علائم مشابه آنفولانزا همراه است. زردی همچنین می‌تواند نشان ‌دهنده مشکلات پانکراس، کیسه صفرا یا کبد شما باشد. این‌ مشکلات شامل سنگ کیسه صفرا و پانکراتیت است. همچنین ممکن است نشانه سوء مصرف الکل باشد. از آن‌جایی که مشکلات زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث زردی پوست و چشم شما شوند، برای ریشه‌یابی مشکل به معاینه دقیق پزشک نیاز دارید.

وقتی که خال می‌بینید

پوست و صورت

خال‌ها، لکه‌ها یا برآمدگی‌های رنگدانه‌ای روی پوست شما هستند. آن‌ها معمولاً بی‌ضرر هستند؛ اما خال‌های غیر معمول می‌توانند نشان ‌دهنده سرطان پوست باشند. چگونه متوجه می‌شوید که خال شما غیرعادی است؟ نکات زیر را در مورد خال‌ها به خاطر بسپارید.

خال نامتقارن: آیا شکل یک طرف خال با طرف دیگر نامتقارن است؟ اگر از مرکز خال یک خط بکشید، آیا هر دو طرف با هم مطابقت دارند؟ در غیر این صورت ممکن است باعث نگرانی شود.

حاشیه‌ها: آیا لبه‌ها ناهموار هستند یا به نظر می‌رسد که به پوست اطراف خونریزی می‌کنند؟ آیا لبه‌ها بریدگی یا گوشه‌ای دارند؟

رنگ: آیا خال به جای یک رنگ، رنگ‌های متنوعی دارد؟ سرطان‌ها می‌توانند به رنگ‌های مختلفی از جمله قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای سوخته، سیاه، سفید، قرمز یا حتی آبی ظاهر شوند. خال‌های خوش خیم معمولاً یک سایه هستند.

قطر: آیا قطر خال از نوک مداد پاک کن بزرگتر است؟ خال‌های بزرگتر ممکن است نشان‌دهنده سرطان باشند.

خال در حال تکامل: آیا خال در طول زمان تکامل می‌یابد یا تغییر می‌کند؟ تغییرات ممکن است شامل رنگ، شکل، اندازه یا زمانی که یک برآمدگی شروع به پوسته شدن، خارش یا خونریزی می‌کند باشد. همه این‌ها ممکن است نشان‌ دهنده سرطان باشند.

اگر خال روی صورت شما باعث نگرانی می‌شود، آن را به پزشک نشان دهید.

زخم‌ها

پوست و صورت

گاهی اوقات یک زخم فقط یک زخم است؛ اما اگر در اطراف لب‌ها و دهان ظاهر شود، می‌تواند تبخال باشد که توسط ویروس تبخال نوع ۱ ایجاد می‌شود. تبخال بسیار شایع است. در سراسر جهان، از هر سه بزرگسال زیر ۵۰ سال، دو نفر به این بیماری مبتلا هستند. تبخال‌ها هر از گاهی در طول زندگی ظاهر می‌شوند.

علائم تبخال دهان معمولاً خفیف است. با این‌حال، برای هر کسی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد، علائم می‌تواند شدیدتر باشد و ممکن است بیشتر ظاهر شود. در حال حاضر هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد.

آیا لب‌های شما ترک خورده است؟

پوست و صورت

لب‌های ترک خورده و پوسته پوسته تحت شرایط خاصی شایع است. یک زمستان سرد می‌تواند این شرایط را ایجاد کند. همچنین یک محیط خشک مانند کویر هم می‌تواند باعث این مشکل شود. با این‌حال، لب‌های ترک خورده می‌تواند نشانه‌ای از چیزی جدی‌تر باشد. گاهی اوقات لب‌های ترک خورده نشان ‌دهنده کم آبی بدن است که می‌تواند باعث سرگیجه، خستگی و در موارد شدید بیهوشی و حتی مرگ شود.

لب‌های ترک خورده می‌توانند نشان ‌دهنده واکنش آلرژیک به دارو باشند. اگر در گوشه‌های دهانتان نیز زخم‌های قرمز و ملتهب دارید، لب‌های ترک خورده‌تان می‌توانند به شما بگویند که دچار یک بیماری به نام کیلیت زاویه‌ای هستید که می‌تواند ناشی از عفونت باشد. در مواقع دیگر، به خصوص برای کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند ممکن است نشانه اگزما باشد.

بثورات پروانه‌ای به چه معناست

پوست و صورت

بیشتر جوش‌ها می‌آیند و ‌می‌روند و معمولاً خیلی جدی نیستند. با این‌حال راش پروانه‌ای چیزی متفاوت است. بثورات پروانه‌ای هر دو گونه را پوشانده و به شکل پروانه در می‌آید.

اگر چنین بثوراتی را در آینه مشاهده کردید، ممکن است لوپوس داشته باشید. لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به بافت سالم بدن حمله کند. افراد مبتلا به لوپوس اغلب مفاصل سفت و دردناک، تب و درد در انگشتان دست را تجربه می‌کنند و وقتی هوا سرد است انگشتان آبی می‌شوند. اگر بثورات پروانه‌ای دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

مشاهده‌ موهای جدید

پوست و صورت

با افزایش سن، یافتن مو در مکان‌های عجیب و غریب غیرعادی نیست. در مردان مسن‌تر مو‌های جدیدی در داخل و اطراف گوش، بینی و ابرو‌ها می‌رویند. زنان سالخورده ممکن است متوجه شوند که در اطراف لب‌ها و روی چانه مو‌های صورتشان درشت‌تر می‌شود. اگرچه ممکن است ناراحت ‌کننده باشد؛ اما این رشد مو طبیعی در نظر گرفته می‌شود.

با این‌حال هنگامی که موهای زائد جدید در صورت یک زن جوان می‌رویند، گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بزرگ‌تر باشد. گاهی اوقات رشد مو‌های جدید صورت نشانه‌ای از تخمدان پلی کیستیک است. تخمدان پلی کیستیک یک بیماری شایع است که حدود ۲۰ درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری بارداری را دشوارتر می‌کند و با خطر بالاتر کلسترول بالا و دیابت نوع ۲ مرتبط است. به همین دلیل است که زنان جوانی که متوجه رشد مو‌های جدید می‌شوند باید به پزشک مراجعه کنند. با درمان، اکثر زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌توانند باردار شوند.

آیا پلک‌های شما افتاده است؟

پوست و صورت

وقتی در آینه نگاه می‌کنید، متوجه شده‌اید که پلک‌هایتان کمی روی چشمانتان افتاده است؟ گاهی اوقات این فقط برای یک چشم اتفاق می‌افتد و گاهی اوقات هر دو چشم را درگیر می‌کند و حتی می‌تواند مردمک را بپوشاند و باعث مشکلات بینایی شود.

پزشکان این وضعیت را پتوز می‌نامند. برخی افراد به‌صورت مادرزادی به آن مبتلا هستند . برای دیگران، ممکن است ناشی از آسیب یا به عنوان یک اثر طبیعی پیری باشد. در موارد نادر، افتادگی پلک می‌تواند نشان ‌دهنده یک بیماری یا تومور باشد که بر ماهیچه‌ای که پلک‌های شما را بالا می‌برد تأثیر می‌گذارد.

پتوز را می‌توان با جراحی به عنوان یک روش سرپایی درمان کرد. مانند هر عمل جراحی، خطرات و عوارضی وجود دارد که ممکن است ایجاد شوند؛ بنابراین حتماً ابتدا این موارد را با جزئیات با پزشک خود در میان بگذارید.

وقتی نیمی از صورت شما از حرکت باز می‌ایستد

پوست و صورت

احتمالاً برای توجه به این مشکل نیازی به آینه ندارید. هر زمان که نمی‌توانید بخشی از بدن خود را حرکت دهید، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

گفته می‌شود، اگر علائم دیگری ندارید، نیمه صورت بی‌حرکت به احتمال زیاد فلج بل است. خبر خوب این است که این وضعیت موقتی است. درمان موارد خفیف ممکن است تا دو هفته طول بکشد. بهبودی کامل پس از سه تا شش ماه حاصل می‌شود.

فلج بل زمانی اتفاق می‌افتد که اعصابی که از جمجمه، پشت گوش و صورت حرکت می‌کنند، ملتهب، فشرده یا متورم می‌شوند. این وضعیت می‌تواند خفیف باشد و باعث ضعف جزئی شود یا شدید باشد که باعث فلج کامل شود. برای هر طرف صورت یک عصب وجود دارد که همین امر توضیح می‌دهد که چرا فقط یک طرف صورت تحت تأثیر قرار می‌گیرد. تصور می‌شود که این بیماری به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می‌شود. افراد مبتلا به دیابت یا عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی (مانند سرماخوردگی و آنفولانزا) بیشتر در معرض ابتلا به فلج بل هستند.

صورت فلج می‌تواند معنای بدتری داشته باشد

پوست و صورت

بدون علائم دیگر، فلج شدن نیمی از صورت معمولاً به معنای فلج بل است؛ اما اگر همچنین متوجه ضعف و بی‌حسی در بازو‌ها و پا‌های خود، سرگیجه، دوبینی، اختلال در صحبت کردن یا مشکل در بلع شدید، ممکن است سکته کرده باشید.

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که خونی که به مغز شما می‌رسد توسط یک رگ خونی مسدود یا ترکیده مختل می‌شود. سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی پزشکی جدی است. هر چه زودتر بتوانید کمک و تشخیص دقیق دریافت کنید، بهتر است. اگر سکته مغزی ناشی از لخته خون در سه ساعت اول درمان شود، کارکنان اورژانس می‌توانند واکسنی به نام tPA (همچنین به عنوان Alteplase شناخته می‌شود) تجویز کنند که می‌تواند جان شما را نجات دهد و احتمال مشکلات شما را در طولانی‌مدت کاهش دهد. به همین دلیل، زمان بسیار مهم است. از دست دادن زمان می‌تواند منجر به آسیب دائمی مغز شود.

برجستگی‌های زرد زیر پلک‌های شما؟

پوست و صورت

با دقت به پلک‌های خود نگاه کنید، ممکن است برجستگی‌های کوچک، برجسته و زرد رنگی را روی پلک‌ها یا نزدیک آن‌ها پیدا کنید. اگر متوجه این برآمدگی‌ها شدید، توده‌هایی از رسوبات کلسترول را پیدا کرده‌اید که به نام زانتلاسماتا (همچنین گزانتوما) شناخته می‌شوند. کسانی که بیشتر به این توده‌های کوچک مبتلا می‌شوند، زنان ۳۰ و ۴۰ ساله هستند.

این برجستگی‌های زرد بی‌ضرر هستند، اگرچه ممکن است ناخوشایند باشند. آن‌ها را می‌توان برداشت؛ اما جراحی می‌تواند جای زخم باقی بگذارد و اغلب دوباره عود می‌کند. از آن‌جایی که این یک جراحی زیبایی است، ممکن است تحت پوشش بیمه شما نباشد.

حدود نیمی از مواقع، گزانتوما نشان ‌دهنده کلسترول بالا است. حتی اگر سطح کلسترول شما در محدوده طبیعی باشد، این توده‌های پلک ممکن است نشان‌ دهنده خطر بالاتر از حد طبیعی برای آترواسکلروز (سخت شدن شریان‌هایی که به حملات قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات قلبی عروقی کمک می‌کند) باشد.

کیسه‌های زیر چشم شما

پوست و صورت

چشم‌های پف کرده می‌تواند شما را خسته نشان دهد. این در واقع منطقی است؛ زیرا یکی از دلایل ایجاد کیسه زیر چشم شما خستگی است. اما دلایل دیگری نیز برای پف چشم وجود دارد، از جمله رژیم غذایی سرشار از سدیم، دریافت نکردن آب کافی و تغییرات هورمونی. آلرژی‌های مزمن نیز می‌توانند باعث این مشکل شوند و اگر چشم‌هایتان قرمز و آب‌ریزش هستند، باید به آن مشکوک باشید. اغلب می‌توان با اصلاح این مشکلات، گودی چشم را بهبود بخشید.

اگر پرداختن به این عوامل کمکی نکرد، چندین درمان خانگی برای کیسه‌های زیر چشم شما وجود دارد. یک روش این است که چای کیسه‌ای را حدود سه دقیقه در آب داغ خیس کنید، سپس آن‌ها را برای چند دقیقه بگذارید تا خنک شوند و سپس در حالت دراز کش روی چشم‌های بسته خود قرار دهید. برش‌های خیار هم همین کار را می‌کنند. چای سیاه و خیار هر دو قابض هستند (به این معنی که رگ‌های خونی را منقبض می‌کنند)؛ بنابراین قرار دادن آن‌ها روی پلک‌ها برای حدود پنج یا ده دقیقه می‌تواند به کاهش پف چشم کمک کند.

پوستی با لکه‌های قهوه‌ای

پوست و صورت

وقتی به آینه نگاه می‌کنید، لکه‌های قهوه‌ای یا خاکستری مایل به قهوه‌ای روی گونه‌ها، بینی یا پیشانی خود می‌بینید؟ این می‌تواند ملاسما باشد که کلواسما نیز نامیده می‌شود. ملاسما یک بیماری شایع پوستی است که در زنان بسیار شایع‌تر از مردان است. در واقع حدود ۹۰ درصد افراد مبتلا به این عارضه زن هستند. افرادی که پوست تیره‌تری دارند و افرادی که در محیط‌های آفتابی زندگی می‌کنند نیز بیشتر در معرض ابتلا به ملاسما هستند.

علت دقیق ملاسما ناشناخته است؛ اما به نظر می‌رسد که ارتباطی با هورمون‌ها دارد و مصرف دارو‌های هورمونی مانند داروهای پیشگیری از بارداری، احتمال ملاسما را افزایش می‌دهند. زنان باردار به‌طور خاصی در برابر ملاسما آسیب‌پذیر هستند و به این وضعیت لقب «نقاب بارداری» داده‌اند.

اگرچه ممکن است ظاهر آن را دوست نداشته باشید؛ اما باید بدانید که ملاسما بی‌ضرر است. این وضعیتی غیر سرطانی است و به سرطان پوست تبدیل نمی‌شود. این لکه‌ها معمولاً پس از بارداری یا پس از پایان کنترل بارداری خود به خود از بین ‌می‌روند؛ اما نه همیشه. ضد آفتاب به بهبود این وضعیت کمک می‌کند. درمان‌هایی نیز برای ملاسما در دسترس هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به دارویی به نام هیدروکینون که پوست را روشن می‌کند اشاره کرد. دارو‌های دیگر ممکن است به توصیه متخصص پوست استفاده شوند. همچنین سایر روش‌ها از جمله لایه‌برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن نیز ممکن است برای درمان ملاسما استفاده شوند.

ریزش مو‌های صورت

پوست و صورت

تکه‌های مو‌های از دست رفته صورت ناشی از آلوپسی آره آتا (یک بیماری خود ایمنی رایج) است. تخمین‌زده می‌شود که ۶.۸ میلیون آمریکایی این عارضه پوستی را تجربه می‌کنند که در حدود ۵ درصد مواقع منجر به ریزش کلی موی سر یا ریزش مو در سراسر بدن می‌شود.

آلوپسی آره آتا مسری نیست. این بیماری به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. این بیماری اغلب در دوران کودکی شروع می‌شود؛ اما می‌تواند در هر سنی رخ دهد و هم مردان و هم زنان در برابر آن آسیب‌پذیر هستند. خبر خوب این است که مو‌ها اغلب دوباره رشد می‌کنند. خبر بد این است که ریزش مو نیز ممکن است عود کند. متخصصان پوست می‌توانند در درمان‌های مختلفی به شما کمک کنند؛ بنابراین اگر آلوپسی آره آتا شما را آزار می‌دهد، ممکن است روش‌هایی وجود داشته باشد که می‌توانند به شما کمک کنند.

حلقه‌های تیره زیر چشمان شما

پوست و صورت

حلقه‌های تیره زیر چشم‌ها می‌توانند شما را غمگین، خسته یا حتی خمار به نظر برسانند؛ اما از نظر پزشکی جای نگرانی ندارند. آن‌ها می‌توانند هر چهره، هر جنسیت، هر سنی را تحت تأثیر قرار دهند و علل آن‌ها بسیار است. گاهی اوقات آلرژی است، گاهی اوقات پوست شما نازک می‌شود، گاهی اوقات ناشی از استرس است، گاهی اوقات حلقه‌های تیره به فقط رنگدانه‌های طبیعی پوست شما هستند.

همان‌طور که سیاهی دور چشم دلایل مختلفی دارد، درمان‌های مختلفی نیز برای آن وجود دارد. متخصصان پوست می‌توانند از دارو‌های روشن‌ کننده پوست استفاده کنند و روش‌های زیبایی مانند پرکننده‌های بافت نرم، لایه‌برداری با لیزر و جراحی وجود دارد. انتخاب درمان مناسب به خطوط صورت شما بستگی دارد. این که آیا حلقه‌های تیره ناشی از افزایش سن، چربی صورت یا رنگدانه‌ها هستند همه در انتخاب گزینه مناسب تفاوت ایجاد می‌کنند؛ بنابراین مشاوره با یک متخصص پوست بسیار مهم است.

چشم‌های خون آلود

پوست و صورت

آیا متوجه رگ‌های عمیق و قرمز در سفیدی چشمان خود شده‌اید؟ چشم‌های خونی می‌توانند هر چیزی باشند؛ از پارگی جزئی رگ خونی گرفته تا موارد جدی مانند گلوکوم حاد.

اگر چشمان شما بدون درد است، چشم‌های خون آلود معمولاً یکی از این دو مورد است. این می‌تواند یک رگ خونی ترکیده باشد که می‌تواند ناشی از چیزی مانند سرفه باشد. اگر آسپرین مصرف می‌کنید که توانایی لخته شدن خون شما را کاهش می‌دهد و قرمزی را برجسته می‌کند، قرمزی چشم بسیار بدتر به نظر خواهد رسید. قرمزی چشم می‌تواند ورم ملتحمه باشد که التهاب لایه بافت نازکی است که کره چشم شما را احاطه کرده است. هر دوی این شرایط می‌توانند به خودی خود بهتر شوند، اگرچه ورم ملتحمه ممکن است به آنتی بیوتیک یا درمان‌های دیگر نیاز داشته باشد.

اگر چشم شما درد دارد و قرمز می‌بینید، ممکن است با یک بیماری جدی‌تر مواجه شوید. قرمزی عنبیه زمانی رخ می‌دهد که عنبیه (ناحیه رنگارنگ اطراف مردمک چشم) ملتهب شود. این مشکل به درمان‌های استروئیدی نیاز دارد. گاهی اوقات عفونت باعث زخم قرنیه می‌شود که می‌تواند چشمان شما را به نور نیز حساس کند. این عارضه در افرادی که از لنز‌های تماسی استفاده می‌کنند یا اغلب دچار تبخال می‌شوند شایع‌تر است. خراش چشم نیز می‌تواند باعث درد شود.

شاید جدی‌ترین بیماری گلوکوم حاد باشد که می‌تواند دید شما را تار یا کدر کند و همچنین ممکن است باعث شود شما احساس بیماری کنید. گلوکوم حاد می‌تواند شما را کور کند؛ بنابراین این وضعیت به درمان فوری پزشکی نیاز دارد.

منبع
OnHealth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا