بیماری‌هاپزشکیتنفسیسرطان

اثرات استنشاق دود دست دوم چیست؟

تمام مواد سرطان‌زا در تنباکو نیز در دود دخانیات نیز یافت می‌شود. استنشاق دود دست دوم دخانیات می‌تواند اثرات مخربی بر افراد داشته باشد.

دود دست دوم که SHS یا سیگار کشیدن غیر ارادی نیز نامیده می‌شود، می‌تواند خطر بیماری قلبی، سرطان ریه و سایر بیماری‌های جدی را افزایش دهد. دوست دست دوم به دودی گفته می‌شود که ناشی از سیگار کشیدن سایر افراد است و افرادی که اصلاً سیگاری نیستند هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۴ جراح کل ایالات متحده، حدود ۲.۵ میلیون آمریکایی در ۵۰ سال گذشته بر اثر دود سیگار جان خود را از دست داده‌اند.

اگر سیگاری هستید، سلامتی یکی از عزیزان می‌تواند عامل محرک اصلی در تصمیم شما برای ترک سیگار باشد.

دود دست دوم چیست؟

سیگار‌ها، پیپ‌ها و سیگارهای برگ‌ دو نوع دود متصاعد می‌کنند: دود جانبی که دود انتهایی روشن است و دود جریان اصلی، دودی که توسط فرد سیگاری بازدم می‌شود.

از این دو، دود جانبی خطرناک‌تر است. این دود حاوی غلظت‌های بالاتری از مواد سرطان‌زا است، سمی‌تر است و ذرات کوچک‌تری دارد که می‌توانند عمیق‌تر به ریه‌های شما نفوذ کنند.

خطرات دود دست دوم چیست؟

دود دست دوم همان نیکوتین و مواد شیمیایی مضری را دارد که سیگاری‌ها به ریه‌های خود استنشاق می‌کنند.

این ماده حاوی بیش از ۷ هزار ترکیب شیمیایی است که بیش از ۲۵۰ مورد از آن‌ها مضر و حداقل ۶۹ مورد آن عامل سرطان شناخته شده است.

طبق گزارش جراح کل ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ میلادی، در ایالات متحده، هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی اضافی، بیماری و مرگ ناشی از SHS بیش از ۵.۶ میلیارد دلار در سال است.

هر سال، حدود ۴۶ هزار مرگ ناشی از بیماری قلبی و حدود ۳۴۰۰ مرگ ناشی از سرطان ریه در بزرگسالانی که سیگار نمی‌کشند، ثبت می‌شود.

کودکان به‌طور خاصی در برابر اثرات دود دست دوم مستعد هستند. دود دست دوم در کودکان باعث شرایط زیر می‌شود:

  • آسم شدید و مشکلات مرتبط با آسم در بیش از ۱ میلیون کودک مبتلا به آسم
  • بین ۱۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (برونشیت و ذات‌الریه) در کودکان کمتر از ۱۸ ماه
  • کودکان در صورت ابتلا به آنفولانزا باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند

علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند دود سیگار ممکن است با سکته مغزی، لنفوم، لوسمی و تومور‌های مغزی در کودکان مرتبط باشد.

علاوه بر این، دود دست دوم با سرطان‌های حنجره، حلق (گلو)، سینوس‌های بینی، مغز، مثانه، رکتوم، معده و سینه در بزرگسالان مرتبط است.

در کجا دود دست دوم مشکل ساز است؟

دود دست دوم در محیط‌های زیر مشکل‌ساز هستند:

در خانه: اگر سیگاری هستید، بهترین کار بعدی برای ترک سیگار که می‌توانید برای خانواده خود انجام دهید این است که خانه خود را بدون دود سیگار نگه دارید.

همسران، فرزندان و حتی حیوانات خانگی در معرض خطر دود سیگار هستند.

اگر در یک ساختمان آپارتمانی زندگی می‌کنید، بدانید که دود می‌تواند از کانال‌های هوا و دیوار‌ها عبور کند؛ بنابراین سعی کنید در صورت امکان ساختمانی بدون دود انتخاب کنید.

در محل کار: بسیاری از شهر‌ها و ایالت‌ها سیاست‌های کار بدون دود را وضع کرده‌اند و دلیل خوبی هم دارد: جراح کل ایالات متحده گفته است که این سیاست‌ها تنها راه برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض SHS در محل کار هستند.

در خودرو: حتی اگر با پایین کشیدن شیشه‌ها سیگار می‌کشید، مسافران را در معرض خطر قرار گرفتن در معرض دود سیگار قرار می‌دهید. در واقع، برخی از شهر‌ها و ایالت‌ها قوانینی دارند که در صورت داشتن مسافران زیر سن یا وزن معین، سیگار کشیدن در خودرو را ممنوع می‌کند.

در اماکن عمومی: فضا‌های عمومی بیشتر و بیشتر سیگار کشیدن را ممنوع می‌کنند، از پارک‌ها و رستوران‌ها گرفته تا مراکز خرید و حمل و نقل عمومی.

تا به امروز، ۲۸ ایالت و ناحیه کلمبیا قوانین جامعی را برای ممنوعیت سیگار کشیدن از جمله ممنوعیت سیگار کشیدن در رستوران‌ها تصویب کرده‌اند. هر زمان که انتخابی داشتید، همیشه از یک کسب و کار بدون سیگار حمایت کنید.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا