پزشکیفناوری‌های پزشکی

آیا ماسک‌های LED واقعاً مؤثر هستند؟

گفته می‌شود دستگاه‌های نوردرمانی، از جمله ماسک‌های LED، این پتانسیل را دارند که پوستی صاف‌تر و شفاف‌تر به شما بدهند.

این دستگاه‌ها روباتیک به نظر می‌رسند و به شما قول می‌دهند پوستی شفاف‌تر و صاف‌تر به شما بدهند. این دستگاه‌ها ماسک‌های نور LED نامیده می‌شوند. ماسک‌های LED دستگاه‌هایی هستند که با چراغ‌های LED روشن می‌شوند و شما روی صورت خود می‌پوشید.

افراد مشهور از این ماسک‌ها استفاده می‌کنند. در این مطلب قصد داریم در مورد این ماسک ها و تأثیری که روی زیبایی پوست می‌گذارند صحبت کنیم و نکاتی را بیان کنیم که پیش از استفاده از این ماسک‌ها باید حتما بدانید. با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید.

آیا استفاده از ماسک‌های LED ایمن است؟

طبق بررسی منتشر شده در فوریه ۲۰۱۸ در مجله Clinical and Aesthetic Dermatology، ماسک‌های LED دارای مشخصات ایمنی عالی هستند.

اگرچه ممکن است اخیراً شنیده باشید که افراد بیشتری در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند؛ اما آن‌ها چیز جدیدی نیستند. دکتر شیل سولومون، متخصص پوست از کارولینای شمالی می‌گوید:

این دستگاه‌ها ده‌ها سال است که وجود دارند و عموماً توسط متخصصان پوست یا زیبایی‌شناسان در مطب برای درمان التهاب پس از انجام عمل صورت، به حداقل رساندن جوش‌ها و تقویت کلی پوست استفاده می‌شوند.

راحتی بهبود پوست در حین نوشیدن یا دراز کشیدن در رختخواب ممکن است یکی از مزایای بزرگ این دستگاه‌ها باشد؛ زیرا مراقبت از پوست را آسان می‌کند. دکتر سولومون می‌گوید اگر مردم بر این باورند که ماسک‌ها به اندازه یک درمان در مطب مؤثر عمل می‌کنند، پس می‌توانند با خرید آن‌ها در زمان رفت و آمد به پزشک، انتظار برای ملاقات با متخصص پوست و پول برای ویزیت‌های مطب صرفه‌جویی کنند.

ماسک LED با پوست شما چه می‌کند؟

دکتر میشل فاربر، متخصص پوست در مؤسسه پوست شوایگر در شهر نیویورک، می‌گوید که هر ماسک از طیف متفاوتی از طول موج‌های نور استفاده می‌کند تا به پوست نفوذ کرده تا تغییراتی را در سطح مولکولی ایجاد کند. هر طیف نور، رنگ متفاوتی تولید می‌کند تا مشکلات مختلف پوست را هدف قرار دهد.

ماسک های LED

به عنوان مثال، نور قرمز برای افزایش گردش خون و تحریک کلاژن طراحی شده است و برای کسانی که به دنبال کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک هستند مفید است. تحقیقات منتشر شده در مجله American Journal of Pathology نشان می‌دهد که از دست دادن کلاژن که معمولاً در پوست‌های پیر و آسیب دیده در برابر نور خورشید اتفاق می‌افتد، می‌تواند به ایجاد خطوط و چین و چروک کمک کند.

از سوی دیگر، نور آبی باکتری‌هایی را که باعث آکنه می‌شوند، هدف قرار می‌دهد که می‌تواند به توقف چرخه جوش‌ها کمک کند. پژوهشی که در مجله Journal of the American Academy of Dermatology در ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد نیز به همین نکته اشاره کرد. ماسک‌های موجود در بازار از نور اضافی مانند زرد (برای کاهش قرمزی) و سبز (برای کاهش رنگدانه) نیز استفاده می‌کنند.

آیا ماسک‌های LED واقعاً مؤثر هستند؟

تحقیقات پشت ماسک‌های LED روی چراغ‌های استفاده شده متمرکز است و اگر از این یافته‌ها پیروی کنید، ماسک‌های LED می‌توانند برای پوست شما مفید باشند.

به عنوان مثال، در یک مطالعه شامل ۵۲ شرکت‌ کننده زن که مارس ۲۰۱۷ در مجله Dermatologic Surgery منتشر شد، پژوهش‌گران دریافتند که درمان با نور LED قرمز باعث بهبود چین و چروک دور چشم می‌شود. مطالعه دیگری که آگوست ۲۰۱۸ در مجله Lasers in Surgery and Medicine منتشر شد، به استفاده از دستگاه‌های LED برای جوان‌سازی پوست (بهبود قابلیت ارتجاعی، آبرسانی، چین و چروک) درجه C داد. مشاهده بهبود در برخی اقدامات، مانند چین و چروک، ممکن است مدتی طول بکشد و پژوهش‌گران استدلال می‌کنند که تحقیقات طولانی مدت بیشتری برای تأیید اثربخشی ماسک‌ها مورد نیاز است.

مروری بر تحقیقات در شماره مارس تا‌ آوریل ۲۰۱۷ مجله Clinics in Dermatology نشان داد که درمان با نور قرمز و آبی هر دو برای آکنه، لک‌ها را ۴۶ تا ۷۶ درصد پس از ۴ تا ۱۲ هفته درمان کاهش می‌دهد. در بررسی ۳۷ کارآزمایی بالینی منتشر شده در Archives of Dermatological Research، نویسندگان دستگاه‌های خانگی و اثربخشی آن‌ها را بر انواع بیماری‌های پوستی بررسی کردند و در نهایت درمان LED را برای آکنه توصیه کردند. با این‌حال، تحقیقات دیگر در مورد نور آبی، مانند مروری در Annals of Family Medicine در نوامبر تا دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد، نشان داد زمانی که صحبت از توانایی نور آبی در شفاف کردن پوست می‌شود، نتایج بسیار امیدوار کننده نیستند.

تحقیقات نشان می‌دهد که نور آبی به فولیکول‌ها و منافذ مو نفوذ می‌کند. باکتری‌ها می‌توانند به طیف نور آبی بسیار حساس باشند. نور آبی متابولیسم آن‌ها را متوقف می‌کند و آن‌ها را می‌کشد. این برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک و ترک پوستی در آینده مفید است. بر خلاف درمان‌های موضعی که برای کاهش التهاب و باکتری‌های سطح پوست کار می‌کنند، درمان سبک، باکتری‌های ایجاد کننده آکنه را در پوست قبل از شروع تغذیه از غدد چربی از بین می‌برد و باعث قرمزی و التهاب می‌شود. از آن‌جایی که نور قرمز التهاب را کاهش می‌دهد، ممکن است در ترکیب با نور آبی برای رفع آکنه نیز استفاده شود.

ماسک های LED

لازم است که سطح انتظارات خود را پایین بیاورید. همه دستگاه‌های خانگی همان قدرتی را ندارند که یک دستگاه مجهز و پیشرفته می‌تواند داشته باشد. آن‌چه که در خانه انجام می‌شود، همیشه همان اثری را که در مطب متخصص پوست می‌توان به دست آورد، ندارد؛ زیرا در مطب، درمان کالیبره و تنظیم می‌شود.

علاوه بر این، لازم است که شما یک رژیم مراقبت از پوست خوب تنظیم کنید تا همراه با نور درمانی از آن هم بهره ببرید. نور درمانی به تنهایی خوب نیست. دستگاه‌های نور تا زمانی که برای درمان‌های موضعی یا در مطب استفاده شوند، می‌توانند کمک کنند.

آیا استفاده از ماسک‌های LED خطراتی دارد؟

به‌طور کلی، ماسک‌های LED ایمن هستند. اگرچه استثنا‌هایی برای این قاعده وجود دارد. قبل از امتحان کردن دستگاه، حتماً این نکات را رعایت کنید.

تحقیق خود را انجام دهید

مطمئن شوید ماسکی که انتخاب می‌کنید ایمن است. یکی از محبوب‌ترین ماسک‌های LED ساخته ‌شده توسط شرکت Neutrogena، در حال حاضر تحت فراخوانی است؛ زیرا نگرانی‌هایی در مورد خطر آسیب چشم ناشی از نور برای برخی از افرادی که بیماری‌های چشمی دارند یا دارو‌های خاصی مصرف می‌کنند وجود دارد. استفاده از محافظ چشم هنگام استفاده از دستگاه توصیه خوبی برای همه است.

مطمئن شوید که دستگاه نور درمانی LED که خریداری می‌کنید دارای برچسب تأییدیه FDA باشد.

اثرات نور آبی شمشیر دو لبه است

برخی از کارشناسان نیز نسبت به قرار گرفتن در معرض نور آبی محتاط هستند. مطالعه‌ای که در جولای ۲۰۱۷ در مجله Free Radical Biology & Medicine منتشر شد، نشان می‌دهد که نور آبی می‌تواند باعث آسیب رادیکال‌های آزاد شود که ساختار‌های پوست را می‌شکنند و منجر به پیری می‌شوند؛ اما رنگ‌های دیگر نور، مانند قرمز و سبز، چنین نبودند.

سؤالاتی در مورد این‌که آیا مردم باید از نور آبی استفاده کنند یا نه یا این‌که این نور می‌تواند به پوست آسیب برساند یا نه، وجود دارد. این چیزی است که در مورد آن به اطلاعات بیشتری نیاز است. نقش دقیق دستگاه‌هایی که نور آبی برای آکنه ساطع می‌کنند مشخص نیست. با این‌حال، با در نظر گرفتن این موضوع، بهتر است فعلاً از درمان نور آبی خودداری کنید.

با متخصص پوست صحبت کنید

برخی تحقیقات مانند مطالعه‌ای که در ژوئن ۲۰۱۵ در مجله Dermatology منتشر شد، نشان می‌دهد برخی از دستگاه‌های نور آبی بدون اشعه ماوراء بنفش می‌توانند به عنوان درمانی برای پسوریازیس خفیف استفاده شوند. به‌طور مشابه، مطالعه‌ای که در سپتامبر ۲۰۱۶ در همان مجله منتشر شد، نشان داد که نور LED آبی به کاهش ضایعات اگزما کمک می‌کند. بررسی قبلی در مجله Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology نشان می‌دهد که آن‌ها برای افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند اگزما، روزاسه و پسوریازیس بی‌خطر هستند.

ماسک های LED

بهترین راه این است که ابتدا به متخصص پوست خود مراجعه کنید، ماسک صورت خود را بیاورید و در مورد بهترین راه استفاده از آن برای اهداف پوست خود (زمان، دوز) صحبت کنید؛ زیرا این کار به کاهش خطر عوارض جانبی کمک می‌کند.

سخن پایانی در مورد استفاده از ماسک‌های LED

ماسک‌ها و دستگاه‌های نور LED برای کمک به تحریک تولید کلاژن و از بین بردن باکتری‌هایی که باعث جوش‌های آکنه می‌شوند، استفاده می‌شوند. اگرچه آن‌ها جایگزین روال معمول مراقبت از پوست شما نمی‌شوند. به عنوان دستگاه‌های خانگی، ممکن است کم‌تر از روش‌های تخصصی در مطب متخصص پوست شما مؤثر باشند. قبل از استفاده از آن‌ها اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید و از محافظ چشم استفاده کرده و از دستورالعمل‌ها پیروی کنید تا در هنگام درمان پوست خود ایمن بمانید.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا