استخوانبیماری‌هاپزشکیدانستنی های سلامت

چرا بسیاری از افراد کمردرد دارند؟

کمردرد پدیده‌ای رایج است که بسیاری از افراد در سراسر جهان آن را تجربه می‌کنند؛ اما واقعاً چه چیزی باعث به‌وجود آمدن آن می‌شود؟

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۶ در مجله Spine منتشر شد، کمردرد بسیار شایع است و ۲۶ درصد از آمریکایی‌ها حداقل یک روز کامل از کمردرد را در مدتی سه ماهه گزارش کرده‌اند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله Annals of the Rheumatic Diseases انجام شد، کمردرد علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است.

چرا انسان کمردرد دارد؟

جرمی دی سیلوا، دیرینه‌شناس در دانشگاه دارتموث بر این باور است که دلیل اصلی کمردرد ما این است که روی دو پا راه می‌رویم. او می‌گوید قبل از این‌که انسان راه رفتن روی دوپا را شروع کند، اجداد پستاندار ما ده‌ها میلیون یا حتی صد‌ها میلیون سال روی چهار پا می‌دویدند. پستانداران با این شکل بدنی، دارای ستون فقرات افقی هستند که به عنوان پل معلق عمل می‌کند و تنه را بالا نگه می‌دارد.

دیسیلوا گفت، حدود ۷ میلیون سال پیش، نیاکان بشر حالت عمودی‌تری پیدا کرده‌اند. ستون فقرات آن‌ها عمودی شد و به آن‌ها اجازه می‌داد تا روی دو پا حرکت کنند. کارشناسان در مورد چرایی تکامل انسان‌ها برای تبدیل شدن به موجودی دوپا اتفاق نظر ندارند؛ اما یکی از نظریه‌های اصلی این است که این اتفاق به مهاجرت نیاکان ما از جنگل‌ها به دشت‌های هموار کمک کرده است. اگرچه این سازگاری به شکوفایی انسان‌ها کمک کرد؛ اما هزینه‌هایی را به همراه داشت.

دی سیلوا می‌گوید:

از آن‌جا که تکامل تنها می‌تواند با آناتومی‌های قبلی و اشکال از قبل کار کند، ما این ستون فقرات را داریم که تکامل با آن هماهنگ شده است. و این به اندازه کافی خوب است. منظور من این است که ما هنوز این‌جا هستیم؛ اما این بدان معنا نیست که ما هیچ مشکلی نداریم. تکامل منجر به تطابق یافتن برای زنده ماندن می‌شود. این اتفاق الزاماً موجب راحتی و آسایش ما نمی‌شود، صرفاً به زنده ماندن ما کمک می‌کند.

بروس لاتیمر، انسان‌شناس در دانشگاه کیس وسترن رزرو در اوهایو، ستون فقرات را به‌عنوان یک سری فنجان (مهره) و نعلبکی (دیسک بین مهره‌ها) که روی هم قرار گرفته‌اند، توصیف کرد. اکثر مردم دارای ۲۴ عدد از این لیوان‌ها و ۲۳ عدد دیسک هستند. رباط‌ها و ماهیچه‌ها به تثبیت پشته کمک می‌کنند؛ اما چون حالت پشته عمودی است، دیسک‌ها مستعد لغزش هستند.

دسیلوا می‌گوید که انسان‌ها تنها پستانداری هستند که با افزایش سن ممکن است شکستگی بی‌دلیل در مهره‌های کمر آن‌ها دیده شود.

منحنی طبیعی ستون فقرات انسان نیز مشکلاتی را ایجاد می‌کند. ستون فقرات به منظور تعادل وزن، انعطاف‌پذیری و جلوگیری از انسداد کانال زایمان خم می‌شود؛ اما به دلیل این خم شدن، افراد مستعد ابتلا به منحنی‌های شدیدتری مانند کیفوز (انحنای بیرونی ستون فقرات به بیرون) یا اسکولیوز (انحنای جانبی ستون فقرات) هستند. در هر منحنی، ستون فقرات نیز مستعد شکستگی است.

زندگی مدرن در کشور‌های صنعتی نیز در این اتفاقات نقش دارد. ماهیچه‌های مرکزی، کمر را تثبیت می‌کنند؛ اما بسیاری از افراد قسمت‌های میانی ضعیفی دارند. اگر تمام روز پشت میز کار نشسته‌اید، خم شده‌اید و از عضلات کمر کار نمی‌کشید، آن‌ها به راحتی تحت فشار قرار می‌گیرند.

اگرچه برای کمردرد عوامل متعددی وجود دارد؛ اما تکامل عامل اصلی آن است. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۱۹۸۳ در مجله آمریکایی Physical Anthropology منتشر شد، نیاکان قدیمی ما، از جمله استرالوپیتکوس لوسی نیز دچار مشکل کمر بودند.

با این‌حال، همه‌ی حیوانات دوپا به اندازه انسان درد کمر ندارند. برخی از پرندگان بزرگ زمینی، مانند شترمرغ، بدون هیچ مشکلی روی دو دست خود به صورت قائم راه ‌می‌روند.

تا آنجا که ما می‌دانیم، لازم نیست شترمرغ‌ها اغلب به پزشک کایروپراکتیک مراجعه کنند. یکی از دلایل این است که ستون فقرات پرنده بیشتر مورب است تا عمودی؛ بنابراین می‌تواند بیشتر به‌عنوان پل معلق عمل کند تا برجی از فنجان و نعلبکی. شترمرغ همچنین زمان بیشتری برای تکامل کمری با عملکرد بالا داشته است. آن‌ها حدود ۲۰۰ میلیون سال است که راه رفتن روی دو دست را شروع کرده‌اند. وقتی پای یک اسکلت دوپایی به میان می‌آید، ما به نوعی بچه‌های جدید تکامل هستیم.

منبع
Live Science

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا