بانوانبیماری‌هاپزشکیسلامتیمغز و اعصاب

احتمال سکته مغزی در زنان جوان‌تر از ۳۵ سال بیشتر از مردان است

سکته مغزی در افراد جوان شایع نیست؛ اما داده‌های جدید نشان داده است که زنان جوان به‌طور قابل توجهی بیشتر از همتایان مرد خود در معرض سکته مغزی هستند.

این متاآنالیز که در مجله Stroke منتشر شد، داده‌های ۱۶ مطالعه در مورد بروز سکته مغزی را در ۶۹۷۹۳ بزرگسال جوان بین ژانویه ۲۰۰۸ تا ژوئیه ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل کرد. پژوهش‌گران دریافتند که زنان ۳۵ ساله و کم‌تر، نسبت به مردان در همان گروه سنی ۴۴ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سکته مغزی ایسکمیک هستند. سکته مغزی ایسکمیک نوعی سکته مغزی است که به دلیل مسدود شدن رگ‌های خونی در مغز ایجاد می‌شود. تفاوتی در میزان سکته مغزی بین دو جنس در افراد ۳۵ تا ۴۵.۱ سال وجود نداشت.

پژوهش‌گران همچنین خاطرنشان کردند که زنان جوانی که از سکته مغزی ایسکمیک جان سالم به در می‌برند، در مقایسه با همتایان مرد خود پیامد‌های بدتری دارند و دو تا سه برابر بیشتر در معرض خطر پیامد‌های عملکردی ضعیف‌تر هستند.

سکته مغزی ایسکمیک چیست؟

دو نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد: ایسکمیک که شایع‌ترین نوع است و هموراژیک یا خون‌ریزی‌ دهنده.

سکته مغزی ایسکمیک معمولاً در اثر یک لخته خون ایجاد می‌شود که یک رگ خونی در مغز را مسدود می‌کند و از جریان خون به مغز جلوگیری می‌کند. سلول‌های مغز در عرض چند دقیقه پس از سکته ایسکمیک شروع به مردن می‌کنند. سکته مغزی ایسکمیک نیز می‌تواند ناشی از تنگی عروق باشد که همان باریک شدن شریان است.

شکل دیگری از سکته مغزی ایسکمیک، حمله ایسکمیک گذرا نام دارد که زمانی اتفاق می‌افتد که خون‌رسانی به مغز برای مدت کوتاهی قطع شود. این معمولاً نشان می‌دهد که شما در معرض خطر سکته مغزی جدی‌تری هستید.

سالانه بیش از ۷۹۵ هزار نفر در ایالات متحده دچار سکته مغزی می‌شوند و حدود ۶۱۰ هزار نفر برای اولین بار سکته می‌کنند.

چرا زنان جوان در معرض خطر بیشتری قرار دارند؟

این مطالعه خاص دلایلی را بررسی نکرد که چرا زنان جوان بیشتر از مردان جوان در معرض سکته مغزی هستند و فقط به سادگی نشان داد که آن‌ها در معرض خطر بیشتری هستند. با این‌حال، کارشناسان در این خصوص نظریه‌هایی دارند.

آمیت ساچدف، مدیر پزشکی در بخش نورولوژی دانشگاه ایالتی میشیگان، گفت:

از آن‌جایی که سکته‌های ایسکمیک اغلب توسط لخته خون ایجاد می‌شوند، برخی از عوامل خطر لخته خون می‌توانند خطر سکته مغزی را در زنان افزایش دهند. در زنان جوان‌تر، دو روندی که می‌تواند به سکته مغزی ایسکمیک کمک کند، سیگار کشیدن و استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری است که خطر لخته شدن خون را به همراه دارد.

در بین زنان ۱۵ تا ۳۹ ساله، ۱۷ درصد از قرص برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند و حدود ۱۱ درصد از نوعی روش پیشگیری از بارداری برگشت‌پذیر با اثربخشی طولانی، مانند IUD یا ایمپلنت استفاده می‌کنند.

دکتر ساچدف تأکید کرد که همه روش‌های کنترل بارداری خطر سکته مغزی را افزایش نمی‌دهند؛ اما گمان می‌رود که رویکرد‌هایی که سطح هورمون را تغییر می‌دهند، خطر لخته شدن خون را به همراه دارند.

سکته مغزی

جنیفر وانگ، متخصص قلب و مدیر پزشکی واحد قلب و عروق در مؤسسه پزشکی MemorialCare Heart and Vascular می‌گوید:

زنان زیر ۳۵ سال نیز بیشتر احتمال دارد باردار شوند که این امر می‌تواند فشار خون و خطر لخته شدن خون را افزایش دهد و در نهایت خطر سکته مغزی را افزایش دهد.

زنان همچنین بیشتر از مردان به بیماری‌های سیستمیک با افزایش خطر لخته شدن خون مانند لوپوس مبتلا می‌شوند.

به‌طور کلی، کارشناسان گفتند که تحقیقات بیشتری برای بررسی این پیوند باید انجام شود. دکتر وونگ می‌گوید که این موضوع جالب است و سوالات جالبی را نیز ایجاد می‌کند. با این‌حال، دکتر ساچدف همچنان خاطرنشان کرد که سکته مغزی در جوانان نادر است.

دکتر ساچدف برای کاهش خطر سکته مغزی در هر سنی، انتخاب یک سبک زندگی سالم را توصیه می‌کند که شامل حفظ وزن سالم، ورزش منظم و اجتناب از سیگار است.

اگر در خانواده سابقه لخته خون دارید، از پزشک در مورد خطراتی که متوجه شما هستند سوال کنید؛ زیرا خطر لخته شدن می‌تواند ژنتیکی باشد.

منبع
Verywell Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا