بانوانسلامتی

پریودهای نامنظم با افزایش خطر بیماری کبدی مرتبط هستند

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد زنانی که چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم دارند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی هستند.

چرخه‌های قاعدگی طولانی و نامنظم تنها زمانی که زنان در تلاش برای باردار شدن هستند مشکلی ایجاد نمی‌کند. طبق یک مطالعه جدید، دوره‌های غیرقابل پیش‌بینی ممکن است نشان ‌دهنده افزایش خطر ابتلا به یک نوع شایع بیماری کبدی باشند.

یک چرخه معمولی قاعدگی ۲۸ روزه است؛ اما این چرخه در هر زن متفاوت است و طبق گفته اداره سلامت زنان ایالات متحده، دوره‌های قاعدگی زمانی که تقریباً هر ۲۴ تا ۳۸ روز از راه می‌رسند، همچنان منظم در نظر گرفته می‌شوند. حدود ۲۸ درصد از ۷۲۰۹۲ زن شرکت کننده در مطالعه جدید، دوره‌های قاعدگی حداقل ۴۰ روزه یا بیش از حد نامنظم برای پیش‌بینی داشتند.

در شروع مطالعه، ۷ درصد از زنان به بیماری کبد چرب غیرالکلی (تجمعی از رسوبات چربی در کبد که ناشی از نوشیدن زیاد الکل نیست) مبتلا بودند. تقریباً از هر چهار بزرگسال آمریکایی یک نفر مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی است که اغلب به دلیل اضافه وزن یا چاقی ایجاد می‌شود.

در میان زیرمجموعه‌ای از شرکت‌ کنندگانی که در شروع مطالعه کبد چرب نداشتند، ۹ درصد طی حدود چهار سال پیگیری به این وضعیت مبتلا شدند. در طول این مطالعه، زنان با چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم ۴۹ درصد بیشتر از همسالان خود با چرخه‌های منظم ۲۶ تا ۳۰ روزه در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی بودند.

سئونگو ریو، نویسنده ارشد این مطالعه از بیمارستان کانگبوک سامسونگ و دانشکده پزشکی دانشگاه سونگ کیونکوان در سئول، کره جنوبی گفت:

نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد که چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم ممکن است با افزایش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی مرتبط باشد و این ارتباط با چاقی قابل توضیح نیست.

همه زنان شرکت ‌کننده در این مطالعه جوان‌تر از ۴۰ سال بودند و بخشی از مطالعه سلامت کانگبوک سامسونگ در کره جنوبی بودند. کره جنوبی جایی است که چاقی نسبت به ایالات متحده و بسیاری از نقاط دیگر جهان کمتر شایع است.

تنها ۱۲ درصد از زنان با چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم در این مطالعه چاق بودند، که پژوهش‌گران آن را به عنوان شاخص توده بدنی ۲۵ یا بالاتر (تعریف چاقی در کره جنوبی) تعریف کردند.

یکی از محدودیت‌های این مطالعه این است که نتایج حاصل از این جمعیت از زنان در کره جنوبی ممکن است نماینده زنان کشور‌های دیگر یا با پیشینه‌های نژادی یا قومی متفاوت نباشد. برخی از تحقیقات قبلی نشان می‌دهند که بیماری کبد چرب غیر الکلی ممکن است برای افراد آسیایی‌تبار به‌طور متفاوتی ایجاد شود.

پریود نامنظم

در یک مطالعه در ایالات متحده که روی ۳۳۸۶ بزرگسال مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی انجام شد و در مجله مجله Clinical Gastroenterology and Hepatology منتشر شد، آمریکایی‌های آسیایی‌تبار در کل فقط ۱۳ درصد از بیماران را تشکیل می‌دادند؛ اما نیمی از بیماران با BMI لاغر یا سالم تشخیص داده شدند. احتمال ابتلا به سیروز کبدی (زخم‌های شدیدی که می‌تواند منجر به نارسایی کبدی شوند) در بیماران آسیایی-آمریکایی در مقایسه با افراد دیگر گروه‌های نژادی و قومی، تقریباً نصف بود.

دکتر دیمیتریوس کوتوکیدیس، پژوهش‌گر رژیم غذایی و چاقی در دانشگاه آکسفورد بریتانیا که در این مطالعه شرکت نداشت می‌گوید:

این مطالعه برای اثبات این‌که آیا چرخه‌های قاعدگی ممکن است مستقیماً باعث بیماری کبدی شوند یا خیر، طراحی نشده بود؛ اما ممکن است سطوح غیر طبیعی هورمون‌های جنسی استروژن و تستوسترون هم به ناهنجاری‌های قاعدگی و هم به ایجاد بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند.

دکتر کوتوکیدیس می‌گوید هیچ راه تضمینی برای پیشگیری از بیماری کبد چرب در زنانی که دوره‌های قاعدگی نامنظم یا غیرمعمول طولانی دارند، وجود ندارد؛ اما چند چیز که بخشی از یک سبک زندگی کلی سالم هستند، می‌توانند به کاهش خطر بیماری کبد کمک کنند، این نگات عبارتند از:

  • حفظ وزن سالم
  • ترک نوشیدن الکل یا نوشیدن در حد اعتدال
  • سیگار نکشیدن

دکتر ریو می‌گوید زنان جوان با چرخه‌های قاعدگی طولانی یا نامنظم ممکن است از تغییرات سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی و همچنین سایر بیماری‌های قلبی متابولیک بهره‌مند شوند.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا