آقایانبانواندانستنی های سلامتسلامتی

8 قانون ساده برای شستشوی صورت

شستشوی صورت کاری است که اکثر ما هر روز انجام می‌دهیمگ اما لا دانستن چند قانون ساده می‌توانید بهره‌وری را به حداکثر برسانید.

شستن صورت کار بیهوده‌ای به نظر می‌رسد، درست است؟ خوب، نه دقیقاً. یک نظرسنجی توسط برند مراقبت از پوست CeraVe انجام شد که نشان داد که ۸۰ درصد از آمریکایی‌ها حداقل یک یا چند اشتباه رایج را هنگام تمیز کردن صورت خود مرتکب می‌شوند و بیش از نیمی از ما از تمیز کردن صورت قبل از خواب غافل هستیم.

در همین حال، شستن بیش از حد صورت می‌تواند به اندازه عدم انجام آن مضر باشد. جاشوا زایشنر، مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی در بخش پوست می‌گوید زمانی که پوست خود را می‌شویید، می‌خواهید چربی، آلودگی، غبار و آرایش اضافی را بدون به خطر انداختن یکپارچگی مانع پوست، پاک کنید.

دکتر زایشنر می‌گوید شستشوی صحیح فواید زیادی دارد. از بین بردن کثیفی و غبار می‌تواند به جلوگیری از بروز آکنه کمک کند. او می‌افزاید که پاک کردن پوست از تجمع آلودگی جلوگیری می‌کند و آسیب رادیکال‌های آزاد ناشی از ذرات معلق در هوا را که با پیری زودرس مرتبط است، به حداقل می‌رساند. علاوه بر این، شستن صورت برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ای که روی پوست تجمع می‌کنند و باعث تیرگی پوست می‌شوند، کلیدی است. این سلول‌ها را از بین ببرید و پوست سالم‌تر و درخشان‌تری را در معرض دید قرار دهید.

با این‌حال، ممکن است در مورد شستشوی صورت افراط کنید. شست‌شوی بیش از حد و مالش دادن بیش از حد ممکن است احساس تمیزی جیرجیر را در شما ایجاد کند؛ اما این در واقع مضر است. این صدای جیرجیر به آسیب رساندن به سد پوست شما اشاره دارد. سد پوست، شبکه‌ای از سلول‌های پوست و چربی‌ها در لایه بیرونی پوست است که از پوست شما در برابر محیط محافظت می‌کند. یک روتین شستشوی درست برای همه مهم است، به ویژه کسانی که اگزما و روزاسه دارند؛ زیرا در این شرایط، سد پوستی به طور طبیعی ضعیف می‌شود و خطر التهاب را افزایش می‌دهد.

پاک‌کننده مناسب خود را انتخاب کنید

پاک کننده آرایش

پاک‌کننده مناسب برای شما ممکن است با آن‌چه بهترین دوست شما استفاده می‌کند متفاوت باشد. اگر پوست خشک یا حساسی دارید، از پاک‌کننده‌های آب‌رسان و بدون کف استفاده کنید؛ زیرا عوامل کف‌کننده‌ای که در پاک‌کننده‌های کف‌کننده استفاده می‌شوند، بیشتر روی پوست خشک می‌شوند.

اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید، یک شوینده فوم‌دار یا مبتنی بر اسید سالیسیلیک ممکن است برای شما بهترین باشد. پاک‌کننده‌های فوم‌دار برای افرادی با پوست‌های چرب که نیاز به تمیز کردن عمیق‌تری دارند، مناسب‌تر هستند و اسید سالیسیلیک یک اسید بتا هیدروکسی است که به طور مؤثری چربی را از روی پوست پاک می‌کند.

فرمول‌های پاک‌کننده مختلفی نیز وجود دارند که در بین این دو هستند. از شیر گرفته تا روغن‌ها، موم‌ها تا آب، هر پاک‌کننده تجربه حسی متفاوتی را برای مطابقت با ترجیحات شخصی شما به ارمغان می‌آورد. هر محصولی را که انتخاب می‌کنید، مراقب شستن بیش از حد صورت با آن باشید. اگر صورت شما دچار قرمزی، لایه‌برداری یا پوسته پوسته شدن شد یا احساس سفتی یا خارش کردید، ممکن است بیش از حد پوست خود را بشویید.

صورت خود را با آب داغ نشویید

شستشوی صورت

توصیه می‌شود که با استفاده از آب خنک یا ولرم پاک‌کننده خود را پاک کنید. به خصوص اگر پوست حساس یا روزاسه دارید، آب داغ می‌تواند منجر به برافروختگی صورت و شعله‌ور شدن پوست شود.

صورت خود را دو بار در روز بشویید

زمان

متخصصان پوست معمولاً شستن صورت را دو بار در روز، صبح و قبل از خواب توصیه می‌کنند؛ اما رفتن به رختخواب با پوست تمیز ضروری است. اگر می‌خواهید فقط یک‌بار در روز صورت خود را بشویید، توصیه این است که غروب بشویید تا همه چیز‌هایی را که در طول روز جمع شده است پاک کنید تا با صورت تمیز روی بالش بخوابید. و فراموش نکنید که بعد از یک تمرین عرق‌آور، حتماً صورت خود را تمیز کنید. اگر ورزش می‌کنید، تمام تلاش خود را بکنید تا بعد از آن نیز صورت خود را بشویید.

تصور نکنید که حتماً به استفاده از تونر یا قابض نیاز دارید

تونر

پاک‌کننده‌های امروزی بسیار مؤثرتر از گذشته هستند؛ بنابراین تونر یا قابض همیشه برای از بین بردن کامل کثیفی و چربی ضروری نیست. معمولاً فقط زمانی تونر یا قابض را توصیه می‌شود که احساس می‌کنید پاک‌کننده شما به تنهایی کارش را انجام نمی‌دهد.

برای پاک کردن آرایش‌های سنگین از پاک‌کننده‌های آرایش چشم استفاده کنید

پاک کننده آرایش

پاک کردن کامل آرایش قبل از رفتن به رختخواب بسیار مهم است. این می‌تواند خطر ایجاد تحریک پوست را به حداقل برساند.

اگر آرایش ملایمی دارید، پاک‌کننده معمولی صورت شما ممکن است برای پاک کردن آن کافی باشد. اما می‌توانید پاکسازی مضاعف را نیز امتحان کنید که شامل استفاده از پاک‌کننده‌های مبتنی بر روغن یا آب میسلار برای پاک کردن آرایش است. طبق گفته شرکت مراقبت از پوست Nivea، آب میسلار حاوی مولکول‌های میسل است که هم به آب و هم به روغن متصل می‌شوند تا به طور مؤثر آلودگی و آرایش را پاک کنند. این بهترین حالت برای آرایش‌های سنگین است، مانند چیزی که در یک عروسی یا رویداد‌های خاص دیگر استفاه می‌کنید.

برای مرحله اول، یک پاک‌کننده مبتنی بر روغن گیاهی یا پاک‌کننده آرایش چشم توصیه می‌‌شود. آن‌ها به ویژه برای ناحیه چشم مهم هستند. این محصولات بر پایه روغن، آستر و آرایش سرسخت را بدون مالش یا کشیدن بر روی پوست ظریف چشم مایع می‌کنند. این کار را با مرحله دوم از فرآیند پاکسازی، که یک پاک‌کننده معمولی مبتنی بر آب است، دنبال کنید.

با این حال متخصصان به بیماران خود هشدار می‌دهند که آرایش چشم را با احتیاط پاک کنند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید این کار را به آرامی انجام دهید این است که به جای مالش، ناحیه چشم را به صورت عمودی پاک کنید. فشار یا مالش بیش از حد در این ناحیه حساس، می‌تواند منجر به التهاب با درجه پایین شود که به مرور زمان به هیپرپیگمانتاسیون تبدیل می‌شود.

پوست خود را به روش اشتباه مالش ندهید

راش پوستی

برای یک پاک‌سازی ملایم اما کامل، بهترین ابزار شما نوک انگشتان شما هستند. جیل باسی، صاحب برند مراقبت از پوست Jill Bucy در سیاتل می‌گوید که انگشتان شما کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دهند و در واقع می‌توانند یک ماساژ سبک در طول پاک‌سازی شما ارائه دهند که می‌تواند گردش خون را تحریک کرده و تخلیه لنفاوی را تقویت کند.

برای تمیز کردن عمیق، پاک‌سازی صوتی می‌تواند به طور مؤثرتری آب را از پوست پاک کند. در واقع، در مقایسه با پاک‌سازی دستی، پاک‌سازی با کمک صوت به‌طور مؤثرتری آلودگی ذرات معلق را از پوست پاک می‌کند.

از یک حوله تمیز که فقط برای صورت شماست استفاده کنید

حوله

پاک‌سازی شامل چیزی بیش از یک پاک‌کننده است. قبل از شروع شستن صورت، دست‌های خود را کاملاً بشویید و در برابر اصرار برای خشک کردن صورت خود با حوله دستی خانوادگی که چندین روز روی قفسه آویزان شده است مقاومت کنید. باکتری‌ها می‌توانند روی حوله رشد کنند و به صورت تمیز شما منتقل شوند. پیشنهاد می‌شود از یک پارچه نرم و تمیز استفاده کنید که فقط روی صورت خود استفاده می‌کنید. وقتی صورت خود را خشک می‌کنید، به جای مالیدن آن با حوله، ملایم باشید.

استفاده از مرطوب‌کننده بعد از پاک‌سازی را فراموش نکنید

مرطوب کننده

در حالی که می‌خواهید صورت خود را تمیز کنید، نمی‌خواهید روغن‌های ضروری پوست را بیش از حد پاک کنید یا باعث خشکی آن شوید. توصیه می‌شود که پس از شستشو، پوست خود را با یک مرطوب‌کننده سبک آبرسانی کنید. اگر از دارو‌های ضد آکنه یا یک محصول ضد پیری مانند رتینول استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود پس از استفاده از مرطوب‌کننده، از آن استفاده کنید؛ زیرا مرطوب‌کننده به عنوان یک بافر عمل می‌کند تا به حداقل رساندن تحریک احتمالی کمک کند.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا