بیماری‌هاپزشکیپوست

علت به وجود آمدن آکنه در بزرگسالان چیست؟

آکنه، یکی از مشکلات پوستی است که در دوران بلوغ ایجاد می‌شود؛ اما برخی از افراد در بزرگ‌سالی نیز به آکنه مبتلا می‌شوند.

اکنون که بزرگ‌تر شده‌اید، مدت زیادی است که از مشکلاتی که باعث آکنه نوجوانی می‌شود گذشته‌اید، درست است؟ خوب، برآمدگی‌های تصادفی پوست شما ممکن است چیز دیگری را نشان دهند.

بلوغ یکی از علل شایع آکنه است. از هر ۱۰ نوجوان و جوان، حدود ۸ نفر آن را تجربه می‌کنند؛ اما هورمون‌ها تنها مقصر این جوش‌های مزاحم نیستند. بنابراین اگر فکر می‌کردید که با رد شدن از دوران بلوغ جوش‌ها و لک‌ها را پشت سر گذاشته‌اید، سخت در اشتباه هستید.

حقیقت این است که طبق آکادمی پوست آمریکا (AAD) تا ۱۵ درصد از زنان بالغ آکنه دارند.

فرانچسکا فوسکو، استادیار بالینی پوست در مرکز پزشکی Mount Sinai در شهر نیویورک می‌گوید: چیز جالب این است که آکنه می‌تواند در بزرگ‌سالی روی پوست شما ظاهر شود، حتی اگر در نوجوانی آن را نداشته‌اید.

اگرچه جوش‌ها شبیه به هم هستند؛ اما جوش‌های بزرگ‌سالی با آن چیزی که در دبیرستان داشتید متفاوت است.

آکنه بزرگ‌سالان معمولاً در نیمه پایینی صورت است. دکتر فوسکو می‌گوید که آکنه نوجوانان معمولاً در نیمه بالایی صورت است. آکنه بزرگ‌سالان نیز عمیق‌تر است و به صورت کیست یا جوش‌های زیر پوستی ظاهر می‌شود که نمی‌توان آن‌ها به‌سادگی را تخلیه کرد. آکنه نوجوانان معمولاً روی سطح پوست ظاهر می‌شود.

بنابراین، چه چیزی باعث بروز این آکنه‌های پوستی می‌شود؟ یکی از دلایل، تغییر سطح هورمون است. این شامل جوش قبل از قاعدگی (معروف به جوش‌های پریودی) و نوساناتی است که در حین یائسگی رخ می‌دهد.

لوازم آرایشی، روتین مراقبت از پوست و انتخاب‌های سبک زندگی و همچنین عواملی که هرگز در نظر نگرفته‌اید نیز ممکن است علت به‌وجود آمدن اکنه باشند.

با مجله دانستنی کیمازی مگ همراه باشید تا با هم ۱۰ دلیل به‌وجود آمدن آکنه پوستی را بررسی کنیم.

محصولات آرایش مو که پوست شما را لمس می‌کنند می‌توانند باعث آکنه شوند

آکنه

جوش‌های ناشی از محصولات مراقبت از مو آنقدر رایج است که نامی برای آن وجود دارد: آکنه پوماد.

ریچارد فرید، استاد دانشگاه و متخصص پوست از پنسیلوانیا می‌گوید که محصولات آرایشی، روغن را روی پیشانی می‌ریزند که می‌تواند باکتری‌های آکنه‌زا را در منافذ شما به دام بیاندازد. منافذ مسدود شده ملتهب می‌شوند و در نتیجه قرمزی، چرک و در نهایت جوش‌های سر سیاه و سفید در امتداد خط مو و پیشانی ایجاد می‌شود.

مدل موی شما نیز اهمیت دارد: چتری‌ها با قرار دادن محصولات موی مسدود‌کننده پوست درست روی پیشانی شما، آکنه را بدتر می‌کنند. دکتر فرید می‌گوید که بسیاری اوقات، آن‌چه روی مو‌هایتان استفاده می‌کنید، روی صورتتان می‌ریزد، به خصوص اگر از محصولاتی با اسپری استفاده کنید.

راه‌حل: محصولات را با دستان خود به مو بمالید و آن‌ها را از خط رویش مو دور نگه دارید. پس از استفاده، پوست خود را با پاک‌کننده صورت پاک کنید تا هرگونه محصول حالت‌دهنده‌ای که روی صورت ریخته شده است را پاک کنید.

از بین بردن مو‌های زائد صورت می‌تواند منجر به آکنه شود

آکنه

در این‌جا، شما یک مشکل پوست صورت (مو‌های صورت) را با مشکل دیگر عوض می‌کنید: پوست ناهموار.

محصولات موضعی که قبل یا بعد از برداشتن مو روی پوست شما اعمال می‌شوند می‌توانند کودوژنیک باشند (به این معنی که منافذ را مسدود می‌کنند و باعث ایجاد آکنه می‌شوند).

به خاطر داشته باشید که برجستگی‌های خارش‌دار پس از برداشتن مو ممکن است آکنه واقعی نباشند، بلکه تحریک فولیکول مو است که باعث ایجاد بثورات گذرا می‌شود.

راه‌حل: با قرار دادن کمپرس گرم سه تا چهار بار در روز روی صورت خود، جوش را از بین ببرید. اگر این کار مؤثر نبود، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای از بین بردن بثورات به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید.

برای کاهش باکتری‌های روی پوست، نواحی مودار را قبل از ژل زدایی تمیز کنید و از محصولات غیر کومدوژنیک استفاده کنید که منافذ شما را مسدود نمی‌کنند.

استفاده بیش از حد از محصولات مراقبت از پوست باعث تشدید و ایجاد آکنه می‌شود

آکنه

ممکن است چندین محصول جدید مراقبت از پوست را در سال آزمایش کنید. این برای صنعت لوازم آرایشی خوب است؛ اما برای پوست شما مضر است.

تغییر محصول یا اضافه کردن محصول جدید قبل از این‌که به آن فرصتی برای کار بدهید، پوست شما را با مواد نگهدارنده و مواد فعال جدید به چالش می‌کشد که این امر می‌تواند تحریک‌کننده باشد و باعث ایجاد جوش شود.

حتی محصولات ضد آکنه در صورت استفاده بیش از حد می‌توانند باعث ایجاد لک شوند.

راه‌حل: چه هدف شما مبارزه با چین و چروک و چه از بین بردن چروک‌ها باشد، یک یا دو محصول را انتخاب کنید و حداقل چهار تا شش هفته به آن‌ها فرصت دهید تا کار کنند. برگرداندن پوست خیلی طول می‌کشد؛ بنابراین شما واقعاً باید آن زمان تنظیم را به پوست اختصاص دهید.

پاک‌کننده آرایش شما (یا فقدان آن) ممکن است باعث آکنه شود

پاک کننده آرایش

لوازم آرایشی که منافذ پوست را مسدود می‌کنند می‌توانند با روغن طبیعی پوست شما ترکیب شوند و باعث ایجاد جوش‌هایی به نام جوش آرایشی آکنه شوند. مشکل فقط در محصولات نیست، بلکه نحوه پاک کردن آرایش است.

زنان یا پوست خود را به صورت گذرا تمیز می‌کنند یا به دلیل استفاده از آرایش معدنی فکر می‌کنند نیازی به شستن کامل صورت خود ندارند.

بعد از یک روز طولانی با آرایش، چربی و کثیفی ایجاد می‌شود. این یک تهدید سه‌گانه است که می‌تواند به راحتی منافذ پوست شما را مسدود کند، باکتری‌های عامل آکنه را به دام بیندازد و باعث ایجاد جوش شود.

راه‌حل: به دنبال محصولات غیر کومدون‌زا باشید و هر شب صورت خود را به طور کامل و به آرامی بشویید. به آرامی آرایش کنید، برس‌های آرایش خود را هر هفته تمیز کنید و از محصولات آرایشی مشترک استفاده نکنید.

سفر به جایی جدید می‌تواند پوست شما را خراب کند و در بروز جوش‌ها نقش داشته باشد

سفر

تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا پوست شما بعد از تعطیلات شبیه سطح ماه می‌شود؟ تغییر محیط، خورشید، گرما و رطوبت همگی می‌توانند باعث آکنه شوند.

پوست شما به این چیز‌ها عادت نکرده است؛ بنابراین به چالش کشیده می‌شود و واکنش نشان می‌دهد.

راه‌حل: شما نمی‌توانید آب و هوا یا رطوبت مکانی را که بازدید می‌کنید تغییر دهید؛ اما اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب با اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم ممکن است به کاهش جوش‌ها کمک کند.

چون پوست شما با تغییرات محیطی سازگار است، استرس اپیدرمی را با محصولات جدید زیاد نکنید.

ضد آفتاب‌های سنگین‌تر ممکن است باعث بروز آکنه شوند

ضد آفتاب

اگر پوست مستعد آکنه دارید، کرم ضدآفتاب ضروری است؛ اما کدام ضد آفتاب برای شما مناسب است؟

یورام هارث، متخصص پوست و مدیر پزشکی MDacne در سانفرانسیسکو می‌گوید افرادی که دارای آکنه یا پوست مستعد آکنه هستند باید به دنبال ضدآفتاب‌های بدون چربی و غیر کومدوژن باشند. او می‌گوید کرم‌های ضدآفتاب «سنگین‌تر» که برچسب بدون چربی ندارند، می‌توانند منافذ پوست را مسدود کرده و آکنه بیشتری ایجاد کنند.

کرم‌های ضد آفتاب دو نوع ماده فعال دارند. عوامل شیمیایی که جذب پوست می‌شوند و در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش محافظت می‌کنند و عوامل فیزیکی (که ضد آفتاب معدنی نیز نامیده می‌شوند) که روی سطح قرار می‌گیرند تا یک محافظ در برابر خورشید ایجاد کنند.

کرم‌های ضدآفتاب فیزیکی اغلب برای پوست‌های حساس توصیه می‌شوند؛ زیرا اشعه‌های خورشید را منحرف می‌کنند. این ضد آفتاب‌ها می‌توانند ضخیم‌تر باشند و لایه‌ی گچی سفیدی روی پوست باقی بگذارند و احتمالاً منافذ را مسدود کنند، در حالی که ضد آفتاب‌های شیمیایی نامرئی، بسیار سبک هستند.

راه‌حل: اگر بعد از استفاده از ضد آفتاب فیزیکی دچار آکنه می‌شوید، ممکن است به محصولی نیاز داشته باشید که ضخیم نباشد. کرم ضد آفتاب حاوی مواد شیمیایی مانند آووبنزون، اکسی بنزون، متوکسی سینامات یا اکتوسیلن را جایگزین کنید و فراموش نکنید که کرم ضدآفتاب خود را بعد از یک روز زیر نور خورشید ماندن، از روی پوست خود بشویید. حتی شفاف‌ترین و سبک‌ترین ضدآفتاب‌ها نیز اگر در طول شب روی پوست باقی بمانند می‌توانند منافذ را مسدود کنند.

رژیم غذایی سرشار از غذا‌های فرآوری شده و کربوهیدرات‌های تصفیه شده باعث آکنه می‌شود

بستنی

در دوران نوجوانی، ما معتقد بودیم که گراب چرب و کیک شکلاتی باعث جوش‌های ما می‌شود و این ممکن است برای شما اکنون که بالغ هستید صادق باشد.

آخرین شواهد علمی نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی پر کربوهیدرات ممکن است شما را مستعد ابتلا به آکنه کند. به طور خاص، رژیم‌های سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده (غذا‌های سفید از جمله نان سفید و ماکارونی سفید، همراه با کراکر، کیک و کلوچه‌ها) که دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند، ممکن است ایجاد و شدت جوش‌ها را افزایش دهند؛ اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. شاخص گلیسمی مقیاسی است که میزان تأثیر یک ماده غذایی خاص بر سطح قند خون را اندازه‌گیری می‌کند.

ممکن است بین آکنه و لبنیات نیز ارتباطی وجود داشته باشد. در مطالعات متعدد نشان داده شده است که محصولات لبنی سطوح فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) را افزایش می‌دهند که می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه شود. یکی از محرک‌ترین شکل‌های لبنیات، شیر گاو است؛ به ویژه شیر کم چرب که حاوی مقدار زیادی هورمون‌های پروژسترون مانند است و محتوای قند بیشتری نسبت به شیر پرچرب دارد.

راه‌حل: مصرف تنقلات مانند چیپس و بستنی را کاهش دهید و به سمت مصرف غلات کامل، سبزیجات، میوه‌ها و غذا‌های پُر پروتئین بروید.

استرس با تغییرات هورمونی همراه است که خطر ابتلا به آکنه را افزایش می‌دهد

استرس

آیا نگران آن ضرب الاجل برای یک پروژه بزرگ هستید؟ مشکلات رابطه باعث می‌شود شما شب‌ها بیدار بمانید؟ در حالی که استرس به تنهایی نمی‌تواند جرقه‌ای ایجاد کند؛ اما می‌تواند آن‌ها را تشدید کند.

استرس می‌تواند آکنه را با انتشار مواد شیمیایی التهابی به نام نوروپپتید‌ها و تغییرات هورمونی بدتر کند. حتی استرس خوب، مانند آماده شدن برای یک رویداد بزرگ، ممکن است باعث بروز بیماری شود. به همین دلیل است که یک جوش بزرگ در روز عروسی شما یا قبل از یک قرار بزرگ ظاهر می‌شود.

راه‌حل: از محصولات آکنه با موادی مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید برای از بین بردن جوش‌های ناشی از استرس استفاده کنید. برای جلوگیری از ظاهر شدن مجدد در آینده، راهی برای آرام کردن اعصاب خود بیابید.

تلفن‌های همراه می‌توانند باکتری‌های مولد آکنه را به صورت شما منتقل کنند

تلفن همراه

گفتگوی تلفنی، شما را با دوستان، خانواده و همکاران در تماس نگه می‌دارد و این خوب است. اما برای چهره شما؟ نه چندان.

در طول روز، تلفن همراه خود را در معرض سطوحی قرار می‌دهید که باکتری‌ها روی آن‌ها وجود دارند و وقتی با تلفن صحبت می‌کنید، این باکتری‌ها را نزدیک دهان خود قرار می‌دهید.

به‌علاوه، اگر دائماً با تلفن همراه خود (یا تلفن معمولی) صحبت می‌کنید، مالیدن آن به صورتتان می‌تواند منجر به «مکانیک آکنه» شود. مکانیک آکنه به جوش‌های ناشی از اصطکاک گفته می‌شود. این انتقال باکتری همچنین می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که پس از ارسال پیامک با تلفن همراه، صورت خود را لمس می‌کنید.

راه‌حل: هر چند وقت یک‌بار، به گوشی خود استراحت دهید و روزانه آن را با دستمال الکلی تمیز کنید.

پوست خشک، مانند پوست‌های چرب، یکی از مقصر‌های احتمالی برای بروز آکنه است

پوست خشک

درست است که پوست چرب دلیل ایجاد جوش‌های بد است؛ اما حالت افراطی دیگر نیز همین‌طور است. پوست خشک می‌تواند دارای ترک‌ها و شکاف‌های میکروسکوپی باشد که در آن باکتری‌ها می‌توانند تکثیر شوند و باعث آکنه شوند. به علاوه، پوسته‌های خشک پوست می‌توانند منافذ را مسدود کند.

راه‌حل: به آرامی پوست خود را چند بار در هفته لایه‌برداری کنید و با یک مرطوب‌کننده غیر کومدوژنیک که برای پوست‌های خشک در نظر گرفته شده است، آبرسانی کنید.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا