بیماری‌هاپزشکیتنفسیدارو

یک داروی رایج می‌تواند به درمان کووید ۱۹ طولانی کمک کند

بر اساس گزارش یک مورد جدید منتشر شده، دو بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طولانی در کالیفرنیا با مصرف روزانه آنتی هیستامین علائم خود را تقریباً به‌طور کامل کاهش داده‌اند.

به تازگی دو بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طولانی در کالیفرنیا، ادعا کرده‌اند که علائم بیماری خود را با مصرف روزانه یک آنتی هیستامین کاهش داده‌اند. اگرچه شواهد قطعی در این خصوص وجود ندارد و اطلاعات منتشر شده نیز بر اساس روایت افراد هستند؛ اما نتایج قابل توجه دیگری نیز در این زمینه وجود دارد و نویسندگان این مطالعه امیدوارند که این شواهد بتوانند بیماران را امیدوار کنند و پژوهش‌گران را در مسیر درست برای بررسی روش‌های درمانی در آینده راهنمایی کنند.

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای کووید ۱۹ طولانی مدت وجود ندارد و شواهد معتبری نیز در این خصوص در دسترس نیست. کووید ۱۹ طولانی مدت با نام  PASCنیز شناخته می‌شود. آنتی هیستامین‌ها یک راه امیدوار کننده برای درمان کووید ۱۹ طولانی مدت هستند؛ زیرا مصرف روزانه آن‌ها تا زمانی که با سایر دارو‌ها تداخل نداشته باشند، به‌طور کلی بی‌خطر است.

ملیسا پینتو، پرستاری از دانشگاه کالیفرنیا در ایروین (UCI) می‌گوید:

بیشتر بیماران به ما می‌گویند پزشکان چیزی که به درمان کووید ۱۹ طولانی کمک کرده باشد، توصیه نکرده‌اند.

اگر بیماران مایل هستند آنتی هیستامین‌های بدون نسخه را امتحان کنند، من از آن‌ها می‌خواهم که این کار را تحت نظارت پزشکی انجام دهند. از آن‌جایی که ممکن است پزشکان از درمان‌های بالقوه جدید اطلاعی نداشته باشند، من بیماران را تشویق می‌کنم تا در مراقبت از خود فعال باشند و تحقیقات و موارد جزئی را در نظر بگیرند.

اولین موردی که توسط پژوهش‌گران UCI شرح داده شد، مربوط به یک کارمند مراقبت‌های بهداشتی ۴۰ ساله است که یکی از اولین بیماران کووید ۱۹ در ایالات متحده بوده است. احتمالاً بیمار در ژانویه ۲۰۲۰ آلوده شده است، اگرچه آزمایش در آن زمان کمیاب بود. بیمار می‌گوید سه روز پس از مریض شدن، سردرد و خستگی طاقت ‌فرسایی را تجربه کرده است.

چند روز بعد، او دچار بثورات شد و درد قفسه سینه، تب و عرق شبانه را تجربه کرد. بدترین عفونت او ۲۴ روز طول کشید؛ اما بسیاری از علائم همچنان ادامه داشتند. در مارس همان سال، او یک علامت جدید را گزارش کرد: مه مغزی.

زمانی که بیمار در ژوئن 2020 برای آلرژی به پنیر آنتی هیستامین مصرف کرد، ناگهان احساس بهبودی کرد. او مصرف روزانه ۵۰ میلی‌گرم دیفن هیدرامین (یک آنتی هیستامین معمولی بدون نسخه که در ایالات متحده به نام بنادریل فروخته می‌شود) را آغاز کرد و در نهایت این خبر را به پزشک خود رساند. پزشک داروی دیگری را تجویز کرد تا سعی کند به دوزی برسد که علائم او را تحت کنترل بگیرید.

بیمار اکنون بیش از ۹ ماه است که روزانه ۵۰ میلی‌گرم هیدروکسی زین پاموات مصرف می‌کند و علائم خستگی، مه مغزی، عدم تحمل ورزش و درد قفسه سینه تقریباً از بین رفته است. او می‌گوید که در بازگشت به کار تمام وقت، ۹۰ درصد از عملکرد قبل از بیماری خود را به دست آورده است.

بیمار دوم، معلمی میانسال است که داستانی مشابه دارد. این معلم یک ماه پس از ابتلا به کووید ۱۹، همچنان از درد مفاصل، بی‌خوابی، ضربان قلب سریع و مشکل در تمرکز رنج می‌برد. یک سال بعد، علائم ناتوان ‌کننده باقی ماندند.

یک روز، بیمار به‌طور تصادفی داروی آنتی هیستامین خود را از فکسوفنادین به ۲۵ میلی‌گرم دیفن هیدرامین تغییر داد؛ زیرا یافتن دومی راحت‌تر بود. صبح روز بعد، او متوجه شد که مه مغزی و خستگی او بهبود یافته است؛ بنابراین او مصرف آن را ادامه داد. بیمار اکنون ۲۵ میلی‌گرم دیفن هیدرامین در شب و ۱۸۰ میلی‌گرم فکسوفنادین در صبح مصرف می‌کند و می‌گوید که ۹۵ درصد احساس بهتری دارد.

آنتی هیستامین

بهبودی تقریباً کامل هر دو بیمار قابل توجه است؛ اما این اولین داستان در نوع خود نیست.

علائم کووید ۱۹ طولانی مدت بسیار شبیه به آنسفالومیلیت میالژیک/سندرم خستگی مزمن (ME/CFS) است، که یک وضعیت پزشکی مورد مطالعه قرار نگرفته و با بودجه کم است که بر ۲۴ میلیون نفر در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.

اکنون که موارد کووید ۱۹ طولانی مدت یا PASC هم‌زمان با همه‌گیری ویروس کرونا در حال افزایش است، پژوهش‌گران در نهایت به علائم مشابه هر دو بیماری، توجهی را که شایسته آن است نشان می‌دهند.

آنتی هیستامین‌ها معمولاً توسط بیماران مبتلا به ME/CFS مصرف می‌شود، اگرچه یک کارآزمایی کوچک در سال ۱۹۹۶ نشان داد که این دارو هیچ فایده‌ای در بین ۳۰ شرکت‌ کننده نداشته است.

با این‌حال، اخیراً پزشکان مجدداً در مورد آنتی هیستامین‌ها به عنوان یک درمان احتمالی برای ME/CFS تحقیق کرده‌اند. زیرمجموعه‌ای از بیماران مبتلا به ME/CFS نشانه‌هایی از سلول‌های ایمنی بیش فعال را نشان داده بودند که احتمالاً می‌توان آن‌ها را با آنتی هیستامین خاموش کرد.

هنگامی که همه‌گیری جهانی در سال ۲۰۲۰ آغاز شد، پژوهش‌گران از شواهدی برای ایجاد ارتباطات مشابه با کووید ۱۹ طولانی مدت استفاده کردند.

در سال ۲۰۲۱، یک مطالعه کوچک روی ۴۹ بیمار مبتلا به کووید طولانی نشان داد که سیستم ایمنی در حالت آماده باش بالا است. علاوه بر این، بیش از ۷۰ درصد از کسانی که در کارآزمایی از آنتی هیستامین استفاده کردند، بهبود بالینی در علائم ماندگار خود را گزارش کردند.

برای آزمایش واقعی آنتی‌هیستامین‌ها، تحقیقات طولانی‌تر کووید مورد نیاز است؛ اما دو گزارش موردی امیدوار کننده از کالیفرنیا می‌توانند به شروع این روند کمک کنند.

این احتمال که یک داروی بدون نسخه با دسترسی آسان می‌تواند برخی از علائم طولانی مدت کووید ۱۹ را کاهش دهد، برای ۵۴ میلیون نفر در سراسر جهان که ماه‌ها یا حتی سال‌ها در مضیقه بوده‌اند، امیدوار کننده است.

منبع
Science Alert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا