بیماری‌هاپزشکیپوست

علت ایجاد راش پوستی چیست؟

آیا پوست قرمز، سوزش یا برآمدگی پوستی خارش‌دار دارید؟ در این مطلب یاد می‌گیرید که چگونه علت بثورات پوستی خود را شناسایی کنید.

راش پوستی، بثورات پوستی ناحیه‌ای از پوست است که متورم، ملتهب یا تحریک شده است. بثورات پوستی می‌تواند شامل برجستگی‌های پوستی شبیه جوش یا زخم باشد. پوست لکه دار، پوسته پوسته یا قرمز و خارش یا سوزش پوست آلرژن‌ها، گرما و برخی بیماری‌های خاص (بعضی جدی‌تر از سایرین) همگی می‌توانند باعث بروز چنین واکنش‌های پوستی شوند.

برخی از بثورات پوستی بلافاصله ایجاد می‌شوند، در حالی که برخی دیگر مدتی طول می‌کشد تا ایجاد شوند. برخی از آن‌ها روی صورت ظاهر می‌شوند در حالی که برخی دیگر روی بازو‌ها، پا‌ها یا بالاتنه شعله‌ور می‌شوند. محل، ظاهر و رنگ بثورات پوستی همگی عواملی در تعیین تشخیص صحیح و درمان مناسب هستند.

ویتنی‌ های، مدیر آسیب‌شناسی پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو در دنور، می‌گوید که کلمه راش، برای افراد مختلف می‌تواند معانی زیادی داشته باشد. برای یک متخصص پوست، راش یک اصطلاح بسیار گسترده است؛ از بیماری بافت همبند مانند لوپوس و عفونت، تا چیزهای واضح دیگر. برای مثال، پس از استفاده از یک شوینده جدید، متوجه قرمزی و سوزش در زیر بغل خود می‌شوید. وقتی به مواد شوینده قدیمی خود برگردید، از بین می‌رود.

برخی از بثورات ممکن است نسبتاً بی‌ضرر باشند و بتوان آن‌ها را در خانه درمان کرد؛ در حالی که برخی دیگر می‌توانند مشکل سازتر باشند. بنابراین چگونه می‌دانید چه زمانی برای درمان پزشکی به پزشک مراجعه کنید؟ دکتر ایزابلا جونز، متخصص پوست در مرکز پوست و مراقبت از پوست مک‌لین در ویرجینیا، توصیه می‌کند در صورت وجود هر یک از علائم زیر به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

تب: دکتر جونز می‌گوید تب، می‌تواند نشان‌دهنده وجود عفونت، واکنش جدی به دارو یا بیماری روماتولوژیک باشد.

تاول یا زخم‌های باز روی پوست، دهان یا اندام تناسلی: برخی از بثورات خوش خیم، مانند پیچک سمی، می‌توانند تاول‌های کوچکی در پوست ایجاد کنند. با این‌حال، بسیاری از اوقات تاول‌ها و زخم‌های باز می‌توانند نشان‌دهنده یک وضعیت جدی یا تهدید‌کننده زندگی باشند که نیاز به مداخله فوری دارد.

بثورات دردناک: بثوراتی که دردناک است و در تمام بدن وجود دارد یا به سرعت در حال گسترش است.

بثورات مقاوم به درمان: بثوراتی که با مراقبت‌های خانگی بهبود نیافته است.

دکتر ویتنی های خاطرنشان می‌کند که اگر احساس خوبی دارید و این وضعیت با کیفیت زندگی شما تداخلی ندارد، خوب است که از دارو‌های خانگی معقول مانند کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید؛ اما اگر سوزش ادامه پیدا کرد، هر چقدر هم که بی‌ضرر به نظر برسد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. دکتر جونز می‌گوید معمولاً اگر بثورات در عرض دو هفته پس از شروع مراقبت‌های خانگی بهبود نیافته باشند، جستجوی مراقبت‌های پزشکی توصیه می‌شود. تماس با یک متخصص پوست یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه هرگز ایده بدی نیست، اگر کسی در مورد نحوه درمان بثورات نامطمئن است، یا به طور کلی نگران ظاهر جوش است باید به پزشک مراجعه کند.

اگر از بثورات پوستی رنج می‌برید، موارد زیر را بررسی کنید تا ببینید آیا بثورات شما می‌تواند یکی از این موارد باشد یا خیر.

آبله مرغان: راش پوستی که از تاول تشکیل شده است

آبله مرغان

ویروسی که به نام‌ واریسلا زوستر شناخته می‌شود و معمولاً آبله مرغان نامیده می‌شود، یک بثورات پوستی از تاول‌های خارش‌دار روی صورت ایجاد می‌کند که به سمت پایین پخش می‌شود تا قفسه سینه، پشت و بقیه بدن را بپوشاند. این بیماری معمولاً با تب و سردرد همراه است. از آن‌جایی که یک واکسن در دسترس است، آبله مرغان در حال حاضر کم‌تر شایع است. هرچند هنوز هم به ویژه در کودکان زیر ۱۲ سال رخ می‌دهد. هدف از درمان، کنترل علائم از جمله تب، با مسکن‌های غیر آسپرین مانند استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (موترین)، ادویل و تسکین خارش با حمام بلغور جو دوسر است. افراد مبتلا به آبله مرغان باید از کودکان خردسال، زنان باردار و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند دوری کنند؛ زیرا آبله مرغان برای افرادی که قبلاً در معرض آبله مرغان قرار نگرفته‌اند یا واکسن دریافت نکرده‌اند بسیار مسری است.

سرخجه: لکه‌های قرمز کوچک در سراسر پوست

سرخجه

یکی دیگر از بثورات پوستی ویروسی که کودکان و بزرگ‌سالان را درگیر می‌کند، سرخجه یا سرخک آلمانی است. سرخجه باعث ایجاد بثورات لکه‌های قرمز پوستی می‌شود که مانند آبله مرغان از صورت به پایین پخش می‌شود. بثورات پوستی می‌تواند خارش‌دار باشد. علائم دیگر عبارتند از گلودرد، تب، غدد متورم، سردرد و آبریزش بینی.

واکسنی برای سرخجه وجود دارد و مرکز کنترل بیماری آمریکا خاطرنشان می‌کند که این ویروس از ایالات متحده حذف شده است؛ اما هنوز در کشور‌های دیگر رایج است. سرخجه می‌تواند برای زنان باردار بسیار خطرناک باشد؛ زیرا می‌تواند باعث نقص مادرزادی شود. درمان شامل استراحت و استامینوفن برای تسکین ناراحتی است.

کهیر: برآمدگی‌ها و جوش‌های پوستی ناگهانی و خارش‌دار

کهیر

کهیر که به‌عنوان التهاب سرخ نیز شناخته می‌شود، بثورات پوستی است که به طور ناگهانی ایجاد می‌شود و باعث ایجاد جوش‌های صورتی یا قرمز کم رنگ و خارش دار می‌شود که گاهی اوقات می‌سوزد یا داغ می‌کند. این عارضه پوستی می‌تواند در هر نقطه از پوست رخ دهد. تا ۲۰ درصد از افراد ممکن است حداقل یک بار در طول زندگی خود کهیر را تجربه کنند. کهیر ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد و ممکن است ناشی از یک واکنش آلرژیک به یک غذا یا دارو یا سرماخوردگی یا بیماری اخیر باشد. رایج‌ترین درمان، اجتناب از علت بیماری و درمان علائم با دارو‌های آنتی هیستامین است. اگر جوش یا کهیر فردی بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد و با درد یا تب همراه باشد، باید با پزشک صحبت کند.

راش پوستی ناشی از واکنش‌های آلرژیک به دارو

راش پوستی

دو نوع اصلی بثورات پوستی ناشی از دارو وجود دارد. یکی از آن‌ها فوری است و با کهیر، خارش و اغلب با مشکل تنفس و تورم زبان یا لب همراه است. اگر این اتفاق افتاد، مهم است که فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

راش دارویی نیز ممکن است چند روز تا چند هفته بعد رخ دهد. این‌ها ممکن است شامل برآمدگی‌های پوستی، تغییر رنگ پوست بنفش یا قرمز، یا پوسته پوسته شدن و ضخیم شدن نواحی پوست باشد. این عارضه پوستی می‌تواند در هر نقطه از پوست یا حتی داخل دهان رخ دهد. در موارد نادر، مانند مواردی که با تب، درد، تورم، درگیری چشم، دهان یا دستگاه تناسلی همراه است، بثورات ناشی از دارو می‌تواند جدی یا حتی کشنده باشد؛ بنابراین با پزشک خود مشورت کنید. درمان این مورد شامل قطع مصرف دارو و کنترل علائم با آنتی هیستامین‌ها یا استروئید‌ها است.

گرمای خاردار: بثورات پوستی هنگامی که عرق منافذ را مسدود می‌کند

گرمای خاردار

گرمای خاردار یا بثورات حرارتی باعث قرمزی پوست می‌شود که باعث گزش و خارش می‌شود. برجستگی‌های کوچک پوست نیز ممکن است ایجاد شود. بثورات گرمایی زمانی ایجاد می‌شود که عرق در منافذ شما مسدود شود. این یک بثورات رایج در نوزادان است؛ اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. این عارضه پوستی در جایی که پوست به پوست یا لباس ساییده می‌شود، مانند چین‌های پوستی گردن، سینه‌ها، کشاله ران و زیر بغل شکل می‌گیرد. بهترین درمان، خنک کردن، خشک کردن و کاهش اصطکاک است.

اینترتریگو: بثورات خارش‌دار در چین‌های بدن

اینترتریگو

اینترتریگو یک بیماری پوستی است که در چین‌های پوستی، زیر سینه‌ها، روی ران‌های داخلی، زیر بغل یا زیر چین‌های شکم رخ می‌دهد. چروکیدگی باعث ایجاد بثورات پوستی قرمز یا قهوه‌ای می‌شود که می‌تواند با مخمر یا باکتری عفونی شده و خام شود. بثورات پوستی ممکن است ترشح و خارش داشته باشد. این بثورات بیشتر در افراد دارای اضافه وزن و در افراد دیابتی دیده می‌شود. درمان شامل خشک نگه داشتن نواحی، درمان عفونت‌ها و استفاده از کرم‌های آنتی بیوتیک، ضد قارچ یا استروئید است.

رزاسه: قرمزی و التهاب در صورت

رزاسه

رزاسه یک بیماری شایع پوستی است که در صورت بزرگ‌سالان رخ می‌دهد. علائم رزاسه شامل قرمزی گونه‌ها، بینی، پیشانی و چانه است. ممکن است رگ‌های خونی کوچک روی سطح پوست قرمز همراه با برجستگی‌های پوستی و جوش‌ها دیده شوند، اگرچه این به جوش‌های آکنه مربوط نمی‌شود. رزاسه معمولاً فقط صورت را درگیر می‌کند، اگرچه در برخی موارد روی گردن، قفسه سینه، گوش‌ها، پوست سر یا حتی چشم‌ها ظاهر می‌شود. علت رزاسه ناشناخته است و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، اگرچه درمان با آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند علائم را به حداقل برساند.

اگزما: قرمزی، خشکی و خارش پوست در هر نقطه از بدن

اگزما

کلمه دیگر اگزما، درماتیت یا التهاب پوست است. اگزما باعث می‌شود پوست شما دچار خارش، ترک خوردگی، قرمزی و گاهی اوقات ترشح شود. خاراندن، پوست شما را قرمز و ملتهب می‌کند. اگزما مسری نیست و علل شایع آن شامل مواد شوینده، صابون‌ها، پشم و الیاف مصنوعی، خشکی پوست و استرس است. اگزما در نوزادان و کودکان شایع است؛ اما در هر سنی قابل مشاهده است. بهترین درمان اجتناب از موادی است که پوست شما به آن حساس است. همچنین پیروی از یک روال منظم مراقبت از پوست مرطوب‌کننده، کمک کننده است. برخی از دارو‌های موضعی و خوراکی می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند.

درماتیت تماسی: بثورات پوستی ناشی از تحریک یا آلرژی

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی می‌تواند توسط هر ماده آلرژی‌زا یا ماده تحریک‌کننده‌ای که پوست شما را لمس می‌کند ایجاد شود. مواد محرکی که بیشتر رایج هستند، شامل حلال‌ها، آفت کش‌ها و مواد شوینده می‌شوند. درماتیت تماسی آلرژیک معمولاً با پیچک سمی، لوازم آرایشی، فلزات خاصی مانند نیکل و دارو‌هایی که روی پوست اعمال می‌شوند، دیده می‌شود. بثورات پوستی درماتیت تماسی می‌تواند به صورت قرمزی پوست، برآمدگی‌های پوستی، تاول‌ها، پوسته‌ها یا زخم‌ها ظاهر شود. خارش در این بیماری بسیار شایع است. درمان درماتیت تماسی شامل شستن پوست و استفاده از لوسیون‌ها و استروئید‌های ضد خارش است.

زرد زخم: بثورات پوستی ناشی از باکتری

زرد زخم

زرد زخم، بثورات ناشی از عفونت پوستی است که معمولاً در یکی از دو باکتری استرپتوکوک گروه A یا استافیلوکوک اورئوس ایجاد می‌شود. این بثورات پوستی به صورت زخم‌های قهوه‌ای پوسته‌ای یا تاول‌هایی در اطراف بینی یا دهان ظاهر می‌شود. بثورات بسیار خارش دار و بسیار مسری است. خاراندن بثورات و سپس لمس نواحی دیگر بدن یا افراد دیگر باعث گسترش آن می‌شود. درمان زرد زخم با کرم‌ها یا لوسیون‌های آنتی بیوتیکی و در موارد شدیدتر با آنتی بیوتیک‌های خوراکی انجام می‌شود.

پسوریازیس: بیماری مؤثر بر چرخه رشد سلول‌های پوست

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن است که می‌تواند باعث ایجاد تکه‌هایی از پوست ضخیم و خشک پوشیده از فلس‌های نقره‌ای شود. این تکه‌های خارش‌دار و برجسته که به عنوان پلاک شناخته می‌شوند، می‌توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند. تخمین‌زده می‌شود که ۷.۵ میلیون آمریکایی به پسوریازیس مبتلا هستند که تصور می‌شود زمانی رخ می‌دهد که یک سیستم ایمنی معیوب چرخه رشد سلول‌های پوست را تسریع کند. تا یک سوم افراد مبتلا به این بیماری نیز از آرتریت پسوریاتیک رنج می‌برند که باعث درد و تورم مفاصل می‌شود. علت دقیق پسوریازیس مشخص نیست؛ اما ژنتیک در این امر نقش دارد. درمان‌هایی مانند کرم‌های موضعی، نور درمانی و دارو‌ها می‌توانند به مدیریت علائم پسوریازیس کمک کنند.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا