تغذیهخوراکی‌هادانستنی های سلامت

آیا روغن زیتون باعث افزایش طول عمر می‌شود؟

روغن زیتون، یکی از روغن‌های گیاهی است که خواص بسیار زیادی برای بدن دارد.

روغن زیتون اغلب یک خوراکی فوق‌العاده نامیده می‌شود؛ زیرا منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها، چربی‌های سالم، ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی کلیدی است. بر اساس تحقیقات جدید، ممکن است روغن زیتون به شما کمک کند بیشتر عمر کنید.

نتایج مطالعه منتشر شده در مجله Journal of the American College of Cardiology نشان می‌دهد افرادی که روغن زیتون بیشتری مصرف می‌کنند بیشتر احتمال دارد پیامد‌های سلامتی مثبتی از جمله کاهش خطر مرگ زودرس را تجربه کنند.

فواید روغن زیتون برای سلامتی

روغن زیتون دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد؛ یعنی روغن حاصل از زیتون فشرده شده. اگرچه همه روغن‌ها حاوی چربی هستند؛ اما برخی از آن‌ها منابع بهتری نسبت به بقیه هستند.

برخلاف گوشت و کره، روغن زیتون حاوی چربی‌هایی نیست که در دمای اتاق جامد باشند. این‌ها چربی‌های اشباع نامیده می‌شوند و نسبت به سایر چربی‌ها کم‌تر سالم هستند.

در عوض، روغن زیتون بیشتر از اسید‌های چرب تک غیراشباع سالم‌تر تشکیل شده است. این روغن همچنین دارای ترکیبات فنلی، آنتی اکسیدان‌ها و مولکول‌های مفید مشتق شده از چربی مانند توکوفرول‌ها است.

اسید چرب اصلی روغن زیتون، اسید اولئیک نام دارد. این اسید نقشی کلیدی در روغن زیتون دارد و با توجه به تأثیرات مثبت خود بر سلامتی، روغن زیتون را به محبوبیت بالایی رسانده است.

پژوهش نشان داده است که گنجاندن روغن زیتون در رژیم غذایی با برخی از فواید سلامتی خاص مرتبط است، از جمله:

  • فشار خون پایین
  • بهبود حساسیت به انسولین
  • میکروبیوتای سالم روده
  • کاهش استرس اکسیداتیو
  • اثرات ضد التهابی

مطالعه

ما می‌دانیم که روغن زیتون مملو از ترکیباتی است که از سلامت کلی بدن حمایت می‌کنند؛ اما پژوهش‌گران می‌خواستند بدانند که آیا استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی ما فواید خاصی دارد یا خیر.

در مطالعه اخیر، پژوهش‌گران داده‌های حاصل از مطالعه سلامت پرستاران (۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸) و مطالعه پیگیری متخصصان سلامت (۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸) را بررسی کردند.

۶۰۵۸۲ زن و ۳۱۸۰۱ مرد در داده‌ها گنجانده شده بودند. هیچ یک از آن‌ها در زمان شروع مطالعه بیماری قلبی عروقی یا سرطان نداشتند.

برای مدت زمان بیش از ۲۸ سال، شرکت‌ کنندگان اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی خود ثبت کردند. پژوهش‌گران همچنین اطلاعاتی در مورد پیامد‌های سلامتی شرکت ‌کنندگان، از جمله این‌که آیا آن‌ها مرده بودند، داشتند.

مطالعه چه چیزی را نشان داد؟

پژوهش‌گران دریافتند افرادی که بیشترین مصرف روغن زیتون را گزارش کردند (بیش از ۰.۵ قاشق غذاخوری یا ۷ گرم در روز)، در مقایسه با افرادی که روغن زیتون مصرف نمی‌کردند، ۱۹ درصد کم‌تر در معرض خطر مرگ زودرس به هر دلیلی بودند.

افرادی که روغن زیتون بیشتری مصرف می‌کردند نکات مثبت زیر را تجربه کردند:

  • خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی ۱۹ درصد کاهش می‌یابد
  • خطر مرگ زودرس ناشی از سرطان ۱۷ درصد کم‌تر است
  • خطر مرگ زود هنگام به دلیل بیماری‌های عصبی را ۲۹ درصد کاهش می‌دهد
  • خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های تنفسی ۱۸ درصد کم‌تر است

جایگزینی چربی‌ها با روغن زیتون

این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که ۱۰ گرم سایر منابع چربی (مانند مارگارین، کره، سس مایونز و چربی لبنیات) را با مقدار مساوی روغن زیتون جایگزین کردند، به دلایل مختلف خطر مرگ زودرس را کاهش دادند.

محدودیت‌های مطالعه

ملیسا آزارو، متخصص تغذیه می‌گوید افرادی که در این مطالعه روغن زیتون بیشتری مصرف کردند، عادات دیگری مانند سیگار نکشیدن و خوردن میوه‌ها و سبزیجات نیز داشتند که از سلامت قلب آن‌ها حمایت می‌کرد.

آزارو که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید:

اگرچه روغن زیتون می‌تواند بخشی از یک برنامه غذایی متعادل باشد؛ اما نتایج این مطالعه باید با کمی احتیاط بررسی شود زیرا بررسی این‌که آیا پیامدهای سلامتی مثبت در اثر مصرف روغن زیتون حاصل شده‌اند یا خیر، دشوار است. همچنین مشخص نیست که این نتایج در اثر مصرف روغن زیتون بوده‌اند یا سبک زندگی سالم افراد.

به گفته آزارو، یکی دیگر از محدودیت‌های مطالعه، این است که تمام داده‌ها توسط شرکت‌ کنندگان گزارش شده‌اند. هنگامی که افراد اطلاعاتی را درباره رژیم غذایی خود گزارش می‌دهند، ممکن است برخی جزئیات را اشتباه بگیرند یا مواردی را کنار بگذارند. بنابراین، داده‌هایی که پژوهش‌گران باید تجزیه و تحلیل می‌کردند ممکن است ناقص باشند.

با این‌حال، آزارو موافق است که حتی با وجود محدودیت‌های مطالعه، گنجاندن روغن زیتون در یک رژیم غذایی مغذی کلی با پیامدهای سلامتی مثبتی همراه است. افرادی که این کار را انجام می‌دهند ممکن است مزایای سلامتی مانند التهاب مزمن کم‌تر و بهبود سلامت قلب را تجربه کنند.

اضافه کردن روغن زیتون به رژیم غذایی

شارون پوئلو، متخصص تغذیه و صاحب مؤسسه FRESH Nutrition، می‌گوید که مقدار روغن زیتونی که باید روزانه به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید، بین ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری در روز است.

پوئلو توصیه می‌کند در تهیه سس‌های سالاد مبتنی بر روغن زیتون خانگی، ریختن روغن زیتون روی هوموس برای میان ‌وعده با کراکر یا سبزیجات یا فرو بردن نان در روغن زیتون و مخلوط‌های گیاهان خشک شده مانند زعتر برای یک طعم خوشمزه برای هر وعده غذایی را حتماً امتحان کنید.

الیزیا کارتلیج، متخصص تغذیه و صاحب مؤسسه Haute & Healthy Living، می‌گوید اگرچه باور رایج این است که روغن زیتون برای پخت و پز عالی نیست؛ زیرا نقطه دود پایین‌تری نسبت به روغن‌های دیگر دارد؛ اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با آن آشپزی کنید.

توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از فواید کامل این روغن مغذی، روغن زیتون به‌طور مکرر در پخت و پز و تهیه غذا استفاده شود.

الیزیا کارتلیج می‌گوید:

حقیقت این است که وقتی غذا را در روغن زیتون می‌پزید، روغن شما به ندرت به نقطه دود می‌رسد. علاوه بر این، پژوهش نشان داده است که روغن زیتون فرابکر زمانی که حرارت داده می‌شود پایدارترین روغن پخت و پز است.

به گفته الیزیا کارتلیج، فنول‌ها و آنتی ‌اکسیدان‌های روغن زیتون فرابکر زمانی که در آن پخته می‌شوند به سبزیجات منتقل می‌شوند و در نتیجه محتوای مواد مغذی سبزیجات را افزایش می‌دهند.

روغن زیتون یک افزودنی خوشمزه، همه کاره و تحقیقاتی به رژیم غذایی شماست. گفته می‌شود هیچ غذایی «ماده جادویی» برای سلامتی و تندرستی نیست. شما باید فکر کنید همه غذا‌هایی که می‌خورید با هم کار می‌کنند نه این‌که روی یک ماده واحد تمرکز کنید.

این چه معنایی برای شما دارد؟

گنجاندن روغن زیتون در رژیم غذایی، چه در سالاد و چه برای پخت و پز، فواید زیادی برای سلامتی دارد. حتی ممکن است به کاهش خطر مرگ زود هنگام کمک کند. گفته می‌شود هیچ غذایی «ماده جادویی» برای پیشگیری از بیماری نیست. همه غذا‌هایی که می‌خورید با هم برای حمایت از سلامت شما کار می‌کنند.

منبع
Very Well Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا