پزشکیبیماری‌هاتنفسی

کروناویروس به بافت چربی حمله می‌کند

هر روز که از همه‌گیری کروناویروس می‌گذرد، چیزهای بیشتری در مورد آن می‌فهمیم و بیشتر ما را شگفت‌زده می‌کند.

بر اساس مطالعه پیش‌چاپی که به تازگی منتشر شده است، ویروس کرونا سلول‌های چربی و سلول‌های ایمنی خاصی را در چربی بدن آلوده می‌کند و یک پاسخ ایمنی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به آسیب‌های عمده شود.

این یافته می‌تواند توضیح دهد که چرا افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند با خطر بیشتری برای بیماری شدید و مرگ ناشی از کووید ۱۹ روبه‌رو هستند. این مطالعه هنوز توسط دانشمندان مورد بررسی قرار نگرفته یا در یک مجله علمی معتبر منتشر نشده است؛ اما بینشی را در مورد این‌که چرا برخی از بیماران با وجود این‌که خطرات یا شرایط دیگری ندارند، بیش از سایرین آسیب‌پذیر هستند، ارائه می‌دهد.

پروفسور فیلیپ شرر، دانشمندی که در مرکز پزشکی UT Southwestern در دالاس روی سلول‌های چربی مطالعه می‌کند، به نیویورک تایمز گفت:

خدای من، در واقع ویروس می‌تواند مستقیماً سلول‌های چربی را آلوده کند. هر آن‌چه در چربی اتفاق می‌افتد، در چربی نمی‌ماند. این روی بافت‌های مجاور نیز تأثیر می‌گذارد.

در این مطالعه، پژوهش‌گران دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد بافت چربی بیمارانی که جراحی چاقی انجام داده‌اند را آزمایش کردند تا بفهمند که آیا ممکن است به ویروس کرونا آلوده شوند یا خیر. آن‌ها انواع مختلف سلول‌ها را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها سلول‌های چربی و همچنین پیش‌ آدیپوسیت‌هایی که تبدیل به سلول‌های چربی و سلول‌های ایمنی به نام «ماکروفاژ‌های بافت چربی» می‌شوند را نیز مورد بررسی قرار دادند.

تیم تحقیقاتی دریافتند که سلول‌های چربی می‌توانند عفونی شوند، اگرچه بیش از حد ملتهب نشدند. از طرفی ممکن است برخی از ماکروفاژ‌های سلولی ایمنی آلوده شده و یک پاسخ التهابی عمده داشته باشند. فراتر از آن، پیش‌ آدیپوسیت‌ها آلوده نشدند؛ اما به پاسخ التهابی افزودند.

پژوهش‌گران همچنین بافت چربی بدن بیماران اروپایی را که بر اثر کووید ۱۹ جان باختند بررسی کردند و ویروس کرونا را در چربی اطراف اندام‌های مختلف از جمله قلب و روده مشاهده کردند. آن‌ها نوشتند که این می‌تواند با آسیب اندام دیده شده در بیماران شدید کووید ۱۹ مرتبط باشد.

پروفسور دیوید کاس، استاد قلب و عروق در پزشکی جان هاپکینز، به نیویورک تایمز گفت:

به نظر می‌رسد که ویروس کرونا از دفاع ایمنی بدن فرار می‌کند و در بافت چربی پنهان (یا آویزان) می‌شود. این بافت به ویروس اجازه می‌دهد تکثیر شود و پاسخ ایمنی شدیدی را ایجاد کند. اگر واقعاً خیلی چاق هستید، چربی بزرگ‌ترین عضو بدن شماست. ویروس کرونا می‌تواند آن بافت را آلوده کند و در واقع در آن‌جا ساکن شود. این که به آن صدمه می‌زند، می‌کشد یا در بهترین حالت، مکانی برای تقویت آن است، مهم نیست. مهم این است که بافت چربی به نوعی تبدیل به یک مخزن ویروس می‌شود.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند که چربی بدن آلوده می‌تواند به کووید طولانی کمک کند که منجر به علائمی شده است که هفته‌ها یا ماه‌ها پس از بهبودی فردی از عفونت کروناویروس ادامه می‌یابند.

آن‌ها گفتند که این یافته‌ها می‌تواند راه‌هایی را برای درمان‌های جدید کووید ۱۹ که چربی بدن را هدف قرار می‌دهند باز کند. آن‌ها نوشتند که دارو‌هایی که التهاب بافت چربی را در بیماران چاق کاهش می‌دهند، می‌توانند به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ کمک کنند.

علاوه بر این، ممکن است این مطالعه‌ی جدید نشان دهد که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی باید وزن و چربی بدن بیمار را هنگام تزریق واکسن‌ها و درمان‌های کووید ۱۹ در نظر بگیرند.

دکتر بری پاپکین، متخصص چاقی و محقق چاقی در دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل که خطرات کووید ۱۹ را برای بیماران دارای اضافه وزن و چاق مورد مطالعه قرار داده، بر این باور است که این مقاله زنگ خطر دیگری برای حرفه پزشکی و بهداشت عمومی است تا به مسائل افراد دارای اضافه وزن و چاق و درمان‌ها و واکسن‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود عمیق‌تر نگاه کنند.

او گفت که متخصصان خطراتی را که افراد چاق دارند مستند می‌کنند؛ اما هنوز به آن‌ها رسیدگی نمی‌کنند.

منبع
WebMD

عرفان مرادی

مهندس، ستاره‌شناس آماتور دارای ۸ سال سابقه‌ تولید محتوا در زمینه‌ی فناوری، علمی، خودرو و پزشکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا