پزشکیفناوری‌های پزشکی

با آدامس جویدنی که می‌تواند ذرات ویروس را به دام بیاندازد آشنا شوید

دانشمندان به تازگی یک آدامس جویدنی تولید کرده‌اند که می‌تواند ذرات ویروس از جمله کروناویروس را در دهان به دام بیاندازد.

بر اساس مطالعه‌ای که به تازگی در مجله Molecular Therapy منتشر شده است، یک آدامس جویدنی آزمایشی که به تازگی توسط دانشمندان توسعه یافته است، می‌تواند گسترش ویروس  SARS-CoV-2 که باعث بیماری کووید ۱۹ می‌شود را کاهش دهد.

به تازگی محصولات و داروهای جدیدی علیه کروناویروس تولید شده‌اند؛ اما چقدر باید هیجان‌زده باشیم؟ آیا این آدامس در برابر سویه اومیکرون کروناویروس کارایی دارد؟

شواهد نشان می‌دهند افراد آلوده به ویروس SARS-CoV-2، دارای سطوح بالایی از ویروس در بزاق دهان خود هستند. با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهش‌گران در ایالات متحده می‌خواستند بررسی کنند که آیا یک آدامس با طراحی خاص می‌تواند میزان ویروس را در دهان کاهش دهد و از انتشار آن جلوگیری کند یا خیر.

جویدن آدامس برای ارتقای سلامت دهان ایده جدیدی نیست. مطالعات نشان داده‌اند که جویدن آدامس‌های حاوی مواد خاصی مانند کلسیم و بی‌کربنات می‌تواند سلامت دهان و دندان را بهبود بخشد، از خطر بروز بیماری‌های دندانی بکاهد و تعداد باکتری‌های مضر را کاهش دهد.

اما در این مورد خاص، هدف قرار دادن یک ویروس از این طریق، یک رویکرد جدید است.

ویروس SARS-CoV-2 با چسبیدن به گیرنده‌های ACE2 که در سطوح سلول‌های خاصی در بدن ما یافت می‌شود، وارد سلول‌های انسانی می‌شود.

پژوهش‌گران آدامسی تولید کردند که حاوی سطوح بالایی از پروتئین ACE2 است که در گیاهان تولید می‌شود. فرض بر این است که پروتئین‌های ACE2 موجود در آدامس می‌توانند ذرات ویروس را در دهان به دام بیندازند و فرصت آن‌ها برای آلوده کردن سلول‌های ما را از بین ببرند و انتشار آن‌ها در دهان را به حداقل برسانند.

برای آزمایش اثربخشی آدامس، پژوهش‌گران نمونه‌های بزاق بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را گرفتند و این نمونه‌ها را با فرم پودری آدامس مخلوط کردند. آن‌ها دریافتند تعداد ذرات ویروس SARS-CoV-2 موجود در بزاق دهان را در مقایسه با آن‌هایی که با دارونما (همان آدامس اما بدون پروتئین ACE2) مخلوط شده‌اند، به شدت کاهش یافته است.

همچنین پژوهش‌گران نشان دادند که این آدامس از آلوده شدن سلول‌های آزمایشگاهی توسط یک ویروس شبه (ویروسی بی‌ضرر که پروتئین SARS-CoV-2 روی سطح آن وجود دارد) جلوگیری می‌کند. تنها ۵ میلی‌گرم از آدامس، با کاهش قابل توجه ورود ویروس به سلول‌ها همراه بود و این در حالی بود که ۵۰ میلی‌گرم از آدامس ورود ویروس را تا ۹۵ درصد کاهش داد.

این نشان می‌دهد که آدامس حاوی پروتئین ACE2، به شدت مانع از توانایی پروتئین اسپایک SARS-CoV-2 برای آلوده کردن سلول‌ها می‌شود.

آدامس جویدنی

نباید در مورد این آدامس جویدنی هیجان‌زده شوید

اگرچه این نتایج امیدوار کننده به نظر می‌رسند؛ اما دلایل متعددی وجود دارند باعث می‌شوند ما نتوانیم این آدامس را به‌عنوان یک تغییر ‌دهنده بزرگ در نظر بگیریم. اول، این پژوهش در مراحل اولیه است، به این معنی که آزمایش‌ها در یک آزمایشگاه در شرایط کنترل‌ شده انجام شده‌اند و روی افراد انجام نشده‌اند.

شرایط در یک آزمایش کنترل شده در محیط آزمایشگاهی با شرایط موجود در دهان یک فرد متفاوت است. پژوهش‌گران در این آزمایش از یک دستگاه شبیه ساز جویدن استفاده کردند تا نشان دهند که حرکت جویدن بر یکپارچگی پروتئین ACE2 در آدامس تأثیر نمی‌گذارد؛ اما هنوز پرسش‌های دیگری وجود دارند که ما هنوز پاسخی برای آن‌ها نداریم.

به عنوان مثال، آیا محیطی که در دهان فرد قرار دارد (مانند دمای بدن و باکتری‌های دهان) بر کارایی آدامس تأثیر می‌گذارد؟ چه مدت یک تکه آدامس به کار خود ادامه می‌دهد؟ اگر پژوهش‌ها تا این مرحله پیش بروند و پاسخ این پرسش‌ها را بدهند، می‌توانیم ببینیم آیا آدامس اثرات مشابهی را در افراد ایجاد می‌کند یا خیر.

دوم، اگرچه این آدامس توانست به‌طور قابل توجهی عفونت ناشی از ویروسی که حامل پروتئین اسپایک SARS-CoV-2 بود را کاهش دهد؛ اما پژوهش‌گران از ویروس SARS-CoV-2 کامل در آزمایش‌های خود استفاده نکردند.

روشی که آن‌ها استفاده کردند، شبه تایپ ویروس (یک روش علمی آزمایش شده و کنترل شده برای ارزیابی ورود ویروس به سلول‌ها است) بود؛ اما ما باید ببینیم که چگونه آدامس بر ویروس کامل SARS-CoV-2 تأثیر می‌گذارد.

در مورد اثربخش بودن آدامس بر سویه‌های مختلف ویروس مانند اومیکرون، جای امیدواری و خوش‌بینی وجود دارد.

ویروس SARS-CoV-2 صرف نظر از سویه و جهش‌های آن، همواره با چسبیدن به پروتئین‌های ACE2 وارد سلول‌های انسانی می‌شود. با این‌حال، این هم پرسش دیگری است که تا زمانی که محصول در آزمایش‌های واقعی ارزیابی نشود، پاسخ آن را به‌طور قطع نمی‌دانیم.

در نهایت، مهم است که بدانید این آدامس برای چه چیزی طراحی شده است. پژوهش‌گران خاطرنشان می‌کنند که کاربرد اصلی آن احتمالاً کاهش انتشار ویروس از افراد مبتلا به کووید ۱۹ به دیگران است.

هنوز مشخص نیست که این آدامس چگونه می‌تواند به عنوان یک پیشگیری‌ کننده برای جلوگیری از ابتلای افراد غیر آلوده به ویروس عمل کند؛ زیرا ما می‌دانیم که ویروس SARS-CoV-2 می‌تواند از طریق چندین مسیر از جمله چشم، بینی و همچنین دهان منتقل شود.

با این‌حال، این آدامس می‌تواند در محیط‌های بسته کارآمد باشد. به عنوان مثال می‌تواند در جراحی‌های دندانپزشکی یا بخش‌هایی از بیمارستان که بیماران کرونایی بستری هستند، انتشار ویروس را کاهش دهد. این آدامس‌هم می‌تواند در کنار ماسک، واکسن و داروهای ضد ویروسی دیگر، سلاحی برای مبارزه با کووید ۱۹ باشد.

منبع
Science Alert

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا