بیماری‌هاکرونا

سلول‌های T افراد مبتلا شده به کووید 19، گونه‌های جدید این بیماری را شناسایی می‌کنند

با گسترش بیشتر بیماری کووید 19 و پیدایش گونه‌های جهش‌یافته جدیدی از ویروس عامل این بیماری، نگرانی‌های بسیاری در سطح جهان ایجاد شده است که آیا افرادی که پیش از این به این بیماری مبتلا شده‌اند یا واکسن کووید 19 را دریافت کرده‌اند، در برابر گونه‌های جدید ایمنی دارند یا خیر؟

برای پاسخ دادن به این سوال، محققان موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا و انستیتو ملی بهداشت آمریکا نمونه خون افرادی که پیش از این به بیماری کووید 19 مبتلا شده بودند و بهبودی پیدا کرده بودند را بررسی کردند. این مطالعه جدید نشان داد که تقریباً همه سلول‌های T ساخته شده در بدن افرادی که پیش از این به بیماری کووید 19 مبتلا شده‌اند، باید بتوانند گونه‌های جدید این بیماری را نیز شناسایی کنند.

محققان گونه CD8+ سلول‌های T در نمونه خون 30 بیمار بهبود یافته از کووید 19 را مورد بررسی قرار دادند و به دنبال جواب این سوال بودند که آیا این سلول‌های T که در بدن افراد مبتلا به گونه اولیه ویروس عامل بیماری کووید 19 ساخته شده‌اند، توانایی شناسایی گونه‌های B.1.1.7 (اولین بار در انگلستان شناسایی شد)، B.1.351 (اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد) و B.1.1.248 (اولین بار در برزیل شناسایی شد) را دارند یا خیر؟ هر کدام از این گونه‌ها با جهش‌هایی در کل ویروس و به طور خاص ناحیه پروتئینی اسپایک ویروس همراه بودند. جهش در ناحیه اسپایک می‌تواند شناسایی ویروس توسط سلول‌های T و آنتی‌بادی‌هایی که قبلاً ساخته شده‌اند را سخت‌تر کند.

در این بررسی محققان به این نتیجه رسیدند که گونه CD8+ سلول‌های T بیماران بهبود یافته از کووید 19 تقریباً می‌توانند همه جهش‌های جدید ویروس عامل بیماری کووید 19 که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند را شناسایی کنند. محققان متذکر شدند که طبق یافته‌های آن‌ها از این مطالعه، سلول‌های T افراد بهبود یافته و به احتمال زیاد افرادی که واکسن بیماری کووید 19 را دریافت کرده‌اند، عمدتاً تحت تاثیر این 3 گونه جهش‌یافته مورد بررسی در این مطالعه قرار نمی‌گیرند و می‌توانند برای افراد ایمنی ایجاد کنند.

در حالی که مطالعه انجام‌شده تا حد قابل قبولی اطمینان بخش است، اما محققان اشاره کرده‌اند که تعداد افراد مورد بررسی در این مطالعه کم بوده است و هم‌چنین همه‌ی این افراد از آمریکای شمالی بوده‌اند و در ادامه باید به بررسی سلول‌های T تعداد افراد بیشتر و با HLA (آنتی‌ژن لکوسیت انسانی) متنوع‌تری پرداخته شود تا بتوان به نتایج دقیق‌تر و قابل اتکاتری در این رابطه دست یافت.

همان‌طور که مطالعه انجام‌شده نیز نشان می‌دهد، ادامه نظارت بر میزان و مدت زمان پاسخ سلول‌های T افراد بهبود یافته از بیماری کووید 19 و هم‌چنین افراد واکسینه شده با واکسن بیماری کووید 19، نقش مهمی در ادامه برنامه واکسیناسیون جهانی علیه بیماری کووید 19 و ارزیابی عملکرد واکسن‌های مختلف دارد.

منبع
Clinical OMICs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا