بیماری‌هاپزشکیتنفسی

سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید 19 چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید ۱۹ علائم مشترکی دارند و معمولاً بسیاری از افراد آن‌ها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند.

قبل از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹، خارش گلو و گرفتگی بینی چیزی نبود که نگران آن باشیم. بسیاری از ما که این علائم را تجربه می‌کنیم، می‌توانیم تصور کنیم که دچار سرماخوردگی شده‌ایم.

با این‌حال در عصر کووید ۱۹، این علائم می‌توانند سطح جدیدی از اضطراب را ایجاد کنند. جفری لوریا، پزشک متخصص داخلی در نیویورک می‌گوید که هم‌پوشانی زیادی بین علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید ۱۹ وجود دارد و همین موضوع باعث سردرگمی مردم شده است. البته این‌طور نیست که شما باید وحشت کنید. اگر آبریزش بینی ساده یا خارش گلو بدون تب یا سایر علائم تنفسی را دارید، به احتمال زیاد به تازگی سرما خورده‌اید.

اما حالا که کروناویروس به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است همیشه هم نباید بی‌خیال علائم باشیم. ناتاشا چیدا، پزشک بیماری‌های عفونی در بیمارستان جان هاپکینز بالتیمور می‌گوید که کووید ۱۹ می‌تواند در ظاهر یک سرماخوردگی معمولی با آبریزش بینی، گرفتگی گلو و سردرد ظاهر شود. در حقیقت، ۸۰ درصد از افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند علائم خفیفی شبیه علائم سرماخوردگی دارند.

کووید ۱۹ همچنین می‌تواند علائم آنفولانزا را تقلید کند. این موضوع با نزدیک شدن به فصل آنفولانزا نگران‌کننده است و تمایز بین این دو بیماری حیاتی می‌شود.

به لطف اقدامات احتیاطی کووید ۱۹ مانند ماسک اجباری و فاصله‌گذاری اجتماعی، آنفولانزا سال گذشته به سختی ظاهر شد؛ اما پزشکان پیش‌بینی می‌کنند که امسال با افزایش تعداد افرادی که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند و در کلاس‌های درس حاضر می‌شوند، در فصل پاییز و زمستان افزایش قابل توجهی در موارد آنفولانزا ایجاد می‌شود.

دکتر چیدا می‌گوید که آنفولانزا معمولاً با تب، درد عضلانی و احساس خستگی و بی‌حالی ظاهر می‌شود که همه آن‌ها می‌توانند در کووید ۱۹ هم وجود داشته باشند.

اگر احساس ناخوشی می‌کنید و نمی‌دانید چرا، مهم‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با پزشک خود تماس بگیرید تا علائم شما را شرح دهد. دکتر چیدا می‌گوید که صحبت با پزشک در مورد علائم شما و این‌که آیا آزمایش خاصی لازم است، اولین قدم است.

شناخته‌ شده‌ترین علائم سرماخوردگی

دکتر لوریا می‌گوید که همه ما سرماخوردگی داشته‌ایم؛ بنابراین تمایل داریم علائم آن را بدانیم. این علائم معمولاً از علائم کووید ۱۹ یا آنفولانزا شدیدتر نیستند.

علائم سرماخوردگی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آبریزش بینی
 • گرفتگی بینی
 • سرفه خفیف
 • گلو درد
 • بی‌قراری
 • بدن درد
 • سردرد

شناخته شده‌ترین علائم آنفولانزا

دکتر لوریا می‌گوید که علائم آنفولانزا به طور ناگهانی در مقابل علائم کووید ۱۹ یا سرماخوردگی ظاهر می‌شوند.

این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب بالا که چندین روز طول می‌کشد. یکی از علائم بارز آنفولانزا تب بالاتر از آن چیزی است که با کووید ۱۹ مشاهده می‌کنید، که به طور کلی در محدوده ۳۸.۰۵ درجه سلسیوس قرار دارد.
 • بی‌حالی، خستگی و ضعف
 • درد‌های عضلانی
 • لرز
 • سرفه خشک. اغلب با آنفولانزا دچار سرفه خشک می‌شوید؛ چیزی که با سرماخوردگی مشاهده نمی‌کنید، اگرچه ممکن است با کووید ۱۹ مشاهده کنید.
 • سردرد

برخلاف کووید ۱۹، آنفولانزا فصلی است و عمدتاً در پاییز و زمستان رخ می‌دهد. پریا نوری، پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در سیستم بهداشت مونته‌فیور در شهر نیویورک می‌گوید که ما می‌دانیم آنفولانزا هر سال می‌آید؛ اما کووید ۱۹ در چهار فصل وجود دارد و می‌توانید به آن در هوای گرم یا سرد، در بهار، تابستان، زمستان و پاییز مبتلا شوید.

ویروس کووید ۱۹

شناخته شده‌ترین علائم کووید ۱۹

کووید ۱۹ می‌تواند علائم مشابهی مانند سرماخوردگی (گرفتگی گلو، سردرد، بدن درد، گلو درد) و آنفولانزا (تب، سرفه، ضعف کلی و درد‌های عضلانی) را به همراه داشته باشد.

دکتر نوری می‌گوید که در مورد کووید ۱۹ یک‌سری علائم اختصاصی نیز وجود دارد که ممکن است با سرماخوردگی یا آنفولانزا مشاهده نکنید.

علائم کووید ۱۹ شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن توانایی بویایی یا چشایی، به ویژه در هنگام شروع بیماری در زمانی که علائم دیگری وجود ندارد.
 • اسهال: به‌طور کلی اسهال و سایر علائم گوارشی را چیزی نیستند که با آنفولانزا در بزرگ‌سالان رخ دهند. اما با بیماری کووید ۱۹، گاهی اوقات اسهال می‌تواند تنها علامت همراه با خستگی شدید باشد.
 • تهوع یا استفراغ
 • تب
 • لرز
 • تنگی نفس، مشکل در تنفس یا سفت شدن قفسه سینه
 • راش (ضایعه پوستی): کودکان خردسال مبتلا به کووید ۱۹ ممکن است در انگشتان دست و پا دچار بثورات پوستی شوند. علاوه بر این، در کودکان به‌ندرت چیزی به نام اختلال التهابی چند سیستم در کودکان (سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان یا MIS-C) مشاهده شده است که شبیه بیماری کاوازاکی است و این چیزی نیست که ما بتوانیم هنگام ابتلا به آنفولانزا مشاهده کنیم. این اختصاصی کووید ۱۹ است.
 • درد قفسه سینه یا سنگینی در قفسه سینه

تشخیص بیماری

هم‌پوشانی علائم بین سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید ۱۹ به این معنی است که تنها راه تشخیص بیماری، انجام آزمایش است.

دکتر لوریا در این خصوص می‌گوید:

اگر ما افراد را آزمایش نکنیم، فقط می‌توانیم در مورد بیماری‌ها حدس بزنیم. اگر کسی با تب یا علائم تنفسی تماس می‌گیرد، مطمئن می‌شوم که همکارانم او را هم برای آنفولانزا و هم برای کووید ۱۹ آزمایش می‌کنند.

در گذشته، اگر بیمار علائم شبه آنفولانزا داشت، احتمالاً بدون آزمایش، تامیفلو (داروی آنفولانزا) را به او می‌دادم؛ اما در حال حاضر این علائم می‌توانند نشان دهنده ابتلا به کووید ۱۹ باشند. به همین دلیل تلاش برای آزمایش افراد برای کووید ۱۹ و آنفولانزا توصیه اول ما است.

فایده آزمایش کووید ۱۹ در حال حاضر آشکار است: اگر مشخص شد که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اید، هرچه زودتر خود را از دیگران دور کرده و قرنطینه کنید، شما باید هرچه زودتر این کار را انجام دهید؛ زیرا این برای افراد اطراف شما مناسب است و از شیوع بیماری جلوگیری می‌شود.

در حال حاضر، اگر به کووید ۱۹ مبتلا شوید نسبت به اوایل همه‌گیری بیماری، درمان‌های بیشتری را در اختیار دارید.

به‌عنوان مثال، دارو‌های آنتی‌بادی مونوکلونال می‌توانند به افرادی با علائم خفیف یا متوسط که به دلیل سن (۶۵ سال به بالا) یا بیماری‌های زمینه‌ای در معرض خطر بالای پیشرفت به کووید ۱۹ هستند، کمک کنند. با این‌حال، برای مؤثر بودن درمان، باید حداکثر ظرف ۱۰ روز پس از بروز علائم داروها را مصرف کنید.

برای درصد کمی از افرادی که در نهایت به دلیل بیماری کووید ۱۹ نیاز به بستری شدن دارند، داروی رمدسیویر می‌تواند مانع از ورود ویروس به سلول‌های ایمنی و دستگاه تنفسی شده و زمان بهبودی را سریع کند.

ویروس آنفولانزا

واکسن آنفولانزا حیاتی است

دریافت واکسن سالانه آنفولانزا همیشه مهم بوده است؛ اما تزریق واکسن آنفولانزا امسال از همیشه مهم‌تر است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، فروکش کردن آنفولانزا در زمستان گذشته ممکن است ما را برای یک فصل آنفولانزای زود هنگام و به طور بالقوه شدید آماده کرده باشد. این آژانس تقریباً از همه افراد بالای ۶ ماه می‌خواهد تا حداکثر انتهای ماه اکتبر واکسن آنفولانزا بزنند.

اگرچه واکسن ۱۰۰ درصد مؤثر نیست؛ اما بسیار ایمن و قابل اعتماد است و اگر واکسن آنفولانزا را دریافت کرده‌اید، باز هم امکان ابتلا به آنفولانزا در شما وجود دارد؛ اما به نوع خفیف و ضعیف آن مبتلا می‌شوید.

شما باید بنابر دلایلی که به شما مربوط نیستند در اسرع وقت واکسن آنفولانزا بزنید. با این‌کار شما از جامعه خود محافظت خواهید کرد. اکنون ما در وضعیتی اورژانسی به‌سر می‌بریم، وضعیتی که سویه دلتا یا سایر انواع جدید ویروس کرونا در حال انتشار هستند و مردم را به کام مرگ می‌کشانند. ما نمی‌خواهیم سیستم بهداشت و درمان مملو از بیماران کرونایی و انفولانزایی شود.

به علاوه، قطعاً شما می‌خواهید از ابتلا به آنفولانزا و کووید ۱۹ به‌طور هم‌زمان جلوگیری کنید. هر زمان که به عفونت ویروسی مبتلا می‌شوید، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می‌شود؛ بنابراین بهتر است اقدامات لازم را انجام دهید تا این اتفاق نیفتد.

اقدامات ایمنی کووید ۱۹ می‌توانند از سرماخوردگی و آنفولانزا نیز جلوگیری کنند

تاکتیک‌هایی که برای جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ استفاده می‌شوند، می‌توانند انتقال سرماخوردگی و آنفولانزا را نیز کاهش دهند. ماسک‌ها به طرز شگفت‌انگیزی خوب کار می‌کنند. شما با پوشیدن ماسک، اقدام بزرگی در پیشگیری از ابتلا به بیماری انجام می دهید.

رعایت فاصله اجتماعی، ماندن در خانه در صورت احساس بیماری و شستشوی مکرر دست‌ها نیز مهم است.

واکسیناسیون برای آنفولانزا و کووید ۱۹ و همچنین انجام اقدامات ایمنی دیگر، می‌تواند به سلامت مردم کمک کند. اگر این نکات رعایت شوند، فصل پاییز و زمیتان را با موفقیت پشت سر می‌گذاریم.

منبع
Everyday Health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا