بانوانسلامتی

مصرف ماریجوانا توسط بانوان شانس بارداری را کاهش می‌دهد

مصرف ماریجوانا توسط خانم‌هایی که قصد دارند در آینده باردار شوند، شانس باردار شدن آن‌ها را ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند خانم‌هایی که ماریجوانا مصرف می‌کنند، در مقایسه با سایرین شانس کم‌تری برای باردار شدن دارند. در این پژوهش‌، دانشمندان دریافته‌اند در میان زنانی که قصد باردار شدن دارند، شانس بارداری در چرخه‌ی ماهیانه‌ی آن‌هایی که ماریجوانا مصرف می‌کنند یا نتیجه‌ی آزمایش ادرار آن‌ها (آزمایش مواد مخدر) مثبت است، در مقایسه با سایر خانم‌هایی که ماریجوانا مصرف نمی‌کنند، ۴۰ درصد کم‌تر است. همچنین مصرف کنندگان ماریجوانا، دارای سطوح مختلفی از هورمون‌های اصلی تولید مثل هستند که همین امر سبب می‌شود شانس آن‌ها در باردار شدن کاهش یابد.

مؤسسه‌ی سلامت آمریکا NIH در مقاله‌ای که روز ۱۱ ژانویه منتشر کرد، از وجود رابطه‌ی مخرب میان مصرف ماریجوانا و تمام مخدرهایی که از گیاه شاهدانه تولید می‌شوند با تولید مثل در بانوان خبر داد. با وجود این، نویسندگان مقاله تأکید کردند که تنها تعداد اندکی از زنانی که در این پژوهش شرکت داشتند سابقه‌ی مصرف ماریجوانا داشته‌اند؛ بنابراین نمی‌توان قطعیت نتیجه‌ی این مقاله را تأیید کرد. همچنین دانشمندان مصرف ماریجوانا توسط همسران این زنان را مورد بررسی قرار ندادند؛ این احتمال وجود دارد که رابطه‌ای میان مصرف ماریجوانا توسط مردان و بارداری در زنان وجود داشته باشد.

در این مقاله به طور قطعی گفته نشده که مصرف ماریجوانا مستقیماً باعث ایجاد مشکلات بارداری در زنان می‌شود؛ این مقاله صرفاً بیان می‌کند که ممکن است رابطه‌ای میان مصرف ماریجوانا و مشکلات بارداری در زنان وجود داشته باشد. علاوه بر این، بخشی از زنانی که در این پژوهش شرکت داشتند همگی سابقه‌ای یک سقط جنین داشته‌اند؛ بنابراین نمی‌توان گفت که نتایج مطالعه برای همه‌ی زنان صدق می‌کند.

در بیانیه‌ای که توسط مؤسسه‌ی سلامت آمریکا منتشر شده، بر این موضوع تأکید شده است تا زمانی که پژوهش‌های بیشتری در این خصوص انجام می‌شوند، زنانی که قصد بارداری دارند باید در مورد مصرف ماریجوانا تجدیدنظر کرده و هوشیار باشند.

ماریجوانا و باروری

کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان با توجه به اثرات منفی ماریجوانا روی تکامل مغز جنین، به زنانی که در حال حاضر باردار هستند یا قصد دارند به‌زودی باردار شوند توصیه کرده است که مصرف ماریجوانا را کنار بگذارند. تا به امروز مطالعات انگشت‌شماری درباره‌ی تأثیر مصرف ماریجوانا روی بارداری انجام شده‌اند و در تعدادی از این گزارش‌ها نیز از نمونه‌هایی استفاده شده که به مصرف ماریجوانا اعتراف کرده‌اند. بسیاری از افراد داوطلب به دلیل وجهه‌ی ناشایست مصرف این مخدر در جامعه به مصرف آن اقرار نمی‌کنند و به همین دلیل جامعه‌ی آماری پژوهش‌گران بسیار محدود است.

اما در این پژوهش جدید که توسط دانشمندان انجام شده است، شاهد یک جامعه‌ی آماری بزرگ‌تر هستیم. در این پژوهش ۱۲۰۰ خانم ۱۸ الی ۴۰ سال که برای بارداری اقدام کرده‌اند یا یک الی دو سقط جنین داشته‌اند مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این خانم‌ها از ۴ ایالت پنسیلوانیا، نیویورک، یوتا و کلورادو بوده‌اند که پیش‌تر نیز بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ در یک مطالعه‌ی جداگانه برای بررسی آسپرین روی بارداری شرکت داشته‌اند.

این خانم‌ها از ابتدای آزمایش تا ۶ ماه مورد ببرسی بوده‌اند. در ابتدای مطالعه به خانم‌ها گفته شد که اگر در ۱۲ ماه گذشته ماریجوانا، گل یا حشیش مصرف کرده‌اند آن را گزارش دهند. همچنین از آن‌ها دو بار آزمایش ادرار گرفته شد که یکی در ابتدای مطالعه و دیگری ۶ ماه بعد که آن‌ها باردار نشده بودند یا در ابتدای بارداری گرفته شد. در مجموع، ۶۲ خانم (۵ درصد از شرکت کنندگان) به مصرف ماریجوانا در ۱۲ ماه گذشته اعتراف کردند یا نتیجه‌ی آزمایش ادرار آن‌ها مثبت شد. از این ۶۲ نفر، ۴۴ نفر خودشان به مصرف ماریجوانا اعتراف کردند و آزمایش ۳۳ نفر از آن‌ها نیز مثبت درآمد اما ۱۸ نفر آن‌ها به مصرف این ماده‌ی مخدر اعتراف نکردند ولی آزمایش‌ها چیز دیگری را نشان دادند.

پس از پایان این مطالعه‌ی ۶ ماهه، مشخص شد ۴۲ درصد از خانم‌هایی که ماریجوانا مصرف کرده‌ بودند باردار شدند و این در حالی بود افرادی که ۶۶ درصد از افرادی که هیچ‌گونه سابقه‌ای نداشتند توانسته بودند باردار شوند. خانم‌هایی که ماریجوانا مصرف کرده‌ بودند در مقایسه با سایرین در هر چرخه‌ی ماهانه ۴۱ درصد شانس کمتری برای بارداری داشتند. این نتایج در حالی به‌دست آمد که پژوهش‌گران سایر عوامل مهم در بارداری مانند سن، شاخص BMI و مصرف الکل را نیز در نظر گرفته بودند.

مطالعاتی نیز در مورد مصرف ماریجوانا روی حیوانات انجام شده است که نشان می‌دهند این ماده‌ی مخدر می‌تواند روی پوشش خارجی رحم تأثیر گذاشته و از شانس شکل‌گیری جنین سالم بکاهد. متأسفانه با توجه به این‌که روز به روز مصرف ماریجوانا میان جوانان افزایش پیدا می‌کند و کشورهای مختلفی آن را قانونی اعلام می‌کنند، لازم است که پژوهش‌های بیشتری در مورد مضرات این ماده‌ی مخدر انجام شود.

منبع
livescience

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا