سلامتیورزش

آیا دویدن برای کاهش وزن مفید است؟

دویدن، کاری است که بسیاری از افراد به‌صورت مرتب به‌منظور کاهش وزن انجام می‌دهند؛ اما آیا واقعاً این ورزش برای کاهش وزن مفید است؟

دویدن برای کاهش وزن مفید است؟ اگر شما نیز با این پرسش مواجه شده‌اید باید بدانید که تنها نیستید. دویدن یکی از ساده‌ترین ورزش‌ها برای رسیدن به اندامی ایده‌آل است و به تجهیزات خاصی نیاز نداشته و سرمایه‌ای هم نمی‌خواهد و هر زمان که بخواهید می‌توانید آن را انجام دهید. اکنون که همه‌گیری بیماری کرونا در جریان است و حضور در باشگاه‌ها مقدور نیست، بسیاری از افراد دویدن را به‌عنوان راهی برای رسیدن به اندام ایده‌آل برگزیده‌اند.

چرا ما باید دوندگی کنیم؟ بر اساس پژوهش‌های انجام شده از سوی دانشمندان، دلایل مختلفی برای دویدن وجود دارد. از سادگی و کم هزینه بودن گرفته تا مزایای آن بر سلامت بدن و افزایش تمرکز در طول روز. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد دوندگی می‌کنند، کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده‌آل است. ورزش کردن همواره راهی برای حفظ سلامت ذهن و بدن به‌شمار می‌رود و دوندگی نیز یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای حفظ سلامتی و همچنین کاهش مقداری از وزن اضافه خواهد بود.

آیا دویدن برای کاهش وزن مفید است؟

ورزش در هر شکل و نوعی برای کاهش وزن مفید است و برخی از ورزش‌های هوازی مانند دویدن، می‌توانند با بالا بردن ضربان قلب و همچنین افزایش سرعت گردش خون و سوخت و ساز بدن، به مدیریت وزن کمک کنند. کاهش وزن هنگامی رخ می‌دهد که میزان انرژی مصرفی ما از کالری دریافتی بیشتر شود و دویدن می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای مصرف انرژی باشد. ورزش کردن در کنار یک رژیم غذایی مناسب، می‌تواند به شما در کاهش وزن و غلبه بر کالری‌ها اضافه کمک کند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در نشریه Progress in Cardiovascular Disease منتشر شد، نقش ورزش را در کاهش وزن مورد بررسی قرار داد و نشان داد که به‌طور کلی ورزش‌های هوازی مطابق با توصیه‌های بهداشت عمومی می‌توانند متوسط کاهش وزن (تقریباً ۲ کیلوگرم) را افزایش دهند؛ اما با وجود این، ورزش به‌تنهایی نمی‌تواند به‌طور همگن وزن را کاهش دهد. افرادی که مایل به کاهش وزن هستند، باید یک برنامه محدود کننده کالری نیز در کنار ورزش داشته باشند تا شانس کاهش وزن را افزایش دهند.

دویدن

برای کاهش وزن چه میزان دویدن لازم است؟

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، افراد برای کاهش وزن باید بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته دوندگی کنند. این نشان می‌دهد که اگر بزرگسالان ۵ بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه دوندگی را انجام دهند، می‌توانند به نتیجه دلخواه خود در کاهش وزن برسند. با این‌حال، چگونگی دویدن در کنار برخی عوامل دیگر، میزان کالری سوزانده شده در طول ورزش را تعیین می‌کنند.

شورای آمریکایی ورزش اعلام کرده است که میزان کالری سوزانده شده هنگام دویدن، به سرعت دویدن و پیاده‌روی سریع و همچنین وزن شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال، آن‌ها تخمین زده‌اند فردی با وزن ۵۴ کیلوگرم، هنگام پیاده‌روی سریع ۹.۳ کالری در دقیقه و هنگام دویدن ۱۱.۴ کالری در دقیقه می‌سوزاند. این یعنی چنین فردی در طول مدت زمان ۳۰ دقیقه‌ای ورزش روزانه، هنگام پیاده‌روی سریع ۲۷۹ کالری و هنگام دویدن ۳۴۲ کالری می‌سوزاند. در مقابل، فردی که ۸۲ کیلوگرم وزن دارد، در طول مدت زمان ۳۰ دقیقه‌ای ورزش روزانه، هنگام پیاده‌روی سریع ۴۱۷ کالری و هنگام دویدن ۵۱۰ کالری می‌سوزاند. این موضوع نشان می‌دهد که هرچه وزن بالاتر باشد، انرژی بیشتری برای جابه‌جایی آن نیاز است و به همین دلیل در طول ۳۰ دقیقه ورزش هوازی روزانه، یک فرد ۸۲ کیلوگرمی انرژی بیشتری در مقایسه با یک فرد ۵۴ کیلوگرمی مصرف می‌کند.

چگونگی دویدن نیز بر روند کاهش وزن در طول زمان اثر می‌گذارد. برای این‌که بتوانید بهبود سلامت بدن خود را به چالش بکشید و از مدت زمان تمرین کردن حداکثر استفاده را ببرید، باید تکنیک‌های مختلفی را برای دویدن امتحان کنید. همان‌طور که پیاده‌روی سریع و دویدن سریع دو نوع مختلف از دویدن هستند، تمرینات تناوبی با شدت بالا نیز می‌توانند برای ورزشکاران هوازی و برای افرادی که زمان محدودی برای تمرین دارند، کارآمدتر باشند.

آیا فقط دویدن می‌تواند باعث کاهش وزن شود؟

دکتر خاویر گونزالز از دانشگاه بَث در بریتانیا می‌گوید که مدیریت وزن در واقع هنر برقراری تعادل انرژی است. به همین دلیل اگر می‌خواهید کاهش وزن را تجربه کنید، باید میزان کالری دریافتی بدن را در کنار انجام ورزش‌ کاهش دهید. برای آن‌که از وزن کاسته شود، باید میزان کالری دریافتی نیز کم شود.

همچنین متخصصان پیشنهاد می‌کنند که حتماً رژیم غذایی و ورزش خود را به‌طور دقیق مدیریت کنید. با دقت غذا بخورید، مصرف شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه شده را به‌طو کامل قطع کنید، تعادل باکتری روده را برقرار کرده و خوب بخوابید. انجام این‌ کارها در کنار ورزش کردن به کاهش وزن شما کمک می‌کند.

سازمان بهداشت عمومی در بریتانیا نیز همین پیشنهادات را ارائه می‌دهد و می‌گوید که افراد می‌توانند حتی با انجام برخی تغییرات کوچک نیز به یک زندگی سالم دست یابند. افراد باید مصرف شکر و نوشیدنی‌های قنددار، اسنک‌ها و غذاهای چرب را کنار گذاشته و انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشند. انجام این کارها در کنار یک برنامه ورزشی روزانه، باعث کاهش وزن افراد خواهد شد. بسیاری از افراد نمی‌توانند در سبک زندگی خود تغییرات عمده ایجاد کنند؛ به همین دلیل نیازی نیست که به خود سخت بگیرید، حتی تغییرات کوچک نیز می‌توانند به تغییرات بزرگ بیانجامند.

دویدن

دویدن چه مزایایی دارد؟

دویدن منظم مزایای گسترده‌ای را به همراه خواهد داشت. ممکن است که شما هدف خاصی مانند کاهش وزن داشته باشید؛ اما جالب است بدانید که این دویدن منظم روزانه می‌تواند برای بدن مزایای بیشتری نسبت به کاهش وزن داشته باشد. برخی از مزایای دویدن منظم روزانه عبارتند از:

 • کمک به تقویت استحکام استخوان‌ها
 • تقویت ماهیچه‌ها در طول زمان
 • بهبود سلامتی قلب و عروق
 • سوزاندن چربی و کاهش وزن
 • کمک به دستیابی وزن سالم
 • کاهش سطح کلسترول در بدن
 • کاهش استرس
 • با کاهش علائم افسردگی، باعث بهبود سلامت ذهنی می‌شود
 • بهبود الگو و کیفیت خواب
 • بهبود زندگی اجتماعی
 • بی‌هزینه بودن
 • توسط بسیاری از افراد قابل انجام است

به پرسش نخست باز می‌گردیم: آیا دویدن برای کاهش وزن مفید است؟ شما چه تازه‌کار باشید و چه یک فرد حرفه‌ای، دویدن همواره یکی از بهترین‌ راه‌های کاهش و مدیریت وزن برای شما خواهد بود. رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش منظم روزانه به مدیریت وزن شما کمک خواهند کرد. فرقی نمی‌کند که دویدن را بیرون از محیط خانه و باشگاه یا روی تردمیل انجام دهید؛ آن‌چه که باید بدانید این است که دویدن همواره یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش وزن خواهد بود.

منبع
Live Science

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا